Jump to content



Προτάσεις για ντουλαπο-case


Wizard!

Recommended Posts

Θέλω κάποια στιγμή να αλλάξω το κουτί μου. Οι βασικοί λόγοι είναι δύο:

1. Το βαρέθηκα, αφού το έχω >5 χρόνια

2. Θα μετακομίσω σύντομα και θα ήθελα να μπει κάτω από το γραφείο. Το υπάρχον, MozartTX, είναι >80cm κι έτσι αναγκαστικά είναι στο πλάι.

Δεν είμαι quality-junkie, οπότε δεν καίγομαι για την ποιότητα κατασκευής, αλλά θέλω να είναι τίμιο για τα λεφτά του. Επίσης δε θέλω να ξεπεράσω τα 200€. Κι αυτά με δυσκολία θα βγουν, αφού θα γίνει σε περίοδο μετακόμισης/ανακαίνισης σπιτιού.

Απαραίτητα:

- 4+1 5.25. Έχω dvd, sb i/o panel και δύο θέσεις για tank. Η +1 είναι γιατί το tank έχει από πάνω σωλήνα πλήρωσης και δε μπορεί να μπει κολλητά στο πάνω μέρος. Δεν είναι απαραίτητη, αλλά θέλει έστω λίγο αέρα.

- 6 3½ και 2 2½. Υπάρχουν ήδη 4 δίσκοι, που θα γίνουν 6 με τον καιρό, και δύο ssd.

- 7η 3½ φανερή, αν δεν έχει USB 3.0, που να ενώνονται στη μητρική

- Σχετικά ευρύχωρη πλάτη για τα καλώδια, που δεν είναι λίγα.

- Χώρο να στηθούν αντλία και 2 2πλά ψυγεία, που δεν πρέπει να εμποδίζουν τυχόν αναβαθμίσεις. Γίνονται σχετικά συχνά και σε καμία περίπτωση δε θέλω να αδειάζω νερά ή να ξεβιδώνω ψυγεία/αντλίες

-Δε με ενοχλεί η αγορά από εξωτερικό, αρκεί το κόστος με μεταφορικά/τελωνεία να είναι στο όριο που έγραψα

Επιθυμητά:

- Tool free συναρμολόγηση

- Παράθυρο

- Ροδάκια

- SATA Docking station

- Συρταρωτή βάση μητρικής

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ διαβαζεις τι γραφει ο αλλος ποτε?

Η ιδια ιστορια σαν τοτε που ψαχνε το παλικαρι RTS

Αν προτεινες ξερω το "παλιο καλο HAF X" θα λεγα παει στα κομματια, αλλα

να του προτεινεις τη Midi εκδοση του μου φερνει περισσοτερο σε

tl ; dr καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Corsair 800D?Αλλα βγαινεις εκτος κοστους λογικα

Εκτός του ότι δε με καλύπτει 100%, αφού έχει θέση για 3πλό ψυγείο και όχι δύο διπλά, αλλά θα μπορούσα έστω να βάλω μόνο το ένα, είναι και στα 300€, οπότε πάμε πολύ μακρυά.

Αν κατάλαβα καλά, βασιζόμενος στην πληθώρα των απαντήσεων, ζητάω κάτι πολύ συνηθισμένο, έτσι...; :...:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα σου ελεγα να βγαλεις απο την εξισωση το θεμα των 2 διπλων ψυγειων

γιατι περιοριζει πολυ τις επιλογες σου

Καλυτερα διαλεξε ενα κουτι που να καλυπτει τα υπολοιπα

και τα ψυγεια τα πουλας (δυο λεπτα διπλα ειναι αν θυμαμαι καλα, δεν ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο ή ακριβο)

και ειτε αγοραζεις ενα τριπλο κι ενα μονο (καλλιστα και μεταχειρισμενα)

ειτε ενα 4πλο (2x2)

Mε βαση αυτα

κανενα μτχ Coolermaster ATCS 840 θα ηταν καλο

επισης το Bitfenix Shinobi XL εχει προοπτικες με λιγο μονταρισμα να καλυψει τις αναγκες σου

Link to comment
Share on other sites

Mε βαση αυτα

κανενα μτχ Coolermaster ATCS 840 θα ηταν καλο

επισης το Bitfenix Shinobi XL εχει προοπτικες με λιγο μονταρισμα να καλυψει τις αναγκες σου

Το 840 μου φαίνεται λίγο στιμόκωλο... :hm: Εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα, αλλά έτσι το βλέπω.

Αντίθετα το Shinobi φαίνεται πολλά υποσχόμενο κι από ότι είδα η τιμή είναι πολύ λογική.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 840 και προχτές κρύφτηκε ο πιτσιρικάς μέσα!! Σοβαρά τώρα , αν βρεις κανένα και σου αρέσει σαν κουτί είναι πολύ καλό. Με βάση όμως αυτά που ζητάς στην αρχή , δες και αυτό XIGMATEK. Όπως είπε και ο καλλιτέχνης πιο πάνω παίξε λίγο με τα ψυγεία , μήπως στην τελική βρεις κάτι που σαν σύνολο οικονομικά να συμφέρει περισσότερο από μία επιλογή με γνώμονα μόνο να ταιριάξεις αυτά που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

...δες και αυτό XIGMATEK...

Αξιόλογο φαίνεται, αλλά ρε γαμώτο, δεν έχει καμία καθαρή φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο από το πλάι. Πολλές με λεπτομέρειες, αλλά καμία συνολική... :...:

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο φαίνεται, αλλά ρε γαμώτο, δεν έχει καμία καθαρή φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο από το πλάι. Πολλές με λεπτομέρειες, αλλά καμία συνολική... :...:

you lazy kid

XIGMATEK

pick one και καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα κάποια reviews και γενικά φαίνεται καλό το Xigmatek. Αλλά με χαλάει το γεγονός του ότι παίρνει τους δίσκους παράλληλα με τα καλώδια προς τη μητρική. Αντίθετα, στο BitFenix, μπαίνουν έτσι, αλλά μπαίνουν και κάθετα, που προσωπικά τα προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το bitfenix παίρνει triple rad me push & pull πάνω. Μπροστά πάντως δε παίρνει σίγουρα push&pull

Υπάρχει κάποιος λόγος να βάλω push&pull ; Και τώρα μόνο push είναι, κι αν κλείσω τους 2 από τους 4 ανεμιστήρες, ανεβαίνει μόλις 1-2° η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Possibility να παίξεις με ποιο παχύ ψυγείο πχ. Είτε σκέψου να βάλεις ένα μονό πίσω μην είναι στριμόκολλα όλα.

Επειδή κοιτάω και για case και εγώ ποιο πολύ με έψησε το elysium απο χώρους και cable managment. To bitfenix ωραίο και minimal, πολύ πιθανό καλύτερη κατασκευή και ποιότητα. Οι δίσκοι πάνε στο πλάϊ και έχει εύκολο μπες βγές.

To elysium έχει τρελούς χώρους.

Επίσης δεν βγαίνει με side panel. Μόνο custom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Xigmatek εκτός από τη διαφορά με τα bays, έχει και ένα σπαστικό θέμα με τα USB3.0. Το καλώδιο είναι κλασσικό usb, οπότε πρέπει να το βγάλεις στην πίσω πλευρά του κουτιού και να το συνδέσεις στις usb θύρες του back panel. Αντίθετα στο BitFenix, έχει το 20άρι βύσμα που συνδέεται πάνω στη μητρική. Το πλεονέκτημα του Χ είναι το docking station, που όμως δε μου είναι 100% απαραίτητο, αφού έχω ήδη ένα. Για αυτό και το έχω στα "επιθυμητά"

edit: [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] όταν αναφέρθηκες σε "λίγο μοντάρισμα", σκεφτόσουν το πάνω μέρος για να μπει 3πλό ψυγείο; Είναι εφικτό;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Xigmatek εκτός από τη διαφορά με τα bays, έχει και ένα σπαστικό θέμα με τα USB3.0. Το καλώδιο είναι κλασσικό usb, οπότε πρέπει να το βγάλεις στην πίσω πλευρά του κουτιού και να το συνδέσεις στις usb θύρες του back panel. Αντίθετα στο BitFenix, έχει το 20άρι βύσμα που συνδέεται πάνω στη μητρική. Το πλεονέκτημα του Χ είναι το docking station, που όμως δε μου είναι 100% απαραίτητο, αφού έχω ήδη ένα. Για αυτό και το έχω στα "επιθυμητά"

edit: @Κοπρίτης όταν αναφέρθηκες σε "λίγο μοντάρισμα", σκεφτόσουν το πάνω μέρος για να μπει 3πλό ψυγείο; Είναι εφικτό;

Παντως με ενα τετοιο μπορεις να κανεις τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

edit: @Κοπρίτης όταν αναφέρθηκες σε "λίγο μοντάρισμα", σκεφτόσουν το πάνω μέρος για να μπει 3πλό ψυγείο; Είναι εφικτό;

out of the box το παιρνει το τριπλο

και παιρνει κι αλλο ενα μπροστα καθετα (αλλα τρωει ολα τα φατνια...)

και παιρνει κι ενα διπλο κατω αλλα τρωει δυο racks δισκων

Για το top mount που μας ενδιαφερει

απλα δεν ξερω κατα ποσο θα δημιουργηθει θεμα με τα 5,25 στα οποια θα εισβαλει το ψυγειο και τα ρακορ του.

δες κι εδω

ισως να θελει παιχνιδι με τη συνδεση με το res κτλ..

img0229cf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.