Jump to content



Αναβάθμιση Υπολογιστή μετά από 5 χρόνια, going to the dark side


Recommended Posts

Τελευταία αναβάθμιηση που είχα κάνει ήταν το 2017, όπου είχα πάρε έναν Ryzen 1700x μαζί με μια ROG Crosshair Hero VI και 32 Gb μνήμης στα 2133 Mhz, τα οποία συνόδευε μια Nvidia 970 και μια Dell 27" U2713H.

Τώρα, μετά από 5 χρόνια, σκέφτομαι την αναβάθμιση και έχω βάλει στο μάτι τα παρακάτω:

Οθόνη:    Iiyama G-Master GB3461WQSU
CPU:    Intel Core i5-12600K
Μητρική:    MSI Pro Z690-A
RAM:    TeamGroup T-Force Vulcan Z 32GB DDR4 3200Mhz
VGA:    MSI GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Ventus 2X OC
UPS:    Powerwalker VFI 1000 TG UPS On-Line 1000VA 900W με 4 IEC Πρίζες
 

Το UPS θα αντικαταστήσει μια ντροπή των UPS, TurboX από το Πλαίσιο.

Γνώμές; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο και φθηνότερο;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μια amd radeon rx 6600XT  sapphire nitro, ειναι και πιο γρηγορη, και πιο φτηνη, και πολυ πιο σοβαρη υλοποιηση απο την καρτα γραφικων που εχεις διαλεξει. Msi ventus και gigabyte eagle ειναι υλοποιησεις που δεν ειναι και τοσο προσεγμενες, λεγοντας το οσο πιο ευγενικα μπορω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες τον σκοπό της αναβάθμισης, τι προγράμματα / games χρησιμοποιείς και θέλεις καλύτερες επιδόσεις κτλ.

 

Σωστά ο @giorgos2187 σου λέει ότι θα πρέπει να κοιτάξεις σε 6600ΧΤ είναι με διαφορά καλύτερη από την 3060 + στα ίδια χρήματα, αν όχι φθηνότερη. Προσθέτω εγώ ότι Nvidia είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΑΤΗ και ΚΡΙΜΑ να της δώσεις λεφτά αυτή τη στιγμή, εκτός και αν καίγεσαι π.χ. για nvenc ή για CUDA κτλ. Πες μας τον λόγο που θες nvidia.

 

Επίσης -και πάλι εξαρτάται από τις ανάγκες σου- αλλά είναι σφάλμα κατ' εμέ να πας αυτή τη στιγμή σε αλλαγή πλατφόρμας όταν από Σεπτέμβρη θα έχουμε ZEN 4 και λίγο αργότερα Raptor Lake. Δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου π.χ. με έναν 5600Χ που βρίσκεις αυτή τη στιγμή με κάτω από 200€ και θα σου δώσει τεράστιες βελτιώσεις σε σχέση με τον επεξεργαστή που έχεις τώρα?

 

edit: On-line UPS ? Γιατί? Τον λογαριασμό του ρεύματος, τον σκέφτηκες?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 

 Edit2 : Και εφόσον εμμένεις στην απόφαση να πας σε ολική αναβάθμιση, τότε θα πρέπει να δεις ΠΟΛΥ σοβαρά τη μετάβαση σε DDR5 πλατφόρμα. Κρίμα να αγοράσεις DDR4 mobo + DDR4 dimms, όταν σε 3 μήνες θα έχουμε AMD & Intel σε πλατφόρμες DDR5. To ξέρω κοστίζουν, αλλά επενδυτικά είναι πολύ καλύτερη ιδέα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενασχόληση. 

Πρέπει να πάω σε καινούργια πράγματα, λόγω επιδότησης. Αλλιώς θα έκανα αυτό που είπες, θα έβαζα έναν 5600x πάνω και θα ήμουνα κύριος. 

Το 6600XT δε το απορρίπτω, θα το κοιτάξω. 

Η χρήση θα είναι κυρίως διάβασμα για το διδακτορικό μου - γι'αυτό θέλω και μεγάλη οθόνη IPS ξεκούραστη - και περιστασιακά κανένα παιχνίδι, όχι όμως εντατικά. 

Για overclocking δεν ενδιαφέρομαι, θα ήθελα κάτι set it and forget it.

Το online UPS το σκέφτηκα γιατί έτσι θα παρέχει καλύτερη προστασία στο pc; Δε το σκέφτηκα καλά;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Οθόνη:    Iiyama G-Master GB3461WQSU
CPU:    Intel Core i5-12600K
Μητρική:    MSI Pro Z690-A
RAM:    TeamGroup T-Force Vulcan Z 32GB DDR4 3200Mhz
VGA:    MSI GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Ventus 2X OC
UPS:    Powerwalker VFI 1000 TG UPS On-Line 1000VA 900W με 4 IEC Πρίζες

Σαν ολοκληρωμένη ιδέα αναβάθμισης είναι ισορροπημένη. Όμως, εν συγκρίσει προς το συνολικό κόστος, 220€ παραπάνω για έναν 5950x είναι κάτι εύκολο και προτιμητέο. Θέλω να πω δηλαδή, πως όταν κάποιος έχει τη διάθεση να ξοδέψει αυτά τα χρήματα, αυτονοήτως μπορεί να δώσει 220€ παραπάνω για να έχει 5950x, ο οποίος, εν συγκρίσει προς την οικονομική επιβάρυνση, είναι μακράν ταχύτερος επεξεργαστής, δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ευχαριστώ για την ενασχόληση. 

Πρέπει να πάω σε καινούργια πράγματα, λόγω επιδότησης. Αλλιώς θα έκανα αυτό που είπες, θα έβαζα έναν 5600x πάνω και θα ήμουνα κύριος. 

Το 6600XT δε το απορρίπτω, θα το κοιτάξω. 

Η χρήση θα είναι κυρίως διάβασμα για το διδακτορικό μου - γι'αυτό θέλω και μεγάλη οθόνη IPS ξεκούραστη - και περιστασιακά κανένα παιχνίδι, όχι όμως εντατικά. 

Για overclocking δεν ενδιαφέρομαι, θα ήθελα κάτι set it and forget it.

Το online UPS το σκέφτηκα γιατί έτσι θα παρέχει καλύτερη προστασία στο pc; Δε το σκέφτηκα καλά;

 

OK, εφόσον πρέπει να αξιοποιήσεις κάποια επιδότηση και να πας σε εξ ολοκλήρου νέα πλατφόρμα, τότε η λύση Intel είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή.

 

1) Με βάση αυτά που μου λες, θα πας σε 6600ΧΤ χωρίς άλλη σκέψη, σε αυτή την κατηγορία τιμής GPU. Δηλαδή 3060 vs 6600XT, η επιλογή είναι ξεκάθαρη 6600ΧΤ, για την περίπτωσή σου. Σημειώνω βέβαια ότι 1440p 144 FPS, τα ξεχνάς σε αυτή την κατηγορία τιμής, χρειάζεται να χώσεις φράγκα για 6800ΧΤ - 3080 - 3080ti, και πάλι εξαρτάται το παιχνίδι. Μόνο με DLSS / FSR 2.0 θα μπορέσεις να προσεγγίσεις 144 FPS. Ανάλυση 1440p την παντρεύεσαι και θέλει γερό πορτοφόλι για να την υποστηρίξεις, ες αεί. Υπάρχει η εναλλακτική dual monitor setup με 2x 1080p 24άρια monitor που θα σε καλύψουν και για το διάβασμα που θες, αλλά και για gaming σε ανάλυση 1080p σε ένα από αυτά. Εγώ σε αυτή τη λύση έχω καταλήξει.

 

2) UPS ξεχνάς το on-line (όχι για home PC δεν πρόκειται να σου προσφέρει καλύτερη προστασία, μόνο αυξημένο λογαριασμό ρεύματος και πιο γρήγορη αντικατάσταση μπαταριών άρα μεγαλύτερο κόστος). Θα πας εδώ, πιο οικονομικό από αυτό που κοιτούσες και true sinewave.

 

3) Αν σε παίρνει το budget, κοίτα για DDR5 mobo και DDR5 μνήμες. Έτσι θα έχεις το πλεονέκτημα α) να πας σε raptor lake με κορυφαίες επιδόσεις β) αν οι ZEN 4 / 5 αποδειχθούν καλοί θα μπορείς να κάνεις μετάβαση σε ZEN 4 κρατώντας τις μνήμες σου.

 

4) Τροφοδοτικό δεν βλέπω να έχεις βάλει στη σύνθεση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

4) Τροφοδοτικό δεν βλέπω να έχεις βάλει στη σύνθεση.

Θα κρατήσω ένα superflower 1000αρι που έχω 😛 

 

7 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σημειώνω βέβαια ότι 1440p 144 FPS, τα ξεχνάς σε αυτή την κατηγορία τιμής

 

Τα ξεχνάω από πού; Από το AOE IV ή το World of Tanks ή από πιο απαιτητικά παιχνίδια ας πούμε Cyberpunk?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Θα κρατήσω ένα superflower 1000αρι που έχω 😛 

 

 

Τα ξεχνάω από πού; Από το AOE IV ή το World of Tanks ή από πιο απαιτητικά παιχνίδια ας πούμε Cyberpunk?

 

Από πιο απαιτητικά ΣΙΓΟΥΡΑ. Cyberpunk ούτε κατά διάνοια. Αλλά και το μέλλον προβλέπεται ζοφερό. Αν τσεκάρεις την καινούργια unreal engine 60FPS και πάλι με μεγάλο ερωτηματικό.

 

Για WoT 1440p high settings, ~ 130 FPS να υπολογίζεις με την 6600ΧΤ άντε να σου δώσει μια αβάντα ο 12600Κ και να πας ~140

 

Για AOE IV δεν ξέρω.

 

Όπως σου είπα, 1440p θέλουν γερό πορτοφόλι, αν θες να αξιοποιήσεις τα 144Ηz του monitor σου. Αν δεν σε νοιάζει, πάω πάσο. Εξέτασε και τη λύση 2x1080p monitors που σου προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος kpetros έγραψε:

DLSS ? FSR ? 

Μια 3060/6600 αναλογα το παιχνιδι γιατι να μην δωσει 100+ fps ?

 

Το έχω γράψει πιο πάνω. Αν βασιστεί σε DLSS/FSR. Το θέμα είναι αν θα τον ικανοποιήσει το "performance" upscale από 1080p σε 1440p και, δεύτερον, πόσο καλή υποστήριξη DLSS/FSR έχουν τα παιχνίδια που παίζει (αν έχουν).

 

Ανοίγουμε πάλι την γνωστή κουβέντα. Marketing. Σε βάζουν και αγοράζεις 1440p / 4K monitors που οι κάρτες δεν μπορούν να υποστηρίξουν για 144 FPS και μετά σου πουλάνε "features" DLSS/FSR που κάνουν downgrade την εικόνα (εντάξει δεν το καταλαβαίνεις πλέον) για να παίξεις τα παιχνίδια. Προσωπικά προτιμώ native 1080p 144 FPS παρά 1440p DLSS/FSR και να κρέμομαι από τα @@@ του κάθε developer αν θα τα υλοποιήσει σωστά ή αν θα ασχοληθεί έστω να τα υλοποιήσει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Καλό όμως είναι να γνωρίζουμε πού μπλέκουμε όταν αγοράζουμε monitor με μεγάλες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

WOT και ΑΟΕ θα τα ποιασουν τα fps . Αλλα δεν θα εχει νοημα γιατι για να δει τα 144hz της οθονης θα χρειαστει να παιξει παιχνιδια με γρηγορους ρυθμους .

Επιπλεον , επειδη θα παρει μονιτορ στα 144 , δεν παει να πει οτι πρεπει να κοψει τον λαιμο του ωστε να πιασει τα ιδια fps  , με 60 δηλαδη θα του κακοπεσει το cyberpunk ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Αυτο.

Για να εχεις upgrade path, εστω για μια γενια.

 

gpu δε σου λεω. Αφου μονο wot παιζεις.... 😛

Το upgrade path (Raptorlake) εάν ποτέ αποφασίσει να αναβαθμίσει θα παίζει κ στο ddr4 mobo που διάλεξε..

Εάν λέτε ότι θα του μείνουν οι μνήμες για αλλαγή σε amd με ddr5 απλα σκεφτείτε τι μνήμες θα υπάρχουν τότε κ τι σαπακι κιτ θα πάρει τώρα, ακριβά.

Η ddr5 εναλλακτική βγαίνει πιο ακριβά, ακόμη.

Οπως λεει κ ο master, 

οι ddr5 έχουν νοημα εάν θα τα έσκαγες πχ για bdies ddr4.

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Το upgrade path (Raptorlake) εάν ποτέ αποφασίσει να αναβαθμίσει θα παίζει κ στο ddr4 mobo που διάλεξε..

Εάν λέτε ότι θα του μείνουν οι μνήμες για αλλαγή σε amd με ddr5 απλα σκεφτείτε τι μνήμες θα υπάρχουν τότε κ τι σαπακι κιτ θα πάρει τώρα, ακριβά.

Η ddr5 εναλλακτική βγαίνει πιο ακριβά, ακόμη.

 

Εγώ του το έγραψα επειδή είναι επιδοτούμενο. Δεν ξέρω αν είναι με ποσοστό ή με απόλυτο ποσό. Αν ενδιαφέρεται για το budget, συμφωνώ ότι η πιο οικονομική λύση είναι DDR4. Για τους raptor lake, δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ότι θα παίζουν με DDR4. Την έχω ικανή την Intel να ρίξει άκυρο. Εντάξει δεν το θεωρώ και το πιο πιθανό σενάριο, αλλά δεν το αποκλείω.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εγώ του το έγραψα επειδή είναι επιδοτούμενο. Δεν ξέρω αν είναι με ποσοστό ή με απόλυτο ποσό. Αν ενδιαφέρεται για το budget, συμφωνώ ότι η πιο οικονομική λύση είναι DDR4. Για τους raptor lake, δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ότι θα παίζουν με DDR4. Την έχω ικανή την Intel να ρίξει άκυρο. Εντάξει δεν το θεωρώ και το πιο πιθανό σενάριο, αλλά δεν το αποκλείω.

Εχει ήδη βγει bios.

Screenshot_25.thumb.jpg.3c000c507a8111b2d0e0028ac2fa6766.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.