Jump to content



Parental Control (και ηλικίες)


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για α) να ακούσω απόψεις β) να προτείνετε software.

Για να μη μπερδευτούμε θα ήταν καλό να βάζετε α) και β) στις απαντήσεις σας, (εκτός εαν είναι καλύτερο να ανοίξω νέο θέμα για το β) )

Αρκετοί γνωστοί που έχουν παιδιά και θα βάλουν / βάζουν internets μου λένε ότι δε θέλουν να μπαίνουν τα παιδιά τους σε περίεργα sites (πορνό δηλαδή).

Ηλικίες από 12+.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι εάν θέλει να μπει, θα μπει. Και ότι όσο το απαγορεύεις είναι χειρότερο.

Ειδικά μετά την ηλικία των 15 δεν έχει κανένα νόημα, αφού -κακά τα ψέμματα- τα παιδιά πλέον είναι πιο "αλανιάρικα" και με άλλες εμπειρίες από τους μεγαλύτερους (όταν ήμασταν σε αυτή την ηλικία).

[το γράφω έτσι γιατί δε μου έρχεται άλλη λέξη αυτή τη στιγμή, αλλά ευελπιστώ ότι μπορείτε να καταλάβετε τι εννοω].

Επιπλέον πιστεύω πως καλύτερα να μπουν στον πραγματικό κόσμο από νωρίς, για να μην έχουν προβλήματα ή έχουν θέματα (~ τα βρουν σκούρα, γίνουν διστακτικά, ντροπαλά) αργότερα. Συν ότι κάμποσα έχουν από μικρές ηλικίες (13 χρονών) κοινωνικά δίκτυα (FB) που δε νομίζω ότι προκαλούν πολύ μικρότερο κακό από τα πορνο-και συναφούς είδους sites.

Ποιά η άποψη σας;

β) έχετε να προτείνετε κάποιο software (όσο το δυνατόν και πιο οικονομικό ή δωρεάν);

Link to comment
Share on other sites

Αυτό OpenDNS for Homes and Families και ούτε προγράμματα, ούτε εγκατάσταση, ούτε προβλήματα. :)

Μπορείς να επιλέξεις τί δεν θα περνάει, έχει ένα επίπεδο προστασίας από ιούς,malware κλπ και το παραμετροποιείς εύκολα.

Το πέρασα πριν λίγες μέρες στο σπίτι και παίζει μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

α)Ένας έλεγχος σε τέτοιες ηλικίες, κατά την άποψή μου, είναι πάντοτε θεμιτός, αλλά με μέτρο.

Το "με μέτρο" το αναφέρω, γιατί το παιδί αν προστατεύεται από τα πάντα, παίζει να μη μπορεί να αναγνωρίσει τι είναι καλό και κακό αργότερα (κάπου είχε ξαναγίνει τέτοια συζήτηση).

Και όπως είχε πει κι ένας συμφορουμίτης, το καλύτερο είναι να βρίσκεται το pc σε κοινή θέα, κι όχι στο δωμάτιο του παιδιού.

B)Δε γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά πιστεύω πως αν είναι να γίνει κάτι πρέπει να γίνει από το modem/router. Κάποια σχετικά ακριβούτσικα το υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μια αποψη που φυσικα μπορει να μην εγκρινετε αλλα απο την πλευρα μου

πιστευω πως καπως ετσι θα εκανα.

Απαγορευση ιντερνετ συγκεκριμενες ωρες.

Πχ απογευματινες μονο-ωρες που ειναι ελευθερου χρονου. Βραδυα μετα τις 11-12 πχ οχι.

Οταν θα χει ιντερνετ να χει πληρη χρηση του ωστε να μπορει να δει και κινδυνους και γενικα

αν του μιλησεις να χει μινια ολοκληρωμενη αποψη του διαδικτυου.

Μετα απο καποια ηλικια προφανως οπως ειπες εστω 15 να χει οση προσβαση θελει.

Το προβλημα πιστευω προκυπτει απο αλλες καταστασεις που περναει οικογενειακες κτλπ και

οχι απο το ιντερνετ.

Εκτος αν μιλησετε καθαρα σε στυλ: σου απαγορευω σελιδες που ειναι αυτο και αυτο.

Μια αποψη πεταω στο τραπεζι απλα να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα συμφωνήσω με τα δυο μελη που ειπαν για χρηση παρουσια ενηλικα και παντα σε κοινη θεα. Ειναι ο καλυτερος ελεγχος θα ελεγα, γιατι ακομα και σε ιστοσελιδες οπως youtube μπορει μεν να μην ειναι καθαρο πορνο αλλα εχει προκλητικα βιντεο για πολλα απο τα οποια δεν γινεται παντα αμεσα ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η επιλογή της εγκατάστασης λογισμικού δεν λύνει το πρόβλημα μιας και τα παιδιά μπορεί να έχουν πρόσβαση από laptop, smartphones, tablets, gaming consoles κλπ όλα με διαφορετικο λειτουργικό σύστημα.

Η καλύτερη λύση είναι η χρήση ενός router με δυνατότητα parental control, σίγουρα είναι πιο ακριβή λύση αλλά λύνει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι γονιός ( έχω 2 αγόρια 11 και 12 ). Tο καλύτερο parental control είναι η συζητήσει με τα παιδιά και η ενημέρωση. Εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόγραμμα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα παιδιά να τους αφήνω όπως και κάνω να το χειρίζονται όσο ξέρουν. Μιλάτε στα παιδιά σας τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. :sorry: για το :OT:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ίσχυε αν όλα τα παιδιά του κόσμου ήταν απόλυτα υπάκουα και αν τα αγοράκια δεν τα τραβαγαν οι τσόντες σαν τις μύγες στο ξεχασμένο kinder bueno μου ,τα δικά σου αγόρια ίσως να εμπίπτουν στις άνωθεν κατηγορίες (τα δικά σου είναι μικρά κιόλας ,ας πούμε,για το δεύτερο).

Μέχρι να.φτάσει η μέρα που θα λέμε κάτι στα παιδιά και αυτά θα το.δέχονται ΚΑΙ θα εκτελούν πάραυτα (μακριά από μας) ,κάθε πρόγραμμα ,βοήθημα για το γονιό είναι κάτι παραπάνω απέναντι ευπρόσδεκτη.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα που δεν είναι επί του παρόντος, άπλα κάτι τελευταίο για να μην κουράζουμε. Δεν υπαρχή πιτσιρικάς ( ίσως υπαρχή εγώ στο στενό μου κύκλο δεν έχω γνωρίσει ) που να μην τον τραβά το πορνό. Το θέμα είναι πως θα το αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το απαγορευμενο είναι που σε ελκυει. Και τσοντα πρεπει να δει και στον *οίκο ανοχής* πρεπει να παει.

Πρεπει να τα ξερει αυτά

Παντα μετραει ο τροπος που θα γινουν αυτα

Έγινε επεξεργασία από acct
Ευπρέπεια
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, στη ζωη πρεπει να εισαι τολμηρος και να μη χανεις ευκαιριες.

Και τι σχεση εχει αυτό θα μου πεις.

Όλα βοηθάνε, και όπως ειπα, μετραει ο τροπος

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι αν καποιος δεν εχει παει σε *οίκο ανοχής* εχει χασει κατι σημαντικο στη ζωη του. Ειμαστε offtopik ομως, οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε...

Έγινε επεξεργασία από acct
Ευπρέπεια
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, στη ζωη πρεπει να εισαι τολμηρος και να μη χανεις ευκαιριες.

Και τι σχεση εχει αυτό θα μου πεις.

Όλα βοηθάνε, και όπως ειπα, μετραει ο τροπος

Δεν πιστευω οτι αν καποιος δεν εχει παει σε μπουρδελο εχει χασει κατι σημαντικο στη ζωη του. Ειμαστε offtopik ομως, οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε...

χαχα ο Καββαδιας κι ο Σεφερης :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πιστεύω ότι η επίσκεψη στον *οίκο ανοχής* είναι απαραίτητη για έναν άντρα. Εγώ είχα πάει έφηβος και θέλω και ο γιος μου να πάει όταν έλθει η ώρα του.

Για το PC, οπωσδήποτε σε κοινή θέα, parental conrol μέχρι μια ηλικία και επίσης εγώ προτείνω και keylogger, διότι το παιδί μπορεί π.χ. να μπλέξει στο FB με κανά ανώμαλο και να μην το καταλάβει το ίδιο. Δηλαδή μέχρι να αποκτήσει μια ωριμότητα, εγώ είμαι υπέρ του πλήρους ελέγχου στο τι γίνεται στο PC. Εννοείται ότι του μιλάμε και του εξηγούμε κινδύνους κλπ.

Έγινε επεξεργασία από acct
Ευπρέπεια
Link to comment
Share on other sites

Αφού αναστήθηκε το θέμα από το 2012, προσπαθήστε να μείνει ον-τόπικ...

Επενέβην εκ των υστέρων σε μερικά μηνύματα παραπάνω, για προφανείς λόγους ευπρέπειας. Το θέμα είναι σημαντικό και ενδέχεται να το διαβάζουν και νεότεροι αναγνώστες. Προσπαθήστε να εκφράζεστε ανάλογα.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.