Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Μπορούμε να έχουμε link?

Link δεν έχω να σου δώσω... αλλά αν ψάξεις για

Windows Sidebar for Windows 8 RTM.original

πιστεύω ότι θα τα βρεις. ( το αρχείο ήταν 9.291.622 bytes).

Αν έχεις πρόβλημα, ρίξε μου ένα pm να τα φορτώσω σε uploaded.

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα εδώ: Install Desktop Gadgets and Sidebar in Windows 8 | Team Windows 8

Προσωπικά χρησιμοποίησα το 1ο απ τα 2. Με το 2ο είχα ενα θέμα με τον καιρό και δεν έπαιζε, δεν ξέρω το γιατί..

Το είχα δει αυτό αλλά δεν είναι αυτό που έχω.

Σου στέλνω το link σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την άποψή μου... Έβαλα τα 8 στο 13άρι λάπτοπ μου και μ3τά από 3 μήνες τα έβγαλα γιατί απλά δεν άντεξα... Είχα κάθε καλή διάθεση...

Για λαπτοπ τα metro apps είναι πραγματικά σπάσιμο νέυρων... Πρέπει κάθε φορά για να κλείσω ένα πρόγραμμα να τα τραβάω από πάνω μέχρι κάτω (με το touchpad!). Τα μαμημένο το x γιατί να μην υπάρχει ρε φίλε; Θα πρεπει τα δάχτυλά μου να είναι σαν του satriani να τα ανοιγοκλείνω σα το μαλ..κα; Για να αλλάξω εφαρμογές μεταξύ τους να πατάω σαν το αυτιστικό πάνω αριστερά για να βρώ και να διαλέξω αυτό που θέλω...

Ναι και δε θέλω (πάντα) συντομεύσεις... Είμαι ξάπλα στο κραβάτι με το λάπτοπ στη ... κοιλιά μου δεν είναι εύκολο και ούτε έχω πάντα φως ή οπτική για να βλέπω τι πατάω... ΕΛΕΟΣ...

Για να κλείσεις το ρημάδι να πάω κάτω δαξιά να μου εμφανίσει το μενού να πάω power και turn off... Πραγματικά το έδειξα στη μάνα μου και έβαλε τα κλάματα (γιατί το άλλαξες παιδί μου καλό δεν ήταν πριν δυο κουμπάκια πατούσα)... Δίκιο έχεις μάνα!

Καλά για το UI δε μιλάω... Θα κάτσω εγω να βρίσκω ένα πρόγραμμα που θέλω μέσα σε ένα κατεβατό από ξερασμένα εικονίδια; Με δεξί κλικ show all apps? Και όταν κάνω καινούρια εγγατάσταση να μου τα βγάζει στην αρχική και για να τα βγάλω σε κάθε ένα δεξί κλικ και hide? Θέλω να βρω ένα πρόγραμμά και δε βλέπω το πληκτρολόγιο γιατί είναι πάνω ατην "κοιλάρα" μου ή δε θυμάμαι πως το λένε... Θα κάνω το ατελείωτο σκρολ; Τι πειράζανε τα ωραία folderάκια...

Και μπάι δε γουέι τα netbook με 1024x600 σκουπίδια ε; (το δοκίμασα αυτό που θα μου πείτε όλοι και δεν έπαιξε)...

Ρε MS δεν έχουν όλοι touch το κεφάλι σου μέσα... Και τώρα μιλκάμε για οικιακή χρήση... Για εταιρεία θα βάλουμε τα γέλια...

Διαφωνώ ότι είναι για πεταμα όμως.

Μία κίνηση έπρεπε να κάνουν. Διαφορετικές επιλογές στην εγκατάσταση. Σε τι το βάζεις ρε άνθρωπε σε λάπτοπ ή desktop και δε θέλεις να μλκσαι με το νεο ui πάρε μια εγκατάσταση με το σταρτάκι σου και το desktop σου. Θέλεις Metro για δικούς σου λόγους βάλτο μη μας το χώνεις στο λαιμό με το ζόρι...

Φυσικά τα παιδιά είδαν ότι οι πωλήσεις σε pc μόνο και μόνο λόγω win8 πέσανε στο πάτο θα βάλουν σταρτ μενού σε κανα sp...

Έγινε επεξεργασία από mordred
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω ενα λειτουργικο το θεμα ειναι να παω στα σιγουρα win 7 η να πειραματιστω? win8 (που δεν ψηνομαι) οσο κ να σας διαβαζω ακρη δεν βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρειάζεσαι από το λειτουργικό.

Όλες οι βασικές δουλειές και ρυθμίσεις είναι λίγο/πολύ ίδιες. Τα Win8 είναι πιο φτηνά και πιο καινούργια, αλλά δυστυχώς έχουν ακόμα τις περιστασιακές ασυμβατότητές τους.

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα και εχει καποιες ευχαριτες αλλαγες αλλα σε πολλα σημεια ειναι τραγικα.με το στανιο να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερα εικονιδια λειτουργιες.

εβαλα το skype.το εχουν κανει κωλος.τα παντα κρυμενα και πρεπει να ψαχνεσαι...και καλα μινιμαλ σχεδιαση.

το clasic shell ειναι απαραιτητο εργαλειο για οσους θελουν συμβατοτητα σαν τα 7αρια.

καλα για τα χρωματα οπως τα ειπε και ο φιλος.πεθαμενατζιδικα.

θα περιμενω την blue εκδοση να δουμε τι θα εχουν αλλαξει και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα πάρει γνήσια με την προσφορα των 30Ε

Αποφάσισα σήμερα να τα περάσω στο μηχάνημα της υπογραφής.

Ολα καλα και μεχρι στιγμης μόνο θετικά :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για το doublepost αλλά μέχρι 5 εικόνες μπορούσα να ανεβάσω...

Τρεις ακόμα..

post-14979-1416077394,016_thumb.jpg

post-14979-1416077395,7297_thumb.jpg

post-14979-1416077395,9693_thumb.jpg

Το πρόγραμμα σε λίγο καιρό θα βγει στην τελική του έκδοση, είναι free και καταναλώνει ελάχιστους πόρους!

Έως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα όλα λειτουργούν ρολόι, αλλά ακόμα είναι σε RC έκδοση!

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] έχεις κι ένα point...

Μπορείς να το βρείς http://www.msfn.org/board/topic/161788-aero-glass-for-win8-rc1/, μαζί με τις απαραίτητες πληροφορίες..

Υπάρχει και installer για να μην μπλέκεις με registry κτλ , http://cl.ly/P2Pd

Επαναλαμβάνω είναι ακόμα σε RC έκδοση...Βackup,restor-ια είναι απαραίτητα..

*Επίσης θα χρειαστείτε και http://www.msfn.org/board/topic/162036-aero-glass-tweaker-gui-for-win8-v132/ για να κάνετε όποιες αλλαγές θέλετε...

** Προτιμίστε την έκδοση με τον installer (προσοχή τρέχουμε την έκδοση ανάλογα με το σύστημα που έχουμε) και στο φάκελο που θα δημιουργηθεί προσθέστε το αρχείο AGTweaker.exe που κατεβάσετε από πάνω..

***Κάθε τόσο πετάγεται ένα popup που μας ενημερώνει ότι η έκδοση είναι ακόμα σε δοκιμαστικό στάδιο πράγμα που όταν παίζεις fullscreen πχ σου σπάει λίγο τα ούμπαλα αλλά θα αφαιρεθεί στην πρώτη σταθερή έκδοση!

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ στον σταθερό υπολογιστή μου ένα αγορασμένο ηλεκτρονικά απ' τη MS upgrade license key των win8. (απ' την προσφορά των 30euro).

H ερώτησή μου είναι τί γίνεται σε περίπτωση που αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου αλλάζοντας motherboard/επεξεργαστή και μνήμες.

Θα θεωρείται άλλος υπολογιστής πλέον και μπορεί να μου βγαλει μήνυμα ότι δεν ισχύει ?

Εχω την εντύπωση ότι η MS θεωρεί ότι έχεις αλλάξει υπολογιστή αν αλλάξεις βασικά κομμάτια του όπως η μητρική, επομένως ίσως θεωρήσει ότι η άδεια χρησιμοποιείται πλέον απο άλλον υπολογιστή και μου το μπλοκάρει και θέλει τηλεφωνική επανενεργοποίηση.

Το έχει κάνει κανένας άλλος?

Θα μπορούσα ίσως να χρησιμοποιήσω το δίσκο με τα εγκατεστημένα windows στη νέα μητρική χωρίς επανεγκατάσταση, αλλα νέα μητρική και να μην κάνεις μια καθαρή επανεγκατάσταση δε λέει νομίζω...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση μου που άλλαξα μόνο mb (λόγο βλάβης), δεν έγινε τίποτα απολύτως, παρά μόνο ότι έπρεπε να κάνω τηλεφωνικά την ενεργοποίηση...Τώρα με αλλαγή + cpu + μνημών ΕΓΩ σαν Microsoft θα σου έλεγα ότι δεν στο ενεργοποιώ καθώς αλλάζεις τα πάντα...

από την άλλη όμως τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι ελαστικοί αν τους πεις ότι κάηκε το pc και ότι αντί για αντικατάσταση είπες να τα κάνεις όλα μαζί...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η άδεια είναι για έναν υπολογιστή. Αν δηλαδή καεί ο υπολογιστής δε μπορώ δηλαδή να τη χρησιμοποιήσω στον καινούριο? Αγορασμένη την έχω.

Μόνο αν δουν να χρησιμοποιείται απο 2 υπολογιστές ταυτόχρονα θα έπρεπε να την μπλοκάρουν την άδεια.

Έγινε επεξεργασία από nikgr
Link to comment
Share on other sites

Καλέστε την Υποστήριξη πελατών

801 500 3000 (Με αστική χρέωση)

211 12 06 500 (Εάν καλείτε από κινητό)

Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00-20:00

αυτά είναι τα επίσημα τηλέφωνα...

δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλά εγώ σαν MS θα σκεφτόμουνα ότι ένας αγοράζει ένα pc και μια άδεια και μετά αυτή την άδεια την χρησιμοποιεί στα επόμενα 3 pc του...άρα εγώ χάνω λεφτά...δεν θα σε άφηνα... Αλλά ρώτα τους...δεν έχεις να χάσεις τίποτα...Απλά ξεκίνα με το τροπάρι...Παιδιά ΚΑΗΚΕ ΤΟ PC ΜΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και παραπάνω, ρωτήστε καλύτερα την ίδια την MS, αν και φοβάμαι ότι δεν θα είναι πολύ ενημερωμένοι για την συγκεκριμένη προσφορά.

Γενικά υπάρχουν πολλοί τύποι αδειών. Τα δύο άκρα είναι OEM και retail.

Οι πρώτες αγοράζονται σχετικά φτηνά με νέο υπολογιστή από τον κατασκευαστή, οι τελευταίες σχετικά ακριβά χωρίς κανένα συνοδευτικό. Τις πρώτες δεν μπορείς να της χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού, τις δεύτερες τις έχεις για πάντα και για όποιο Η/Υ θέλεις (1 κάθε φορά).

Ένα χρήσιμο άρθρο που αναφέρεται στα Windows 7 είναι το παρακάτω:

What Microsoft won't tell you about Windows 7 licensing | ZDNet

Οι πιο μπελαλίδικες άδειες είναι οι upgrade - έχουν περιορισμούς που διαφέρουν ανά άδεια, όπως πόσα "σημαντικά" εξαρτήματα του Η/Υ μπορείς να αλλάξεις πριν θεωρηθεί ότι αλλαξες μηχάνημα. Πληροοριακά, το τελευταίο γίνεται αυτόματα και απλά χάνεται το activation. Κάπου είχα μία λίστα με ποια εξαρτήματα επηρεάζουν τον υπολογισμό, ενδεικτικά όμως είναι δίσκος, επεξεργαστής και κάρτα δικτύου και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα φαίνεται να μην είναι τόσο απλά...

Πήρα τηλέφωνο στη microsoft και ρώτησα.

Μου είπαν ότι όταν γίνονται σημαντικές αλλαγές στη σύνθεση του υπολογιστή παυει να ισχύει η άδεια upgrade γιατί τα αρχικά windows ήταν Licensed για κάποιον συγκεκριμένο υπολογιστή.

Ακόμα και να χρησιμοποιήσω τον ίδιο δίσκο χωρίς format μετά απο λίγο θα μου ζητήσει επανενεργοποίηση μου είπαν γιατί η μητρική άλλαξε.

Δε ξέρω αν ιαχύουν αλλα αυτά μου είπαν ... :shutup:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.