Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Και εγώ που τα πέρασα την Κυριακή δεν έχω δει κάποια ασυμβατότητα, αλλά δεν έχω προλάβει να περάσω πολλά πράγματα. Ένα ms office, ένα Civil και το bf3. Παρατήρησα χθες ότι όταν έχω ανοιχτό το skype για 8 καταναλώνει πολύ gpu και το bf3 σέρνεται. Όταν το έκλεισα έγινα όλα φυσιολογικά. Πιό ανάλαφρα δεν θα τα έλεγα, σε επιδόσεις τουλάχιστον σε gaming και benchmarks με τους 13.1 είναι ένα τικ αργότερα.. Πχ. στο 3dMark11 στα 7 βγάζω 20000+ gpu score στα 8 βγάζω 19500. Αυτή η διαφορά στο bf3 δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή...

Όπότε για benching και gaming μπαίνω 7 για δουλειά στα 8...

Τι βλακεία είναι ο τρόπος που ανοίγει το skype ρε παιδιά! Δεν μπορώ να το κάνω μικρότερο το παράθυρο, παίζει μόνο full screen, είναι εφαρμογή Metro για αυτό κόβει την gpu;

Κατέβασε την desktop εκδοση του skype

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω εγκαταστήσει το Windows media centre με την ενέργεια που τρέχει μέχρι τέλος του μήνα (free).

Χθες βράδυ μου ήρθε το παρακάτω mail.

Αφού κατά την εγκατάσταση μου είχε έρθει κλειδι που τα ενεργοποίησα, αυτό το είναι; Επίσης στη διαδρομή που μου δίνει να το ενεργοποιήσω, δεν υπάρχει κανένα μενού ρυθμίσεων να βάλω το κλειδι. Ούτε στο media centre βλέπω στο μενού αν είναι ενεργοποιημενο ή όχι....

Τι κάνω λάθος;

post-22006-1416077012,6585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω εγκαταστήσει το Windows media centre με την ενέργεια που τρέχει μέχρι τέλος του μήνα (free).

Χθες βράδυ μου ήρθε το παρακάτω mail.

Αφού κατά την εγκατάσταση μου είχε έρθει κλειδι που τα ενεργοποίησα, αυτό το είναι; Επίσης στη διαδρομή που μου δίνει να το ενεργοποιήσω, δεν υπάρχει κανένα μενού ρυθμίσεων να βάλω το κλειδι. Ούτε στο media centre βλέπω στο μενού αν είναι ενεργοποιημενο ή όχι....

Τι κάνω λάθος;

To ίδιο συμβαίνει και σε μένα.Έφαγα μια ώρα χθες να ξαναβρω την επιλογή <προσθηκη δυνατοτήτων> και δεν τη βρήκα στην αναζήτηση ,ενώ θυμάμαι ότι είχα κάνει ενεργοποιηση του media centre. Υπέθεσα ότι κάποιο λάθος έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Follow these steps to add Windows 8 Media Center Pack to your PC running Windows 8 Pro:

Swipe in from the right edge of the screen, and then tap Search. (If you’re using a mouse, point to the upper-right corner of the screen, and then click Search).

Enter add features in the search box, and then tap or click Settings.

Tap or click Add features to Windows 8.

Then tap or click I already have a product key.

Enter the product key, and then click Next.

Read the license terms, select the check box to accept the license terms, and then click Add features.

Δεξιά έχει επιλογές για αναζήτηση σε apps/settings/files, default είναι οι εφαρμογές, επιλέξτε settings.

Edit

Μετά την ενεργοποιήση η επιλογή για "Add Features" δεν ξαναβγαίνει, όντως

post-95-1416077012,7318_thumb.gif

Έγινε επεξεργασία από tefra
Link to comment
Share on other sites

Δεξιά έχει επιλογές για αναζήτηση σε apps/settings/files, default είναι οι εφαρμογές, επιλέξτε settings.

Edit

Μετά την ενεργοποιήση η επιλογή για "Add Features" δεν ξαναβγαίνει, όντως

Ακριβώς η επιλογή δεν ξαναβγαίνει ,ενώ και το media center φαίνεται ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όταν θα ξανακάνουμε εγκατάσταση ποιον από τους δύο κωδικούς θα χρησιμοποιήσουμε;;;

Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις ξανά εγκατάσταση γιατί δε σου δίνει την επιλογή add features σύμφωνα με τις οδηγίες του mail.

Link to comment
Share on other sites

Το mail ειναι μια υπενθυμιση για ενεργοποιηση του media center κλειδιου πριν την 31-1-13.

Οπως διαβασα το Mail καταλαβαίνω οτι μετα την ημερομηνια αυτη δεν μπορει πλεον να γινει ενεργοποιηση του κλειδιου.Οσοι δηλ ειχαν pro και ενεργοποιησαν σε media center, αν κανουν format μετα την 1 -2 -13 , δεν θα μπορουν να ξαναενεργοποιησουν τον κωδικο αυτο .Αρα το bug για "τσαμπα" windows 8 ισχυει μεχρι να γινει format,μετα , παπαλα...

Αρα αν χρειαστει να ξαναγινει εγκατασταση βαζεις τον κωδικο για pro

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες τα win 8 πως μπαινουν σε safe mode;

Δοκιμασα το f8 που μου δουλευε στα 7 αλλα εδω τπτ.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Τα windows 8 έπρεπε να είναι τόσο γρήγορα στην εκκίνηση, που έπρεπε το startup του λειτουργικού να επανασχεδιαστεί. Αυτό σήμαινε, πως δεν θα υπήρχε πλέον νεκρός χρόνος στην εκκίνηση, ώστε να περιμένει το λειτουργικό μπας και πατήσει ο χρήστης το f8 πχ... :-O εδώ είσαι! :rubik:

Και λίγο διάβασμα για όποιον θέλει:

Windows 8 boots too quickly, first world OS problem

Designing for PCs that boot faster than ever before

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Χρειαζομαι τα φωτα σας... Στα windows 7 64bit English που εχω θελω καποια στιγμη να βαλω τα win 8 pro 64 bit ENGLISH.

Καθως εχω credit σε γνωστο computer shop, προτιμω να τα αγορασω απο εκει παρα online. Το θεμα ειναι πως σχεδον ολα τα windows 8 pro upgrades στην Ελλαδα ειναι στην Ελληνικη εκδοση κ οχι στην Αγγλικη, που εγω επιθυμω.

Ερωτηση 1.

Το ελληνικο win 8 pro upgrade dvd, δινει τη δυνατοτητα εγκαταστασης ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ σε en-US ή μονο σε EL?

Ερωτηση 2.

Μπορω να χρησιμοποιησω το product key απο το ελληνικο win 8 pro upgrade DVD σε συνδυασμο με το windows.iso file που εχει κατεβασει φιλος απο την MS για τα δικα του win 7 ultimate English version 64bit?

Θα εκτιμουσα την αμεση απαντηση σας, καθως η προσφορα σταματαει σε 2 ημερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Χρειαζομαι τα φωτα σας... Στα windows 7 64bit English που εχω θελω καποια στιγμη να βαλω τα win 8 pro 64 bit ENGLISH.

Καθως εχω credit σε γνωστο computer shop, προτιμω να τα αγορασω απο εκει παρα online. Το θεμα ειναι πως σχεδον ολα τα windows 8 pro upgrades στην Ελλαδα ειναι στην Ελληνικη εκδοση κ οχι στην Αγγλικη, που εγω επιθυμω.

Ερωτηση 1.

Το ελληνικο win 8 pro upgrade dvd, δινει τη δυνατοτητα εγκαταστασης ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ σε en-US ή μονο σε EL?

Ερωτηση 2.

Μπορω να χρησιμοποιησω το product key απο το ελληνικο win 8 pro upgrade DVD σε συνδυασμο με το windows.iso file που εχει κατεβασει φιλος απο την MS για τα δικα του win 7 ultimate English version 64bit?

Θα εκτιμουσα την αμεση απαντηση σας, καθως η προσφορα σταματαει σε 2 ημερες!

Φίλε

επειδή το θέμα σου είναι κυρίως αδειοδοτικού περιεχομένου πραγματικά θα σου έλεγα να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης της Microsoft κυρίως για το 1ο σου ερώτημα.

Καλέστε την Υποστήριξη πελατών

801 500 3000 (Με αστική χρέωση)

211 12 06 500 (Εάν καλείτε από κινητό)

Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00-20:00

Link to comment
Share on other sites

Φίλε

επειδή το θέμα σου είναι κυρίως αδειοδοτικού περιεχομένου πραγματικά θα σου έλεγα να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης της Microsoft κυρίως για το 1ο σου ερώτημα.

Καλέστε την Υποστήριξη πελατών

801 500 3000 (Με αστική χρέωση)

211 12 06 500 (Εάν καλείτε από κινητό)

Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00-20:00

Μολις μιλησα με MS...

a. Καλο ειναι πανω απο τα Αγγλικκα windows να βαλω Αγγλικο upgrade

b. Ενω τα product keys δεν ειναι language related, δεν ειναι σιγουροι πως το product key Ελληνικου upgrade θα δουλεψει με το iso του Αγγλικου upgrade

c. Με οποιο τροπο κ αν διαλεξω, δεν θα μπορω for free να κανω activate το Media Center μετα τις 31-1-2013

Ευχαριστω για τα τηλ. της MS

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με MS...

a. Καλο ειναι πανω απο τα Αγγλικκα windows να βαλω Αγγλικο upgrade

b. Ενω τα product keys δεν ειναι language related, δεν ειναι σιγουροι πως το product key Ελληνικου upgrade θα δουλεψει με το iso του Αγγλικου upgrade

c. Με οποιο τροπο κ αν διαλεξω, δεν θα μπορω for free να κανω activate το Media Center μετα τις 31-1-2013

Ευχαριστω για τα τηλ. της MS

Anytime mate. Καμιά φορά και εγώ όταν χάνομαι στα φόρουμ και τις ερωτήσεις, συγκεντρώνω τις ερωτήσεις μου και καλώ το τμήμα εξυπηρέτησης. Τα παλικάρια εκεί στην Microsoft Hellas με έχουνε βοηθήσει πάρα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις θεμα με το intel rapid storage(intel sata drivers);

Ενω στο start up ξεκιναει με 20-25mb ram use μεσα σε 3-4 ωρες εκτοξευεται στα 1000+mb.

Δοκιμασα απεγκατασταση και reinstall αλλα το θεμα παραμενω.

Στα win7 με το ιδιο hardware δεν εχω κανενα προβλημα...

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Το reverse scrolling απο που στα κομμάτια το αλλάζουμε?

Right click desktop.

Click personalize.

Click change mouse pointers.

Go to the synaptics device settings tab.

Select your touchpad.

Click settings.

Check the two-finger scrolling box.

Click the gears on the side of that.

Uncheck "enable reverse scrolling direction."

:T:

Εχει κανεις θεμα με το intel rapid storage(intel sata drivers);

Ενω στο start up ξεκιναει με 20-25mb ram use μεσα σε 3-4 ωρες εκτοξευεται στα 1000+mb.

Δοκιμασα απεγκατασταση και reinstall αλλα το θεμα παραμενω.

Στα win7 με το ιδιο hardware δεν εχω κανενα προβλημα...

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα με σένα.. αλλά λόγω πολλής ram δεν το έψαξα περαιτέρω.

Είδες κάπου να λένε πως υπάρχει θέμα;;;; Εδώ είναι το δικό μου σύστημα μετά από κάποιες ώρες. Αν και κάνω σπάνια restart πλέον, αυτό είναι με σημερινό restart.

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα με σένα.. αλλά λόγω πολλής ram δεν το έψαξα περαιτέρω.

Είδες κάπου να λένε πως υπάρχει θέμα;;;; Εδώ είναι το δικό μου σύστημα μετά από κάποιες ώρες. Αν και κάνω σπάνια restart πλέον, αυτό είναι με σημερινό restart.

Untitled.jpg

Oριστε και μια απο μενα...Ανοιχτο το πισι απο χτες το βραδυ μεχρι τωρα..

post-21223-1416077026,9496_thumb.jpg

Με ενα συντομο ψαξιμο ειναι γενικο το προβλημα με το driver μιας και δεν περιοριζεται μονο στα 8..

Η λυση που προτεινεται ειναι επιστροφη στους 11.2

Link to comment
Share on other sites

Oριστε και μια απο μενα...Ανοιχτο το πισι απο χτες το βραδυ μεχρι τωρα..

[ATTACH]54451[/ATTACH]

Με ενα συντομο ψαξιμο ειναι γενικο το προβλημα με το driver μιας και δεν περιοριζεται μονο στα 8..

Η λυση που προτεινεται ειναι επιστροφη στους 11.2

81ae3929144d4752b67cc3a.png

κι εγώ ανέβηκα.. συνεχίζω με ανοιχτό pc.

Δεν θυμάμαι να το έχω δει με πάνω από 1,5gb όμως.. λέω να το αφήσω έτσι και βλέπουμε. Θα συνεχίσω να το παρατηρώ βέβαια. Λογικά θα βγάλουν κάνα νέο driver.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.