Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Τα 8 ειναι λιγο γρηγοροτερα απο τα 7 , οποτε αφου ειναι μικρο σε δυναμη στο hardware μαλλον τα 8 θα ελεγα

Δεν ξερω αν οι atom υποστηριζονται απο τα 8 , γιατι πχ οι pentium 4 δεν υποστηριζονται .Μαλλον ομως οτι υποστηριζονται γιατι ειναι πιο καινουριοι

Link to comment
Share on other sites

χμμμ στο 2nd rig της υπογραφής μου δεν εχω δει τέτοια συμπεριφορά που λες...όλα ρολόι...βέβαια πιο πολύ στο desktop παει...του έχω σηκώσει και apache server/sql και file server το έχω ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τα win 8 αξίζει να μπουν σε netbook με μονοπύρηνο atom στα 1,6ghz και 1gb ram ενατι των win 7?

τωρα τρεχει xp, αλλα θελει φορματ και δεν ξερω με ποια απο τα δυο θα ειναι καλύτερα.

Εμένα έτρεχε 7 starter και σερνοταν . Με τα 8 Πάει Σφαίρα το netbookaki ( 1,6 atom ,1gb ram )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτρεχε 7 starter και σερνοταν . Με τα 8 Πάει Σφαίρα το netbookaki ( 1,6 atom ,1gb ram )

με το metro ειχες κανενα προβλημα? γιατι απο οτι διαβασα πριν λιγο στα netbook δεν παιζει σωστα επειδη δεν υποστηριζεται η αναλυση οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

με το metro ειχες κανενα προβλημα? γιατι απο οτι διαβασα πριν λιγο στα netbook δεν παιζει σωστα επειδη δεν υποστηριζεται η αναλυση οθόνης.

Μια χαρά . Η οθόνη του δικού μου βγαζει 1152 χ 864 οπότε καλύπτει την ελχιστη του 1024 χ 768 . Μολις τα προτοέκανα εγκατάσταση μου είχαν βγαλειο το μήνυμα αλλα με το που πέρασα του intel graphics drivers και εβαλα την αναλυση τέρμα όλα καλα . Τωρα το έχω κουμπώσει το netbook πάνω σε 22" 1680 χ 1050 και είναι απόλαυση το metro .

Οσο για το άν έιναι χρηστικό το metro ή οχι νομίζω οτι μετα απο 1 βδομάδα σε win8 το έχω συνηθίσει τόσο που δεν γυρίζω πίσω . τουλάχιστον τώρα χρησιμοποιώ την έναρξη για κάποιες δραστηριότητες . τοσα χρόνια έναρξη δεν είχα χρησιμοποιήσει ...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τα win 8 αξίζει να μπουν σε netbook με μονοπύρηνο atom στα 1,6ghz και 1gb ram ενατι των win 7?

τωρα τρεχει xp, αλλα θελει φορματ και δεν ξερω με ποια απο τα δυο θα ειναι καλύτερα.

σε αντίστοιχο netbook με 2 gb ram τα 7 πήγαιναν σχετικά αργά και έπρεπε να κλείσω όλα τα οπτικά εφε. τα 8 δεν τα δοκίμασα σε αυτό αλλά στο σταθερό μου μου δίνουν την αίσθηση ότι έβαλα γρηγορότερο επεξεργαστή και ssd. Παίζει να είναι σημαντικά πιο ελαφρια αρα κάνε μία δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν όλα μια χαρά. Απλά ξεχάστε τις metro app αν η ανάλυση του netbook σας είναι 1024x600 για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υποστηρίζεται. Με λίγα λόγια η εφαρμογή απλά δεν ανοίγει. Και αυτό αφορά όλες τις εφαρμογές ξεκινώντας από το Store. Υπάρχει ένα registry hack εδώ που κάνεις downscale και δουλεύει αλλά η συμπίεση που γίνεται κουράζει αρκετά (εμένα τουλάχιστον). Μπορώ να πω με ασφάλεια γενικά ότι τα 8 Pro τρεχουν πολύ καλύτερα από τα 7 Starter σε Asus eee PC 1001H και μάλιστα με 1GB RAM. (Παρεμπιπτόντως αν κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με windows phone 8 app development όπως εγώ να ξεχάσει την 32bit έκδοση των 8 γτ δε θα του εγκαθίσταται το Windows Phone 8 SDK).

Έγινε επεξεργασία από Grisos
Link to comment
Share on other sites

Όποιος πρόλαβε, τον κύριον είδε!

Windows 8 Pro is Now Free (by Mistake)

για αν δουμε θα κρατησει ή αυριο θα ειναι κλειδωμενα?

Ειχα καποια κλειδια για media center και εβαλα σε ενα atom d510 που εχω να παιζω vm κτλπ...

Oντως ενεργοποιουνται κανονικα μολις μπει το mcenter.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβουν γρηγορα οτι τα win8 ειναι καλα για ταμπλετες και windows mobiles αλλα ως εκει και ΟΧΙ για desktop/laptop και εν ολιγη σε pc ΧΩΡΙΣ touch screen τοτε ισως βγαλουν καποιο update/service pack που να προσθετει και το κλασικο aero theme/start button.....

Αν δεν το κανουν τοτε θα εχουν ισως τη μεγαλυτερη πατατα λειτουργικου στα χρονικα της ms ακομα και μεγαλυτερη απο αυτη των windows me.

Στο παραπανω μου ερωτημα ομως δεν απαντησε κανεις γιατι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.