Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

To 2.65GB ήταν 32bit. Άλλη βλακεία αυτή. Έχει αγοράσει 64bit, τρέχει το update tool μέσα από 64bit (7 Pro) και του κατεβάζει το iso των 32bit χωρίς αν τον ρωτήσει σε κανένα σημείο της διαδικασίας (το κάναμε μαζί 2 φορές)

Για όσους θέλουν το ISO, ώστε να μπορούν να τα βάλουν απευθείας, κατεβάζετε το εργαλείο από εδώ και σας το φτιάχνει:

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/upgrade-product-key-only

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου το εμφάνιζε στην αρχή.

Eπανεκίννηση και άνοιξε-κλείσε το store μου το έβγαλε..

Το έβγαζε σαν μεγάλο εικονίδιο/tile με το που μπαίνεις στο store ενώ εγώ κοιτούσα στα updates πάνω δεξιά :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα σπίτι, έβαλα το ίδιο προγραμματάκι να τρέξει (αυτό στο παραπάνω link) και εδώ δε μου ζήτησε καν το S/Ν, άρχισε απλά να κατεβάζει μόνο του... Δε με ρώτησε ούτε που να το κάνει save... :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Wizard, τα διάβασα πολύ γρήγορα, αν κατάλαβα καλά είμαι ίδια περίπτωση με σένα (έχω τον S/N αλλά τρέχω 7άρια) αν βγάλεις άκρη για να περάσω ISO των 8.1 σε USB για να πάω σε clean install μετά, σφύρα και προς τα εδώ please.

Link to comment
Share on other sites

αρχίσανε οι μ@λ@κίεε#$εες$$$....

πλέον με τα windows 8.1 το raid array μου δεν αναγνωρίζετε ως solid state που αναγνωριζότανε πριν...Έκανα το array που και που trim από το Optimise του σκληρού...τώρα ούτε που το αγγίζω...

Πάρε και στην μούρη το space marine δεν παίζει καθόλου (ενώ χτες έπαιζε Normal)....

dissapointment...:TD:

edit:

και ευτυχώς ένας τύπος βρήκε λύση....

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2327625

για το game πάμε reinstall και ο θεός βοηθός...άντε χαμένος χρόνος μέχρι να κατέβουν Patch...πφφφφφ

edit2:

οκ και το game...ελπίζω να μην κάτσει σε άλλους αν έχουν πολλά πράγματα Installed, γιατί όπως παρατήρησα πολλά πράγματα στα programs, έχουν πλέον ημερομηνία εγκατάστασης σημερινή. π.χ. μtorrent, flashplayer ετσετερα....

Έγινε επεξεργασία από tavliban
pepper
Link to comment
Share on other sites

Wizard, τα διάβασα πολύ γρήγορα, αν κατάλαβα καλά είμαι ίδια περίπτωση με σένα (έχω τον S/N αλλά τρέχω 7άρια) αν βγάλεις άκρη για να περάσω ISO των 8.1 σε USB για να πάω σε clean install μετά, σφύρα και προς τα εδώ please.

Λοιπόν, τα κάνω μια σούμα για όσους παιδεύονται.

Πάτε εδώ και κατεβάζετε τον installer για 8.1

Upgrade Windows with only a product key - Microsoft Windows Help

Τρέχετε το προγραμματάκι.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα (© Σάκης Ρουβάς)

Ανάλογα του τι έχετε κάνει πριν, το πρόγραμμα συμπεριφέρεται διαφορετικά...

Την πρώτη φορά που το έτρεξα, δε με ρώτησε καθόλου για S/N. Ξεκίνησε μόνο του το Download χωρίς τίποτα. Θεωρώ πως αυτό έγινε, γιατί το είχα τρέξει παλαιότερα, όταν είχαν βγει τα 8 και επειδή κάνω backup/restore σε κάθε format το AppData, είχε κρατήσει τις επιλογές μου.

Όταν τελειώσει με ρωτάει που να το σώσει και του δίνω το path.

Το αστείο είναι πως μου έδωσε και S/N... Ήταν το δικό μου, το οποίο όπως φαίνεται το κρατάει στο BIOS κι έτσι μπόρεσε να το διαβάσει.

Προσοχή εδώ, αν κάνετε BIOS UPDATE με RESET DATA, χάνει το activation και σας ζητάει να το κάνετε από την αρχή.

Αφού ολοκληρώθηκε με ρώτησε τι θέλω να κάνω. Δίνει 3 επιλογές: Install, Create Media, Continue Later.

Αν επιλέξετε το Create Media, ρωτάει αν θέλετε να φτιάξετε USB ή ISO/DVD.

Το περίεργο εδώ είναι πως το αρχείο μου είναι 2.7GB και όχι όπως αναφέρθηκε, 3.5GB, αλλά επιβεβαιωμένα, είναι Windows 8.1 Pro x64.

Αν για κάποιο λόγο το κλείσετε, μπορείτε να το ανοίξετε πάλι και σας δίνει τις ίδιες 3 επιλογές. Έτσι μπορείτε να γράψετε όσα USB/DVD θέλετε.

Με το ISO αυτό, μπορείτε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση, ή upgrade από Vista, 7, 8.

Δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση από 32bit λειτουργικά, αλλά το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το Windows Update δε λειτουργει σωστα και μετα την επανεκινηση του pc κανει reverting changes και δεν φαινεται να εχουν γινει οι ενημερωσεις. Ουτε βλεπω την αναβαθμιση σε Windows 8.1 ,καμια βοηθεια ;

Giorgos

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το Windows Update δε λειτουργει σωστα και μετα την επανεκινηση του pc κανει reverting changes και δεν φαινεται να εχουν γινει οι ενημερωσεις. Ουτε βλεπω την αναβαθμιση σε Windows 8.1 ,καμια βοηθεια ;

Την αναβάθμιση για να τη δεις πρέπει να έχεις βάλει πρώτα όλα τα updates.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο εδώ είναι πως το αρχείο μου είναι 2.7GB και όχι όπως αναφέρθηκε, 3.5GB, αλλά επιβεβαιωμένα, είναι Windows 8.1 Pro x64.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:

Τελικά δεν είναι x64 η έκδοση! :TD:

Βλακείες μου είπαν και όταν το έψαξα ο ίδιος, το διαπίστωσα.

Το πρόβλημα εδώ είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να κατεβάσει κάποιος την 64bit έκδοση.

Μιλάω με Μ$ από το πρωί, που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και περιμένω απάντηση.

Σε άλλα forums που έχει ζητηθεί, προτείνουν να "βρείτε" μια οποιαδήποτε έκδοση 8.1 σε ISO και να βάλετε το δικό σας S/N.

τελικά τα αγοράζουμε για να έχουμε περισσότερα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει το κατέβασμα.

by the way υπάρχει από 9/9/2013 η 8.1

Ρε συ Μάνθο, αυτή είναι η RTM με αυτά τα στοιχεία:

BUILD: 6.3.9600.16384.WINBLUE_RTM.130821-1623

Η, υποτιθέμενη τελική που παίρνουν οι χρήστες από το Windows store ή το MSDN με ημερομηνία 17/10/2013 είναι αυτή:

en-gb_windows_8_1_pro_vl_x64_dvd_2971955.iso

Είναι το ίδιο build; Μεταγενέστερο;

Αν βάλουμε την RTM, γίνεται update στο latest build;

π@να τα έχουν κάνει τα ζώα... :rant:

Link to comment
Share on other sites

το 9/9/2013 build είναι : en-gb_windows_8_1_x86_dvd_2707543.iso // en_windows_8_1_x64_dvd_2707217.iso && en_windows_8_1_x86_dvd_2707392.iso

Το en_windows_8_1_x64_dvd_2707217.iso που έβαλε συνάδελφος από το MSDN, ήταν ρδελομπου... Ούτε ο ΙΕ δεν άνοιγε. Έσκαγε με το καλημέρα. Office δε μπορούσε να βάλει και κάτι άλλα κουλά... Αυτό θεωρείται stable version;

Link to comment
Share on other sites

Το en_windows_8_1_x64_dvd_2707217.iso που έβαλε συνάδελφος από το MSDN, ήταν ρδελομπου... Ούτε ο ΙΕ δεν άνοιγε. Έσκαγε με το καλημέρα. Office δε μπορούσε να βάλει και κάτι άλλα κουλά... Αυτό θεωρείται stable version;

Γιατί, όλα τα άλλα 8άρια είναι καλύτερα ?

μακρια.

Απαγοήτευση και το VS2013.

Link to comment
Share on other sites

Start > Run > "control userpasswords2"

Βγάζεις την επιλογή "Users must enter user/pass..."

Μετά θα σου βγάλει ένα παράθυρο που ζητάει τον default χρήστη. Βάσεις όποιον θέλεις, το pass του 2 φορές και είσαι έτοιμος.

Η διαδικασία είναι για τα ΧΡ, αλλά δουλεύει με τον ίδιο τρόπο στα 8.x

Control Userpasswords2 - Luke Jackson

Έχεις κάποιο επίσημο link;

Μέχρι στιγμής μόνο τα Preview βρίσκω

το πρώτο που έκανα ήταν. nothing

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.