Jump to content



Μπαταρίες 18650, ΑΑ, ΑΑΑ κ.τ.λ. Αυθεντικές ή όχι; Καλές ή κακές; Γράψτε τις εμπειρίες σας εδώ


Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις εμπειρίες σας από μπαταρίες που αγοράσατε και δοκιμάσατε στις συσκευές σας.

 

Βγήκαν αληθινές ή ήταν τελικά μαϊμού; Είχαν την αναμενόμενη χωρητικότητα και απόδοση ή σας απογοήτευσαν; Άξιζαν τα λεφτά τους ή όχι, για την χρήση που τις προορίζατε; Βρήκατε κάποιο κατάστημα εμπιστοσύνης ή κάποιο που σας πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Θέλετε κάποια συμβουλή ή βοήθεια με τις νέες σας μπαταρίες ή με το τι μπαταρίες να αγοράσετε;

 

Γράψτε το εδώ να βοηθηθείτε, αλλά και να βοηθήσετε και άλλους.

 

Ακολουθεί μια δική μου πρόσφατη εμπειρία.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Αγόρασα δύο μπαταρίες από αυτόν εδώ τον τύπο οι οποίες φαίνονται αυθεντικές. Σε 15 μέρες ήταν εδώ, η κάθε μία στο κουτάκι της, με πλαστικό περιτύλιγμα και όψη που σε κάνει να νιώθεις ότι είναι αυθεντικές. Επειδή όμως δεν είμαι ειδικός στις 18650, ασχέτως αν παίζω που και που με τέτοιες μπαταρίες, ίσως να μπορείτε να βοηθήσετε σε 1-2 απορίες που έχω.

 

Πριν προχωρήσω να αναφέρω και το αρθράκι που διάβασα εδώ και το οποίο δείχνει πόσο έχουν προχωρήσει οι Κινέζοι το κεφάλαιο "Σου πουλάω κάτι διαφορετικό από αυτό που αγόρασες και δηλώνεις και απόλυτα ευχαριστημένος".

Can you identify a fake LG HG2 18650 Battery? – 18650 Battery | BATTERY BRO

 

Διαπίστωσα ότι οι μπαταρίες φορτίζουν έως τα 2100 mAh περίπου, όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία (2121 δείχνει ο φορτιστής), μετά από πλήρη αποφόρτιση.

 

lg 18650.jpg

 

Πλήρη αποφόρτιση εννοώ ότι το voltage πέφτει κάτω από 2.5V μετά από χρήση σε κινεζο-power bank του 1€ που δίνει 1A, οπότε και σταματάει να δουλεύει το power bank. Μήπως αυτό δείχνει ότι έχουμε να κάνουμε με rebranded LG μπαταρία μικρότερης χωρητικότητας και κόστους; Αυτό είναι που υποψιάζεται και ο συντάκτης του παραπάνω άρθρου, όπου ψάχνει να βρει το fake HG2 cell.

 

Μια ακόμα απορία που έχω, έχει να κάνει με την αποφόρτιση. Αν και οι μπαταρίες είναι 2100 mAh, μετράω κάπου 1150 mAh στην αποφόρτιση μέσω του power bank. Την μέτρηση την κάνω με κάτι σαν αυτό εδώ. Προφανώς άλλο τα 3.7V της μπαταρίας και άλλο τα 5V που παρέχει το power bank, αλλά ακόμα και κάνοντας την πράξη (2100*3.7)/5 το αποτέλεσμα βγαίνει στα 1554 mAh. Για να πέσω στα 1150 mAh περίπου, θα πρέπει να υποθέσω ένα efficiency από το powerbank κάπου στο 75% που μου φαίνεται μικρό. Οπότε αναρωτιέμαι αν έχω να κάνω και με refurbished ή γενικότερα, χαμηλότερης ποιότητας LG μπαταρίες.

 

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 Εχεις πανομοιοτυπες μπαταριες;

Το λεω για να δεις μεχρι ποσα ah χωρανε και αυτες..

Σε οσες μπαταριες εχουν περασει απο τα χερια μου (18650) , αυτο που εγραφε ο φορτιστης (XTAR VC2) ηταν αρκετα μικροτερο απο την αναγραφομενη χωρητικοτητα της μπαταριας. (που ειναι και λογικο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω από παλιά και δύο protected Sanyo στα 2200 mAh και δύο unprotected Samsung στα 2000 mAh, οι οποίες στον ίδιο φορτιστή και κατά την φόρτιση, μου δίνουν τις ονομαστικές τους ή και ελαφρά υψηλότερες χωρητικότητες. Οπότε θα περίμενα 2500 mAh κατ' ελάχιστο. Τώρα φορτίζω και την δεύτερη να δω τι θα μου δώσει αν και εχτές που τις είχα αποφορτίσει και φορτίσει πλήρως για πρώτη φορά μου είχαν δώσει παρόμοια νούμερα, όπως παρόμοια νούμερα μου είχαν δώσει και κατά την αποφόρτιση. Σήμερα είμαι στην διαδικασία της δεύτερης πλήρους φόρτισης.

 

EDIT: 2068 mAh η δεύτερη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

για αρχή παίζει ρόλο σε τι συνθήκες και για πόσο καιρό είναι αποθηκευμένες οι μπαταρίες πριν τις αγοράσεις,

αν μπορείς μέτρα την εσωτερική τους αντίσταση η οποία θεωρητικά (όταν η μπαταρία είναι φορτισμένη) θα πρέπει να είναι πολύ μικρή (<0.10 - 0.15 ohm)

 

btw το datasheet είναι εδώ http://www.batteryspace.com/prod-specs/10679.pdf

 

επίσης αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλα test-reviews όπως π.χ. εδώ

http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Common18650Summary UK.html

αρκετές επώνυμες μπαταρίες δεν πιάνουν τις αναγραφόμενες χωρητικότητες

άλλα δεν γνωρίζω αν είναι πραγματικά αυθεντικές η μαϊμούδες...

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτόκουτα αναφέρουν Μάρτιο του 2019, αλλά εντάξει, θα μπορούσαν να λένε οτιδήποτε αν δεν πήγαν κατευθείαν από την LG στον πωλητή.

Δεν νομίζω να έχω τρόπο να μετρήσω εσωτερική αντίσταση. Ο φορτιστής δεν υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα. Είδα ένα youtube video όπου παίζει με μια αντίσταση και χρησιμοποιεί βασικούς τύπους από την φυσική. ίσως να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

ναι ένα πολύμετρο και μία αντίσταση χρειάζεσε, αν "δεις" μεγάλη αντίσταση μάλλον πρόκειται για "refurbished" μπαταρίες.

το κλασικό, παίρνουμε μεταχειρισμένες μπαταρίες της ελέγχουμε για χωρητικότητα πάνω από x% και αντίσταση κάτω από y ohm
της ντύνουμε με καινούργιο θερμοσυστελλόμενο, της βαφτίζουμε και της ξανά πουλάμε

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα φωτογραφίες από τον φορτιστή με τις δύο μπαταρίες και τις χωρητικότητες που ανέφερε ο φορτιστής μετά από πλήρη φόρτιση και μου πρότεινε 4 AUD refund. Εντάξει, σωστά φέρθηκε νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 3 χρόνια και ενώ δεν έχω γενικά πρόβλημα πέφτει πλέον γρήγορα η μπαταρία.

Τρεις LG BL-T19 έχω αλλάξει από δύο διαφορετικά μαγαζιά, με την μισή χωρητικότητα όλες…

Βαρέθηκα να μένω από μπαταρία και αγόρασα κινητό

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αλλάξει ο τίτλος σε κάτι πιο γενικό (πχ. Αυθεντικές μπαταρίες, επώνυμες η κάτι άλλο; Γενική συζήτηση) γιατί δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα.

Σε μια πρόσφατη φόρτιση Lidl vs Eneloop, του Lidl (Tronic) ισχυρίζονται ότι είναι 2300 ενώ οι Eneloop 1900mah.

100_6020.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lakisss said:

Προτείνω να αλλάξει ο τίτλος σε κάτι πιο γενικό

 

 

Ο αρχικός τίτλος που είχα βάλει ήταν ακόμα πιο συγκεκριμένος και τον είχα κάνει ελαφρός πιο γενικό για αυτόν ακριβός τον λόγο. Επειδή δεν υπήρχε σχετικό θέμα.

 

Άλλαξα τον αρχικό τίτλο και έβαλα και έναν μικρό πρόλογο που θα γενικεύει τον λόγο ύπαρξης του θέματος. Οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έπεσαν στα χέρια μου 6 μπαταρίες LG LGDA418650 βγαλμένες από χρησιμοποιημένη μπαταρία laptop

δεν ξέρω πόσο ταλαιπωρημένες είναι θα της τσεκάρω και θα σας πω τα αποτελέσματα
σύμφωνα με το datasheet είναι 2400mAh Rated

IMG_20190427_182337.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια χρυσή τομή μεταξύ κινεζιές των 700 mAh και πανάκριβες Sanyo, σε 18650 με ενσωματωμένο τσιπάκι ελέγχου; Έχω μία σάπια τώρα αλλά τη δουλειά μου την κάνω. Χρειάζομαι 1-2 ακόμη

Ψάχνω τη φθηνότερη δυνατή με κάποια ¨εγγυημένα΄΄ mAh

Link to comment
Share on other sites

αν χρειάζεται κανείς 18650 (unprotected) έχω μερικές που της βγάζω "off" στα test που της περνάω για powerwall,

στην πραγματικότητα είναι μπαταρίες κάτω τον 1400 mah πλήρως λειτουργικές

ή με εσωτερική αντίσταση μεγαλύτερη τον 0.30 ω

 

εάν θέλετε μπορώ να κάνω μία λίστα αν ενδιαφέρεστε

φυσικά δεν θέλω κάτι για τις μπαταρίες

σε έναν προπληρωμένο φάκελο με 1-2 ευρώ μπορώ να σας βάλω όσες χωράνε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής μπορεί να τις φορτίσει σωστά, η αποφόρτιση όμως θα γίνει ανεξέλεγκτα. Θεωρητικά μπορώ να τη βάζω για φόρτιση συχνά . Έλεοζζ σε ευχαριστώ πολύ, ευγενικό εκ μέρους σου. Επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, schumifer said:

Ο φορτιστής μπορεί να τις φορτίσει σωστά, η αποφόρτιση όμως θα γίνει ανεξέλεγκτα. Θεωρητικά μπορώ να τη βάζω για φόρτιση συχνά . Έλεοζζ σε ευχαριστώ πολύ, ευγενικό εκ μέρους σου. Επανέρχομαι

Αν η συσκευή που βάζεις την μπαταρία, διαθέτει η ίδια κύκλωμα που κόβει την λειτουργία της μόλις πέσει το ρεύμα κάτω από τα π.χ. 2.6V, νομίζω δεν σου χρειάζονται protected. Άντε αν παίρνει 2 ή παραπάνω μπαταρίες, μήπως και η μία προλαβαίνει να αδειάσει πολύ περισσότερο από την άλλη, λόγω διαφοράς ποιότητας.

 

Εναλλακτική, ίσως να είναι και η αγορά κυκλωμάτων όπως αυτό:

1Pc PCB 1S Battery Cell Battery Charging Protective Plate For 18650 3.7V 686396809009 | eBay

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο κυκλωματάκι, αλλά λογικά μετατρέπει οποιαδήποτε unprotected σε protected. Έχει βέβαια την φασαρία του να κάτσεις να το φτιάξεις εσύ.

 

Αυτή εδώ φαίνεται σε κάπως λογική, Ελληνική, τιμή.

SAMSUNG 18650 2600MAH ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΛΙΘΙΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ | Shop13.gr  5.8€

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Φακός είναι Γιάννη, οπότε θα ρουφάει μέχρι να την λιώσει. Άμα σκεφτώ να τα βάλω μόνος μου, θα γουστάρω πολύ, αλλά θα πρέπει να αγοράσω και τα αντίστοιχα θερμοσυστελλόμενα συν spot welder

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός πάνω κάτω σου δείχνει πότε έχει πέσει το voltage. Δεν θα φέγγει πολύ. Μετά αν είναι για φακό, ίσως να μην θέλει πολύ φασαρία το κυκλωματάκι. Ίσως να μην χρειάζεται καν να το ηλεκτροκολλήσεις πάνω στην μπαταρία, μιας και το ελατήριο στο πίσω μέρος του φακού, θα φροντίζει, ασκώντας πίεση, να έρχονται σε επαφή οι μεταλλικές επιφάνειες της μπαταρίας με αυτές που διαθέτει το κυκλωματάκι. Λίγη ταινία θα αρκεί για να το τοποθετήσεις πάνω στην μπαταρία και παράλληλα θα προσφέρει μόνωση σε όποιο σημείο χρειάζεται. Δεν θα είναι όμορφο, αλλά θα είναι λειτουργικό και με 5 λεπτά φασαρία.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω spot welder, την δουλειά μπορείς να την κάνεις ή όπως το λέει ο yanni ή με ένα κολλητήρι.

προσωπικά της κολλήσεις της κάνω με το TS-100 χρησιμοποιώντας την μύτη ts-c4.

η διαδικασία της κόλλησης κρατάει 2-4 δευτερόλεπτα οπότε δεν στρεσάρεις την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Στα 8 λεπτά αρχίζει και μιλάει για το κυκλωματάκι και δείχνει την διαδικασία. Από ότι κατάλαβα από ένα σχόλιό του, το παραπάνω που έβαλα εγώ σε link, έχει ένα τσιπάκι και ίσως να περιορίζει στα 3A την μπαταρία, που δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Το καλό με αυτό που πόσταρα είναι ότι έχει ήδη κολλημένα τα σιδεράκια. Δεν έχω ιδέα αν το σκέφτομαι σωστά, αλλά αν τσακίσεις το μικρό σύρμα προς τα μέσα, ώστε να έρθει σε επαφή με τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας (και μόνωση ανάμεσα σε αυτό και τα τσιπάκια) και οδηγήσεις το μακρύ μέχρι τον θετικό πόλο, έχεις τελειώσει, αρκεί να προσέξεις με την μόνωση, να μην κάτσει κανένα βραχυκύκλωμα. P-, P+ φαντάζομαι δεν χρησιμοποιούνται εδώ. Αλλά δεν έχω ασχοληθεί οπότε μπορεί αν δίνω συνταγή για βόμβα. όποιος έχει ασχοληθεί, ας δώσει καμιά συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.