Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους από Αθήνα!!!

έχω περάσει τα interviews για german technical support στην Infosys(δεν έχω υπογράψει όμως διότι προέκυψε μια διαφορά στα χρήματα ,ενώ αρχικά με ενημέρωσαν για 28.500-29.500 czk τα συμβόλαια που μου έστειλαν είναι για 25.500czk) και περιμένω απάντηση τόσο από την Infosys όσο κ από την CPL Jobs που αρχικά με ενημέρωσε για τη θέση...διάβασα όλα τα προηγούμενα εχθές το βράδυ σχετικά με μισθό κλπ. κ αν κατάλαβα καλά ακόμη κ με καθαρό μισθό στις 20.000 czk (που είναι η δική μου χειρότερη περίπτωση) μπορείς να ζήσεις...αγχώθηκα με το σπίτι κλπ.όπως όλοι ιδίως γιατί τα βρήκα περισσότερο τσιμπημένα από ότι περίμενα,δεν έχω σκοπό να έρθω Brno για να βγάλω χρήματα αλλά για εμπειρία,βιογραφικό κλπ. κ να πάρω αποστάσεις από την ελληνική κατάσταση κ όσο πάει...κατάλαβα ότι η πιο φθηνή αεροπορική λύση είναι η Βιέννη κ μετά λεωφορείο.... αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που το έχετε πίσω σας ότι πραγματικά δεν έχετε μετανοιώσει που πήγατε Brno είτε είχατε ή δεν είχατε δουλειά στην ελλάδα.

Ζητώ συγνώμη για τις ανησυχίες μου απλά βρίσκομαι σε δίλημμα-ίσως η πιο σημαντική απόφαση στη ζωή μου έως τώρα - κ η γνώμη σας θεωρώ ότι είναι η πιο σημαντική .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

German Technical support στην Infosys είναι και ο [MENTION=28859]snikolas[/MENTION]

Ναι με 20.000 ζεις αρκετά άνετα. Σπίτια υπάρχουν σε όλες τις τιμές. Αν δεν βαριέσαι να ταξιδεύεις και λίγο μπορείς να βρεις και πιο έξω.

Οι πιο φθηνές λύσεις είναι προς Βιέννη ή Πράγα (παίζουν οι τιμές, αν και συνήθως προς Βιέννη είναι πιο φθηνά)

α) Ξεφεύγεις από την Ελληνική κατάσταση

β) Συντηρείς τον εαυτό σου

γ) Μαζεύεις εμπειρία

δ) Περνάς και μαμάτα

Δεν το σκέφτεσαι καν

(Σιγά την απόφαση. Έρχεσαι. Αν δεν την παλεύεις, κάθεσαι 3-4 μήνες να βγάλεις τα έξοδα και ξαναφεύγεις)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για το θέμα του σπιτιού μεταξύ κέντρου και Královo Pole απο real estate και μη.

Ρωτάω μήπως έχετε κάποια πρόταση ,όπως πχ να είναι πλήρος επιπλωμένο η όχι...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ειναι πολυ προσωπικο και εξαρταται απο τα ποσα εχεις διαθεση να σκασεις. Εγω εμενα σε ξενοδοχειο για καποιες μερες αρα βιαζομουν να βρω σπιτι. Πριν ερθω ειχα μιλισει με agency για να εχω ετοιμα viewings , και πρωτη μερα ειδα 4 , μου αρεσε το ενα και το εκλεισα. Τα σπιτια ομως που ειδα ειχαν σχεση με αυτο που ειχα ζητησει οσον αφορα λεφτα μερος κτλπ. Αρα κατα την γνωμη μου αν θες να ξεμπερδευεις γρηγορα σκας το μεσιτικο και βρισκεις αυτο που θες. Λυσεις ομως υπαρχουν και αλλες , ειτε βρισκεις σπιτι με συγκατοικους , ειτε μενεις σε hostel και ψαχνεις οσο εισαι εδω. Εγω δεν ηρθα μονος και η λυσεις ψαχνω καιρο , hostel , και συγκατοικιση δεν παιζαν. Οσον αφορα την επιπλωση ειναι σημαντικο γιατι θα σκασεις πολλα και θα πρεπει να τα κουβαλας κιολας με μμμ , εκτος απο τα χοντρα που θελουν λεφτα για να ερθουν σπιτι σου οπως κρεβατια , τραπεζακια ντουλαπες κτλπ , εχεις και τα χαμαλικια με ποτηρια , κατσαρολες , πιατα , μαρκετ , αρα οσα ποιο πολλα εχει τοσο καλυτερα. Αν τα παρεις ολα εσυ κιλας, αν και οταν φυγεις θα σου ειναι αχρηστα η θα πρεπει να τα ξανακουβαλας αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζει ο καιρος για το επαγγελματικο μου ταξιδι στην Πραγα και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα για να μην βρεθω προ εκπληξεως.

Καταρχην η ημερομηνιες που θα ειμαι εκει ειναι στις 16-22 Σεπτεμβριου και η εκθεση θα γινει στο Pva expo prague και θα διαρκεσει 5 ημερες.

Ξενοδοχειο λεω να κλεισω στο Hotel ibis Praha Mala Strana μιας και ειχα μεινει παλι σε ξενοδοχεια της Ibis πριν κατι μηνες και εμεινα ευχαριστημενος. Οποτε καθε μερα θα κανουμε αυτην την διαδρομη με αυτοκινητο που θα νοικιασουμε μεσω της thrifty γιατι ειναι η οικονομικοτερη.

Εχω ομως καποιες αποριες και θα ηθελα την γνωμη σας οσοι γνωριζετε

1) Απο οτι ειδα η περιοχη που ειναι το ξενοδοχειο ειναι σχετικα καλη, εχει μαγαζια τριγυρω και καποια μερη που μπορουμε να βγουμε το απογευμα μετα την δουλεια. Εχω δικιο η να κοιταξω για καπου αλλου; Επισης καποιες προτασεις σε μαγαζια για ενα ποτο/μπυρα εκει γυρω θα ηταν καλοδεχουμενες. Οπως σας ειπα αυτοκινητο θα εχουμε αλλα καλο θα ηταν να μην απομακρυνομαστε πολυ.

2) Επειδη ασχολουμαι με την φωτογραφια και η Πραγα φαινεται πολυ ενδιαφερουσα πολη υπαρχει κατι που πρεπει να επισκεφτω οπωσδηποτε; Θα εχω χρονο καθε μερα μετα τις 6 το απογευμα.

3) Σαν γλωσσα ο κοσμος μιλαει Αγγλικα η θα εχω θεμα στην συνεννοηση στα μαγαζια; Απο οσο ειδα στο ιντερνετ δεν τα χρησιμοποιουν και τοσο.

4) Αυτο συνδιαζεται με το 3, επειδη στην εκθεση θα χρειαστω καποια διερμηνεα που να μιλαει Τσεχικα-Αγγλικα και αν γινεται και Ελληνικα (δεν ειναι απαραιτητο το τελευταιο) ξερετε που μπορω να απευθυνθω; Στην ελληνικη πρεσβεια που ρωτησα μου εδωσαν αρκετα υψηλες τιμες.

5) Υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω υπολογισει; Καποια προταση αλλη ισως;

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη για το σεντονι πανω :D

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω πολλά από Πράγα, τις λίγες φορές που έχω πάει (γύρω στις 5 αν θυμάμαι καλά) έχω μείνει σε ξενοδοχεία ψιλομακριά από το κέντρο για να κατεβάσω το κόστος. Έχει καλές συγκοινωνίες, οπότε με ένα 2€ περίπου τη βγάζεις την ημέρα σου πήγαινε-έλα. Αλλά αν δε νιώθεις σίγουρος καλύτερα πήγαινε να μείνεις προς το κέντρο. Την Πράγα 5 που είναι το ξενοδοχείο δεν την ξέρω, αλλά δεν είσαι μακριά από την Πράγα 1 που είναι το ιστορικό κέντρο. Φωτογραφίες θα βγάλεις πολλές στη γέφυρα του Καρόλου, στην παλιά πόλη δυτικά της γέφυρας και ανατολικά στην πλατεία με το ρολόι και τέλος στην πλατεία Βάτσλαβ. Πιες ένα κοσμοπολίτικο καφέ στο cafe cafe (Rytνřskα 10) και για ποτό μετά στο James Dean. Για φαγητό μπορείς να πας στο BonaVita

Ελπίζω να είναι λίγο φωτεινά στις 6 που τελειώνετε τη δουλειά για τις φωτογραφίες σου. Αγγλικά μιλάνε στην Πράγα πολύ καλά. Για διερμηνέα μπορώ να ρωτήσω τη δασκάλα μου αν ξέρει κάποιον. Τι κασέ παίζει και τι ορολογίες χρειάζεσαι; Επίσης έχεις καμιά προτίμηση στην εμφάνιση ή δε σε πειράζει;

Εκτός από αυτά τα 3 μαγαζιά που σου είπα προτίμησε να αποφύγεις το ιστορικό κέντρο, οι τιμές είναι τουριστικές. Για κωλομπαράκι θα σου έλεγα καλύτερα να μην πας, είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές. Καλύτερα να πας κατευθείαν σε σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε..! Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών με Μεταπτυχιακό και εμπειρία 3 χρόνων σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα. Πρόσφατα μου έγινε πρόταση για ερευνητικό πρόγραμμα (3 χρόνια - πιθανή παράταση) στην Τσεχία / Πράγα με μισθό 1600 € / μήνα μεικτά (περίπου 40000 CZK), bonus 10-15% του ετήσιου μισθού + κουπόνι 60 CZK/ημέρα για φαγητό. Πιστεύετε οτι είναι ικανοποιητικός μισθός.? Αυτή τη στιγμή είμαι μόνος μου, δεν θα κάνω "τρελή ζωή", ίσως ξεκινήσω γυμναστήριο ή καποια άλλη δραστηριότητα. Επίσης θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος μου έδινε πληροφορίες γενικώς για τα πάγια έξοδα στην Πράγα (σπίτι, κοινόχρηστα, τηλεφωνία, ιντερνετ) και κυρίως για το ποιες περιοχές είναι καλές για να μείνω καθώς και για το που μπορώ να απευθυνθώ σχετικά με την εύρεση κατοικίας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά είναι καλά, όχι κάτι φοβερό για Πράγα, αλλά θα την παλέψεις. Για σπίτια κοίτα στην πρώτη σελίδα. Απόφυγε τα μαγαζιά στο κέντρο με τις τιμές για τουρίστες. Από περιοχές δεν ξέρω και πολλά να σου προτείνω, αλλά ψάξε να αποφύγεις περιοχές με γύφτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα.

Έφτασε μάλλον η ώρα μου για να δοκιμάσω την τύχη μου στην Πράγα.

Έχω προχωρήσει σε διαπραγματεύσεις με τη Natek και είμαι στο στάδιο της πρόσκλησης. Περιμένουν δηλαδή πότε θα τους πω για να μου κλείσουν την τελευταία συνέντευξη στην Πράγα. Μου καλύπτουν το πσοό των 250 ευρώ για τα έξοδα της επίσκεψης. Αυτό το ποσό λέει θα το πάρω, αν με προσλάβουν ή αν με απορρίψουν. Αν δε δεχτώ την τελική τους πρόταση, δε το δικαιούμαι. Οι απορίες μου.

Πώς είμαι σίγουρος πως θα μου το δώσουν αν δεν πάνε καλά τα πράγματα; Απλά στηρίζομαι στο λόγο τους; Έτσι είναι η διαδικασία που ακολουθήσατε;

Μετά, δε θα έπρεπε να ξέρω ποια είναι η προταση που θα μου γίνει. Οκ, ξέρω πάνω κάτω τους όρους που είχαμε συζητήσει. Αλλά επίσημο συμβόλαιο, δεν έχω δει. Και αν αυτοί ενώ έχουμε μιλήσει για ένα μισθό ας πούμε στα 1000 ευρώ και αύριο μου πούνε ο μισθός που πρέπει να συμφωνήσεις είναι στα 500 ευρώ;

Έχω και μια άλλη πρόταση από άλλη εταιρεία που απο την αρχή μου τόνισε πως τα έξοδα της πρώτης συνέντευξης θα καλυφτούν από μένα. Έτσι, είναι οι κανόνες του παιχνιδιού ή έχω πέσει σε άσχημη εταιρεία;

Είμαι προβληματισμένος αρκετά γιατί το κόστος ταξιδιού με πρόχειρους υπολογισμούς βγαίνει χαλαρά στο 500αρικο.

Βρήκα και τη λύση του λεωφορείου - αλλά δεν ξέρω, πολλές οι ώρες. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η εμπειρία του εξωτερικού και σε μια χώρα όχι ιδιαίτερα γνωστή όπως η Τσεχία είναι μια ιδιαίτερη εμπειρία. Έχεις γενικά μια καχυποψία που την καταλαβαίνω όμως η Τσεχία δεν είναι Ελλάδα σε πολλά πράγματα και ιδιαίτερα στην λαμογιά. Η natek είναι contractor και θεωρώ ότι αν έχετε μιλήσει για ένα Χ μισθό είναι γιατί πρώτα έχει μιλήσει με την εταιρία που θα δουλέψεις. Αν σου είπαν ότι σου καλύπτουν τα έξοδα ισχύει, αλλά για τον δικό σου προγραμματισμό καλο θα είναι ρωτήσεις ποτέ και πως θα τα πάρεις. Η διαδικασία συνέντευξης είναι διαφορετική στον καθένα ειδικά για ποσά εταιρία θα δουλέψει. Δυστυχώς το ταξίδι εδώ είναι ακριβά με αεροπλάνο ειδικά αν κάνεις ταξίδι αστραπή. Το λεωφορείο είναι πολλές ώρες, εσύ εξαρτάται αν την παλεύεις.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχει γίνει συζήτηση για τα χρήματα αλλά σε μέσες άκρες.

Και δεν έχω κάποιο χαρτί στα χέρια μου. Όλα αυτά μέσω mail. Έκανα μια νύξη για το θέμα, αλλά η απάντηση τους ήταν να μου εξηγούν πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ με τη σειρά μου κ καλώς σας βρήκα,

Την προηγούμενη Δευτέρα έδωσα τηλεφωνική συνέντευξη με την ΑΤ&Τ (με 2 team-leaders), μέσω ΝΑΤΕΚ, για μία θέση στο Brno.

Το ωραίο ήταν πως έστειλα στη ΝΑΤΕΚ το cv στις 7/8, κ μόλις 2 μέρες μετά ήξερα πως η ΑΤ&Τ ενδιαφέρθηκε να με δει. Αντίθετα, έχοντας στείλει cv στην Αγγλία, εδώ και μήνες, δεν έχω πάρει καμία απολύτως απάντηση, ακόμα κ για θέσεις που ήμουν overqualified (δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλό αυτό βέβαια).

Η συνέντευξη διήρκησε μία ώρα κ κάτι. Αρχικά είχε μία γενική περιγραφή της θέσης, μετά απάντησα σε 2-3 ερωτήσεις σχετικά με την προηγούμενή μου εργασία. Στη συνέχεια είχε σειρά το τεχνικό κομμάτι, με κάποιες βασικές ερωτήσεις πάνω στα δίκτυα (OSI, DHCP, NAT) κ τέλος απάντησαν στις δικές μου ερωτήσεις (είχα προετοιμάσει κάποιες κ εγώ). Σε γενικές γραμμές καλά πήγε, έδειξαν να τους αρέσω.

Η θέση είναι "Tier II Network Technician" στην ΑΤ&Τ, κάνοντας support κυρίως στην Αμερική. Ο μισθός είναι ικανοποιητικός πιστεύω για αρχή (φτάνει λίγο πάνω από τα 1000Ε καθαρά), χρήματα τα οποία από,τι έχω καταλάβει περνάς σχετικά άνετα (πολλά έξοδα δεν κάνω γενικώς).

Από τη NATEK μου είπαν πως αν πάρω τη θέση, θα μπορέσουν να με βοηθήσουν στην αρχή (με σπίτι, κ λοιπές διαδικασίες) πράγμα που πιστεύω βοηθάει κάποιον που θέλει να έχει έναν αρχικό μπούσουλα.

Περιμένω την απάντησή τους μέσα στην επόμενη εβδομάδα, οπότε πιστεύω να πάνε όλα καλά. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι παραπάνω για την όλη φάση, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι για μία ερώτηση/διευκρίνηση.

Πάει μήνας που έκανα τη συνέντευξη και από την NATEK μου είπαν πως άργησε χρονικά η όλη φάση με τις υπόλοιπες συνεντεύξεις. Επιπλέον, o recruiter μου είπε πως τους άρεσα και το προφιλ μου είναι under consideration, ενώ περισσότερες πληροφορίες δεν μπορούσε/ήξερε να μου δώσει.

Επομένως θα ήθελα να γνωρίζω από παιδιά που έχουν ήδη πάει πάνω, εάν η απάντηση από ΑΤ&Τ τους ήρθε γρηγορότερα από μήνα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιχταραδες μου καλως σας βρηκα (αν κ κοντευω χρονο στο μπρνο αισιως, και ειναι και η δευτερη γυρα... )

Δωστε καποιος τα φωτα σας για την πιθανοτητα ευρεσης ρακης στην πολη μας. Πρεπει να κανω ζογκλερικα και ερχεται κ χειμωνας κ πρεπει να χουμε ρακομελο στο οπλοστασιο :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.