Jump to content



Best Gaming Console EVER


winters

Console King  

207 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bnTkFf7gJGE]Legend of Zelda: Ocarina of Time - Boss: Sorceress Sisters Twinrova [1080P] - YouTube[/ame]

Ενα απο τα καλυτερα bosses που εχω αντιμετωπισει ποτε στην ζωη μου.

Και το final boss.Goto 2:00 οταν ξεκινα η μαχη και θαυμαστε

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jVR03bMe0TA&feature=relmfu]Legend of Zelda: Ocarina of Time - Boss: Great King of Evil Ganondorf [1080P] - YouTube[/ame]

Ποιο ps1 ρε παιδια κοιταξτε γραφικα...Ουτε που τα φανταζοταν τα γραφικα αυτα το πσ1

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πληγμα.

Οσο και αν το αγαπω παραηταν πατατα με μονο τα 2D games του να ειναι επικα.

Α και ειχε καλο ηχο για την εποχη.

Δεν εχεις δικιο.. πατατα θα ελεγα το atari jaguar και το panasonic 3do τα οποια περασαν κ δεν ακουμπησαν.

Μια χαρα 3d games ειχε το saturn για το 1995.

Ειχα καει παντως σε daytona, manx tt, panzer dragon, virtua cop και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δικιο.. πατατα θα ελεγα το atari jaguar και το panasonic 3do τα οποια περασαν κ δεν ακουμπησαν.

Μια χαρα 3d games ειχε το saturn για το 1995.

Ειχα καει παντως σε daytona, manx tt, panzer dragon, virtua cop και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.

Εχω και Jaguar :p

Χειροτερη αγορα εβερ.

Βασικα ολα τα multiplatform ports εδειχναν αθλια ρε γαμωτο.

Και γω σου λεω την αγαπω πολυ την κονσολα αφου ειχε μερικα καλα

games(ειδικα τα 2D), αλλα ηταν πολυ λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Η Amiga γιατί δεν είναι στην λίστα? Εγώ αυτή θα ψήφιζα. Ώρες ατελείωτες με Kick off & Sensible Soccer.

Και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις είδα τη λίστα.

Εκτός αν θεωρείται ότι εμπίπτει στην κατηγορία "pc" παρόλο που πρακτικά (τουλάχιστο για μένα) παιχνιδομηχανή ήταν.

Link to comment
Share on other sites

NES, SNES και PSX σημάδεψαν την γενιά τους και είναι με διαφορά οι κορυφαίες λόγω δημοτικότητας και ποικιλίας παιχνιδιών. Η κορυφαία είναι επιλογή του καθενός εξαρτάται ανάλογα με ποία ασχολήθηκε πιο πολύ. Εγώ μεγάλωσα με SNES και αυτή ψηφίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις είδα τη λίστα.

Εκτός αν θεωρείται ότι εμπίπτει στην κατηγορία "pc" παρόλο που πρακτικά (τουλάχιστο για μένα) παιχνιδομηχανή ήταν.

Και Πρακτικα και θεωρητικα personal computer ηταν mouse keyboard ειχε σε μόνιτορ έπαιζε hardwrare αναβαθμιζε και σε περιφεριακα συνδεοταν το αν έτρεχε παιχνιδια μια χαρα και γιατι την χρησιμοποιουσαν οι περισσοτεροι ηταν αλλο θεμα αυτο. Καμια δουλεια δεν εχει με τις κονσολες και καλως δεν μπηκε . <--- εδιτ αν επρεπε να μπει κατι ειναι το cd32 το οποιο ηταν μια amiga 1200 χωρις keyboard και με cd-rom

Τo saturn ξεκινησε δυνατα με virtua fighter , v tennis daytona usa και λοιπο πυροβολικο της sega ( α και το panzer dragon ) αλλα κολησε αρκετα στο arcade κομματι ( η ποικιλια του psx που λεγαμε) αν και στα χαρτια πολυ δυνατο και αυτο αποδειχθηκε στην πραξη ελαφρως χειροτερο του psx + οτι η sony ειχε φαει τρελο ανεβασμα το διαστημα αυτο και εκλεινε τις αποκλειστικότητες την μια μετα την αλλη.. Με αποτελεσμα το psx να ειναι μονοδρομος για καποιον που ηθελε tomb raider 2 το οποιο η sony εκοψε απο το saturn και αλλα πολλα επίσης .( ispro , gran turismo , metal gear , resident evil 2 κλπ κλπ )

Link to comment
Share on other sites

σε μόνιτορ έπαιζεε

'Οχι κατ' ανάγκη. Ποτέ δεν είχα monitor για τη δική μου.

mouse keyboard ειχε hardwrare αναβαθμιζε και σε περιφεριακα συνδεοταν

Μouse, keyboard και αναβαθμίση hardware (σκληρού δίσκου) γίνεται και στο ps3. Αυτό όμως δεν το καθιστά pc.

Και Πρακτικα και θεωρητικα personal computer ηταν ..........το αν έτρεχε παιχνιδια μια χαρα και γιατι την χρησιμοποιουσαν οι περισσοτεροι ηταν αλλο θεμα αυτο.

Αφού συμφωνείς ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν την Amiga σαν παιχνιδομηχανή και όχι σαν pc, τότε γιατί λες ότι πρακτικά δεν ήταν παιχνιδομηχανή;

Καμια δουλεια δεν εχει με τις κονσολες και καλως δεν μπηκε .

Είχα πολλές "αυθεντικές" κονσόλες. Τα παιχνίδια στην Amiga ήταν απλά άλλη κλάση. Αυτό για μένα είναι το μέτρο σύγκρισης.

Συνεπώς θεωρώ ότι θα έπρεπε να ήταν στη λίστα, έστω και αν ήταν, θεωρητικά, pc.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αφου το συγκρινεις με το ps3 που παρουσιαστηκε 20 χρονια μετα για να βρεις ομοιοτητες . Ηταν κοσνολα .

Για να σου απαντησω εδω

Αφού συμφωνείς ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν την Amiga σαν παιχνιδομηχανή και όχι σαν pc, τότε γιατί λες ότι πρακτικά δεν ήταν παιχνιδομηχανή;

Θα σου φερω ενα παραδειγμα . Σαν να λεμε ψηφιζουμε τον καλύτερο ssd και εγω να επιμενω οτι ειναι το crucial 2gb stickaki μου αφου και αυτο τσιπακι μνημης εχει δεδομενα γραφει οπως οι ssd και λειτουργικο παίρνει επίσης αν το κανεις bootable. Δεν ειναι ομως . Μπορει να κανει την δουλεια και αυτο αλλα εχει κατασκευαστει για αλλο σκοπο περαν απο αυτο .

Οι κονσολες φιλε μου λεγοντε ετσι γιατι βαζεις το μεσο ( κασετα cd dvd ) πατας το power on και παιζεις . Ειναι αυτος και μονο ο σκοπος τους . ασχετα αν ειμαστε στο 2012 πλεον και μπαινουν και νετ κλπ κλπ . και τα κινητα ηδη κανουν οτι εκαναν τα pc 10ετιας αυτο δεν λεει οτι ειναι ενα και το ιδιο .

Η amiga παει πακετο με τον atari st αντε και τον ειδικο 386 που ειχε βγει με ενσωματωμενο το mega drive ακα amstrand mega pc . Αυτη ειναι η γνωμη μου . φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα Nintendo 64, SNES, θα ψήφιζα wii και gamecube αν είχαν και αυτά κασέτες με NAND flash chips και γρήγορο δίαυλο, το τέλειο με το N64 είναι ότι δεν υπάρχει ποτέ loading.

Δεν θα ξεχάσω:

Pokemon stadium (1 και 2)

Pokemon snap

Pokemon Puzzle league

Lylat wars (starfox64 in US), τρελά high score είχα κάνει και σε όλους τους κόκκινους πλανήτες!

Super mario 64

mario kart (το ποιο τέλειο Kart που υπάρχει, ειδικά 4πλό!)

Legend of zelda : ocarina of time

και ένα σωρό άλλα.

Το sega δε πρόλαβα να το δω και πολύ, μακάρι να το είχα :fist:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αφου το συγκρινεις με το ps3 που παρουσιαστηκε 20 χρονια μετα για να βρεις ομοιοτητες . Ηταν κοσνολα .

Η αναφορά στο Ps3 ήταν ενδεικτική και προς απάντηση εκείνων των ιδιαιτεροτήτων που έγραψες πως χαρακτηρίζουν μια κονσόλα. Μάλλον εσύ προσπάθησες να βρεις διαφορές που πρακτικά είτε δεν υπάρχουν, είτε δεν είναι σημαντικές.

Ούτε με το παράδειγμα σου συμφωνώ. Το μόνο κοινό ενός ssd kai ενός 2gb stick είναι ότι είναι ότι και τα 2 είναι μέσα αποθήκευσης. 2gb Stick όμως που να δρα καλύτερα από ένα ssd δεν υπάρχει.

Οι κονσολες φιλε μου λεγοντε ετσι γιατι βαζεις το μεσο ( κασετα cd dvd ) πατας το power on και παιζεις .

Και η Αmiga με τον ίδιο τρόπο λειτουργούσε.

Εν πάση περιπτώσει, θέλω να πιστεύω πως μπορώ να αντιληφθώ τι είναι η κονσόλα. Για αυτό από το πρώτο μου post έγραψα ότι θεωρητικά η Amiga είναι pc.

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά διαφορετική από τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Nes απο μενα γιατι με αυτο ειχα ξεκινησει τα games κ ps1 που ποτε δεν ειχα αλλα επειδη ειχε απειρα παιχνιδια για τοτε.

ΥΓ Η πρωτη κονσολα που ειχα δικη μου ηταν εν ετοι 2011 το ps3!!!! LOL.

Aκομα θεωρω το pc δυστυχως για μενα ως παιχνιδομηχανη (οχι κονσολα μην κραξετε)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.