Jump to content



smartphone ~250e


oxide

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

δεν ξέρω αν είναι στο σωστό μέρος το θέμα και από όσο έψαξα δεν βρήκα παρόμοιο θέμα.

Σε λίγο καιρό μετακομίζω στο εξωτερικό και αποφάσισα να πάρω και εγώ ένα smartphone.

Αυτά που θέλω να έχει είναι:

- τιμή ~250ε

- gps (για να γλιτώσω καταστάσεις, όπως όταν χάθηκα έξω από την Κοπεγχάγη στις 1 το βράδυ.)

- skype (όλα νομίζω παίρνουν έτσι και αλλιώς)

- android γιατί θέλω να γράψω 1-2 δικές μου εφαρμογές και να εξοικειωθώ

Να μην έχει όσο γίνεται με τα χρήματα αυτά:

- μικρο-καθυστερήσεις στην απόκριση της οθόνης κτλ

- γενικά προβλήματα που καταστρέφουν την εμπειρία χρήσης.

Γενικά δεν είναι πολύ fan των κινητών (ίσως όμως γίνω :tomato:) και δεν νομίζω πως χρειάζομαι τεράστια specs κτλ...

Εκτός από κινητά αν κάποιος ξέρει κάτι που αγνοώ και θα με βοηθήσει ας το πει!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα σε αυτο το ευρος τιμης ειναι υπεραρκετα απο αποψη επιδοσεων χαρακτηριστικων κτλπ.

Ισως χρειαστει τωρα να επιλεξεις μεταξυ οθονων μεγεθους αναλυσης μπαταριας...

Εχουν ξεφυγει τα πραματα λοιπον οποτε και με ενα galaxi mini κανεις δουλεια.

Με 250 παιρνεις αρκετα απο τα θηρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην παρεις το Ace, γιατι στα λευτα του μπορεις να βρεις android με τα πολυ καλυτερα specs..

(Adreno 205, Snapdragon 1GHz ++, 512MB Ram, ληψη 720p video, μεγαλυτερη και καλυτερη οθονη/αναλυση/μπαταρια, και ενδεχομενως παραπανω εσωτ. αποθηκευτικο χωρο)

Η συμβουλη μου θα ηταν να κοιταξεις προς Xperia Neo V (200€ σε vodafone και πλαισιο)

ή αν μπορεις/θες να δωσεις κανενα 30ρι παραπανω Galaxy S Plus (280€ στα multirama)

ή Galaxy S οπως προειπε ο φιλτατος SirDiman, απ τα Mediamarkt.

Και τα 3 κινητα διαθετουν εμπροσθια καμερα για Skype.. (Αν εχω ακουσει πως το Skype αντιμετοπιζει καποια παιδικα bugs ακομα, βλ. αναποδη εικονα)

Το Neo V θα παρει official ICS απο τη Sony (Android v4), και υπαρχει port του Cyanogenmod 7. (Φτανει να μην αναβαθμησεις το firmware στην .62 για να μπορεσεις να κανεις root πρωτα)

Το Galaxy S εχει μεγαλη κοινοτητα, υπαρχει CM7 και τα AOSP ICS / CM9 ειναι στα σκαρια.

Για το Galaxy S Plus περιμενουμε μεχρι να βγει port του CM7, δυστηχως δεν εχει μεγαλη κοινοτητα/devs ακομη, οποτε εαν δεν εχεις ορεξη να περιμενεις για ICS/CM9 - παιρνεις ενα απο τα παραπανω.

Ελπιζω να βοηθησα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

με 50Ευρώ ακόμη, στα 300Ε, αγοράζεις το Atrix . Δεν υπάρχει καλύτερο στα λεφτά του (1GHz X2 cpu, 1GB ram, Nv Tegra 2, 10GB internal storage). Τα έχει όλα που ζητάς και η μπαταρία του κρατάει πολύ καλά με σχέση άλλα. Ψάξε και στο myphone που έχει guides για αυτό το τηλέφωνο.

Αν δεν το επιτρέπει τόσο το budget σου ψάξε τις λύσεις που είπαν και οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Vadergr δίνει το Nexus S 220 ευρώ στις αγγελίες.Κοίτα και από κει. Τελευταία φορά το Πλαίσιο το είχε 250 (και την μέρα που είχα τα φράγκα και πήγα Πλαίσιο να το πάρω σταματήσαν να το φέρνουν το κέρατό μου!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.