Jump to content



Οι πωλήσεις-παγίδες του ebay...


Zarko1

Recommended Posts

Στην περίπτωση που ο πωλητής δεν σας στείλει καθόλου το προιόν που παραγγείλατε, η αποζημίωση από το paypal θεωρείται δεδομένη. Το μοναδικό σημείο που φαίνεται κάπως "θολό" θα έλεγα, είναι η περίπτωση των προϊόντων-μαϊμού ή των προϊόντων γενικά που δεν σας έχουν αφήσει ικανοποιημένους σαν αγορά, δηλαδή δεν τηρούν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ.

Έχω την εντύπωση οτι το paypal σε καλύπτει μόνο στην περίπτωση που δεν έρθει καν το δέμα.

Εαν έρθει το δέμα και πχ αντί για το Samsung Galaxy S4 που έχεις παραγγείλει , ο πωλητής σου βάλει μέσα ένα κινητό άσχετο και κατά πολύ φτηνότερο, τότε νομίζω από την paypal δεν πρόκειται να αποζημιωθείς.

Βέβαια η δικλείδα ασφαλείας είναι το feedback του εκάστοτε πωλητή όπου εαν κάνει τη ματσακωνιά θα του διαγράψουν το λογαριασμό και θα τον αποκλείσουν από το ebay.

Δεν γνωρίζω εαν σε πράγματα μεγάλης αξίας, όταν καταγράψεις σε κάμερα το άνοιγμα του δέματος και βρεθεί οτι δεν είναι αυτό που είχες παραγγείλει, μπορεί το video να θεωρηθεί πειστήριο στην paypal και να αξιώσεις αποζημίωση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

περιμενω τα χρηματα μου πισω παντως εγω απο εναν μην τον πω..

του στειλαμε τα λεφτα στο ebay μεσω paypal παντα και τωρα μου λεει πως η royal mail του ζηταει 60-70 λιρες επειδη ειναι iphone μεσα στο δεμα,και καλα το ειχε στειλει και γυρισε πισω. του ειπα full refund και μου λεει οτι εβαλε τα χρηματα στην τραπεζα για να μου τα στειλει και πως πρεπει να περασουν 5 μερες. ισχυει κατι τετοιο? ταλαιπωρουμαι χωρις λογο τωρα,πραγματικα.. ειναι δεδομενο πιστευω πως θα παρω τα χρηματα πισω,σωστα? στελνω μηνυματα στο ebay και καθυστερει παρα πολυ. στα δυο τελευταια δεν εχει απαντησει καν,δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω τα χρηματα μου πισω παντως εγω απο εναν μην τον πω..

του στειλαμε τα λεφτα στο ebay μεσω paypal παντα και τωρα μου λεει πως η royal mail του ζηταει 60-70 λιρες επειδη ειναι iphone μεσα στο δεμα,και καλα το ειχε στειλει και γυρισε πισω. του ειπα full refund και μου λεει οτι εβαλε τα χρηματα στην τραπεζα για να μου τα στειλει και πως πρεπει να περασουν 5 μερες. ισχυει κατι τετοιο? ταλαιπωρουμαι χωρις λογο τωρα,πραγματικα.. ειναι δεδομενο πιστευω πως θα παρω τα χρηματα πισω,σωστα? στελνω μηνυματα στο ebay και καθυστερει παρα πολυ. στα δυο τελευταια δεν εχει απαντησει καν,δεν ξερω γιατι.

Οπως και να χει αυτο που σου κανει ειναι γνωστη απατη ,λεγωντας σου οτι τον χρεωσαν απο το ταχυδρομειο ειτε απο τραπεζα που ειναι και πιο γνωστο.

Μην του στειλεις αλλα χρηματα , μακαρι να βγαλεις ακρη μεσω e-bay.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει αυτο που σου κανει ειναι γνωστη απατη ,λεγωντας σου οτι τον χρεωσαν απο το ταχυδρομειο ειτε απο τραπεζα που ειναι και πιο γνωστο.

Μην του στειλεις αλλα χρηματα , μακαρι να βγαλεις ακρη μεσω e-bay.

υπαρχει περιπτωση να μου τα φαει τα χρηματα?

το ebay γιατι δεν απανταει στα μηνυματα?

Link to comment
Share on other sites

To e-bay δεν απανταει μεχρι να παρει απαντησεις μαλλον απο τον πωλητη.

Τα χρηματα μπορει να στα χει φαει ηδη λεγωντας σου οτι στα εστειλε μεσω τραπεζας.

Αντε βγαλε ακρη τωρα.Αυτος θα λεει οτι τα εστειλε εσυ θα λες οτι δεν πηρες τιποτα.

Τωρα ας περιμενουμε το επισημο απο το e-bay και το pay-pal. Να γινει το refund απο εκει αν εχει λεφτα ο λογαριασμος του.

Link to comment
Share on other sites

To e-bay δεν απανταει μεχρι να παρει απαντησεις μαλλον απο τον πωλητη.

Τα χρηματα μπορει να στα χει φαει ηδη λεγωντας σου οτι στα εστειλε μεσω τραπεζας.

Αντε βγαλε ακρη τωρα.Αυτος θα λεει οτι τα εστειλε εσυ θα λες οτι δεν πηρες τιποτα.

Τωρα ας περιμενουμε το επισημο απο το e-bay και το pay-pal. Να γινει το refund απο εκει αν εχει λεφτα ο λογαριασμος του.

Τα χρήματα μπορεί να τα πάρει απο την τραπεζα, ενω εγώ δεν έχω παραλάβει ποτε το κινητό και το έχουν δει και οι του ebay στα μηνύματα; θα στείλω κιαλλο μήνυμα τώρα στο ebay.ακυρο δεν μπορω να ανοιξω case. μεθαυριο λεει θα μπορω. υπαρχει περιπτωση να τα πηρε και να μην ξαναρθει?

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να παρεις τα χρηματα .Αλλωστε γιατι στα εστειλε μεσω τραπεζας και οχι μεσω refund απο το e-bay?

"hello

it takes 5 days for the money to be put into my paypal account and then i will refund you

sorry for the inconvience"

αυτο μου απαντησε αυτος σχετικα με την τραπεζα και την καταθεση. και απορησα πως μπορει να εχει σηκωσει ηδη τα χρηματα που του εστειλα εγω. καπου ειχα διαβασει πως ηταν αλλιως ο τροπος λειτουργιας του ebay και πως ο πωλητης παιρνει τα χρηματα του εφοσον ο αγοραστης παραλαβει το προιον η μετα το περας 45ημερων. κατι τετοιο. 3/8 θα μου στειλει το refund μου ειπε. του εστειλα τωρα μηνυμα την επιστροφη χρηματων να την κανει μεσω paypal & ebay. case δεν μπορω να ανοιξω, στις 2/8 μονο.

Link to comment
Share on other sites

Αν λεει αληθεια οντως αργει η τραπεζα για να τα περασει τα λεφτα και να στα στειλει.

Ειχα ζητησει παλιοτερα refund απο ενα αγγλικο μαγαζι. Ενω αυτος ειχε στειλει τα λεφτα στο pay-pal εδειχνε pending.Και μου ειχε πει τοτε πως η τραπεζα αργει καποιες μερες μεχρι να στειλει τα λεφτα.Τα λεφτα τα πηρα μετα απο 10 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Αν λεει αληθεια οντως αργει η τραπεζα για να τα περασει τα λεφτα και να στα στειλει.

Ειχα ζητησει παλιοτερα refund απο ενα αγγλικο μαγαζι. Ενω αυτος ειχε στειλει τα λεφτα στο pay-pal εδειχνε pending.Και μου ειχε πει τοτε πως η τραπεζα αργει καποιες μερες μεχρι να στειλει τα λεφτα.Τα λεφτα τα πηρα μετα απο 10 μερες περιπου.

ναι αλλα μπορει να τα σηκωσει αυτα που του εστειλα? δεν μου τα εστειλε ακομα εκεινος, σωστα? το refund δεν γινεται μεσω paypal? εγω ξερω οτι απλα αυτος βαζει στην καρτα του χρηματα και μου τα στελνει,το χανω καπου? τα χρηματα τελικα αν δεν μου στειλει refund μου τα εφαγε,ασχετως αν πει το ebay να τα επιστρεψει? δηλαδη δεν εχει λεφτα στο λογαριασμο του?

Link to comment
Share on other sites

Kανε υπομονη γιατι δεν κανουμε τιποτα ουτως η αλλως:smoke:

Eμενα μου κανει εντυπωση που δεν σου εκανε refund μεσω e-bay.Ποτε προλαβε και τα σηκωσα τα λεφτα σου?

αρα μπορει να τα σηκωσει? δεν θα κοιμηθω σημερα και αυριο το πρωι εχω ταξιδι! :(

μιλα πυθια!!!!:p μην μιλας με γριφους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα. Εφόσον το έχεις αγοράσει μέσω ebay έχεις πλήρες προστασία. Αποζημίωση σε κάνει το ebay και όχι το paypal.

14 μέρες μετά (από ότι θυμάμαι) την παραγγελία μπορείς να ανοίξεις υπόθεση. Καλύτερα μην του στέλνεις μηνύματα εκτός υπόθεσης γιατί δεν τα βλέπουν αυτά. Και αν σου στείλει partial refund μην τυχόν να τα δεχτείς, θα κλείσει η υπόθεση και δεν θα πάρεις ποτέ πίσω τα υπόλοιπα χρήματα.

Το δέμα αν το έχει στείλει με tracking number θα φαίνεται ότι δεν το έχεις παραλάβει, αν το έχεις παραλάβει και δεν είναι το σωστό κινητό πρέπει να έχεις αποδείξεις όπως βίντεο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται να χάσεις τα χρήματα σου.

Άνοιξε case και το μόνο που θα ζητάς είναι full refund. Μην σε απασχολεί καθόλου πότε θα μπουν τα δικά του λεφτά, αν δεν σου τα στείλει αυτός θα σου τα δώσει το ebay, απλά μην κάνεις τίποτα εκτός ebay.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες μετα απο την πληρωμη μπορεις να κανεις refund?

Εχω παραγγειλει κατι στο ebay απο 25 Ιουνιου και δεν εχει ερθει ακομα.

Εστειλα μηνυμα μεσω του resolution center σημερα και περιμενω νεα.

Δεν τηαν κατι αξιας (3€) αλλα θελω να ξερω για πιο ακριβες αγορες αργοτερα:

1) Μεχρι ποτε μπορεις να αφησεις feedback

2) Μεχρι ποτε μπορεις να ζητησεις refund; Το ζητας απο το ebay απευθειας ή απο το site του Paypal;

Link to comment
Share on other sites

Refund μπορείς από τις 14 μέρες και μετά από ότι θυμάμαι.

Feedback μπορείς να αφήσεις οπότε θέλεις.

Τα λεφτά τα παίρνεις από το ebay, από την 14η ημέρα αγοράς έως τις 45ης μάλλον. Και η υπόθεση κρατάει 45 ημέρες.

Το ζητάς από το ebay. Resolve a problem πατάς στην αγορά του προϊόντος.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το paypal θα στα δωσει εσενα. Μετα θα παει να τα αναζητησει απο τον αλλον και θα τον κυνηγησει νομικα, δεδομενου οτι εχει κανει register καποια καρτα καποιας τραπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έρθει το δέμα και πχ αντί για το Samsung Galaxy S4 που έχεις παραγγείλει , ο πωλητής σου βάλει μέσα ένα κινητό άσχετο και κατά πολύ φτηνότερο, τότε νομίζω από την paypal δεν πρόκειται να αποζημιωθείς.

Δεν γνωρίζω εαν σε πράγματα μεγάλης αξίας, όταν καταγράψεις σε κάμερα το άνοιγμα του δέματος και βρεθεί οτι δεν είναι αυτό που είχες παραγγείλει, μπορεί το video να θεωρηθεί πειστήριο στην paypal και να αξιώσεις αποζημίωση ή όχι;

Εάν σου έρθει ένα άλλο κινητό από αυτό που έχεις παραγγείλει (διαφορετικό μοντέλο, φτηνότερο κτλ.) τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα, το τραβάς φωτογραφίες, ανοίγεις ένα case και είναι δεδομένο ότι θα πάρεις πλήρη επιστροφή των χρημάτων σου στη πιστωτική σου κάρτα.

Ακόμα και για πολύ πιο "αθώα" αμαρτήματα, μπορείς να ανοίξεις case και να ζητήσεις πλήρη επιστροφή των χρημάτων, εάν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με τον πωλητή. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Πριν μερικές μέρες παράγγειλα αυτό το cooling pad, και όπως βλέπεις βγαίνει σε τρία χρώματα, μαύρο, λευκό και γαλάζιο. Όπως μπορείς να δεις, λέει ότι θα γίνεται τυχαία επιλογή του χρώματος εάν δεν το διευκρινίσει ο αγοραστής. Λέει επίσης ότι πρέπει του ζητήσεις το χρώμα που θέλεις μέσα στα notes του paypal, και όχι μέσω μυνήματος από το ebay. Είναι συνηθισμένη τακτική αυτό, ειδικά με τους πωλητές των μελανιών για τους inkjet εκτυπωτές κτλ. Αγοράζω λοιπόν το pad, αλλά μέσα από το paypal δεν μου ανοίγει κανένα παράθυρο για να του στείλω σημείωση με το χρώμα που ήθελα.

Έγινα Τούρκος επιτόπου, :rant:γιατί ήθελα οπωσδήποτε μόνο το μαύρο χρώμα, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να δεχτώ το λευκό ή (ακόμα χειρότερα) το γαλάζιο. Του στέλνω ένα μήνυμα λοιπόν μέσα από το ebay και του τονίζω ότι θέλω απαραίτητα το μαύρο χρώμα. Το pad ήρθε κανονικά πριν τρεις μέρες και ήταν μαύρο, ευτυχώς γι' αυτόν. :p

Αν έκανε τη λαλακία και μου έστελνε λευκό ή γαλάζιο, θα το τραβούσα στα άκρα. Εάν δεν δεχόταν τα πάντα, δηλαδή να του επιστρέψω το pad με δικά του έξοδα, και φυσικά να μου στείλει ένα δεύτερο μαύρο εντελώς δωρεάν, θα άνοιγα επιτόπου case και θα έβλεπε πόσα απίδια βάζει ο σάκος. :laughing:

Η περίπτωση όμως του Πορτογάλου με τον προβολέα Sim C3X 720p, είναι πολύ περίπλοκη, γιατί είναι μία πολύ έξυπνα στημένη προσπάθεια εξαπάτησης. Ο Πορτογάλος δηλαδή προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι έχουμε δύο μοντέλα προβολέων, τον C3X 720p και τον C3X 1080p, που είναι πανομοιότυποι στην εξωτερική εμφάνιση, διαστάσεις, τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ., εκτός από τη φυσική ανάλυση των τριών τσιπ DMD. Και οι δύο είναι τρίτσιποι DLP. Ο 720p όμως είναι πολύ παλιό μοντέλο και εντελώς ξεπερασμένος σήμερα, με σχεδόν μηδενική αξία μεταπώλησης, ενώ ο 1080p είναι ένα πανάκριβο μοντέλο με αξία 30.000 ευρώ και ποιότητα εικόνας που θεωρείται αναφορά, ενώ έχει φυσικά πολύ υψηλή αξία μεταπώλησης.

Εάν κάποιος λοιπόν την πάταγε και αγόραζε τον προβολέα του Πορτογάλου νομίζοντας ότι αγόρασε το 1080p μοντέλο σχεδόν τζάμπα στα 3.000 ευρώ, ο Πορτογάλος θα έκανε φυσικά τον Κινέζο, υποστηρίζοντας εγώ έχω γράψει σε ένα σημείο: Native Resolution 1280x720, άσχετα εάν σε δύο άλλα σημεία της αγγελίας έλεγε ότι ο προβολέας είναι 1080p.

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος για το πώς ακριβώς θα αντιδρούσε το paypal σε μια τέτοια υπόθεση, με δεδομένο ότι τα λεφτά είναι πολλά (3.000 ευρώ)... :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.