Jump to content


Αναβάθμιση Υπολογιστή μετά από 5 χρόνια, going to the dark side


Recommended Posts

On 18/7/2022 at 9:56 ΜΜ, το μέλος Oric έγραψε:

Σαν ολοκληρωμένη ιδέα αναβάθμισης είναι ισορροπημένη. Όμως, εν συγκρίσει προς το συνολικό κόστος, 220€ παραπάνω για έναν 5950x είναι κάτι εύκολο και προτιμητέο. Θέλω να πω δηλαδή, πως όταν κάποιος έχει τη διάθεση να ξοδέψει αυτά τα χρήματα, αυτονοήτως μπορεί να δώσει 220€ παραπάνω για να έχει 5950x, ο οποίος, εν συγκρίσει προς την οικονομική επιβάρυνση, είναι μακράν ταχύτερος επεξεργαστής, δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.  

Κάτι άλλο που σκέφτηκα... Αυτό το διακοσάρι είναι ίσως σοφότερη επιλογή να πάει σε οθόνη 4k. Οκ, 75Hz. Οπως και να το κάνουμε, ύψος οθόνης 2160 είναι μεγάλη άνεση...

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2022 at 9:42 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

...

Η χρήση θα είναι κυρίως διάβασμα για το διδακτορικό μου - γι'αυτό θέλω και μεγάλη οθόνη IPS ξεκούραστη - και περιστασιακά κανένα παιχνίδι, όχι όμως εντατικά. 

...

Ως συνάδελφος (υποψήφιος διδάκτορας), σου προτείνω να δεις πρώτα ποια λογισμικά θα χρησιμοποιήσεις και τι απαιτήσεις έχουν.

 

Μερικά πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψιν:

 

- Χρησιμοποιείς ερευνητικές εφαρμογές που γράφουν πολλά δεδομένα στον δίσκο; Αν ναι, θα πρότεινα έναν μεγάλο NVME και έναν μικρό optane για temp (αντέχει περισσότερα TB εγραφές). Οι NVME τα φτύνουν σύντομα από μερικές ερευνητικές εφαρμογές λόγω πολλών εγγραφών. 

 

- Χρησιμοποιείς μεγάλα μοντέλα; Δες στα paper πόση μνήμη είχαν αυτοί που τα έτρεξαν. Αν είχαν 64GB τότε καλό είναι να βάλεις και εσύ τουλάχιστον τόση μνήμη.

 

- Αντίστοιχα και με την κάρτα γραφικών. Έχω προσπαθήσει να τρέξω μεγάλα μοντέλα με 2080 Ti και ταλαιπωρήθηκα με τις τροποποιήσεις για να τρέξουν. Με το που πήρα 3090 με 24GB έτρεξαν σφαίρα με την μια. Υπάρχουν μοντέλα AI που θέλουν τουλάχιστον 40 GB. 

 

- Θα γράφεις πολύ κώδικα; Πάρε μεγάλη οθόνη. Έχω 30" αλλά η επόμενη οθόνη θα είναι τουλάχιστον 43" (π.χ. dell 4320q).

 

- Στο πανεπιστήμιο σου υπάρχουν διαθέσιμοι server με πόρους για έρευνα (cpu cores, RAM, GPU); Αν ναι, μην ρίξεις χρήματα εκεί, δώσε βάση στα περιφερειακά (οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο καθηγητής σου θα σου προτείνει κάποια καλά paper να διαβάσεις. Ψάξε αν κάποια από αυτά έχουν διαθέσιμο τον κώδικα και τα dataset. 

Συνήθως ο κώδικας σε ερευνητικό επίπεδο δεν είναι βελτιστοποιημένος για performance, γράφεται μόνο για proof of concept, οπότε μην παραξενευτείς όταν δεις τις απαιτήσεις.

 

Ενδεικτικά,dataset μεγέθους εκατοντάδων GB, το ένα είναι σχεδόν 1 TB. 

https://github.com/mdeff/fma

https://github.com/openimages/dataset

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Spoiler

"Λογικά ο καθηγητής σου θα σου προτείνει κάποια καλά paper να διαβάσεις."

Πριν μερικά χρόνια βρέθηκα ξανά σε πανεπιστημιακούς χώρους για το μεταπτυχιακό μου (με διαφορά 20 περίπου χρόνια από το πρώτο μου πτυχίο, άλλες εποχές τότε). Αυτό το καραγκιοζιλίκι με την ξένη ορολογία για να προσδώσει "κύρος" π.χ. paper αντί για "ερευνητική εργασία" ή κάτι άλλο δεν το κατάλαβα ποτέ. Εν τω μεταξύ πιο φτωχός και γελοίος όρος από το "paper" δεν υπάρχει... ΕΛΕΟΣ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

  Hide contents

"Λογικά ο καθηγητής σου θα σου προτείνει κάποια καλά paper να διαβάσεις."

Πριν μερικά χρόνια βρέθηκα ξανά σε πανεπιστημιακούς χώρους για το μεταπτυχιακό μου (με διαφορά 20 περίπου χρόνια από το πρώτο μου πτυχίο, άλλες εποχές τότε). Αυτό το καραγκιοζιλίκι με την ξένη ορολογία για να προσδώσει "κύρος" π.χ. paper αντί για "ερευνητική εργασία" ή κάτι άλλο δεν το κατάλαβα ποτέ. Εν τω μεταξύ πιο φτωχός και γελοίος όρος από το "paper" δεν υπάρχει... ΕΛΕΟΣ.

 

 

 

Do not attribute to malice what is adequately explained by stupidity ;)
Το έγραψα στα Αγγλικά για να του προσδώσω κύρος, ή απλά βαρέθηκα να το μεταφράσω; Ή μήπως ακούγεται πιο "σωστό" στην γλώσσα που ειπώθηκε;

Πολλές περιπτώσεις είναι απλά ευκολία, κάποιες βαρεμάρα, αρκετές άγνοια, και για πάρα πολλές η Ελληνική ορολογία είναι φτωχή ή ανύπαρκτη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε την ορολογία για άλλο θέμα.

Όπως οι άλλες γλώσσες έχουν πάρει Ελληνικές λέξεις, έτσι έχουμε πάρει και εμείς μερικές ξένες λέξεις.

Αν τα μεταφράζαμε όλα στα Ελληνικά, θα λέγαμε π.χ. 

- Η "πύθωνας" χρησιμοποιείται συχνά στην έρευνα και μπορεί να τρέξει μοντέλα μεγέθους πολλών γιγαδιφυοσυλλαβών (GB). Δεν έχει τις δυνατότητες αποσφαλμάτωσης που έχουν τα Ολοκληρωμένα Περιβάλλοντα Προγραμματισμού (IDE) αλλά υπάρχουν πολλές έτοιμες βιβλιοθήκες κώδικα τις οποίες μπορούμε να εισάγουμε στην εφαρμογή μας. 

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.