Jump to content



Μπαταρίες 18650, ΑΑ, ΑΑΑ κ.τ.λ. Αυθεντικές ή όχι; Καλές ή κακές; Γράψτε τις εμπειρίες σας εδώ


Recommended Posts

το βίντεο είναι αρκετά αναλυτικό

ναι αν το protected circuit έχει πάνω του nickel strips και η μπαταρία είναι με το δαχτυλίδι και το θερμοσυστελλόμενο

τότε μπορείς να τα συνδυάσεις με απλή ταινία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα με ηρθε ενα πακετο με αυτες.Νομιζω οτι τις ξηλωσαν

απο λαπτοπ (δεν ειμαι σιγουρος).Με την φορτισε ενας φιλος αλλα μιας και δεν εχω

φορτιστη ειμαι στην αναζητηση του.Εχετε να προτεινετε καποιον? Εαν μπορει να φορτιζει

και ποιο μικρες θα ειναι τελειος γιατι εχω αρκετες.

20190429_085113.jpg.bd2394eccc3b34da829e26d88589ce8e.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 2cpu said:

Εχετε να προτεινετε καποιον? Εαν μπορει να φορτιζει

και ποιο μικρες θα ειναι τελειος γιατι εχω αρκετες.

 

Και το πιο φτηνό powerbank μπορεί να φορτίσει μια μπαταρία λιθίου. Αν έχεις μικρότερες μπαταρίες λιθίου π.χ. 14500, μπορείς να τις φορτίσεις/χρησιμοποιήσεις και αυτές, με απλή πατέντα.

 

Από εκεί και πέρα καλός και φτηνός που δουλεύει και με μπαταρίες NiCd και NiMH, είναι ο Liitokala Lii-100B λίγο πάνω από τα 3,6€. Για ταυτόχρονη φόρτιση περισσότερων μπαταριών υπάρχει και έκδοση με δύο θέσεις, αλλά και έκδοση με 4 θέσεις LiitoKala lii-402, που μάλλον συμφέρει με τιμή λίγο κάτω από 9€.

 

Για ολίγον πιο smart charger, καλά λόγια διάβαζα παλιά για τον XTAR VC4, αλλά ίσως να ξεφεύγει σε τιμή. Υπάρχουν και μοντέλα με δύο θέσεις, π.χ. 1 και π.χ. 2, αλλά αν θέλεις να μετρήσεις mAh φόρτισης και αποφόρτισης μιας μπαταρίας, όχι κατ' ανάγκη με τέλεια ακρίβεια, αλλά αρκετή ώστε να μπορείς να δεις ποια μπαταρία είναι καλύτερη από μια άλλη και σε τι βαθμό, θα μπορούσες να αγοράσεις και έναν μετρητή σαν αυτόν εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όλες οι παραπάνω επιλογές είναι μία χαρά

ο XTAR SC2 είναι δοκιμασμένος από εμένα και δουλεύει υπέροχα

 

αν θέλεις κάτι πιο "επαγγελματικό" υπάρχει και η επιλογή του iMAX B6AC

που το έχω παραπάνω από 1 χρόνο και μου έχει λύσει τα χέρια

 

και απλά για να υπάρχει στο νήμα εάν κάποιος πάει για κάτι τελείως επαγγελματικό και "οικονομικό"  εγώ θα πήγαινα για το Rigol DL3021

Link to comment
Share on other sites

Τον Imax σε ειδα που τον ειχες οταν ποσταρες στο θεμα με το γραφεια

και ηθελα να σε ρωτουσα.Τον εχω  και εγω αλλα ρε συ δεν εβγαλα θεο με το μενου του

(μην με κραξεις ? )Για αυτο ρωτησα για κατι ποιο απλο .Ξερω οτι ειναι αρκετα

καλος αλλα οσες φορες δοκιμασα να πω την αμαρτια μου μια δυο δεν τον καταφερα

και τον αφησα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Τον Imax σε ειδα που τον ειχες οταν ποσταρες στο θεμα με το γραφεια

και ηθελα να σε ρωτουσα.Τον εχω  και εγω αλλα ρε συ δεν εβγαλα θεο με το μενου του

(μην με κραξεις ? )Για αυτο ρωτησα για κατι ποιο απλο .Ξερω οτι ειναι αρκετα

καλος αλλα οσες φορες δοκιμασα να πω την αμαρτια μου μια δυο δεν τον καταφερα

και τον αφησα.

οι επιλογές που έχεις με το imax είναι πολλές άλλα μιας και μιλάμε για μπαταρίες λιθίου ας περιοριστούμε σε αυτές.

 

για να συνδέσω τις μπαταρίες χρησιμοποιώ το καλώδιο με τα κροκοδειλάκια που έρχονται μαζί με το μηχάνημα και δύο μαγνήτες από σκληρό δίσκο (μόνο όταν η μπαταρία έχει το προστατευτικό δαχτυλίδι και το θερμοσυστελλόμενο, σε διαφορετική περίπτωση μπορεί ο μαγνήτης να σου βραχυκυκλώσει τον αρνητικό πόλο με τον θετικό),

τώρα από το main menu μας ενδιαφέρουν 2 menu

1) LiPo Battery (από εδώ δουλεύουμε τις μπαταρίες μας)

2) User Setup (και εδώ θα βρείτε όλες τις ρυθμίσεις)

 

για αρχή πάμε στο 2) User Setup

  • και στο V.Type επιλέγουμε το 3.7V (LiPo).
  • το CHK Time θα πρέπει να είναι Lipo/LiIo/LiFe και ο χρόνος απο 5 μέχρι 15 sec είναι αρκετός (εγώ το έχω στο 5sec), εάν σκοπεύεις να ελέγχεις μπαταρίες συνδεδεμένες σε σειρά ή εντελώς αποφορτισμένες μπαταρίες καλύτερα είναι τα 15 sec αλλιώς τα 5 sec είναι αρκετά. (στα μη αυθεντικά imax ο χρόνος αναφέρεται σε min (λεπτά) όμως στην πραγματικότητα είναι δευτερόλεπτα.
  • το Safety Timer είναι ένας "χρονοδιακόπτης" για να σταματάει την φόρτιση ή την εκφόρτωση, προσωπικά το έχω στο off καθώς η κάθε μπαταρία χρειάζεται άλλη ρύθμιση.
  • Key Beep & Buzzer στο Off γιατί με εκνευρίζουν, αν θες μπορείς να τα αφήσεις στο ON

τα υπόλοιπα τα αφήνουμε ως έχουν

 

τώρα για να ελέγξουμε μία μπαταρία

πάμε στο 1) LiPo Battery

  • στο LiPo Charge μπορούμε να φορτίσουμε μία μπαταρία, επιλέγουμε το πόσα Amp θα της δώσουμε max (αυτό το βλέπουμε στο datasheet), εάν δεν το γνωρίζουμε τότε επιλέγουμε 1.0Α ή και λιγότερο για ασφάλεια (π.χ. 0.7A) και το πόσα κελιά έχουμε σε σειρά (1S,2S,3S etc) (εάν έχουμε πολλά κελιά σε σειρά μπορούμε να κάνουμε την ίδια διαδικασία  άλλα αφού πρώτα συνδέσουμε και το balance socket) σε αυτήν την περίπτωση βέβαια δεν έχουμε balance charge οπότε καλύτερα είναι να ελέγχουμε 1 μπαταρία την φορά 3.7V(1S), κρατάμε πατημένο το Start και αφού γίνει ο πρώτος έλεγχος της μπαταρίας (5-15sec που ορίσαμε πιο πριν) μας ζητάει να επιβεβαιώσουμε την φόρτιση και ξεκινάει
  • και στο LiPo Discharge μπορούμε με την ίδια λογική να εκφορτώσουμε μία μπαταρία min 3.0V(1S), και ρεύμα εκφόρτωσης max 1.0A.

 

με το Start/Enter επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας

με τα Dec. Inc. μετακινούμαστε στο Menu & αυξάνουμε ή μειώνουμε τις ρυθμίσεις

και με το Stop πηγαίνουμε προς τα πίσω

 

 ο IMAX υποστηρίζει και θερμόμετρο ώστε αν το κελί ζεσταθεί να σταματήσει την φόρτιση/εκφόρτωση, δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι ωραίο bonus

 

τώρα εάν όλα αυτά είναι περίπλοκα οι παραπάνω επιλογές είναι plug & play, και βολεύουν μία χαρά ιδιαιτέρως για φόρτιση.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω τον xtar vc4,
μια χαρά φορτιστής... ευχαριστημένος είμαι.
Στο ebay τον βρίσκεις σε χαμηλή τιμή....
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=xtar+vc4&_sacat=0&LH_BIN=1&_sop=15

Εχω και τον imax b6,  
έναν κλώνο και έναν γνήσιο με ενσωματωμένο το τροφοδοτικό. Το μενού δεν είναι και το πιο εύκολο, θέλει λίγο χρόνο.
Σε κάποιες εκδόσεις εκτός από το θερμόμετρο μπορείς να τον συνδέσεις και με το pc (LogView)
και να βλέπεις εκεί τις ενδείξεις και το ιστορικό της φόρτισης-εκφόρτισης

 

Αποτέλεσμα εικόνας για imax b6 program logview.

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.