Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

δεν τα κρατησα ουτε μια μερα πισω στα 7αρια ολοταχως.

δεν μου αρεσαν καθολου η καρτα ηχου μου μου εκανε σχεδια

και γενικα νομιζω οτι ακομα δεν ειναι ετοιμα για σταθερους Η/Π

θα ξανα δοκιμασω αλλη μια φορα οταν βγει η 8.1 εκδοση μπας

και εχουν διορθωθει καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρίξεις χειροκίνητα την ταχύτητα σε 10/100 Mbps ή/και half duplex και εάν δουλέψει άλλαξε καλώδιο. Δε νομίζω ότι έχει σχέση με το λειτουργικό καθεαυτό.

To καλωδιο γιατι παιζει με Ubuntu Live τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αντιμετωπισει κανενας προβλημα με Realtek GBE Adapter (Gbyte P67 UD4) ?

Ξαφνικα εχασε το δικτυο και δείχνει Unpluged :/ Εβαλα Drivers παλι δεν..

Με ubuntu παιζει οκ..

:help:

Έτυχε να πέσει σε sleep/hybernate όσο ήταν στα win8?

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα τελικά και εγώ με τη σειρά μου να δοκιμάσω τα windows 8.

Ήμουν αρκετά επιφυλακτικός γιατί έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια όσων αφορά το γραφικό τους περιβάλλον.

Αυτό που με έκανε όμως να τα δοκιμάσω είναι ότι δεν διάβασα κάτι ανησυχητικό όσων αφορά bug ή προβλήματα με driver.

Η εγκατάσταση αν και έγινε απο το δευτερο partition του δίσκου λόγο έλειψης dvd rom και usb flash, έγινε γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

Το γραφικό του περιβάλλον μοιάζει πολύ με αυτό των σύγχρονων διανομών λίνουξ και δεν με ξένισε ιδιαίτερα, όπως επίσης δεν θα απασχολήσει κάποιον που θα ασχοληθεί μαζί του.

Τα μενού είναι πολύ ξεκάθαρα και εύκολα προσβάσιμα αφού ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να κινέι το ποντίκι του στις γωνίες της οθόνης, πιο εύκολο και πιο γρήγορο δεν νομίζω πως γίνεται.

Η απόκριση του λειτουργικού είναι ακαριαία και γενικά δίνει μια αίσθηση ελαφρότητας που τα windows 7 δύσκολα το κάνουν .

Με driver δεν χρειάστηκε καν να ασχοληθώ ,κάρτα γραφικών , οθόνη , κάρτα ήχου και gamepad εγκαταστάθηκαν απο μόνα τους και μέχρι στιγμής χωρίς να εμφανίζουν κάποιο πρόβλημα .

Προσωπικά προτείνω ακόμα και σε όσους δεν το είδαν με καλό μάτι την πρώτη φορά να το ξανασκεφτούν .

Και φυσικά σε όσους δεν το έχουν δοκιμάσει να το κάνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα, δεν νομίζω ότι θα απογοητευτούν

image.jpgimage.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

dgf21fnqp

Link to comment
Share on other sites

Προβληματα με ασυμβατοτητες υπαρχουν ακομα στα 8

Εχω το τηλεχειριστηριο tele usb300 και ενω το προγραμμα αδουλευει αψογα στα 7,στα 8 δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη.

Το start menu μετα ειναι χρησιμο πολλες φορες - οχι απαραιτητο, αλλα χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

αμάν με αυτό το start menu,διαβάστε και λίγο,είπαμε βγαίνει το metro και μπαίνει start menu αλά win 7,win xp,vista ότι θέλετε κάνετε και όπως το θέλετε

οι περισσότεροι το έχετε θάψει το λειτουργικό επειδή δεν μπήκατε στο κόπο να κάνετε ένα search στο google

με λίγη παραμετροποίηση γίνεται πραγματικά "ακαταμάχητο" σαν λειτουργικό - και μη σας ξυνήσει η παραμετροποίηση το κάνετε και στα win 7

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να πέσει σε sleep/hybernate όσο ήταν στα win8?

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Οσο ημουν εγω εδω οχι,μπορει ομως να το εβαλε η αδερφη μου. Παιζει κατι?

Edit!

Τωρα το ξανα ανοιξα κ δουλεψε απο μονο του μετα απο καιρο..ε WTF

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

αμάν με αυτό το start menu,διαβάστε και λίγο,είπαμε βγαίνει το metro και μπαίνει start menu αλά win 7,win xp,vista ότι θέλετε κάνετε και όπως το θέλετε

οι περισσότεροι το έχετε θάψει το λειτουργικό επειδή δεν μπήκατε στο κόπο να κάνετε ένα search στο google

με λίγη παραμετροποίηση γίνεται πραγματικά "ακαταμάχητο" σαν λειτουργικό - και μη σας ξυνήσει η παραμετροποίηση το κάνετε και στα win 7

Μάλλον σε αυτή την περίπτωση ο ζήλος σου είναι υπερβάλων - ο φίλος ένα ουδέτερο σχόλιο έκανε...

Πάντως όσον αφορά στη χρήση των γωνιών με το ποντίκι που αναφέρθηκε, είναι το μόνο που προσωπικά δε βρίσκω επαρκώς χρήσιμο από τις νέες αλλαγές. Ο συνδυασμός με πολλές οθόνες δεν είναι ιδανικός.

Link to comment
Share on other sites

αμάν με αυτό το start menu,διαβάστε και λίγο,είπαμε βγαίνει το metro και μπαίνει start menu αλά win 7,win xp,vista ότι θέλετε κάνετε και όπως το θέλετε

οι περισσότεροι το έχετε θάψει το λειτουργικό επειδή δεν μπήκατε στο κόπο να κάνετε ένα search στο google

με λίγη παραμετροποίηση γίνεται πραγματικά "ακαταμάχητο" σαν λειτουργικό - και μη σας ξυνήσει η παραμετροποίηση το κάνετε και στα win 7

Το εχω βγαλει ηδη το metro ή modern UI και εχω βαλει start menu απο την αρχη της εγκαταστασης των 8 γιατι πραγματικα μερικες φορες μου χρειαζοταν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα που είχα παραπάνω με την κάρτα δικτύου εμφανίστηκε όταν χρησιμοποίησα Local Account αντί για Account με Μail (ειχα αφαιρέσει κάποια φάση το mail για να το βαλλω αλλου,δεν θυμάμαι ακριβως).

Μετα προσθεσα εναν Wireless Adapter και έμπαινα ασύρματα.

Το πρόβλημα διορθώθηκε τυχαία όταν πρόσθεσα εκ νεου στο User Αccount το ιδιο Μail για να μπορώ να μπω στο App Store.

Κουκουρούκου μανταλάκια,

Τωρα δείχνει Joined Network με όνομα το Wireless SSID μου και παιζει κανονικα το ethernet οπως εγραψα παραπανω.

:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω αλλο θεμα. Το 90% των περιπτωσεων οταν μπαινω στο network βλεπει ολα τα pc αλλα μολις πατησεις να δεις τα folders που εχουν shared τα αλλα του δικτυου μου πεταει μουντζα. Οτι και καλα δεν ειναι συνδεδεμενο κτλ. Σε αλλα pc με 7 και xp αυτο γινεται κανονικοτατα...

Link to comment
Share on other sites

Η απόκριση του λειτουργικού είναι ακαριαία και γενικά δίνει μια αίσθηση ελαφρότητας που τα windows 7 δύσκολα το κάνουν .

Απενεργοποίησε το aero στα 7 και θα δεις και κει αίσθηση ελαφρότητας. Τα 8 δεν έχουν aero. :)

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το aero στα 7 και θα δεις και κει αίσθηση ελαφρότητας. Τα 8 δεν έχουν aero. :)

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι μόνο το transparency τους λείπει;;;

Κατά τα άλλα όλα τα εφέ είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.