Jump to content



Οι πωλήσεις-παγίδες του ebay...


Zarko1

Recommended Posts

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Να σας πω και την δική μου ιστορία.

Έψαχνα λοιπόν για αγοραστές στο ebay και έτυχα σε έναν με το όνομα cellphoneforever (μην πάρετε τίποτα από αυτόν) που είχε πάντα κινητά σε δημοπρασία, πάντα όμως έβαζε από 20 κινητά και ακόμα βάζει κάθε μέρα.

Όπως καθόμουν και νυσταζα έπαιζα σε δημοπρασίες, έβαζα χαμηλές τιμές για πλάκα μπας και κάτσει. Βάζω λοιπόν σε ένα Samsung galaxy s2 hd lte 200 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και 300 για ένα optimus g και την πέφτω για ύπνο.

Ξυπνάω το πρωί και βλέπω τα έχω πάρει και τα 2, χωρίς να θέλω λοιπόν και τα 2 κάνω άκυρο το LG και πληρώνω το Samsung.

Πέρασαν 14 ημέρες και μου έρχεται το κουτάκιιιιιιι (εδώ αρχίζουν όλα). Μου έρχεται λοιπόν το κινητό με κωδική ονομασία shv-e120l ενώ στην περιγραφή ήταν άλλο (όχι ότι ήταν άλλο κινητό όμως) και λέω από μέσα μου σε @@ κινεζακι.

Στέλνω μήνυμα λοιπόν με απειλές και μου λένε να το στείλω πίσω και να μου δώσουν τα λεφτά. Έλα που όμως ήθελε πρώτα να το παραλάβει και μετά να μου δώσει τα λεφτά (χώρια που ήθελε να πληρώσω εγώ την επιστροφή), όταν του έδωσα να καταλάβει ότι δεν θα γίνει το δικό του ανοίγω case και ζητάω τα 150 και τα υπόλοιπα όταν το παραλάβει.

Να το πρωί όμως μετά από αϋπνίες μου έχει στείλει partial refund και το δέχτηκα ο ιοτας, κλείνει η υπόθεση και μένω με τα 150 και να ζητάει το κινητό με κλειστό case, χωρίς καμία προστασία (να πάρει το κινητό δηλαδή και byebye)

Στέλνω μήνυμα στο ebay και τα λέω όλα, μου απαντάνε και μου λένε με λίγα λόγια "κρατάς και το κινητό και τα λεφτά" (partial refund είναι όταν ο πολίτης κάνει κάποιο λάθος ή έρχεται προβληματικό στέλνει μερικά λεφτά πίσω και το κρατάς αυτό που πήρες), δώσε εγώ χαμόγελο μέχρι τα αυτιά πρωί πρωί μόλις το διάβασα και στείλω μήνυμα "η στέλνεις τα υπόλοιπα λεφτά η κρατάω το κινητό". Μετά από γκρίνιες που μου έκανε τόσες ημέρες βαρέθηκα και σταματάω να του γράφω, του πετάω και μια αρνητική αξιολόγηση να την θυμάται μέχρι να κλείσει το μαγαζί.

Περνάνε 2 εβδομάδες και μεν θυμήθηκε ο άτιμος, μου λέει "σου στέλνω τα υπόλοιπα λεφτά και 10 δολάρια από εμένα, απλά σε παρακαλώ άλλαξε μου την αξιολόγηση". Του λέω εγώ το οκ και μου τα στέλνει, αλλάζω αξιολόγηση και είμαστε και οι 2 μας χαρούμενοι.

Ας μου ξανά κάνει άλλη μια παπαρια θα του ζητήσω όχι συν 10 αλλά συν 50.

Με λίγα λόγια μάγκες μεγαλύτερη ασφάλεια από το ebay δεν υπάρχει, απλά να θυμάστε να είστε μέσα σε case.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες φίλε.

Αν τον ψάξετε στο Google θα τον βρείτε σε διάφορα μπλογκ που έχει κάνει τέτοια. Είναι απατεώνας.

Όταν μου επέστρεψε και τα υπόλοιπα δεν μου ζήτησε το κινητό.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες φίλε.

Όταν μου επέστρεψε και τα υπόλοιπα δεν μου ζήτησε το κινητό.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Εσύ δεν ένιωσες την ανάγκη να επιστρέψεις το κινητό, από τη στιγμή που πήρες πλήρη επιστροφή χρημάτων συν δέκα ευρώ; Δηλαδή θεωρείς σωστό να κρατήσεις κάτι που δεν σου ανήκει, από τη στιγμή που δεν πλήρωσες γι' αυτό;

Έχεις σκεφτεί μήπως ότι αν όλοι οι Έλληνες αγοραστές στο ebay είχαν την ίδια νοοτροπία, σε 2-3 μήνες το πολύ η Ελλάδα θα είχε μπει σε εμπάργκο πωλήσεων από όλους τους πωλητές, όπως είναι π.χ. η Νιγηρία;! :slap:

Ζητάω συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ για τον κάπως επιθετικό τόνο του μηνύματος, αλλά μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο όταν διαβάζω τέτοια μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε στο θέμα επιστροφής αλλά όχι ευχαριστώ. Δεν θα είμαι εγώ ο μαλακά να κάθομαι να με τρέχει ένας απατεώνας για 2 μήνες και να με κρατάει στο άγχος μην γίνει μαλάκια.

Μια χαρά είμαι με το ebay. Έχω επιστρέψει λεφτά σε πολίτες γιατί πήρα refund λόγου ότι δεν ήρθε δέμα και μου ήρθε μετά από 2 μήνες, το έχω κάνει μάλιστα αρκετές φορές. Δεν πρόκειται να κλέψω κανέναν, ο πολίτης όταν μου δίνει refund ξέρει ότι δεν το παρέλαβα αλλά όταν το παίρνω του στέλνω μήνυμα και του δίνω πίσω τα λεφτά.

Δεν θα καθίσω για έναν παπαρα που κοροϊδεύει τους πάντες να με δουλέψει και εμένα.

Αν θέλει να το παίζει πονηρά για να βγάζει χρήματα να υποστεί και τις συνέπειες.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το θέμα του Leonaxe αν κατάλαβα καλά και εσείς μάλλον δεν αντιληφθήκατε, λέει ότι στην δημοπρασία γράφει π.χ. "original Samsung Galaxy S4 smartphone" και όταν σου έρθει το πακέτο υπάρχει μέσα κινεζιά αντιγραφή Galaxy S4 και όχι κανονικό Samsung GS4.

Σε αυτή την περίπτωση πολύ καλά του έκανε και του πήρε τα λεφτά αλλά και το "κινητό".

Και κάτι τέτοια δεν γίνονται καταλάθως... έχει ποσότητες ο τυπάς που πουλάει, και δεν νομίζω πως μπορείς εύκολα να μπερδευτείς και αντί για "Chinese Galaxy S4 ripoff" να γράφεις "Samsung Galaxy S4"... σκοπό είχε εξ' αρχής να εξαπατήσει κόσμο αν είναι έτσι.

Εδώ κολλάει η ελληνική παροιμία "έσκαψε τον λάκο του"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το θέμα του Leonaxe αν κατάλαβα καλά και εσείς μάλλον δεν αντιληφθήκατε, λέει ότι στην δημοπρασία γράφει π.χ. "original Samsung Galaxy S4 smartphone" και όταν σου έρθει το πακέτο υπάρχει μέσα κινεζιά αντιγραφή Galaxy S4 και όχι κανονικό Samsung GS4.

Σε αυτή την περίπτωση πολύ καλά του έκανε και του πήρε τα λεφτά αλλά και το "κινητό".

Και κάτι τέτοια δεν γίνονται καταλάθως... έχει ποσότητες ο τυπάς που πουλάει, και δεν νομίζω πως μπορείς εύκολα να μπερδευτείς και αντί για "Chinese Galaxy S4 ripoff" να γράφεις "Samsung Galaxy S4"... σκοπό είχε εξ' αρχής να εξαπατήσει κόσμο αν είναι έτσι.

Εδώ κολλάει η ελληνική παροιμία "έσκαψε τον λάκο του"

To κινητο δεν ηταν κινεζικο απλα ειναι ενα μοντελο που δεν ερχετε ελλαδα.Ειναι κανονικο της Samsung

Samsung Galaxy S II HD LTE - Full phone specifications

Στην ουσια το ιδιο κινητο πηρε απλα στην περιγραφη δεν εγραφε το SHV-E120S

Samsung Galaxy SII HD LTE = Also known as Samsung Galaxy S II HD LTE SHV-E120S.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 14 ημέρες και μου έρχεται το κουτάκιιιιιιι (εδώ αρχίζουν όλα). Μου έρχεται λοιπόν το κινητό με κωδική ονομασία shv-e120l ενώ στην περιγραφή ήταν άλλο (όχι ότι ήταν άλλο κινητό όμως) και λέω από μέσα μου σε @@ κινεζακι.

μια χαρα αντιληφθηκαμε νομιζω και μαλιστα ο ιδιος το αναφερει οτι δεν υπηρχε πραγματικο προβλημα...

το ολο θεμα ειναι στο οτι βρηκε πατημα για να μαμησει το ''κινεζακι'' και να του φαει τα λεφτα...

μια χαρα τα καταφερε!!

τοσο καλα μαλιστα που ο ερμος τον παρακαλεσε στο τελος να αποσυρει ΕΣΤΩ την αρνητικη!!

εχω αρχισει και ''χτιζω'' επαφες με (σοβαρους) πωλητες γιατι φοβαμαι οτι συντομα θα παρακαλαμε να ειμαστε η εξαιρεση στην....εξαιρεση!!

Link to comment
Share on other sites

4) at the phone info there are 2 different phones in the pictures, which one is the phone? it is SGH-I727 R or M?

Αυτή ήταν η τελευταία μου ερώτηση πριν έρθει το κινητό. Η απάντηση που πήρα ήταν απλά '' SGH-I727 aw described ''

Εγώ το κινητό το πήραμε την λογική ότι θα του αλλάξω rom όπου είχα βρει για αυτό το μοντέλο, για το shv-e120l δεν βρήκα τίποτα, μόνο μια μπόρεσα να την βρω και αυτό με το ζόρι.

Δεν θα καθίσω λοιπόν για έναν που κλέβει το κοσμάκη να με κλέψει και εμένα, του είπα από την αρχή δώσε τα λεφτά και τα μεταφορικά και θα του το έστελνα.

Δείτε τη άλλες αξιολογήσεις έχει ο τυπάς, εγώ θα καθίσω να τρέχω κιόλας για αυτόν;

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=cellphoneforever&iid=-1&de=off&items=25&which=negative&interval=30&_trkparms=negative_30

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως είναι απάτη; Μπορεί να βγει και μετά.

Π.χ. προχθές είδα πουλούσε κάποιος 5 nvidia titans με bidάρισμα (όχι buy it now) και είχαν πάει στα 600 ευρώ. Μάλιστα έχασα τη μια δημοπρασία για λίγο κ χαλάστηκα. Την επόμενη μέρα μου έρχεται second chance offer. Το αγνοώ. Και μια μέρα μετά, μου έρχεται Notice από το ebay πως ελπίζουν να μην έκανα business μαζί του γιατί ήταν fraud.. τώρα τι να πω :confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για δειτε λιγο τιμες

rosecindylover | eBay

Ποτέ δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος, αλλά εμένα μου "βρωμάει απάτη" ο συγκεκριμένος πωλητής. Τρελές πωλήσεις, όλες μαζεμένες το τελευταίο διήμερο, με τιμές που φαίνονται υπερβολικά ελκυστικές. :hmm:

Στη θέση σου θα περίμενα μερικές μέρες να εμφανιστούν οι πρώτες θετικές κριτικές από τα τάμπλετ και τα κινητά που πουλάει τώρα, και ύστερα θα προχωρούσα σε αγορά...

Link to comment
Share on other sites

εφαγε ban τελικα:sarcastic::tomato:

Μπράβο τους στο ebay, φαίνεται ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο το τελευταίο διάστημα. Δηλαδή εντοπίζουν πιο γρήγορα τους απατεώνες πωλητές, τους απομονώνουν και τους μπανάρουν. Πρέπει να έχουν πληρώσει βέβαια και ένα σκασμό λεφτά σε αποζημιώσεις σε όλους αυτούς που πέφτουν θύματα.

Εγώ πάντως έχω μεγάλη περιέργεια για το τι ακριβώς γίνεται μετά, δηλαδή τι μέτρα -νομικά ή άλλα- παίρνει το ebay και το paypal εναντίον των απατεώνων. Τους εντοπίζουν μέσω των πιστωτικών καρτών σε κάθε χώρα και τους κυνηγάνε με δικαστήρια κτλ.; Δεν έχω βρει links με σχετικές πληροφορίες, όποιος έχει βρει τέτοια links ας τα ανεβάσει για να ενημερωθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.