Jump to content



Recommended Posts

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, νομίζω μπορώ να υποβάλλω μία ερώτηση στο παρόν.

 

Στο δικό μου UPS, που άλλαξα μπαταρία 14/6/22, όταν έσβησα το UPS, δύο φορες pc+monitor δεν έσβησαν.

Στο παρελθόν, έσβηναν.

 

α. Την πρώτη φορά που δεν έσβησαν απ' τον Ιούνιο, αποσύνδεσα τα καλώδια από UPS και pc+monitor, τα ξανασύνδεσα, και δούλεψε κανονικά το power off (έσβησε pc+monitor)

 

β. Τώρα, εδώ και 4-5 ημέρες, δεν δουλεύει το power off. Αρχικά, έκανα την αποσύνδεση, αλλά τίποτα. Στη συνέχεια, άλλαξα καί καλώδια σε ups+συσκευές, αλλά και πάλι τίποτα.

 

Γιατί μπορεί να μη σβήνουν οι συσκευές με το power off τού UPS;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Τι εννοείς "ο λόγος"; Πίστευα πως, όταν σβήνω το ups απ' τον διακόπτη του, θα έπρεπε να σβήνουν pc+monitor. Εάν αυτό είναι που με ρωτας.

Ο λογος που κλεινεις το UPS, και ο λογος που δεν κλεινεις τον υπολογιστη σου με τον πατροπαραδοτο τροπο

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πώς κάνεις power - off στο ups? 

Πατας το κουμπι που εχει μπροστα

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ο λογος που κλεινεις το UPS, και ο λογος που δεν κλεινεις τον υπολογιστη σου με τον πατροπαραδοτο τροπο

Κλείνοντας το ups (πατώντας το κουμπί που έχει για να σβήσει), αυτό που συνέβενε είναι οτι:

α. Σβήνει η οθόνη (είναι συνδεδεμένη στο ups)

β. σβήνει το λαμπάκι στη μητρική (είναι συνδεδεμένο το τροφοδοτικό στο ups)

 

Αυτά δεν γίνονται τωρα

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Κλείνοντας το ups (πατώντας το κουμπί που έχει για να σβήσει), αυτό που συνέβενε είναι οτι:

α. Σβήνει η οθόνη (είναι συνδεδεμένη στο ups)

β. σβήνει το λαμπάκι στη μητρική (είναι συνδεδεμένο το τροφοδοτικό στο ups)

 

Αυτά δεν γίνονται τωρα

Είναι πιθανό κάποιες έξοδοι του UPS να δίνουν bypass από την είσοδο ή παθητική προστασία όταν το κλείνεις.
Υπάρχουν και άλλες πιθανότητες, αλλά εξαρτάται από το UPS. Όπως είπε ο Πέτρος θα βοηθήσει πολύ το manual.

 

Link to comment
Share on other sites

Το manual δεν το έχω διαβάσει. Δεν το έχω διαβάσει διότι στο παρελθόν, και πριν την αλλαγή τής μπαταρίας, δεν χρειάστηκε να το διαβάσω.

Πιο συγκεκριμένα...

Αυτή είναι η τρίτη μπαταρία στο ups.

Πρώτη:η εργοστασιακή

Δεύτερη:η μπαταρία που άλλαξα πρώτη φορά

Τρίτη: αυτή που άλλαξα δεύτερη φορά (14/6/22).

 

Ούτε με την εργαστηριακή, ούτε με την πρώτη αλλαγή, είχα διαβάσει το manual, και δούλευαν όλα ρολόι. Βέβαια να αναφέρω ότι το ups είναι αρκετών ετών. Όταν βρω ημερομηνία αγοράς, θα ανεβάσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.