Jump to content



Οι πωλήσεις-παγίδες του ebay...


Zarko1

Recommended Posts

με 50 ευρω δεν παιρνεις τετειο tablet οχι οτι υπαρχει ''ipad samsung nexus'' αυτο δε γινεται το ebay πρεπει να κανει κατι

Πάντως κάτι περίεργο παίζει εδώ. :hmm:

Ο συγκεκριμένος Άγγλος πωλητής έχει 1702 πωλήσεις και 99,1 θετικό feedback, ενώ είναι μέλος από το 2005. Αποφάσισε στα ξαφνικά να αρχίσει να φεσώνει τον κόσμο; :o

Anyway, επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με tablets και δεν γνωρίζω τις τιμές και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, ας πουν και τα άλλα μέλη την άποψή τους για την συγκεκριμένη αγγελία...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply
Πάντως κάτι περίεργο παίζει εδώ. :hmm:

Ο συγκεκριμένος Άγγλος πωλητής έχει 1702 πωλήσεις και 99,1 θετικό feedback, ενώ είναι μέλος από το 2005. Αποφάσισε στα ξαφνικά να αρχίσει να φεσώνει τον κόσμο; :o

Anyway, επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με tablets και δεν γνωρίζω τις τιμές και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους, ας πουν και τα άλλα μέλη την άποψή τους για την συγκεκριμένη αγγελία...

σιγουρα εχει κανει και αλλα απ`το 2005 και tablet 50 ευρω δε βρισκεις μονο πανω απο 80

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το tablet παιζει αρκετα στο ebay παντως.Τωρα δεν θυμαμαι για τα χαρακτηριστικα αν ειναι ιδια ή καλυτερα απο αυτο που βρηκες.Και μην ξεχνατε τα μεταφορικα.Οποτε μια η αλλη ερχεται αν ο αλλος το χει με δωρεαν μεταφορικα και το πουλαει 80ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα με εχουν φαει η κοπελα μου και η αδερφη της να παρουν iphone 5.

κοιταζοντας σημερα στο ebay βλεπω εναν τυπο απο αμερικα και δινει 400ντολλαρς σφραγισμενο αιφον αλλα με μπινταρισματα και λεει στα σχολια με 400 το δινω. κατι σαν buy it now. του εστειλα μηνυμα και τον ρωτησα και μου λεει θα μου στειλει αυριο : eBay invoice for this item.

δεν εχω ξαναψωνισει με αυτον τον τροπο μεσω ebay παρα μονο χτυπουσα στις δημοπρασιες η στα αγορα τωρα.

με λιγα λογια για να μην συνεχισω: ειναι ασφαλες αυτο? θα του στειλω 800 δολλαρια μην μου τα φαει.. :/ (εχει 2κομματια μου ειπε!)

επισης αν μου στειλει μαιμουδιες, το ebay θα μου δωσει τα χρηματα μου πισω η θα τρεχω και δεν θα φτανω?

αν σας παραξενευει η τιμη σας ενημερωνω πως εχω στο καλαθι ενα iphone 5 330usd που κερδισα χθες και εναν αγγλο που με 270λιρες σταματαει την δημοπρασια κανει relist και μου το στελνει. απλα αλλη χαρη εχουν τα καινουρια!:D

sorry για το μεγεθος του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με εχουν φαει η κοπελα μου και η αδερφη της να παρουν iphone 5.

κοιταζοντας σημερα στο ebay βλεπω εναν τυπο απο αμερικα και δινει 400ντολλαρς σφραγισμενο αιφον αλλα με μπινταρισματα και λεει στα σχολια με 400 το δινω. κατι σαν buy it now. του εστειλα μηνυμα και τον ρωτησα και μου λεει θα μου στειλει αυριο : eBay invoice for this item.

δεν εχω ξαναψωνισει με αυτον τον τροπο μεσω ebay παρα μονο χτυπουσα στις δημοπρασιες η στα αγορα τωρα.

με λιγα λογια για να μην συνεχισω: ειναι ασφαλες αυτο? θα του στειλω 800 δολλαρια μην μου τα φαει.. :/ (εχει 2κομματια μου ειπε!)

επισης αν μου στειλει μαιμουδιες, το ebay θα μου δωσει τα χρηματα μου πισω η θα τρεχω και δεν θα φτανω?

αν σας παραξενευει η τιμη σας ενημερωνω πως εχω στο καλαθι ενα iphone 5 330usd που κερδισα χθες και εναν αγγλο που με 270λιρες σταματαει την δημοπρασια κανει relist και μου το στελνει. απλα αλλη χαρη εχουν τα καινουρια!:D

sorry για το μεγεθος του ποστ.

Δεν μπορει να σου στειλει ebay invoice.Θα σου στειλει paypal invoice.Να ξερεις οτι αυτο θεωρειται ολοκληρωση συναλλαγης εκτος ebay κατι που απαγορευεται.Αν συμβει οτιδηποτε ξεχνα το buyer protection.Ουτε return policy μετραει ουτε τιποτα.Εγω δεν θα το ρισκαρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με εχουν φαει η κοπελα μου και η αδερφη της να παρουν iphone 5.

κοιταζοντας σημερα στο ebay βλεπω εναν τυπο απο αμερικα και δινει 400ντολλαρς σφραγισμενο αιφον αλλα με μπινταρισματα και λεει στα σχολια με 400 το δινω. κατι σαν buy it now. του εστειλα μηνυμα και τον ρωτησα και μου λεει θα μου στειλει αυριο : eBay invoice for this item.

δεν εχω ξαναψωνισει με αυτον τον τροπο μεσω ebay παρα μονο χτυπουσα στις δημοπρασιες η στα αγορα τωρα.

με λιγα λογια για να μην συνεχισω: ειναι ασφαλες αυτο? θα του στειλω 800 δολλαρια μην μου τα φαει.. :/ (εχει 2κομματια μου ειπε!)

επισης αν μου στειλει μαιμουδιες, το ebay θα μου δωσει τα χρηματα μου πισω η θα τρεχω και δεν θα φτανω?

αν σας παραξενευει η τιμη σας ενημερωνω πως εχω στο καλαθι ενα iphone 5 330usd που κερδισα χθες και εναν αγγλο που με 270λιρες σταματαει την δημοπρασια κανει relist και μου το στελνει. απλα αλλη χαρη εχουν τα καινουρια!:D

sorry για το μεγεθος του ποστ.

Έχει καλές κριτικές σαν πωλητής; Τι ποσοστό % έχει; Διάβασε τα τελευταία feedback που έχει λάβει, κυρίως σαν πωλητής. Επίσης από Αμερική μην το διακινδυνεύσεις γιατί θα φας κάνα τελωνείο κ θα τρέχεις...

Επίσης αν αποφασίσεις να τα χτυπήσεις, τσέκαρε αν είναι "locked" τα κινητά ή όχι.. μην έχεις θέμα με τις sim που θα βάλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια,

νεος στο ebay.

παρειγγειλλα εναν σκληρο 1 8 inch MK6028GAL 60GB Disk Drive Upgrade MK3008GAL for iPod 5th Gen 30GB Video | eBay

την παρασκευη και τον πληρωσα αμεσως. ομως το αντικειμενο ακομα να γινει shipped

ετσι ειναι παντα?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια,

νεος στο ebay.

παρειγγειλλα εναν σκληρο 1 8 inch MK6028GAL 60GB Disk Drive Upgrade MK3008GAL for iPod 5th Gen 30GB Video | eBay

την παρασκευη και τον πληρωσα αμεσως. ομως το αντικειμενο ακομα να γινει shipped

ετσι ειναι παντα?

Παρατηρείς 2 πράγματα έστω κ εκ των υστέρων:

1) Estimated between Fri. Aug. 9 and Tue. Aug. 20

2) Seller ships within 1 day after receiving cleared payment.

αυτό σημαίνει πως 2) ίσως δεν έχει δει ακόμα τα λεφτά.. 1) να ελπίζεις να το λάβεις πριν το τέλος Αυγούστου γιατί παίζει κι ο 15αύγουστος στη μέση που δεν λειτουργεί τπτ σε τελωνεία κλπ..

τέλος δε θέλω να γίνω μάντης κακών, μα από εκεί πίσω (κίνες, γιαπωνίες κλπ) κάνουν καιρό να έρθουν όλα.. επίσης έχω πάρει κι επιστροφή χρημάτων επειδή δεν έλαβα ποτέ τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, για το δευτερο που λες τα λεφτα στην καρτα(ειναι prepaid) δεν υπαρχουν πια. 35 ευρω εβαλα και μου μειναν 1 ευρω.

τωρα τοσο καιρο να δει τα λεφτα θελει?

Εδώ από ελληνική τράπεζα σε άλλη ελληνική, μπορεί να κάνει 2-3 και 4 μέρες.. στον πίσω ήλιο δεν θ'αργήσει;;;

Πάντως αυτό να μη σε αγχώνει, μια κ αυτός κ χωρίς να τα δει τα λεφτά στο λογαριασμό του, μπορεί να πάρει επιβεβαίωση κι αλλιώς πως όντως πλήρωσες.. απλά κάποιοι αργούν για να είναι πιο σίγουροι. Αν δεις κι αύριο δεν γίνει shipped, στείλε το ένα πρώτο γκρινιάρικο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι paypal invoice έστειλε και έφαγε άκυρο. Έχει λιγες πωλησεις και 100 feedback σε καμια περιπτωση όμως ακόμα και χιλιαδες να είχε δεν του εστελνα λεφτά εαν δεν μεσολαβεί το ebay. Του το είχα ξεκαθαρίσει απο την αρχή. Τα κινητά είναι ξεκλειδωτα λέει αλλά και παλι με rsim ξεκλειδωνουν οποτε δεν αγχωνομουν.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου έστειλε Invoice εκτός ebay;;; Του είχες δώσει το email σου; Γιατί πάντα μιλάμε εντός ebay και μόνο.. αν το έκανε μέσω ebay, δεν βλέπω δόλο.

Το 100 feedback δε λέει τπτ.. το ποσοστό δίπλα παίζει ρόλο. Αλλά και αν είναι κάτω από 99.x%, π.χ. o3k5.pngπατάς το feedback και τσεκάρεις πότε κ πώς έχασε τις θετικές κριτικές.. π.χ. μπορεί να ήταν ουδέτερες.. 230NLRt.png

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα της κοπέλας μου το μέιλ που δεν έχει καμια σχέση με το ebay. Ξέρω πως να τα βλέπω αυτά τα στοιχεια αλλά αυτός έχει 100αγοραπωλησιες, λιγότερες και απο μένα δηλαδή. Και δέκα χιλιάδες να είχε δεν του εστελνα ουτε ευρώ εκτός ebay. Απο χθες του το ξεκαθαρισα πως αν δεν είναι μέσω ebay δεν παιρνει ουτε ευρώ, Όσο και "τρελιτσα" να μου το παίξει. Απλα χθες δεν μου είχε πει τίποτα για paypal παρα μονο για ebay invoice γιαυτό ρωτησα και σας! :)

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω δικαιωθεί σε παλιά μου αγορά, με μαϊμού τηλέφωνο μεγάλης αξίας κι έχω βρει το δίκιο μου. Εύκολα κ χωρίς ιδιαίτερο παίδεμα. Απλά θέλει λίγο χρόνο. Αποζημιώθηκα κανονικά κι από τότε εμπιστεύομαι μόνο το δίδυμο ebay+paypal!

Κι έβαλα κ μυαλό και σταμάτησα να κάνω εξυπηρετήσεις φίλους κ "γνωστούς"...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω δικαιωθεί σε παλιά μου αγορά, με μαϊμού τηλέφωνο μεγάλης αξίας κι έχω βρει το δίκιο μου. Εύκολα κ χωρίς ιδιαίτερο παίδεμα. Απλά θέλει λίγο χρόνο. Αποζημιώθηκα κανονικά κι από τότε εμπιστεύομαι μόνο το δίδυμο ebay+paypal!

Το δίδυμο ebay + paypal όντως δεν παίζεται, δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα των ελληνικών καταστημάτων, και όσοι δεν έχετε εμπειρία πρέπει να ψωνίζετε με αυτοπεποίθηση, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να χάσετε χρήματα από απατεώνες πωλητές.

Η γενική αντιμετώπιση που υπάρχει, είναι ότι οι πάντες θεωρούνται έντιμοι και ειλικρινείς, μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Στην Ελλάδα αντίθετα, πρέπει να αποδεικνύεις συνεχώς ότι δεν είσαι ελέφαντας. :p

Στην περίπτωση που ο πωλητής δεν σας στείλει καθόλου το προιόν που παραγγείλατε, η αποζημίωση από το paypal θεωρείται δεδομένη. Το μοναδικό σημείο που φαίνεται κάπως "θολό" θα έλεγα, είναι η περίπτωση των προϊόντων-μαϊμού ή των προϊόντων γενικά που δεν σας έχουν αφήσει ικανοποιημένους σαν αγορά, δηλαδή δεν τηρούν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ.

Π.χ., η περίπτωση που ανέφερα με τον Πορτογάλο που πουλούσε τον προβολέα Sim C3X 720p στα 3.000 ευρώ, είναι χαρακτηριστική. Εάν κάποιος την πάταγε και αγόραζε τον προβολέα, νομίζοντας ότι "έπιασε λαβράκι" αγοράζοντας έναν Sim C3X 1080p που έχει καινούριος 30.000 ευρώ σχεδόν τζάμπα, φαντάζομαι ότι θα είχε μετά κάποιες "δυσκολίες" να βρει το δίκιο του στο paypal. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.