Jump to content



Παλιό UPS, αξίζει;


aLLoU

Recommended Posts

Καλησπέρα, το θέμα είναι αναρτημένο και σε "διπλανό" φόρουμ,

έχω στη κατοχή μου ένα Cyberpower Value 800E LCD με μπαταρία ΒΒ hrc1234w (12V, 9ah) φουσκωμένη. Νομίζω ότι πέρα από τη μπαταρία τα ηλεκτρονικά του είναι οκ.

Στο https://outervision.com/power-supply-calculator μου προτείνει για το σύστημα μου 1100VA UPS. 

Θεωρείτε ότι αξίζει απλά να αγοράσω μια μπαταρία και να δω πω θα πάει ή να πάρω άλλο καινούριο;

Αν είναι "λίγα" τα 800VA, υπάρχει περίπτωση να βάλω άλλη μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας και να κρατάει "κανονικά" ή είναι και θέμα εσωτερικών ηλεκτρονικών;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα εσωτερικών ηλεκτρονικών, και το outervision.com έχει δίκιο, και γι' αυτό ευθύνεται η κάρτα. Πετάξτε τη και πάρτε μια 1050ti, κρατήστε το υπάρχον ups και βάλτε του καινούργια μπαταρία. Η λύση αυτή είναι μόλις 120€ ακριβώτερη από το να φορτωθείτε ακόμη ένα ups για χάρη μιας παλιόκαρτας που καίει το ρεύμα της αρκούδας. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, aLLoU said:

Καλησπέρα, το θέμα είναι αναρτημένο και σε "διπλανό" φόρουμ,

έχω στη κατοχή μου ένα Cyberpower Value 800E LCD με μπαταρία ΒΒ hrc1234w (12V, 9ah) φουσκωμένη. Νομίζω ότι πέρα από τη μπαταρία τα ηλεκτρονικά του είναι οκ.

Στο https://outervision.com/power-supply-calculator μου προτείνει για το σύστημα μου 1100VA UPS. 

Θεωρείτε ότι αξίζει απλά να αγοράσω μια μπαταρία και να δω πω θα πάει ή να πάρω άλλο καινούριο;

Αν είναι "λίγα" τα 800VA, υπάρχει περίπτωση να βάλω άλλη μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας και να κρατάει "κανονικά" ή είναι και θέμα εσωτερικών ηλεκτρονικών;

Ευχαριστώ!

Έχεις κάποιο όργανο να μετρήσεις στην πρίζα πόσο καταναλώνει το pc σου + οθόνη; Αν δώσεις τα W, μπορούν να υπολογιστουν τα VA και να δούμε αν σε καλύπτει.

9 hours ago, aLLoU said:

Αν είναι "λίγα" τα 800VA, υπάρχει περίπτωση να βάλω άλλη μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας και να κρατάει "κανονικά" ή είναι και θέμα εσωτερικών ηλεκτρονικών;

Μεγαλύτερη μπαταρία (στο ίδιο φυσικό μέγεθος) θεωρητικά μπορείς να βάλεις, αλλά ενδέχεται να εξοντώσεις με αυτόν τον τρόπο τον converter του UPS νομίζω. Με ένα παλιό mustek UPS που είχα, έβαλα μεγαλύτερη μπαταρία και για όσο χρονικό διάστημα το κράτησα έπαιξε κανονικά, αλλά με δικιά σου ευθύνη εννοείται πας σε τέτοιους πειραματισμούς.

 

Επίσης δεν μας λες τι αυτονομία θες. Σε καλύπτουν π.χ. 1-2 λεπτά να προλάβεις να κάνεις shutdown σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή θέλεις παραπάνω αυτονομία;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Γενικά το build δεν είναι και το πιο καινούργιο ούτε το πιο efficient (phenom x6 1055T & r9 280X).

To UPS μου το έδωσαν όπως είναι, δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα ότι θα δουλέψει με νέα μπαταρία, εκτός αν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω.

Το θέλω σαν fail-safe για να μη καεί τίποτα και το κλαίω μετά και για να σώσω την όποια δουλειά κάνω. Τρομερή αυτονομία δε με καίει, ίσα-ίσα να κάνω το shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.