Jump to content



Κοροϊδια απο μελος του forum(ZODIAC)..


sir_platanight

Recommended Posts

1 minute ago, icy20 said:

Και πως αποδεικνυεις οτι το εχει παραλαβει ο αλλος αν σου κανει dispute@paypal?

1. Συστημένο

2. Ακόμα κι αν σου κάνει κουτσουκέλα κάποιος, δε θα υπάρξει άλλη φορά. Το Paypal κρατάει ιστορικό με τα disputes και αν ένας χρήστης αρχίσει διάφορα, τρώει permaban και σε κάποιες περιπτώσεις, επιστρέφονται τα χρήματα. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για επώνυμους χρήστες, όχι nicknames και με αριθμούς πιστωτικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 14 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Και πως αποδεικνυεις οτι το εχει παραλαβει ο αλλος αν σου κανει dispute@paypal?

 

Κι ως απλό δέμα ΕΛΤΑ να το στείλεις με 1.5€, έχει αριθμό αποστολής και κανονικότατο tracking. Δεν μπορεί να απλά να πει "δεν το πήρα".

 

Το PayPal κι εγώ το συμμερίζομαι ως "συνετό" τρόπο πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

οταν γινεται συναλλαγη μεσω paypal πρεπει ο πωλητης να στελνει ΜΟΝΟ στην διευθυνση που εχει καταχωρησει ο αγοραστης μεσω paypal ,ωστε σε περιπτωση dispute να στειλει φοτο στο paypal ο πωλητης με την αποδειξη αποστολης.

 

Κατι "εξυπνη" που λενε σε πληρωνω με paypal αλλα στειλτο στην θεια μου σε αλλη διευθυνση επειδη θα ειμαι διακοπες απλα delete.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Aias έγραψε:

οταν γινεται συναλλαγη μεσω paypal πρεπει ο πωλητης να στελνει ΜΟΝΟ στην διευθυνση που εχει καταχωρησει ο αγοραστης μεσω paypal ,ωστε σε περιπτωση dispute να στειλει φοτο στο paypal ο πωλητης με την αποδειξη αποστολης.

 

Κατι "εξυπνη" που λενε σε πληρωνω με paypal αλλα στειλτο στην θεια μου σε αλλη διευθυνση επειδη θα ειμαι διακοπες απλα delete.

 

 

Γιατι? αφου σε πληρωσε τι σε νοιαζει εσενα αν ειναι διακοπες και που θα το στειλεις? Το address χρισημοποιειτε απο το paypal μονο για τυπικους λογους για να κοπει η αποδειξη, αυτο που παιζει ρολο ειναι το ονομα του κατοχου του λογαριασμου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι? αφου σε πληρωσε τι σε νοιαζει εσενα αν ειναι διακοπες και που θα το στειλεις? Το address χρισημοποιειτε απο το paypal μονο για τυπικους λογους για να κοπει η αποδειξη, αυτο που παιζει ρολο ειναι το ονομα του κατοχου του λογαριασμου. 

Δεν είναι καθόλου για "τυπικούς λόγους". Ίσα ίσα που το PayPal θα ρωτήσει τον πάροχο της πιστωτικής σου κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού αν είναι πραγματική (verify), ειδάλλως σε βγάζει ως "unverified address" και οι μισοί πωλητές θα σου ακυρώνουν τα δέματα.

 

Ο αγοραστής μπορεί να ισχυριστεί πως είναι συνονόματος, λάθος διεύθυνση, οτιδήποτε. Το PayPal έχει στους όρους του πως αποστολή πρέπει να γίνεται μόνο στην δηλωμένη διεύθυνση του χρήστη, ειδάλλως δεν παρέχει κάλυψη. Κανένα κατάστημα ή πωλητής στο eBay δεν στέλνει σε άλλη διεύθυνση εκτός αυτή που θα του δώσει το PayPal. 

 

Εξάλλου, αν θέλεις να στείλει σε άλλη διεύθυνση, πέρασέ την στο PayPal ως 2η-3η-100η και στην πληρωμή βάλε εκείνη. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, E.F. said:

Ο αγοραστής μπορεί να ισχυριστεί πως είναι συνονόματος, λάθος διεύθυνση, οτιδήποτε.

Ο αγοραστής;

Που έκανε login με τα στοιχεία του;

Που πλήρωσε με την κάρτα του;

Θα πει ότι έγινε λάθος...;

 

Τα θέλετε και τα λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wizard! said:

Ο αγοραστής;

Που έκανε login με τα στοιχεία του;

Που πλήρωσε με την κάρτα του;

Θα πει ότι έγινε λάθος...;

 

Τα θέλετε και τα λέτε;

Θα πει ότι δεν παρέλαβε και θα ζητήσει refund. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, djkostas said:

Θα πει ότι δεν παρέλαβε και θα ζητήσει refund. 

Και ποιός υπέγραψε στη διεύθυνση;

Ειλικρινά τώρα, τα έχετε δοκιμάσει αυτά πριν τα γράψετε;

 

Εγώ παράγγειλα 4 αγαλματάκια όπως αυτό στο avatar και 2 μήνες μετά, δεν είχα παραλάβει τίποτα. Έκανα dispute, ο πωλητής έλεγε @@ ότι τα έστειλε και είναι Ιρλανδία κλπ.

Μετά από ένα μήνα κι ενώ έχω κάνει escalate, ξαφνικά λαμβάνω email ότι το dispute κλείνει γιατί παρέλαβα. Εγώ ούτε καν, ούτε είχα υπογράψει.

Το παρέλαβε κάποιος στο γραφείο (διαφορετική διεύθυνση από αυτή του Paypal!) και το dispute έκλεισε αμέσως.

Τελικά ο πωλητής, δεν είχε στείλει ποτέ τα πρώτα, ή χάθηκαν και φαινόταν από το tracking ότι ήταν άλλο πακέτο που έφυγε ΜΕΤΑ το escalation!

 

Κι έρχεσαι εσύ να μου πεις ότι "θα πει ότι δεν παρέλαβε" και έτσι απλά θα πάρει λεφτά πίσω;

Τι το περάσατε το Paypal, το μπακάλικο της γειτονιάς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Wizard χαλάρωσε, είσαι 100% λάθος. Tο Paypal δεν παρέχει καμία προστασία στον πωλητή αν στείλει δέμα σε διεύθυνση που δεν είναι δηλωμένη στο paypal του αγοραστή. Τώρα τι σου έτυχε και τι πιστεύεις δεν έχει καμία σημασία, πουλάω και αγοράζω για πάνω από 10 χρόνια με paypal λόγω επαγγέλματος και οχι μόνο και έχω αρκετή εμπειρία που μπορώ και είμαι απόλυτος. Και το paypal ήταν μπακάλικο για πολλά χρόνια, τελευταία με την κρίση έστρωσαν λίγο και πλέον δικαιολογούν τα fees που κρατάνε.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Matia said:

Wizard χαλάρωσε, είσαι 100% λάθος.

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι λέω ψέμματα; Θέλεις μήπως να βάλω τις λεπτομέρειες του dispute; Μαζέψου λιγάκι.

 

4 minutes ago, Matia said:

...πουλάω και αγοράζω για πάνω από 10 χρόνια με paypal λόγω επαγγέλματος και οχι μόνο και έχω αρκετή εμπειρία που μπορώ και είμαι απόλυτος.

Να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε;

paypal.png

Απόλυτος μπορείς να είσαι, αυτό δε σημαίνει ότι γνωρίζεις τι γίνεται κι ότι έχεις δίκιο.

 

 

4 minutes ago, Matia said:

Και το paypal ήταν μπακάλικο για πολλά χρόνια, τελευταία με την κρίση έστρωσαν λίγο και πλέον δικαιολογούν τα fees που κρατάνε.

Το μόνο μπακάλικο που ξέρω, είναι η Ελληνική αγορά. Το Paypal δεν έγινε αυτό που είναι επειδή ήταν μπακάλικο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος E.F. έγραψε:

Ο αγοραστής μπορεί να ισχυριστεί πως είναι συνονόματος, λάθος διεύθυνση, οτιδήποτε. Το PayPal έχει στους όρους του πως αποστολή πρέπει να γίνεται μόνο στην δηλωμένη διεύθυνση του χρήστη, ειδάλλως δεν παρέχει κάλυψη. Κανένα κατάστημα ή πωλητής στο eBay δεν στέλνει σε άλλη διεύθυνση εκτός αυτή που θα του δώσει το PayPal. 

 

Αποστολη χρηματων οχι goods, το paypal δεν ανακατευεται με το που θα πανε τα goods εκτος αν εισαι δηλωμενος πωλητης στο paypal και κοβεις τιμολογιο.

Το καταστημα και ο πωλητης θα τα στειλει eκει που θα του πω εγω βαση τη διευθυνση που εχω βαλει στο account. Το paypal θα χρεωσει το ποσο στο λογαριασμο που θα κανω εγω log in. Μπορεις να αγορασεις απο το καταστημα κανονικα με δικο σου λογαριασμο και να πληρωσεις με λογαριασμο paypal τριτου αν ο τριτος στο verification email που θα του στειλει το paypal απαντησει οτι δεν την εκανα εγω την συναλαγη τοτε ακυρωνονται ολα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάνω από 5000 πωλήσεις/αγορές μέσω paypal από το 2005 και μετά με σχεδόν ΟΛΕΣ τις παραλλαγές Dispute που μπορείς να φανταστείς γιατί το αντικείμενο ήταν δίσκοι βινυλίου. Είμαι ο γκουρού του paypal και την έχω μεγαλύτερη :p

 

Ρε συ δε καταλαβαίνεις μου φαίνεται. Το παράδειγμα σου δεν δικαιολογεί τίποτα, εδώ λέμε οτι αν ο πωλητής δεν στείλει στη διεύθυνση του paypal δεν τον καλύπτει το paypal. Εσύ με το παράδειγμα σου αποδεικνύεις οτι το paypal είναι μπακάλικο.  Προφανώς ο πωλητής μετά το dispute που άνοιξες αναγκάστηκε από το paypal να δώσει tracking number οπότε είτε δεν είχε στείλει το δέμα εξ αρχής  είτε το έστειλε χωρίς tracking number και χάθηκε, έτσι έστειλε πλέον δέμα με tracking number το οποίο και παρέλαβες. Το μπακάλικο που λέγεται paypal έκλεισε το dispute υπέρ σου ασχέτως αν η διεύθυνση που ήρθε το δέμα ήταν διαφορετική από αυτή που ήταν registered γιατί ο πωλητής ήταν αυτός που έκανε μαλακία και το dispute ήταν ενάντια σε αυτόν και ήταν προφανές ότι είτε δεν το έστειλε ή το έστειλε χωρίς tracking.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Matia said:

Ρε συ δε καταλαβαίνεις μου φαίνεται. Το παράδειγμα σου δεν δικαιολογεί τίποτα, εδώ λέμε οτι αν ο πωλητής δεν στείλει στη διεύθυνση του paypal δεν τον καλύπτει το paypal. Εσύ με το παράδειγμα σου αποδεικνύεις οτι το paypal είναι μπακάλικο.  Προφανώς ο πωλητής μετά το dispute που άνοιξες αναγκάστηκε από το paypal να δώσει tracking number οπότε είτε δεν είχε στείλει το δέμα εξ αρχής  είτε το έστειλε χωρίς tracking number και χάθηκε, έτσι έστειλε πλέον δέμα με tracking number το οποίο και παρέλαβες. Το μπακάλικο που λέγεται paypal έκλεισε το dispute υπέρ σου ασχέτως αν η διεύθυνση που ήρθε το δέμα ήταν διαφορετική από αυτή που ήταν registered γιατί ο πωλητής ήταν αυτός που έκανε μαλακία και το dispute ήταν ενάντια σε αυτόν και ήταν προφανές ότι είτε δεν το έστειλε ή το έστειλε χωρίς tracking.

Μάλλον εσύ δε με καταλαβαίνεις...

 

Το Paypal, αντί να ενεργήσει υπέρ μου και να μου επιστρέψει το ποσό, ενήργησε υπέρ του πωλητή και του έδωσε χρόνο να στείλει πάλι (?) αυτό που (και καλά) χάθηκε.

Στην πράξη, ο τύπος πήγε να με εξαπατήσει, ψάχνοντας σε Online Reviews, το έχει κάνει δεκάδες φορές κι αντί να του κόψουν την πρόσβαση, με άφησαν να περιμένω για να πάρω το πακέτο 3.5 μήνες μετά.

 

Αν είχαν συμβεί όπως τα λες, δεδομένου ότι παράγγειλα σε διαφορετική διεύθυνση και δεν παρέλαβα εγώ, αλλά κάποιος άλλος στην εταιρία, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι δεν το πήρα ποτέ. Ανταυτού, χωρίς καν να προλάβω να πω τι έγινε, αν έστω το πακέτο είχε αυτά που έπρεπε να έχει, έκλεισε το dispute.

 

Το αν είναι ή όχι δηλωμένη η διεύθυνση στο PP επίσης, γιατί αυτή είναι ουσιαστικά η διαφωνία μας, δεν παίζει κανένα ρόλο! Από τη στιγμή που εγώ έκανα login, άρα έχω πρόσβαση στο account, μπορώ να βάλω 150 διευθύνσεις, ΧΩΡΙΣ να επιβεβαιωθεί ΚΑΜΙΑ από αυτές, παρά μόνο η αρχική με την οποία συνδέεται η κάρτα. Άτοπο.

 

Παρόλα αυτά, δεν το θεωρώ μπακάλικο, γιατί στην τελική εγώ παρέλαβα αυτό που είχα παραγγείλει. Απλά, θα έπρεπε να τρίξει τα δόντια στον πωλητή κι εφόσον υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις, να τον κλείσει. Σαφώς και δε μπορεί να βασιστεί στα reviews και δε γνωρίζω αν έκαναν άλλοι disputes στον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

 

Το Paypal, αντί να ενεργήσει υπέρ μου και να μου επιστρέψει το ποσό, ενήργησε υπέρ του πωλητή και του έδωσε χρόνο να στείλει πάλι (?) αυτό που (και καλά) χάθηκε.

Στην πράξη, ο τύπος πήγε να με εξαπατήσει, ψάχνοντας σε Online Reviews, το έχει κάνει δεκάδες φορές κι αντί να του κόψουν την πρόσβαση, με άφησαν να περιμένω για να πάρω το πακέτο 3.5 μήνες μετά.

Το paypal ενημέρωσε τον πωλητή ότι ανοίχτηκε Dispute για μη-παραλαβή δέματος και του ζήτησε το tracking number, εκείνος έστειλε το δέμα και έδωσε το tracking number, το παρέλαβες και οι μπακάληδες έκλεισαν το dispute. Όλα νόμιμα βάση paypal rules, απλά ο τυπάς το τραβούσε στα άκρα και αν δεν άνοιγες Dispute κρατούσε τα χρήματα, online εμπόριο της νέας δεκαετίας...

 

Αν είχαν συμβεί όπως τα λες, δεδομένου ότι παράγγειλα σε διαφορετική διεύθυνση και δεν παρέλαβα εγώ, αλλά κάποιος άλλος στην εταιρία, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι δεν το πήρα ποτέ. Ανταυτού, χωρίς καν να προλάβω να πω τι έγινε, αν έστω το πακέτο είχε αυτά που έπρεπε να έχει, έκλεισε το dispute.

Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα ότι το paypal είναι μπακάλικο. Αν υπήρχε θέμα με το δέμα θα έπρεπε να ανοίξεις νέο dispute κλπ κλπ..

 

Το αν είναι ή όχι δηλωμένη η διεύθυνση στο PP επίσης, γιατί αυτή είναι ουσιαστικά η διαφωνία μας, δεν παίζει κανένα ρόλο! Από τη στιγμή που εγώ έκανα login, άρα έχω πρόσβαση στο account, μπορώ να βάλω 150 διευθύνσεις, ΧΩΡΙΣ να επιβεβαιωθεί ΚΑΜΙΑ από αυτές, παρά μόνο η αρχική με την οποία συνδέεται η κάρτα. Άτοπο.

Δεν μιλάω για verified address που είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο, αλλά για paypal registered address. Ο πωλητής εφόσον στείλει το δέμα σε μια από τις 150 διευθύνσεις που έχεις καταχωρήσει στο paypal ώς αγοραστής, είναι καλυμμένος σε περίπτωση μη παραλαβής από σένα γιατί αυτός το έστειλε σε διεύθυνση που θεωρείται paypal registered, άρα είναι ευθύνη του αγοραστή πλέον.

 

Παρόλα αυτά, δεν το θεωρώ μπακάλικο, γιατί στην τελική εγώ παρέλαβα αυτό που είχα παραγγείλει. Απλά, θα έπρεπε να τρίξει τα δόντια στον πωλητή κι εφόσον υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις, να τον κλείσει. Σαφώς και δε μπορεί να βασιστεί στα reviews και δε γνωρίζω αν έκαναν άλλοι disputes στον ίδιο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν αρεσει σε καποιον η αντικαταβολη... Ειδικα αν εχεις πει στον αλλον να εχει βαλει την επιλογη για ελεγχο πριν την παραλαβη, ειναι οτι καλυτερο. Πληρωνεις ΜΟΝΟ αφου παραλαβεις. Και ο πωλητης, ισως αργει 2-3 μερες αλλα σιγουρα πληρωνεται μιας και του το εξασφαλιζει η μεταφορικη....

 

Στην περιπτωση αγορας ενος cpu mobo gpu ισως ανοιξεις το πακετο και να δεις το σωστο αντικειμενο αλλα δεν ξερεις αν δουλευει η αν ειναι καμμενο κλπ. Γι αυτο αγοραζουμε προιοντα που ειναι εντος εγγυησης και τα παιρνουμε μαζι με την αποδειξη αγορας ωστε να ελαχιστοποιηθει ακομα περισσοτερο το ρισκο. Αν δεν εμπαιναν στη ζωη μας τα cc και οι υπερβολικες φορολογιες που πολλα αγαθα ειναι ασυμφορα πλεον, ουτε καν θα ειχα ξαναχρησιμοποιησει το paypal...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την αντικαταβολή για να ανοίξεις το δέμα πρέπει να υπογράψεις και θεωρείται ότι έχεις παραλάβει.

Αυτό ειπώθηκε και πριν και ο μόνος λόγος που και πάλι σωστά ειπώθηκε είναι για να έχεις μάρτυρα τον ταχυδρόμο.

 

Αν ανοίξεις δε το παίρνει πίσω. Τα πράγματα στις συναλλαγές μας είναι απλά. Ειτε αγοράζουμε μόνο από άτομα γνωστά στα φόρα, είτε από άτομα με πολλές αξιολογήσεις, είτε δεν αγοράζουμε καθόλου. Και σίγουρα δεν αγοράζουμε από τον τύπο που δεν ξέρουμε και θέλει και 300ευρώ για κάτι.

 

Προσωπικά όσες φορές έτυχε να στείλω κάτι εκτός Αθηνών το έκανα μόνο με κατάθεση σε λογαριασμό. Εχω επίσης καταθέσει και χρήματα σε άλλους, αλλά μόνο βάση όσα ανέφερα πριν.

 

Οσον αφορά τον Πάνο αναφέρεις ότι είναι γνωστός ο τυπάς. Εγώ δεν τον ήξερα και τώρα τον έμαθα. Εσύ πως την έπαθες; Εκτός αν και εσύ μετά πληροφορήθηκες. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο Karmen αλλα πρωτη φορα την πατησα και παιδια προσεχτε,ναι μετα πληροφορηθηκα και εχασα τον ηλιο απο τα ματια μου τι να πεις πηγα στο ΕΛΤΑ και σε εναν μηνα στο ιδιο ονομα ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΓΗΥΡΙΑΔΗΣ του Κωσ/νου  εκανε 7.400 ευρω με ειπε η κοπελα.ΕΛΕΟΣ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

Εχεις δικαιο Karmen αλλα πρωτη φορα την πατησα και παιδια προσεχτε,ναι μετα πληροφορηθηκα και εχασα τον ηλιο απο τα ματια μου τι να πεις πηγα στο ΕΛΤΑ και σε εναν μηνα στο ιδιο ονομα ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΓΗΥΡΙΑΔΗΣ του Κωσ/νου  εκανε 7.400 ευρω με ειπε η κοπελα.ΕΛΕΟΣ 

Διευθυνση δεν εχει επανω ? γιατι δεν πας να του σπασεις χερια/ποδια ?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην διωξη.ελ/εγκληματος ολα τα ειπα αλλα δεν ειμαι να δινω αλλα 400 +δικαστηρια και πολλα αλλα μονο εξοδα μπαινω εχει δαγκωσει τους παντες απο το 2006 και συνεχίζει και πειναει ακομα περισσοτερο.ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΜΕ ΜΠΑΛΤΑ ΠΟΔΙΑ-ΧΕΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.