Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

α) Παιρνεις την Microsoft τηλεφωνο και τους ρωτας αν με το key που εχεις μπορεις να κανεις υποβαθμιση σε 7αρια

β) Δωσε μια ευκαιρια στα 8 και πιεσε τον εαυτο σου να τα δουλεψεις 2-3 εβδομαδες. Νομιζω οτι θα αλλαξεις γνωμη.

Σαν λειτουργικο, ειναι σταθεροτατο, ταχυτατο και ευκολα βρισκεις οτι θες.

Πατατα σιγουρα δεν ειναι, το λενε οι πωλησεις και τα reviews ανα τον κοσμο :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορω σε laptop με προ-εγκατεστημενα win8 να τους εγκαταστησω τα win7 γιατι τα win8 για εμενα ειναι απλα αθλια.

Μπορεις να κανεις downgrade σε windows 7 Pro αλλα πρεπει να εχεις την εκδοση Pro των win8.

Understanding downgrade rights

Έγινε επεξεργασία από mike299_1999
Link to comment
Share on other sites

α) Παιρνεις την Microsoft τηλεφωνο και τους ρωτας αν με το key που εχεις μπορεις να κανεις υποβαθμιση σε 7αρια

β) Δωσε μια ευκαιρια στα 8 και πιεσε τον εαυτο σου να τα δουλεψεις 2-3 εβδομαδες. Νομιζω οτι θα αλλαξεις γνωμη.

Σαν λειτουργικο, ειναι σταθεροτατο, ταχυτατο και ευκολα βρισκεις οτι θες.

Πατατα σιγουρα δεν ειναι, το λενε οι πωλησεις και τα reviews ανα τον κοσμο :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

α) Οχι δεν ρωτησα για το serial no απλα ρωτησα αν μπορω να βαλω τα win7 σε λαπτοπ που εχει προεγκατεστημενα τα win8

β) ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για ποιο λογο δηλαδη να τους δωσω ευκαιρια επειδη ξαφνικα ηρθε της ms Να καταργησει οσα Η ΙΔΙΑ τοσα χρονια ειχε κανει το κοσμο να συνηθησει? Δηλαδη σε οτι μας σφυριζει η ms εμεις πρεπει να χορευουμε? Δεν φτανει που προτειμαμε να εγκαθηστουμε το λειτουργικο της στα pc μας παρολα τα προβληματα/σκαλωματα που εχει σε αντιθεση με τα linux και αλλα....

Ισα - ισα αυτη θα επρεπε να μας ευχατιστει οχι εμεις αυτη....

γ) το αν ειναι σταθερο ή οχι φιλε μου αυτο αστο να το κρινουν οταν κυκλοφορησουν για λιγο και οχι απο τους πρωτους μηνες εβγαλες και πορισμα. Να σου θυμησω και τα windows me οταν πρωτοβγηκαν μια χαρα φαινοντουσαν ετσι. Συμπερασμα ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ....

Μπορεις να κανεις downgrade σε windows 7 Pro αλλα πρεπει να εχεις την εκδοση Pro των win8.

Understanding downgrade rights

Για καντο ποιο λιανα αυτο. Τι εννοεις?

Εγω δεν θελω να κανω τα win8 σε win7 θελω να ΣΒΗΣΩ ΠΑΝΤΕΛΩΣ το δισκο και να του περασω απο την αρχη σε εναν αφορμαριστο δισκο τα win7.

Θα εχω καποιο προβλημα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δες στο site του κατασκευαστη του laptop σου αν διαθετει drivers για win7 για το μοντελο σου.

Αν εχει, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Αν δεν εχει, μπορει να εχεις προβλημα με την καρτα ηχου κλπ αν δεν τα αναγνωρισουν τα 7.

Υ.γ.

Tα winMe τα αγαπησα πολυ, τα δουλεψα πολυ, δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για καντο ποιο λιανα αυτο. Τι εννοεις?

Εγω δεν θελω να κανω τα win8 σε win7 θελω να ΣΒΗΣΩ ΠΑΝΤΕΛΩΣ το δισκο και να του περασω απο την αρχη σε εναν αφορμαριστο δισκο τα win7.

Θα εχω καποιο προβλημα ή οχι?

Αυτό που εννοώ είναι είναι ότι αν αγοράσεις φορητό με windows 8 pro (ή με windows 8 home και κάνεις upgrade σε pro), σου δίνει η ms το δικαίωμα να ζητήσεις από την ίδια ένα κλειδί για win7 Pro. Έτσι θα μπορείς να έχεις νόμιμα τα windows 7.

Η εγκατάσταση μετά θα γίνει όπως το λες. Format δίσκου και εγκατάσταση των 7.

Καλό είναι όπως είπε και ο javaneze να ελέγξεις ότι υπάρχουν drivers για 7 για το φορητό. Αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να έχεις πρόβλημα σε αυτό το τομέα. Πιο πολύ προσοχή θέλει το secured boot στο bios. Εδω αναφέρει τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορείτε με aftermarket προγράμματα να παρακάμψετε το μέτρο και να μπουτάρετε κατευθείαν στο desktop. όσο αφορά ότι είναι άθλια για να το θέσω με επιείκεια, δεν ξέρετε τι σας γίνεται! η δική μου εντύπωση όταν τα έβαλα ήταν ότι έβαλα πιο γρήγορο ssd! όλα λειτουργούν πιο γρήγορα και πιο σταθερα. άσε που με δική μου μαμακια διέγραψα όλη τη registry και μετά από ένα restart ούτε γάτα ούτε ζημια. οπτικά το στυλ του αερο όμως μου λείπει και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο site του κατασκευαστη του laptop σου αν διαθετει drivers για win7 για το μοντελο σου.

Αν εχει, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Αν δεν εχει, μπορει να εχεις προβλημα με την καρτα ηχου κλπ αν δεν τα αναγνωρισουν τα 7.

Υ.γ.

Tα winMe τα αγαπησα πολυ, τα δουλεψα πολυ, δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα.

Μαλλον εισαι απο τους τρομερα λιγους χρηστες που δεν ειχαν προβλημα γιατι ειναι απο τα ποιο πατατα windows που εβγαλε η ms αφου και η ιδια το ειχε παραδεχτει ειδικα με το οτι τα εβγαλε μονο για ενα 6μηνο και μετα εβγαλε τα τρομερα windows nt.

Αυτό που εννοώ είναι είναι ότι αν αγοράσεις φορητό με windows 8 pro (ή με windows 8 home και κάνεις upgrade σε pro), σου δίνει η ms το δικαίωμα να ζητήσεις από την ίδια ένα κλειδί για win7 Pro. Έτσι θα μπορείς να έχεις νόμιμα τα windows 7.

Η εγκατάσταση μετά θα γίνει όπως το λες. Format δίσκου και εγκατάσταση των 7.

Καλό είναι όπως είπε και ο javaneze να ελέγξεις ότι υπάρχουν drivers για 7 για το φορητό. Αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να έχεις πρόβλημα σε αυτό το τομέα. Πιο πολύ προσοχή θέλει το secured boot στο bios. Εδω αναφέρει τι εννοώ

Τι ακριβως ειναι αυτο?

Νεα μοδα για να μην μπορεις να περνας αλλα windows σε laptop με win8?

Μπορεις να μου το κανεις ποιο λιανια γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

παιδιά μπορείτε με aftermarket προγράμματα να παρακάμψετε το μέτρο και να μπουτάρετε κατευθείαν στο desktop. όσο αφορά ότι είναι άθλια για να το θέσω με επιείκεια, δεν ξέρετε τι σας γίνεται! η δική μου εντύπωση όταν τα έβαλα ήταν ότι έβαλα πιο γρήγορο ssd! όλα λειτουργούν πιο γρήγορα και πιο σταθερα. άσε που με δική μου μαμακια διέγραψα όλη τη registry και μετά από ένα restart ούτε γάτα ούτε ζημια. οπτικά το στυλ του αερο όμως μου λείπει και εμένα.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει απο ποια μερια τα κατακρινουν ολοι μα ολοι...

Και δεν εννοως μονο απλους χρηστες αλλα και εταιριες.

Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι γρηγορα κ.τ.λ. ολοι σχεδον λεμε για ποιο λογο ΔΕΝ προσθεσαν τη δυνατοτητα καποιος που θελει να εχει το aero style theme ή παλιοτερο οπως ειχαν τα win7 να πας σε win xp theme.

Αυτο κραζουν ολοι πως μετα απο δεκαδες χρονια(Βλεπε win 3.1 μεχρι win7) αλλαξανε εντελως το κουμπι start και την ολη νοοτροποια themes των windows....

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στην microsoft και εδωσα το email για upgrade σε media center στα 8 pro και ενω μου εβγαλε οτι θα μου σταλει email εντος 72 ωρων ,ειναι τωρα 2 μερες και δεν μου εχει ερθει mail.

Εκανα το ιδιο και με δευτερη διευθηνση email παλι το ιδιο .

Τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι θα τα έβαζα ποτέ αλλά ένας πελάτης μου έφερε ένα PC με 8άρια (από αυτά που θα μου φέρουν κατά δεκάδες όπως όταν κάναμε downgrade Vista σε XP) και κάθησα και τα δούλεψα 3-4 μέρες.

Ένα έχω να πω και σημειώστε το, το 99% των χρηστών άνω των 40-45 ετών δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο δισεκατομύριο να τα υιοθετήσουνε και το λέω σαν επαγγελματίας που εξυπηρετεί εκατοντάδες χρήστες.

Θα είναι τεράστια εμπορική αποτυχία. Ήδη έστησα διαφημιστικά φυλλάδια έξω από το Πλαίσιο όπου οι ΑΣΧΕΤΟΙ με το αντικείμενο πουλάνε ΟΛΑ τα PC με 8άρια. Το φυλλάδιο λέει 30 ευρώ το downgrade, το φέρνεις περιμένεις 20 λεπτά και παίρνεις το PC με 7άρια γνήσια. Πουλήσαμε 20-25 downgrades σε ενά 8ώρο μόνο αυτό σας λέω.

Πάλι έκανε τεράστια λαλακία η MS που δεν μαθαίνει από τα λάθη του παρελθόντος, σε αναμονή του επόμενου λειτουργικού λοιπόν.

Περαστικά εύχομαι στους συναδέλφους που θα τα στήσουνε και θα πάνε να τα μάθουνε σε πελάτες.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτο?

Νεα μοδα για να μην μπορεις να περνας αλλα windows σε laptop με win8?

Μπορεις να μου το κανεις ποιο λιανια γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Άρθρο στα ελληνικά εδώ

Το αστείο είναι ότι ισχύει για διανομές linux ισχύει και για όλα τα windows πλην 8.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα με την απενεργοποίηση του secure boot πιστεύω ότι θα έχουν οι επώνυμοι φορητοί που έχουν κομμένο bios και οι εταιρίες μπορεί να μην περιλαμβάνουν την επιλογή για disable.

Έγινε επεξεργασία από mike299_1999
Link to comment
Share on other sites

Τα εγκατέστησα κι εγώ στο netbook για αρχή (8 Pro x86 MSDNAA) και στη συνέχεια στο main PC (8 Pro x64 MSDNAA).

Προσωπικά μου αρέσει το νέο style. Έχω την αίσθηση οτι είναι πιο ελαφριά και πιο γρήγορα από τα Windows 7. Ειδικά στο netbook (1GB RAM) η διαφορά είναι παραπάνω απο αισθητή.

Λίγο ψάξιμο χρειάστηκε στην αρχή για τα τι-πως-που και μερικές ερωτησούλες στους γνωστούς-άγνωστους του BF3 thread και τέλος.

Απο πλευράς προγραμμάτων που χρησιμοποιώ δεν είχα κάνενα πρόβλημα, όπως επίσης και απο πλευράς drivers (ATi 12.11 beta8, X-Fi HD USB). Μέχρι στιγμής όλα καλά.

Επίσης έχω την εντύπωση οτι στο Battlefield 3 έχω ελαφρώς ανεβασμένα frames (HD6970). Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά μήπως έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Για όσους τα "θάβουν", θα πρότεινα να τους δώσετε μια ευκαιρία. Ίσως αλλάξετε γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

μόλις τα κατέβασα και εγώ, το iso είναι ένα (δεν δίνει επιλογή για 32 ή 64 bit)

αναρωτιέμαι είναι το 64μπιτο ή το 32μπιτο?

είναι μόλις 2,63 gb...

η αναβάθμιση έγινε από win7 64bit...

Έγινε επεξεργασία από dark22
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στην microsoft και εδωσα το email για upgrade σε media center στα 8 pro και ενω μου εβγαλε οτι θα μου σταλει email εντος 72 ωρων ,ειναι τωρα 2 μερες και δεν μου εχει ερθει mail.

Εκανα το ιδιο και με δευτερη διευθηνση email παλι το ιδιο .

Τι συμβαίνει?

Κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

μόλις τα κατέβασα και εγώ, το iso είναι ένα (δεν δίνει επιλογή για 32 ή 64 bit)

αναρωτιέμαι είναι το 64μπιτο ή το 32μπιτο?

είναι μόλις 2,63 gb...

η αναβάθμιση έγινε από win7 64bit...

Aπ τη στιγμή που έκανες upgrade από 64bit θα είναι 64bit τα Win 8.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω ένα μεγάλο πλεονέκτημα του νέου start στην αναζήτηση. Όταν πατάω win key και πληκτρολογώ δίνει καλύτερα αποτελέσματα από τα 7 και επιπλέον έχουν προσθέσει win + w για ρυθμίσεις, win + f για αρχεία και win + x quick links. Λίγο ξενίζει η εναλλαγή desktop και start αλλά αν κάποιος είναι συνηθισμένος σε πληκτρολόγιο και συντομεύσεις τα 8 είναι απλά μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.