Jump to content



Official "Επαναφορτιζόμενες Μπαταρίες και Φορτιστές" thread


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

Oλες τις μαρκες που ανεφερες τις εχω ψαξει και καμια τετραδα δεν ειναι κατω απο 10-11$

αρα μαλλον το threshlohd ειναι το 10ρικο για την 4αδα ετσι οπως το κοβω :baby:

Για αυτο δωσε 2Ε παραπανω ανα τετραδα..και παρε καλες.:p.

8-ααδα

AA NiMh 2400mah Maha Powerex Imedion (8)

η και (που ειναι πανω κατω το ιδιο)

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004HFKVR6/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&seller=]Sanyo eneloop XX 8 pcs. batteries AA: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004DW7S06/sr=8-2/qid=1331336160/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&qid=1331336160&sr=8-2&seller=]Eneloop XX AA batteries 2500 mAh NiMH x4: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

(στις 4αδες εχει και free super saver delivery

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

καποιος να κανει ενα θρεντ για τις επαναφορτιζομενες ,εφαγα τρελλο τρολλαρισμα με κατι μπαταριες που τις χρησιμοποιουσα λιεκ 1 6μηνο,μετα τις αφησα αχρησιμοποιητες για αλλο ενα 6μηνο και οταν πηγα να τις ξαναφορτισω,λειτουργησαν λιγα λεπτα και σταματησαν...νομιζω λεγεται "μνημη" ορ σαμθιν λαικ δατ το φαινομενο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Kατόπιν σχετικού ποστ του [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] και επειδή όντως θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει, ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να δούμε ποιες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες χρησιμοποιούμε, ποιους φορτιστές να ακούσουμε γνώμες και απόψεις και να αναφέρουμε τυχόν προβλήματα.

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν παντού τις eneloop 2000mah εδώ και μερικά χρόνια και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Είχα και κάποιες άλλες, δεν θυμάμαι ποιες, αλλά πλέον το πολύ-πολύ να τις βάλω στο ποντίκι.

Φορτιστή χρησιμοποιώ έναν ταχυφορτιστή sony (θα μπει φωτο αργότερα, μόλις βρω) και έναν Sanyo της υπομονής

Link to comment
Share on other sites

GP-2700 mah...τις εχω για ενα τηλεκατευθηνομενο κρατανε περιπου 1 με 2 ωρες. φορτιστη εχω εναν απο sanyo που ξεφορτιζει και φορτιζει(αλλα ειναι της υπομονης κανει περιπου 20-24 ωρες για να ολοκληρωσει την διαδικασια)

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω παρει απο το mymemory αυτο εδω το σετακι με 1300αρες μπαταριες 4ΑΑ καμια 10αρια ευρω. Φορτιζει ακομα και 4ΑΑΑ και 2 πλακε των 9 βολτ νομιζω.

Quattro Charger | Energizer Rechargable Batteries

12.jpg

Για να τις φορτισει θελει 8-10 ωρες. Εχει λαμπακια που σβηνουν μολις ειναι ετοιμες, αν και νομιζω πως αν τις βγαλεις και τις ξαναβαλεις μετα απο λιγο, θα σβησουν τα λαμπακια παλι σε πολλες ωρες, αρα ισως κατι παιζει.

Τις μπαταριες τις βαζω σε σταθερο τηλεφωνο και κρατανε χοντρικα ενα μηνα. Απλες αλκαλικες κρατουσαν λιγοτερο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τυχερός. πριν 3 χρόνια που είχα δει τα πάντα για τις eneloop ( οι οποίες είναι απίστευτες μπαταρίες) σε φορουμ έδειχναν φωτογραφίες απο eneloop του Dealextreme και πως να τις ξεχώριζεις από τις αυθεντικές.Δεν ήταν όλες μαιμούδες αλλά κάποιες παρτίδες. Ίσως μετά το κράξιμο που έφαγε το μαγαζί για αυτές να διωρθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Sanyo XX2500 ENELOOP AA Rechargeable Battery x16 | eBay

ψήνεται κανείς να πάρω πακέτο των 4 να κρατήσω τα 2 πακέτα και να σας δώσω τα 2 πακέτα? 13.75 ευρώ το πακέτο βγαινει.

στο αμαζον καταλαβα καλά ότι θέλει και 5 λίρες σταλτικά δηλαδή 17 ευρώ το πακέτο των 4?

μιλάω για ατομα απο αθήνα

απο αυτόν στο ebay πήρα την τελευταία μου 8 αδα πριν 1.5 χρόνο και βγήκαν καλές

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2238]altctrldel[/MENTION]

εχουν και 5 ευρο μεταφορικα..

παντως αν παρω αυτες που χρειαζομαι το συνολικο κοστος ειναι καλο.

Το προβλημα ειναι πως δεν εχουν διαθεσημοτητα στο pc1 (e-shopομαγαζο...)

αυτοι οι κλωνοι του e-chop ειναι χειροτεροι..

στον Τσιγκουνη, σε ενα μαγαζι στην Αριστοτελους (14 η 4αδα)...Πανακριβες δηλαδη

Αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις 3-4 εργάσιμες (τόσο έκαναν σε 2 πρόσφατες παραγγελίες) η διαθεσιμότητά τους δε θα αποτελέσει πρόβλημα. Μάλιστα επισημαίνω πως ενώ γράφουν HR-3UTG (το προηγούμενο μοντέλο) φέρνουν τις HR-3UTGA (τη νεότερη δηλαδή έκδοση)...

Link to comment
Share on other sites

Γιανγκο, και στο dealextreme εχουν τα ιδια με Ελλαδα

eneloop @ dealextreme

αν στην αναζητηση βαλλεις "sanyo eneloop" σου πεταει οτι αποτελεσματα να ναι

αν ομως βαλλεις μονο Sanyo, βλεπεις πως εχουν 17κατι$

θενκς παντως :T:

δεν προλαβα να παω σημερα αλλα θα παω Δευτερα στο μαγαζι στην Αριστοτελους που τις εχει 14/4αδα, να δω αν μου κανει καμια καλυτερη τιμη αμα παρω 2-3 4αδες (θελω και ΑΑΑ)

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια μου πηγαν κατι varta σαν αυτες. τωρα εχουν γινει χαλια. τις χρησιμοποιω σε σταθερο, τηλεφωνο που εχει οθονουλα.

VARTA LCD AA AAA BATTERY CHARGER + 4x 2500mAh BATTERIES | eBay

τηε ειχα παρει set με φορτιστη. αλλα οχι αυτον, εναν κιτρινο..

κατι maxell που πηρα, παντως δεν μου αρεσαν καθολου...

οι varta ακομα και μετα απο καιρο, διατηρουσαν το φορτιο... ενω οι maxell επεσαν πολυ γρηγορα σε αποδοση..

θα χτυπησω και γω eneloop στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.