Jump to content



Μπαταρίες 18650 και περίεργη αναγραφόμενη ένδειξη


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν για τον ατμοποιητή μου πήρα 2 μπαταρίες samsung 18650 με τις ίδιες προδιαγραφές χωρητικότητας με την παλιά μου μπαταρία

 

1656429685919.thumb.jpg.f1575ec93ec857ca82f47d37de79ff2b.jpg

 

Φαίνεται ότι και η παλιά και η νέα είναι ίδιο "μοντέλο" και ίδια mAh 35E -- > 3500 mAh

 

Παρ' όλα αυτά η Samsung, όπως βλέπετε στη photo, έχει προειδοποίηση να μην χρησιμοποιείται η μπαταρία για άτμισμα. WTF? Για ποιο λόγο? 18650 μπαταρία είναι που δίνει 3.7V στάνταρ. Δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής. Με την παλιά μου μπαταρία ουδέποτε είχα πρόβλημα.

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά, και με τις γνώσεις που απέκτησα παίζοντας στο παρελθόν με 18650 από παλιές μπαταρίες laptop.

 

Ένα απο τα χαρακτηριστικά μιας μπαταρίας είναι και ο ρυθμός φόρτισης/αποφόρτισης.

Αν λοιπόν αυτός ο κωδικός είναι σχεδιασμένος και κατασκευασμένος με άλλο usecase κατά νου, τότε το ισχυρό ρεύμα που τραβάει ο ατμιστής μπορεί να είναι έξω απο τις προδιαγραφές της.

 

Συνεπώς, γνωρίζοντας ότι στην αγορά κυκλοφορούν πολλά τέτοια τεμάχια που τους αλλάζουν χρήση, και προκειμένου να καλύψουν τον πωπό τους, βάζουν και αυτή την ειδοποίηση, ώστε αν σου σκάσει στα χέρια να πουν "α, εμείς είχαμε προειδοποιήσει".

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρείες,( θα το δεις και στις μπαταρίες από Sony και LG) μετά από κακή χρήση, μπαμ μπουμ και μηνύσεις, (USA εννοείται..) βάλανε τις προειδοποιήσεις αυτές για να αποφύγουν παρόμοια περιστατικά...

 

Μια χαρά είναι η μπαταρία. Απλά να μην κοιτάς μόνο τα αναγραφόμενα... Μπαταρίες δοκιμασμένες 18650 είναι από τη Samsung η 30q, Sony VTC 5A, VTC 6, LG HG2... Από Samsung και LG έχω πιάσει πολλές μαϊμού στα χέρια μου βέβαια... ειδικά στις LG είχε γίνει ένας καλός χαμός με μαιμουδιές στο παρελθόν.

Από τοτε παίζω μπάλα κυρίως με Sony VTC5A/6 και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Πολλές εταιρείες,( θα το δεις και στις μπαταρίες από Sony και LG) μετά από κακή χρήση, μπαμ μπουμ και μηνύσεις, (USA εννοείται..) βάλανε τις προειδοποιήσεις αυτές για να αποφύγουν παρόμοια περιστατικά...

 

Μια χαρά είναι η μπαταρία. Απλά να μην κοιτάς μόνο τα αναγραφόμενα... Μπαταρίες δοκιμασμένες 18650 είναι από τη Samsung η 30q, Sony VTC 5A, VTC 6, LG HG2... Από Samsung και LG έχω πιάσει πολλές μαϊμού στα χέρια μου βέβαια... ειδικά στις LG είχε γίνει ένας καλός χαμός με μαιμουδιές στο παρελθόν.

Από τοτε παίζω μπάλα κυρίως με Sony VTC5A/6 και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Μια που φαίνεται ότι το κατέχεις:

 

Τις 2 samsung που αγόρασα (INR18650-35E) με 1Α φόρτιση ο φορτιστής της φόρτισε σε περίπου 3,5 ώρες. Στην ένδειξη όμως του φορτιστή είδα ~2600 mAh και όχι τα 3500 mAh που είναι η αναγραφόμενη "χωρητικότητά" τους. Αυτό τι σημαίνει;


1) Είναι ενδεικτικό αυτό που βλέπω στην οθόνη του φορτιστή (το γράφει και στο manual ότι για ακριβείς ενδείξεις θα χρειαστεί επαγγελματικός εξοπλισμός)

2) Είναι μούφα οι μπαταρίες που πήρα?

3) Χρειάζονται κάποιο κύκλοι φόρτισης αποφόρτισης για να φτάσουν τα 3500 mAh?

4) Κάτι άλλο?

1 λεπτό πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από Samsung και LG έχω πιάσει πολλές μαϊμού στα χέρια μου βέβαια...

 

Τις "μαϊμού" υπάρχει τρόπος να τις καταλάβουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής σου λέει ότι έβαλε στην μπαταρία 2600mAh και αυτή γέμισε. Δε ξέρω αν ο συγκεκριμένος φορτιστής εχει τη δυνατότητα να σου δείχνει και το πραγματικο μέγεθος της μπαταρίας.

Έχε υπόψιν πως οι πλακέτες στα μοντάκια έχουν συνήθως κόφτη, στα 3.2 συνήθως οπότε η μπαταρία δεν αδειάζει πραγματικά τελείως. Κι αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας και μακροζωίας της μπαταριας... 

Αν πχ χρησιμοποιούσες μηχανικό μοντάκι που δεν έχει τσιπ για να κόψει, η μπαταρία θα άδειαζε τελείως... Με όχι ευχάριστες διαδικασίες.

 

Όσον αφορά τις μαιμουδιές, δυστυχώς χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό όχι. Είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Απλά ελπίζεις η διαφορά να βρίσκεται μόνο στα mAh της μπαταρίας κι όχι κάπου αλλού....Σπάνια θα υπάρχουν διάφορες εμφανισιακές αλλά το έχουν διορθώσει και αυτό πλέον και είναι ίδιες με τις original.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις συγκεκριμένα μοντέλα από συγκεκριμένα μαγαζιά ώστε να είσαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος.

 

Πάντως για να μην αγχώνεσαι και μαϊμού μπαταρία να σου έκατσε, που δε νομίζω να είναι μαϊμού, αν δεν παίζεις σε extreme επίπεδα με  κάτω από 0.1ohm  αντιστάσεις και 100+ watt συνεχώς δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. 

 

Να γίνεται σωστή φόρτιση, σωστή μεταφορά και τα ρουχαλακια της να είναι στην πένα κι όλα καλά θα πάνε.

 

 

***Μπαταρία που χρησιμοποιείται καθημερινά στο 6μηνο και πολύ λέω πάει για πέταμα... Μην περιμένετε να πέσουν τα mAh της για να την αλλάξετε.

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sony VTC6 στο skroutz : 3.80 euro ανα τεμαχιο, με πολλα αρνητικα σχολια

 

Sony VTC6 στον τυπο που ψωνιζω : 19 euro το ζευγαρι. Εδω και 3 μηνες βγαζουν 300+ θεριακλιδικες τζουρες στον zeus sub ohm μου, με 70wattακια. 3+ δευτετολεπτα η καθε τζουρα λέμε. 

Για την ιστορια, τα καλυτερα σχολια στο σκρουτζ τα εχουν καποιες efest οι οποιες κοστιζουν επισης κοντα στο 20αρικο ανα ζευγος...

 

Οποτε μαλλον οι σκρουτζατες μπαταριες ειναι λαχειο. Πιθανοτετο ειναι να πεσεις σε μαιμου παρα σε κανονικια. 

 

Οντως ποτε δε φορτιζουμε μεσα στο mod. Τις περιπου 10 πρωτες μερες το εκανα και το mod εκαιγε πραγματικα. Επισης καλο ειναι να μην καιγομαστε για ταχεια φορυιση. Αργη φορτιση, ολη νυχτα, δεν πειραζει. Εχουμε παντα spare μπαταριες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οντως ποτε δε φορτιζουμε μεσα στο mod. Τις περιπου 10 πρωτες μερες το εκανα και το mod εκαιγε πραγματικα. Επισης καλο ειναι να μην καιγομαστε για ταχεια φορυιση. Αργη φορτιση, ολη νυχτα, δεν πειραζει. Εχουμε παντα spare μπαταριες!

 

Ναι η ταχυφόρτιση θα μειώσει του κύκλους ζωής της μπαταρίας (αυτού του τύπου - των κινητών τηλεφώνων είναι άλλη τεχνολογία). Σύμφωνα με τα specs της samsung 1Α φόρτιση είναι το ιδανικό για περισσότερους κύκλους ζωής.

 

52 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Ο φορτιστής σου λέει ότι έβαλε στην μπαταρία 2600mAh και αυτή γέμισε. Δε ξέρω αν ο συγκεκριμένος φορτιστής εχει τη δυνατότητα να σου δείχνει και το πραγματικο μέγεθος της μπαταρίας.

 

Είσαι θεούλης! Αυτό ήταν γιατί τις ξεκίνησε από το 25%.

Αναγνωρίζει το είδος τους (Li-ion 3.7v) και από κει και πέρα μετράει  V και μΑh φόρτιστης καθώς και ποσοστό %.

Δεν σου δείχνει όμως τη μέγιστη χωρητικότητα της μπαταρίας.

55 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

***Μπαταρία που χρησιμοποιείται καθημερινά στο 6μηνο και πολύ λέω πάει για πέταμα... Μην περιμένετε να πέσουν τα mAh της για να την αλλάξετε.

 

Έχω πολύμετρο. Άμα μετράω 4.2V με το πολύμετρο μετά την πλήρη φόρτιση, δεν είναι ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι. Είναι ΟΚ! Κι εγώ έχω μπαταρίες άνω των 6 μηνών αλλά τις παίζω σε μονομπάταρο με 18w σε σφιχτοτζούρη....

Παρ'ολα αυτά το να δώσεις 10/20 ευρώ κάθε εξάμηνο ώστε να εξαλείψεις την πιθανότητα να γίνει το οτιδήποτε σε κάτι που βάζεις συνέχεια στη μουτσούνα σου δεν είναι κάτι... 🙂

 

Για να μη παρεξηγηθώ οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε στο άτμισμα είναι από τις πιο ασφαλείς! Αν όλα γίνονται σωστά, σωστή χρήση και συντήρηση κτλ μπουμ δε θα γίνει. θα ανεβάσει θερμοκρασία, θα βγάλει τους καπνούς της, θα βγάλει τα υγρά της κι αυτό ήταν...

Αλλά και πάλι δε θα ήθελα να γίνει τίποτα από αυτά κοντά στο πρόσωπο μου... 😛

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.