Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου φίλε trendy. Πρέπει να τους απαντήσω σύντομα. Η εταρεία είναι καλή, το γνωρίζω γιατί δραστηριοποιούμαι στον αεροπορικό χώρο. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Πως μπορώ να βγω με 715 ευρώ καθαρά, όταν το ενοικίο από ότι λέτε είναι με τις utilities, γύρω στα 400 ευρώ?Ειναι τόσο χαμηλό το κόστος ζωής εκεί? Επιπλέον, πείτε μου παρακαλώ από την εμπειρία σας, αν οι εταιρείες αυτές σηκώνουν διαπραγμάτευση στο μισθό. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας, μιας και πρέπει να τους απαντήσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Έλληνες που ξεκινούν δουλειά στην at&t με 18.000CzK συν κάτι από υπερωρίες-βραδινά-ΣΚ. Οπότε δε θα έχεις πρόβλημα βιωσιμότητας. Τα 400€ για το σπίτι είναι η περίπτωσή μου, σίγουρα υπάρχουν φτηνότερες και ακριβότερες λύσεις, με ή χωρίς συγκατοίκηση, ανάλογα το πόσα είναι διατεθειμένος κάποιος να δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Έλληνες που ξεκινούν δουλειά στην at&t με 18.000CzK συν κάτι από υπερωρίες-βραδινά-ΣΚ. Οπότε δε θα έχεις πρόβλημα βιωσιμότητας. Τα 400€ για το σπίτι είναι η περίπτωσή μου, σίγουρα υπάρχουν φτηνότερες και ακριβότερες λύσεις, με ή χωρίς συγκατοίκηση, ανάλογα το πόσα είναι διατεθειμένος κάποιος να δώσει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου πάρα πολύ. Μου προτείνουν καθαρά 15850CZK για το πρώτο τρίμηνο και έπειτα 17560CZK. Το βρίσκω να σου πω την αλήθεια δύσκολο να βγεις.Θεωρώ ότι με τα χρήματα που σου είπα θα είμαι σαν φτωχός συγγενής όταν κατεβαίνω στην Ελλάδα. Η ποιότητα ζωής είναι ικανοποιητική εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου πάρα πολύ. Μου προτείνουν καθαρά 15850CZK για το πρώτο τρίμηνο και έπειτα 17560CZK. Το βρίσκω να σου πω την αλήθεια δύσκολο να βγεις.

Με 15850 βγαίνεις, αλλά χωρίς τρελές δαπάνες. πχ φαγητό έξω μόνο 2-3 φορές τον μήνα, 2 ποτά/3 καφέδες την εβδομάδα. Με 17500 είναι αρκετά καλύτερα.

Θεωρώ ότι με τα χρήματα που σου είπα θα είμαι σαν φτωχός συγγενής όταν κατεβαίνω στην Ελλάδα.

Φυσικά και θα είσαι ο φτωχός συγγενής. Στην Τσεχία πηγαίνεις για δουλειά και σε δουλειά πρωτάρη. Απλά θα συμπληρώνεις βιογραφικό και θα παίρνεις κανονικό μισθό με ένσημα και τα συναφή.

Όσο για τη διαπραγμάτευση, δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι αν κάνεις συμβόλαιο για Χ διάστημα με τόσα λεφτά, για ποιον λόγο να στο αυξήσουν μέσα σε αυτό το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας παιδιά!την εκτιμώ αφάνταστα! Εντός λίγων ημερών θα πάρω την απόφαση. Το θέμα είναι οτι στο χώρο δεν είμαι πρωτάρης, αλλά με αξιόλογη προυπηρεσία. Τέλος πάντων. Σας ευχαριστώ και πάλι. Να περνάτε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αξιόλογη προϋπηρεσία δεν νομίζω ότι παίρνεις όσο θα έπρεπε. Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλός είσαι στις διαπραγματεύσεις ή πόσο καλά πούλησες τον εαυτό σου ή αν σε θέλουν για κάτι εξειδικευμένο που δεν έχεις εμπειρία ή ή ή....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με εργασία στο Μπρνο. Μου προσφέρθηκε μία θέση με συμβόλαιο διάρκειας 3 χρόνων. Ρώτησα και το γραφείο που ασχολείται με την πρόσληψή μου, ακόμα δεν πήρα απάντηση, αλλά θέλω και μία γνώμη από όποιον μπορεί να γνωρίζει. Σε περίπτωση που θελήσω για οποιοδήποτε λόγο να τερματίσω το συμβόλαιο πριν τα 3 χρόνια τι γίνεται? Υπάρχουν κάποιου είδους κυρώσεις, αποζημίωση ή οτιδήποτε? Thx in advance :p

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στους 3 πρώτους μήνες μπορούν και οι 2 πλευρές να τερματίσουν το συμβόλαιο χωρίς ρήτρα. Από κει και μέχρι το τέλος του συμβολαίου θα πρέπει να δώσεις κάποια προειδοποίηση 1-2 μήνες, ανάλογα τον εργοδότη. Αν δεν το κάνεις δε θα σε κλείσουν φυλακή, αλλά δεν είναι καλό στο βιογραφικό σου καθώς μπορεί μελλοντικά να ρωτήσουν τον εργοδότη σου για το ποιον σου. Επιπλέον παίζουν και άλλες ρήτρες σε περίπτωση παροχής οδοιπορικών (relocation fee), αλλά αυτά τα εξετάζεις κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε νέο υποψήφιο για Τσεχία

Παιδιά δεν υπάρχει μόνο η δυνατότητα για να μείνει κανείς μόνος και να πληρώνει 9 και 10.000 κορώνες το μήνα. Εγώ μένω με άλλους τέσσερις σ' ένα μεγάλο ανακαινισμένο διαμέρισμα όπου ο καθένας έχει το δωμάτιο του, και μοιραζόμαστε μία μεγάλη κουζίνα και δύο μπάνια. Εγώ δίνω 6000 κορώνες με όλα μέσα. Είμαι 4 χιλιόμετρα μακριά από το

κέντρο. Ξέρω περίπτωση Ρουμάνου που είναι 11 χιλιόμετρα μακριά και πληρώνει 3000 κορώνες.(Συγκατοίκηση βέβαια) Οπότε μην τρελαίνεστε με τα ενοίκια, εκτός και εάν θέλετε να μείνετε μόνοι σας. Με 715 ευρώ την βγάζεις ελπίζω να δίνουν και κουπόνια για φαγητό, γιατί στο Spielberg Centre έχω και ένα μεγάλο εστιατόριο όπου τρως με 100 120 κορώνες καλά και τα VOUCHER περνάνε και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παίδες.

Εντόπισα κι εγώ μερικές αγγελίες για το Brno για IT professionals.

Έχω στείλει βιογραφικό και βλέπουμε.

Αν προκύψει κάτι θα έρθω με την κοπέλα μου η οποία είναι άνεργη αυτή τη στιγμή. Εγώ εργάζομαι αλλά ψάχνομαι.

Τα πράγματα συνεχίζουν να είναι όπως περιγράφονται στα προηγούμενα posts?

Πόσα θα χρειάζονταν δύο άτομα κάθε μήνα για φυσιολογική ζωή χωρίς υπερβολές (έξοδα σπιτιού, φαγητό, και κανά δυό βόλτες την εβδομάδα)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα συνεχίζουν να είναι όπως περιγράφονται στα προηγούμενα posts?

Πόσα θα χρειάζονταν δύο άτομα κάθε μήνα για φυσιολογική ζωή χωρίς υπερβολές (έξοδα σπιτιού, φαγητό, και κανά δυό βόλτες την εβδομάδα)?

Υπολόγισε 10.000 για το σπίτι, κανά 500ρικο το άτομο για μετακινήσεις, γύρω στις 5000 κορώνες για σούπερ μάρκετ και 100 κορώνες μαξ οι καφέδες σας ή οι μπίρες σας.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς μία διευκρίνηση: 530 κορώνες το άτομο για μηνιαία κάρτα. Υπάρχει και τρίμηνη και ετήσια που αναλογικά βγάινει φθηνότερα. Μάλλον o trendy θα εννοούσε 100 κορώνες μάξιμουμ την εβδομάδα για τον καθένα για καφέ ή μπύρα.

Από και εκεί και πέρα ότι βαστάει η τσέπη του καθένος.:hug:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.