Jump to content



Οι πωλήσεις-παγίδες του ebay...


Zarko1

Recommended Posts

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply
Με τον τυπο που πουλουσε τους 4TB τελικα τι εγινε?

Όντως, δεν του έχουν δώσει ακόμη τα πρώτα αρνητικά feedback. Ίσως επειδή δήλωνε ότι θα στέλνει τους δίσκους τέσσερις μέρες αφού λάβει την πληρωμή, όπως φαίνεται εδώ.

Πολύ έξυπνος ο τύπος. Κέρδισε έτσι όσο περισσότερο χρόνο ήταν δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ebay να εκανε παρεμβαση και να επεστρεψε τα χρηματα.Παλιοτερα που ειχα αγορασει ενα στικακι 32 γκιγκα στα 15 € μετα απο μια μερα μου εστειλε το ebay μυνημα οτι η δημοπρασια δεν τηρουσε τους κανονισμους και οτι δεν ανταποκρινονταν στην πραγματικοτητα με το αντικειμενο που πουλουσε.Δηλαδη με λιγα λογια οτι ηταν μια καλη απατη.

Κατι τετοιο μπορει να συμβενει και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ebay να εκανε παρεμβαση και να επεστρεψε τα χρηματα.

Ναι, αλλά αν συνέβη αυτό, γιατί ο τύπος εξακολουθεί να φαίνεται σαν registered user με 100% θετικές κριτικές; :rant:

Όλοι οι δίσκοι υποτίθεται ότι πουλήθηκαν στις 7 και 8 του μήνα, έχουν περάσει σχεδόν είκοσι μέρες από τότε. :zzz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο τύπος με τους εξωτερικούς σκληρούς Seagate των 4ΤΒ στα 50 ευρώ, πήρε τελικά τα δύο πρώτα αρνητικά feedback. Δείτε εδώ.

Τελικά δεν έστειλε τίποτα σε κανέναν από ότι φαίνεται, ούτε απαντούσε καν στα μηνύματα των αγοραστών. :wall:

Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση (όπως και σε άλλα μέλη), είναι το γιατί το ebay φαίνεται σαν να «προστάτεψε» τον τύπο μέχρι και προχτές, γιατί είναι απολύτως σίγουρο ότι οι αγοραστές θα είχαν προσπαθήσει να βάλουν αρνητικό feedback πολύ νωρίτερα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

γιατι να εγινε ομως?

κ περασαν 2 μηνες,οχι καμια βδομαδα να πεις...

Ένας μήνας ακριβώς πέρασε, 7 και 8 Μαίου υποτίθεται ότι «πουλήθηκαν» οι δίσκοι στους αγοραστές. Αλλά και πάλι είναι πολύ μεγάλο το διάστημα. Τι να σου πω, είμαι παραπάνω από τρία χρόνια στο αγγλικό ebay και έχω κάνει δεκάδες αγορές, αλλά δεν έχω ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο.

Σε ένα άλλο αντίστοιχο θέμα, με έναν Ιρλανδό που πουλούσε κάρτες μνήμης των 32GB σε «τρελλή τιμή», την είχα πατήσει κι εγώ! :rant:

Τότε όμως, στην βδομάδα πάνω τα αρνητικά feedback είχαν πέσει βροχή, κι εγώ αποζημιώθηκα κανονικά από το paypal, όπως φαντάζομαι και όλοι οι υπόλοιποι που την είχαν πατήσει. Αλλά η περίπτωση του Ιρλανδού δεν έβγαζε μάτια όπως αυτού εδώ με τους Seagate των 4ΤΒ. O Ιρλανδός απλά «πουλούσε και καλά» τις κάρτες μνήμης των 32GB στην μισή τιμή από όλους τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται 40ημέρες για να ανοίξει ένα case.

Δεν το γνωρίζω αυτό, στην περίπτωση του Ιρλανδού πάντως, εγώ είχα ανοίξει case στο Resolution Center πολύ νωρίτερα, άντε να είχαν περάσει 10-15 μέρες το πολύ, από την ημερομηνία πώλησης. Και είχα αποζημιωθεί πολύ γρήγορα από το paypal, αν θυμάμαι καλά, μέσα στις 30-40 μέρες είχα πλήρη επιστροφή του ποσού στην πιστωτική μου κάρτα... :)

Link to comment
Share on other sites

μα το case το ανοιγεις οποτε θελεις..μου ετυχε περιπτωση που ο αλλος δεν απαντουσε,ενω νωριτερα απαντουσε αμεσως,ανοιγω το case 5 μερες μετα την αγορα και αποζημειωθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κι εδώ παιδιά! Ένα ακόμα «διαμαντάκι»;!

Ο ολόφρεσκος Seagate Barracuda των 3ΤΒ (ST3000DM001) στις 45 αγγλικές λίρες!!! :-O

Μαζί με τα πανάκριβα μεταφορικά των 30 λιρών για Ελλάδα, στην πόρτα σας κομπλέ ο δίσκος στα 95 ευρώ τελική τιμή! :hehe:

Αυτή η πώληση με προβληματίζει αρκετά, για το εάν είναι όντως παγίδα ή όχι. Ο τύπος είναι από Χονγκ Κονγκ, πρώτο ύποπτο στοιχείο, έχει πολύ χαμηλό θετικό feedback, δεύτερο ύποπτο στοιχείο, και όλοι οι εννέα δίσκοι που έχει «πουλήσει» μέχρι στιγμής, έχουν πουληθεί τις τρεις τελευταίες μέρες. :unsure:

Το μόνο στοιχείο υπέρ του, είναι ότι δεν επιτρέπει να αγοράσει κάποιος περισσότερο από έναν σκληρό δίσκο, στοιχείο που δείχνει πωλητή που προσπαθεί να «χτίσει» όνομα. Δηλαδή ότι και καλά εφόσον σχεδόν χαρίζει τους σκληρούς σε αυτή την τιμή, θα προσπαθούσε να πουλήσει σε όσο το δυνατόν περισσότερους, εφόσον έχει λίγα διαθέσιμα κομμάτια...

Αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του, το πεδίο ελεύθερο, εάν δεν είχα ήδη αγοράσει τρία κομμάτια από τους Seagate των 3ΤΒ από Ελλάδα, εγώ τουλάχιστον θα το ρίσκαρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.