Jump to content



HELP!!! Προβλημα χωρου σε μητρικη!!!


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!!! (δεν ξερω αν ειναι σωστη η κατηγορια που ξεκιναω το thread).

Εκανα αυτες τις μερες αλλαγη σε mobo για να μπορεσω να κανω sli με 2 x 260nvidia. Ετσι χρησιμοποιησα μια Asus P5N-D.

Ολα κομπλε στο στησιμο και κτλ κτλ... φτανω λοιπον στο τελικο σταδειο και παω να βαλω την δευτερη καρτουλα... και ΞΑΦΝΙΚΑ συνηδειτοποιω οτι η καρτα βρισκει στα 4 sata καλωδια (απορια στιγμης : γιατι μια εταιρια σου δινει μητρικη με δυνατοτηα sli ,οταν προκειπτουν τετοια προβληματα?).

Οποτε προς το παρων ξεχναω το sli!!! :(

Ακουω γνωμες για το τι θα σωσει την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

asus_p5n_d.jpg

Για αρχη η μητρικη ειναι αυτη.

(θα ανεβασω και φωτο απο την δικη μου)

@Nephiλiμ : Το σκεφτηκα αλλα δεν νομιζω οτι χωρανε και τα 4 sata που θελω με γωνια. Ισως δυο, ενα στην πρωτη θυρα και ενα στην τελευταια.

Μια evga 260 και μια gigabyte 260.

@vagsk : Οι καρτες μια χαρα 'κουμπωνουν' (χωρις κανενα sata συνδηδεμενο). Απλα οταν βαζω το χερι απο πισω απο την καρτα βλεπω οτι μαλλον οριακα ΚΑΙ ΑΝ ,χωραει γωνια sata.

Link to comment
Share on other sites

dscf1784ts.jpgεδω φαινεται που βρισκει στο ενα sata, και το πιεζει κιολας...

και εδω ειναι ενα sata που βρηκα μεσα στα καλωδια μου, που εχει την 'μιση' γωνια απο τα κανονικα ,οποτε μαλλον μονο αυτο θα με εσωζε... αλλα η γωνια παει προς την μητρικη και οχι προς τους σκληρους και κτλ κτλ. :(

dscf1787o.jpg

dscf1787o.th.jpgdscf1787o.jpgdscf1790e.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15869]Dark Oblivion[/MENTION] Αστα να πανε... H asus εχει μεγαλο θεμα στο s 775.Στην p5n-e που ειχα αντιμετωπησα το ιδιο προβλημα με σενα με 2 8800gt που ειχα πανω του. Δοκιμασα και τα sata με την γωνια αλλα τζιφος. Τελος βρηκα μια p5n32-e οπου βγαζει τα sata στο πλαι και ησυχασα. Τωρα παλι τα ιδια με την p5k premium

Link to comment
Share on other sites

εδω φαινεται που βρισκει στο ενα sata, και το πιεζει κιολας...

και εδω ειναι ενα sata που βρηκα μεσα στα καλωδια μου, που εχει την 'μιση' γωνια απο τα κανονικα ,οποτε μαλλον μονο αυτο θα με εσωζε... αλλα η γωνια παει προς την μητρικη και οχι προς τους σκληρους και κτλ κτλ. :(

Ίσως να σε βοηθήσουν χωροταξικά αυτά τα καλώδια της Delock.

Προφανώς και άλλου προμηθευτή με τα ίδια χαρακτηριστικά, αλλά ίσως αυτά είναι πιό εύκολο να τα βρείς.

Έτσι θα έχεις τα καλώδια να κατευθύνονται προς το κάτω μέρος του κουτιού.

Άλλη αλλά πιό ριψοκίνδυνη μέθοδος είναι ( αν έχεις τα skillz βέβαια, ή έχει κάποιον να σε βοηθήσει επ'αυτού) να κολλήσεις sata sockets στην πίσω μεριά της μητρικής σου, δεδομένου ότι προσφέρει πρόσβαση κ χώρο το πίσω μέρος του κουτιού. Έτσι θα έχεις και τα καλώδιά σου κρυφά. Μερικά sata sockets είναι τα 1 , 2 , 3, 4, μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρείς και άλλης διάταξης αν θέλεις, για να σε βολέυουν περισσότερο στην εγκατάσταση/χρήση.

Μπορείς να δείς τί εννοώ στα σχετικά ποστ ( 1, 2 ) από το build log "Pink Project" του Xien16, σε παραπέμπω απευθείας στις σχετικές φωτό. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε όλο το log για να πάρεις κι άλλες ιδέες αν θές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση του pci-e riser.Σαν παράδειγμα φέρνω την παρακάτω PCI Extender Riser Card .Δύσκολο πάντως να την βρείς σε μαγαζί στην Ελλάδα,μόνο στο ίντερνετ την έχω δει.

Καλή ιδέα :T:

...και στην Ελλάδα βρίσκεις όμως :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION] : Και που θα βρουμε καμια τετοια Mobo? :p

[MENTION=5217]felix[/MENTION] : Ευχαριστω για την ολη αναλυση και τον κοπο σου... αλλα δεν νομιζω οτι θα ασχοληθω τοσο για να κανω κατι τετοιο... ετσι και αλλιως αυτο θα ειναι σαν δευτερο pcακι για να μπω σε μια τετοια διαδικασια. Και τα καλωδιακια αυτα ξερεις που θα μπορουσα να τα βρω ελλαντα?

[MENTION=10645]Saijzo[/MENTION] : Πολυ καλη η λυση σου... πρωτη φορα το βλεπω αυτο. Ξερουμε τιμη? Κανει δουλεια??? Και αν υποθεσουμε οτι 'σηκωνει' αρκετα τις καρτες... τι γινεται με το θεμα του κουτιου? Αν πχ το παρω και μετα δεν κλεινει το πλαινο καπακι?

Link to comment
Share on other sites

τετοια εποχη δυσκολο..αν θες παντως τις κανουμε τραμπα μιας και την εχω στο κατεβαστηρι μου και καθεται με μια 8400gs και οπως καταλαβαινεις δεν εχω θεμα με τα sata πλεον!!!

Link to comment
Share on other sites

τετοια εποχη δυσκολο..αν θες παντως τις κανουμε τραμπα μιας και την εχω στο κατεβαστηρι μου και καθεται με μια 8400gs και οπως καταλαβαινεις δεν εχω θεμα με τα sata πλεον!!!

Θα σου ειμαι ευγνωμων για κατι τετοιο... :) Εισαι απο Αθηνα???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.