Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε,

το προβλημα μου ειναι αν θα τη παλεψω σε μια αλλη χωρα καθως πασ κ εισαι εντελωσ μονοσ σου στην ουσια.

Οπως θα εχεις διαβάσει στις 14 σελίδες αυτού του thread είμαστε εδώ παρα πολύ έλληνες και πλέον οποιαδήποτε ομάδα της ΑΤΤ έχει αρκετούς.

τα προφορικα μου στα αγγλικα δεν ειναι τοσο καλα.

Εφόσον σου δώσαν συμβόλαιο, άρα κρίναν οτι τους κάνεις, γιατι αγχώνεσαι;

ΥΓ. Παιδία, είστε 14-15 άτομα που πέρασαν τη συνέντευξη της τετάρτης, γιατί δεν μαζεύεστε να γνωριστείτε, πολλοί θα έχετε και ίδιες ημερομηνίες έναρξης. Προτείνω να αρχίσετε να ανταλλάσσετε μερικά πμ. Λογικά κάθε μέρα όσοι έχουν πάρει συμβόλαια την τετάρτη θα ανακαλύπτουν αυτό το thread μιας και με τον τίτλο που έχει βγαίνει πρώτο στις google αναζητήσεις.

Καλή αρχή σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32258]heavyaris[/MENTION]

Επιτέλους κάποιος που απάντησε σε όλα αυτά τα μπακαλίστικα στα ξένα site.

Άρη είμαι στο Ντουμπάι, τα πράγματα εδώ είναι ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ στο θέμα δίκτυα και ΙΤ. Πρόσφατα ξεκίνησα Interviews με την NSC Global τα οποία και με άγχωσαν όλα αυτά που διάβαζα και στην τελική είπα μήπως να μην το προσπαθήσω? Μετά όμως το ξανασκέφτηκα και είπα οκ , θα το προσπαθήσω.

Αύριο έχω το 3 και τελευταίο Ιντερβιου με τον IT Manager της AT&T το οποίο θα είναι κυρίως τεχνικό. Μπορείς να μου πεις τι περίπου σε ρώτησαν σε αυτό το Ιντερβιου? Τα άλλα 2 τα πέρασα , είχαν και αυτά εξίσου τεχνικές ερωτήσεις αλλα ήταν πολύ εύκολες. Φοβάμαι οτι στο τελευταίο Ιντερβιου θα μου βάλουν δυσκολότερες :)

Τώρα στο ζουμί. Εχω 15 χρόνια εμπειρία ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΑ CISCO , με τα cisco ασχολούμε τα 2 χρόνια , και αυτό όχι βαρβάτα. Ο Μισθός δεν θα έλεγα οτι ειναι και ιδιαίτερα ελκυστικός, και ναι διάβασα και τα 15 page του φορουμ για το θέμα επιβίωση . Αν πάνε όλα καλά θα έρθω με την γυναίκα μου η οποία και αυτή θα πρέπει ίσως να ψάξει να βρεί κάτι. Ειναι εφικτό? θα την παλέψω? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Ολοι ξεκαθαρίζουν πως η NSC δεν ειναι ΑΤ&Τ , αλλα οτι ειναι subcontractor (ουτε καν contractor) , οπότε πως αυτό θα βοηθήσει στο βιογραφικό μου? αφού δε μπορώ να γράψω AT&T στον τίτλο :) Επίσης κάτι άλλο..μπορώ μετα απο καιρό να κάνω αίτηση για να δουλέψω στην AT&T ? ναι η όχι? το ρώτησα στον Recruiter της NSC που νομίζω οτι λίγο πολύ όλοι με αυτόν μιλάνε (ναι με αυτόν @ South Africa) και μου είπε πως ναι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα , το κάνουν πολλοί ΛΕΕΙ ! ... με εβαλε σε σκέψει.

Και τέλος , αν σου προσέφεραν δουλεια στην Ελλάδα με 2000 ευρώ και Tier 2 network engineer στην NSC τι θα διάλεγε κανείς ? Big Deal :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά

:fun:

Link to comment
Share on other sites

@heavyaris

Επιτέλους κάποιος που απάντησε σε όλα αυτά τα μπακαλίστικα στα ξένα site.

Άρη είμαι στο Ντουμπάι, τα πράγματα εδώ είναι ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ στο θέμα δίκτυα και ΙΤ. Πρόσφατα ξεκίνησα Interviews με την NSC Global τα οποία και με άγχωσαν όλα αυτά που διάβαζα και στην τελική είπα μήπως να μην το προσπαθήσω? Μετά όμως το ξανασκέφτηκα και είπα οκ , θα το προσπαθήσω.

Αύριο έχω το 3 και τελευταίο Ιντερβιου με τον IT Manager της AT&T το οποίο θα είναι κυρίως τεχνικό. Μπορείς να μου πεις τι περίπου σε ρώτησαν σε αυτό το Ιντερβιου? Τα άλλα 2 τα πέρασα , είχαν και αυτά εξίσου τεχνικές ερωτήσεις αλλα ήταν πολύ εύκολες. Φοβάμαι οτι στο τελευταίο Ιντερβιου θα μου βάλουν δυσκολότερες :)

Τώρα στο ζουμί. Εχω 15 χρόνια εμπειρία ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΑ CISCO , με τα cisco ασχολούμε τα 2 χρόνια , και αυτό όχι βαρβάτα. Ο Μισθός δεν θα έλεγα οτι ειναι και ιδιαίτερα ελκυστικός, και ναι διάβασα και τα 15 page του φορουμ για το θέμα επιβίωση . Αν πάνε όλα καλά θα έρθω με την γυναίκα μου η οποία και αυτή θα πρέπει ίσως να ψάξει να βρεί κάτι. Ειναι εφικτό? θα την παλέψω? Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Ολοι ξεκαθαρίζουν πως η NSC δεν ειναι ΑΤ&Τ , αλλα οτι ειναι subcontractor (ουτε καν contractor) , οπότε πως αυτό θα βοηθήσει στο βιογραφικό μου? αφού δε μπορώ να γράψω AT&T στον τίτλο :) Επίσης κάτι άλλο..μπορώ μετα απο καιρό να κάνω αίτηση για να δουλέψω στην AT&T ? ναι η όχι? το ρώτησα στον Recruiter της NSC που νομίζω οτι λίγο πολύ όλοι με αυτόν μιλάνε (ναι με αυτόν @ South Africa) και μου είπε πως ναι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα , το κάνουν πολλοί ΛΕΕΙ ! ... με εβαλε σε σκέψει.

Και τέλος , αν σου προσέφεραν δουλεια στην Ελλάδα με 2000 ευρώ και Tier 2 network engineer στην NSC τι θα διάλεγε κανείς ? Big Deal :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά

:fun:

Καλησπέρα φίλε μου.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, επέτρεψε μου όμως να ρωτήσω γιατί με 15 χρόνια εμπειρία στο ΙΤ δεν στρέφεσαι σε άλλες αγγελίες για τιερ 3; Καλύτερα να ψάξεις να βρεις κάτι με servers, databases, backup, unix, linux, έχει πάρα πολλές ομάδες η ΑΤΤ. Στην IBM έστειλες;

Αφού δεν σε τρελαίνει ο μισθός, και έχεις ήδη δουλειά, γιατί βιάζεσαι; Περίμενε μέχρι να βρεις μια αγγελία τιερ 3 που θα σε ικανοποιεί πλήρως και στο αντικείμενο και χρηματικά.

«Αν πάνε όλα καλά θα έρθω με την γυναίκα μου η οποία και αυτή θα πρέπει ίσως να ψάξει να βρει κάτι. Είναι εφικτό? θα την παλέψω?»

Με το μισθό που δίνουν γι αυτές τις θέσεις, ναι , είναι δεν θα έχει πρόβλημα (με λίγο προσοχή). Αρκετές κοπέλες Ελλήνων έχουν βρει δουλίτσα [αρκεί να μιλάνε αγγλικά]. Δεν μας γράφεις βέβαια για τι ηλικίες μιλάμε, γιατί άλλο να έρθει ένα ζευγάρι 20χρονο και να βγάζει όλη την μέρα με κρουασάν, βόλτες και καφέδες, άλλο για ηλικίες 40+.

«Ολοι ξεκαθαρίζουν πως η NSC δεν ειναι ΑΤ&Τ»

Η NSC είναι contractor agency, όπως όλα τα άλλα (manpower, natek και χίλια δυο που έχουν ξεφυτρώσει τώρα τελευταία). Όπως πχ αν πας Ελλάδα στην manpower και σε στείλει για ένα χρόνο στο επιμελητήριο σε θέση μηχανοργάνωσης – στο cv επιμελητήριο δεν θα βάλεις; Πειράζει που θα σαι κάτω από την manpower;

«αφού δε μπορώ να γράψω AT&T στον τίτλο»

Ποιος σου είπε δεν μπορείς; [όπως απάντησα ήδη παραπάνω] Οι μισοί εργαζόμενοι στην ΑΤΤ είναι κάτω από contractor, και φυσικά βάζουν ΑΤΤ στο βιογραφικό, αφού για την ΑΤΤ δουλεύουν, απλά η NSC ή το κάθε contractor agency μας δίνει την μισθοδοσία.

«μπορώ μετά από καιρό να κάνω αίτηση για να δουλέψω στην AT&T

Ναι , μετά από ενάμισι χρόνο μπορείς να ζητήσεις άδεια από τον μάνατζερ σου να κάνεις αίτηση για άλλη ομάδα που ζητάει ΑΤΤ employees και εάν θέλουν να σε κάνουν μετατροπή από NSC σε ΑΤΤ (θα τούς ρωτήσεις πρώτα εάν σε θέλουν όμως). Η μπορείς να ρωτήσεις τον μάνατζερ να σε κρατήσει στην ίδια θέση αλλά να σε κάνει ΑΤΤ employee.

ΥΓ. Μήπως μπερδεύεσαι και νομίζεις ότι έχει δικά της γραφεία και κτήριο η NSC ? Όλοι για την ΑΤΤ δουλεύουμε, σε κτήρια της ΑΤΤ, άσχετα αν δεν μας πληρώνει η ΑΤΤ απευθείας.

«ναι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα , το κάνουν πολλοί ΛΕΕΙ ! ... με εβαλε σε σκέψει.»

Τι εννοείς σε έβαλε σε σκέψεις; :) όλοι το πρώτο που θέλουν να κάνουνε είναι να μετατραπούν σε απευθείας ΑΤΤ employees χωρίς το κάθε contractor agency πάνω απ το κεφάλι τους. Έτσι μετά από ενάμιση χρόνο κάνουν apply.

«Και τέλος , αν σου προσέφεραν δουλειά στην Ελλάδα με 2000 ευρώ και Tier 2 network engineer στην NSC τι θα διάλεγε κανείς ?»

Εδώ μάλλον πάλι μπερδεύεσαι, η εργασία είναι στην ΑΤΤ, απλά με συμβόλαιο στην NSC.

Αυτό εξαρτάται από την ηλικία του καθενός, από το εάν έχει σχέση/γυναίκα από Ελλάδα και τον «μπριζώνει» να γυρίσει, εάν είναι σε φάση «θέλω να δω την Ευρώπη» η σε φάση «καλά ήταν τόσο καιρό έξω, γυρνάμε πατρίδα τώρα»

Οπότε πες μας σε τι φάση είσαι και βλέπουμε.

Καλό απόγευμα :)

Έγινε επεξεργασία από heavyaris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα στην όμορφη Ελλάδα και στα παιδια στην Τσεχία.

Άς απαντήσω στα ερωτήματα :

Καλή επιτυχία σου έυχομαι, επέτρεψε μου όμως να ρωτήσω γιατι με 15 χρόνια εμπειρία στο ΙΤ δεν στρέφεσαι σε άλλες αγγελίες για τιερ 3; Καλύτερα να ψάξεις να βρείς κάτι με servers, databases, backup, unix, linux, έχει πάρα πολλές ομάδες η ΑΤΤ. Στήν IBM έστειλες;

Γιατί στη δική μου περίπτωση με βρήκαν αυτοί και όχι εγω . Είμαι 32 και δεν εχω CCNA, στο CV εχω γράψει οτι διαβάζω και πως θα το πάρω σύντομα. Το κακό ειναι πως ναι 15 χρόνια αλλα 0 χαρτιά! Το συνειδητοποίησα αργά οπότε οι επιλογές μου είναι λίγες. Οχι δε γνωρίζω καθόλου την κατάσταση με τις άλλες εταιρίες και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το τί ζητάνε και που και φυσικά τι παίζει μισθολογικά. IBM επίσης φαντάζει πολύ ωραία εμπειρία.

Αφού δεν σε τρελλαίνει ο μισθός, και έχεις ήδη δουλεια, γιατί βιάζεσαι; Περίμενε μέχρι να βρείς μια αγγελία τιερ 3 που θα σε ικανοποιεί πλήρως και στο αντικείμενο και χρηματικά.

Δεν έχω δουλεία ειμαι 1 χρόνο στο Ντουμπαι και ψάχνω , η γυναίκα (Σοφια) μου έχει δουλειά εδώ στο Ντουμπαι αλλά σιγά σιγά θέλει να την κάνει. Βασικά επειδή κάνω freelance remote σε παλαιότερους πελάτες εχω κάποιο "οκ" εισόδημα απο εκει.

Με το μισθό που δίνουν γιαυτές τις θέσεις, ναι , είναι δεν θα έχει πρόβλημα (με λιγο προσοχή). Αρκέτές κοπέλες ελλήνων έχουν βρεί δουλίτσα [αρκεί να μιλάνε αγγλικά]. Δεν μας γράφεις βέβαια για τί ηλικίες μιλάμε, γιατί άλλο να έρθει ένα ζευγάρι 20χρονο και να βγάζει όλη την μέρα με κρουασάν, βόλτες και καφέδες, άλλο για ηλικίες 40+

Αυτο επίσης ειναι ενα ωραίο θέμα και ελπίζω να μην βγώ OFFTopic. Η Σοφία είναι 26 έχει σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία στο Καποδιστριακό στην Αθήνα και ξέρει 4 γλώσσες (Ελληνικά,Αγγλικά,Ρώσικα,Ισπανικά). Αν έρθουμε BRNO δε ξέρω τι ευκαιρίες υπάρχουν για αυτήν και τι θα μπορέσει να διεκδικήσει και να αναζητήσει, εύχομαι σίγουρα οχι καφετσου η μπαρ γουμαν.

«Ολοι ξεκαθαρίζουν πως η NSC δεν ειναι ΑΤ&Τ»

Η NSC είναι contractor agency, όπως όλα τα άλλα (manpower, natek και χίλια δυό που έχουν ξεφυτρώσει τώρα τελευτάια). Όπως πχ αν πάς ελλάδα στην manpower και σε στείλει για ένα χρόνο στο επιμελητήριο σε θέση μηχανοργάνωσης – στο cv επιμελητήριο δεν θα βάλεις; Πειράζει που θα σαι κάτω από την manpower;

Θα βάλω , αλλα σκέψου το εξής ! Εδώ στο Ντουμπαι οι μεγάλες εταιρίες και κυρίως αυτές που ειναι SemiGoverment ΑΝ ΣΕ Δεχτούν , κάνουν background check. Δηλαδή παίρνουν τηλ στις εταιρίες που γράφεις στο CV σου και ρωτάνε για τα έργα σου και φυσικά αν δούλεψες και δε δούλεψες. Αν λοιπόν εγώ πάω στην NSC και τελικά κάποια στιγμή φύγω και βάλω AT&T στο CV μου, στην επόμενη εταιρία που θα πάω και αν μου κάνουν BG Check και πάρουν στην AT&T και ρωτήσουν για μένα το πιθανότερο ειναι να πούνε οτι "δε τον ξέρω τον κύριο".

«μπορώ μετα απο καιρό να κάνω αίτηση για να δουλέψω στην AT&T

Ναι , μετά απο ενάμισι χρόνο μπορείς να ζητήσεις άδεια από τον μάνατζερ σου να κάνεις αίτηση για άλλη ομάδα που ζητάει ΑΤΤ employees και εαν θέλουν να σε κάνουν μετατροπή απο NSC σε ΑΤΤ (θα τούς ρωτήσεις πρώτα εαν σε θέλουν όμως). Η μπορείς να ρωτήσεις τον μάνατζερ να σε κρατήσει στην ίδια θέση αλλα να σε κάνει ΑΤΤ employee.

Τέλειο ! αυτά μου αρέσουν..αυτές οι διαδικασίες δε τις βρίσκεις εύκολα σε εταιρίες στην Ελλάδα.

ΥΓ. Μήπως μπερδέυεσαι και νομίζεις ότι έχει δικά της γραφεία και κτήριο η NSC ? Όλοι για την ΑΤΤ δουλέυουμε, σε κτήρια της ΑΤΤ, άσχετα αν δεν μας πληρώνει η ΑΤΤ απευθείας.

Οχι το γνωρίζω οτι υπάρχει ενα κτήριο της AT&T και ειναι το σενάριο που λες, αυτο το γνωρίζω καλα.

«ναι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα , το κάνουν πολλοί ΛΕΕΙ ! ... με εβαλε σε σκέψει.»

Τι έννοείς σε έβαλε σε σκεψεις; :) όλοι το πρώτο που θέλουν να κάνουνε είναι να μετατραπούν σε απευθείας ΑΤΤ employees χωρίς το κάθε contractor agency πάνω απ το κεφάλι τους. Έτσι μετά από ενάμιση χρόνο κάνουν apply.

Μιλάς για αυτούς που δουλεύουν. Με έβαλε σε σκέψεις γιατι δε ξέρω πως φαίνεται σαν γενική εικόνα αυτό για την εταιρία την NSC , αν το κάνουν όλοι αυτό δηλαδή να έρχονται να δουλεύουν και σε 1 χρονο να φεύγουν και να πηγαίνουν σε μεγαλύτερο όνομα τότε σου λέει γιατί να σε πάρουμε στην NSC? Γιαυτό τα ρωτάω, ειναι περιπτώσεις και περιπτώσεις εδώ ας πούμε το θεωρούν οκ.

«Και τέλος , αν σου προσέφεραν δουλεια στην Ελλάδα με 2000 ευρώ και Tier 2 network engineer στην NSC τι θα διάλεγε κανείς ?»

Εδώ μάλλον πάλί μπερδέυεσαι, η εργασία είναι στην ΑΤΤ, απλά με συμβόλαιο στην NSC.

Μα πώς είναι στην AT&T αφου υπογράφεις συμβόλαιο με αυτούς? δεν έχεις ιδια δικαιώματα με τους ΑΤΤ απλά μοιράζεσαι τα ίδια γραφεία με αυτούς.

Αυτό εξαρτάται απο την ηλικία του καθενός, απο το εαν έχει σχέση/γυναίκα από ελλάδα και τον «μπριζώνει» να γυρίσει, εαν είναι σε φάση «θέλω να δώ την ευρώπη» η σε φάση «καλά ήταν τοσο καιρό έξω, γυρναμε πατρίδα τώρα»

Μαζί είμαστε στο Ντουμπαι , αυτη δουλεύει στην Emirates οπότε ταξίδια έχει κάνει ΠΑΡΑ πολλά , εγώ δεν εργάζομαι, οπότε τα βάζουμε κάτω και σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε.

Πχ : Σκεφτόμουνα πως αν πήγαινα Ελλάδα και διάλεγα κατι μισθολογικά καλύτερα και παράλληλα έπαιρνα τα Certificates θα μπορούσα μετα απο καιρό να είχα ευκαιρία να κάνω apply για κάτι καλύτερο? η θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω κατευθείαν απο το BRNO και σιγα σιγα να ανέβω ?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Απανταω μονο σε αυτο

Παράθεση:

«Και τέλος , αν σου προσέφεραν δουλεια στην Ελλάδα με 2000 ευρώ και Tier 2 network engineer στην NSC τι θα διάλεγε κανείς ?»

Εδώ μάλλον πάλί μπερδέυεσαι, η εργασία είναι στην ΑΤΤ, απλά με συμβόλαιο στην NSC.

Μα πώς είναι στην AT&T αφου υπογράφεις συμβόλαιο με αυτούς? δεν έχεις ιδια δικαιώματα με τους ΑΤΤ απλά μοιράζεσαι τα ίδια γραφεία με αυτούς.

Δεν ισχυει , εισαι at&t. Το agency ειναι γραφειοκρατικο κομματι που λιγο σε νοιαζει. Εισαι οπως λεμε στην ελλαδα συμβασιουχος για 2 χρονια πχ. Μετα οταν ληξει το συμβολαιο αν θελουν σε κανουν μονιμο. Οι διαφορες ειναι στους τυπους πχ στο signature γραφεις contractor. Οταν θα παρουν τηλ να ρωτησουν στην αλλη ακρη θα ειναι ο team leader σου η ο manager σου. Αυτοι ειναι at&t Που ειχαν ενα συμβασιουχο στην δουλεψη τους

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32319]karamelos[/MENTION] με τι ασχολείσαι μέχρι τώρα; Γιατί δεν ξέρω αν αξίζει τόσο τον κόπο να κάτσεις να πάρεις το ccna και να αρχίσεις από μία ψιλο-entry level δουλειά στα δίκτυα, αν είσαι εξειδικευμένος σε κάτι άλλο που θα μπορείς να χτυπήσεις μία senior θέση και καλύτερο μισθό.

Μη σε απασχολεί που αυτό σου έδωσε η nsc, μπορείς να βρεις και με άλλους τρόπους δουλειά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει , εισαι at&t. Το agency ειναι γραφειοκρατικο κομματι που λιγο σε νοιαζει. Εισαι οπως λεμε στην ελλαδα συμβασιουχος για 2 χρονια πχ. Μετα οταν ληξει το συμβολαιο αν θελουν σε κανουν μονιμο. Οι διαφορες ειναι στους τυπους πχ στο signature γραφεις contractor. Οταν θα παρουν τηλ να ρωτησουν στην αλλη ακρη θα ειναι ο team leader σου η ο manager σου. Αυτοι ειναι at&t Που ειχαν ενα συμβασιουχο στην δουλεψη τους

Ναι το κατάλαβα :) σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=994]trendy[/MENTION]

[MENTION=32319]karamelos[/MENTION] με τι ασχολείσαι μέχρι τώρα; Γιατί δεν ξέρω αν αξίζει τόσο τον κόπο να κάτσεις να πάρεις το ccna και να αρχίσεις από μία ψιλο-entry level δουλειά στα δίκτυα, αν είσαι εξειδικευμένος σε κάτι άλλο που θα μπορείς να χτυπήσεις μία senior θέση και καλύτερο μισθό.

Μη σε απασχολεί που αυτό σου έδωσε η nsc, μπορείς να βρεις και με άλλους τρόπους δουλειά εδώ.

Καλησπέρα ,

Το CCNA πρέπει να το πάρω όπως και το MCSA για να μπορέσω να κρατηθώ σε αυτή την αγορά. Αυτό που κατάλαβα στα 15 χρόνια είναι πως αμα είναι να βγεις έξω από την Ελλάδα με 0 χαρτιά δεν έχεις καμία πιθανότητα οχι ΑΠΛΑ ΓΙΑ entry Level να διεκδικήσεις άλλα ούτε για καθαριστής. Στο Dubai πχ ! ο τρόπος που σου κάνουν τα Interview είναι πέρα για πέρα φεύγα. Στην Ελλάδα φυσικά απλα σου λένε το ξέρεις ? οκ .. δείξτο, τέλος! Για να καταλάβεις πρόσφατο Interview με την PARSON στα UAE. Μου κάνανε ερωτήσεις για windows server τις οποίες τις ήξερα και τις απάντησα , ήταν γελοίες ! Αλλα και παααααλι θα προτιμήσουν αυτόν που έχει τα χαρτιά , και ας ξέρει λιγότερα ! και ναι φυσικά θα είναι Ινδός η Πακιστανός , που αυτοί οι άνθρωποι εδώ προτιμούνται έναντι των Ευρωπαίων , γιατί ειναι και φτηνότεροι. (Άσχετο το τι εγινε δε ξέρω πρόσφατο ειναι ακομα περιμένω)

Στην Τσεχία τα πράγματα είναι διαφορετικά , τώρα διαπιστώνω πως στο BRNO είναι όλες οι ΙΤ μεγάλες εταιρίες εκεί και ίσως έρθει και η Amazon καποια στιγμή, και πως κατακλύζεται απο Έλληνες.

καλέ μου φίλε ανέφερες την λέξη κλειδί "εξειδικευμένος". "Reffer = που κάνει ειδικό κάτι γενικό, το περιορίζει σε μια συγκεκριμένη περίπτωση"

Αυτό σημαίνει πως θα έπρεπε 15 χρόνια να κάνω μονο Networking η μόνο System Analysis , η μονο Windows Servers Administration and Troubleshooting. Ξερεις πολύ καλά οτι στην Ελλάδα αυτά δε συμβαίνουν ,εξειδίκευση δεν υπάρχει και αυτό γιατι ο "καλός (μηχανικός) τεχνικός" Κάνει απο όλα! Οσο νωρίτερα δοκιμάσει κανείς να βγει έξω απο την Ελλάδα τοσο νωρίτερα θα συνειδητοποιήσει πως ο κόσμος και οι εταιρίες (οι σοβαρες) δουλεύουν διαφορετικά. :giveup:

Οσο για αυτό για την :T: NSC πιστεύω ότι όλα τελικά πρέπει να γίνουν απο κάτω! ασε που δεν εχω και τις βάσεις δηλαδή! Δε θα μπορέσω να παω TIER 3, εδώ δεν έχω CCNA θα πάω σε αυτά που θέλουν CCNP ? Οπότε πρέπει να γίνει σωστά το πράγμα. Ακόμα και για Microsoft να είναι , εκεί εχω μεγαλύτερη εμπειρία οκ μπορώ να μπω και να υποστηρίξω κάποιες θέσεις καλύτερες. Αλλα το θέμα δεν είναι η θέση , αλλα το όνομα για να μπεί στο CV και να μπορέσω να αναγνωριστώ αργότερα απο μεγαλύτερες εταιρίες. Θα σου πώ πως εδώ έχασα θέσεις με 6000 ευρώ επειδή αρκετά CV είχαν ΚΑΛΥΤΕΡΗ προϋπηρεσία απο μένα και ήταν στην AT&T. Μπορεί να ήταν μονο 2 χρόνια πχ και η γενική του εμπειρία να ήταν στα 5 χρόνια ! αλλα ναι .. τον προτίμησαν :) το βαράς η δε το βαράς το κεφάλι σου μετα? :computer:

Τεσπά όπως είπαμε εμπειρίες ειναι αυτά, κανείς δε μπορεί να προγραμματίσει το μέλλον του απο μικρή ηλικία.

Με εκτίμηση

Πάνος

Έγινε επεξεργασία από karamelos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα το τρίτο και τελευταίο Interview με την NSC.

Μίλησα με την ίδια κυρία που μίλησα και στο δεύτερο , και για κάποιο λόγο ο Manager δεν ήταν διαθέσιμος. Φαντάζομαι οτι τρέχουν εκεί μεσα :) Νομίζω οτι τα πήγα καλα , αλλα θα δείξει. Μου επανέλαβε κάποιες απο τις ερωτήσεις απο την τελευταία συνέντευξη και αυτό συμπεριλάμβανε και τεχνικές αλλα και όχι μόνο , σε γενικές γραμμές ήταν πολύ εύκολες και πολύ θεωρητικές , 10 ερωτήσεις απο αυτές οι 6 ήταν θεωρητικές ερωτήσεις και 4 ήταν ios commands αλλα παααρααα πολύ απλά.

Πόσα παιδιά απο εδώ πήγαν η έκαναν συνέντευξη ? Αν θέλετε στείλτε ενα mail στο karamelos [at] gmail [dot] com να οργανώσουμε κανενα hangout και να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας ! αργότερα μπορούμε να τα συντάξουμε σε ενα άρθρο και να τα ποστάρουμε εδώ και με την σειρά του να βοηθήσει άλλα παιδία αργότερα απο εμάς.

Take Care guys ,

May the force be with you

Με εκτίμηση

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις εμπειρία σε windows servers μήπως να κοίταζες κάποια τέτοια θέση, παίρνοντας παράλληλα και κάποια τέτοια πιστοποίηση; Γιατί κακά τα ψέματα, ο εργοδότης δυσκολεύεται να πάρει κάποιον χωρίς πιστοποίηση, όχι μόνο γιατί θέλει να ξέρει τι γνώσεις έχει, αλλά και διότι οι εταιρείες έχουν προνόμια από τους κατασκευαστές όταν έχουν πιστοποιημένους μηχανικούς.

Έχω δουλέψει και εγώ στην Ελλάδα και ξέρω πώς τον θέλουν το μηχανικό, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τους κάνεις το χατίρι και να κάθεσαι να αλλάζεις και λάμπες. Κάνε αυτό που σου αρέσει και όχι αυτό που σου πασάρανε σε μία αγγελία. Και το κυριότερο, να το κάνεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις εμπειρία σε windows servers μήπως να κοίταζες κάποια τέτοια θέση, παίρνοντας παράλληλα και κάποια τέτοια πιστοποίηση; Γιατί κακά τα ψέματα, ο εργοδότης δυσκολεύεται να πάρει κάποιον χωρίς πιστοποίηση, όχι μόνο γιατί θέλει να ξέρει τι γνώσεις έχει, αλλά και διότι οι εταιρείες έχουν προνόμια από τους κατασκευαστές όταν έχουν πιστοποιημένους μηχανικούς.

Έχω δουλέψει και εγώ στην Ελλάδα και ξέρω πώς τον θέλουν το μηχανικό, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τους κάνεις το χατίρι και να κάθεσαι να αλλάζεις και λάμπες. Κάνε αυτό που σου αρέσει και όχι αυτό που σου πασάρανε σε μία αγγελία. Και το κυριότερο, να το κάνεις καλά.

Σωστά τα λες , αλλά κοίτα η ανεργία στην Ελλάδα ειναι στο Φούλ , αρα άμα κάποιος εχει ανάγκη δε κάνεις το μάγκα! Σε όλες της θέσεις κάνεις και τον "παπα" αμα χρειαστεί. Όλοι το έχουν περάσει και αυτό ειναι στην "κουλτούρα" του Έλληνα τσιγκούνη εργοδότη! Ακόμα και στις μεγάλες εταιρίες επειδή μανατζάροντε απο Έλληνες τα ίδια γίνονται , έχω γνωστούς και μου τα λένε , και γιαυτό όλοι φρικάρουν και θέλουν να βγούνε έξω. Έξω όμως τους περιμένει η πικρή αλήθεια!

Anyway , βλέποντας και κάνοντας.

Τελικά όμως πραγματικά εξειδίκευση μπορεί να έχει κάποιος σε πολλά πράγματα και να να ειναι παράλληλα καλός σε αυτά? ΠΧ Linux / Windows / Cisco / SAP .... , Η ασχολείσαι μονο με Cisco και τέλος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ήθελα να ρωτήσω άμα η AT&T δέχεται senior network engineers με μεταπτυχιακό τίτλο (Μsc in Advanced Computer Networks) χωρίς CCNP?

Από πιστοποιήσεις έχω μόνο το CCNA R & S και το ISO 27001:2005 (Information Security Μanagement)

Γνώσεις επιπέδου CCNP υπάρχουν διότι ήταν ένα μεγάλο μέρος στην ύλη του Μεταπτυχιακού αλλά δεν έχω πάει να δώσω για την πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο (και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας):

Ξέρετε για πόσο καιρό γίνονται οι συμβάσεις, σε περίπτωση που σε δεχτούν.

Για παράδειγμα άμα θέλω να πάω για ένα εξάμηνο μόνο μπορώ.?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.