Jump to content



Amd Phenom x4 940.


deminhio

Recommended Posts

@Μοκου

Στην περίπτωσή σου εφόσον έχεις την Platinum μια μικρή αναβάθμιση θα ήταν ένας 1090Τ.

Το επόμενο βήμα είναι σχεδόν ολική αναβάθμιση (αλλαγή CPU-Motherboard-RAM) όπου παίζει ρόλο πόσο (αρκετό) χρήμα διαθέτεις!

Ερώτηση: Πόσο καιρό τον είχες ανεβασμένο τον 940 και με τί ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Καλήμερα φίλε μου! Τον είχα απο την μέρα που τον πείρα, την μέρα που πρωτοβγήκε στν αγορά!Οταν κάνω αναβάθμηση διαθέτο αρκετό χρήμα!Απλά περημένω να δω τι θα βγάλει η αμδ!

Link to comment
Share on other sites

@ deminhio

Ο yanni μάλλον αναφέρεται στον Μοκου, αν δεις την υπογραφή του Μοκου θα καταλάβεις:

Α καλά ότι να ναι διαβάζω. Αντί για "άξιζε", διάβασα "Αξίζει" οπότε το πήρα ως ερώτηση αναβάθμισης. Δεν πήρα χαμπάρι και το quote ώστε να απαντήσω ποιο γρήγορα εδώ.

[MENTION=22374]deminhio[/MENTION]

Από την εποχή που ο memory controller μπήκε πάνω στην cpu οι διαφορές από μητρική σε μητρική όσον αφορά τις επιδόσεις είναι 1, άντε 3%. Παλιά είχαμε διαφορές τύπου 10% διότι π.χ. η μία μητρική είχε intel chipset με μαμάτο memory controller και η άλλη VIA chipset με... μαμησέτα memory controller.

Link to comment
Share on other sites

@deminhio

Από την εποχή που ο memory controller μπήκε πάνω στην cpu οι διαφορές από μητρική σε μητρική όσον αφορά τις επιδόσεις είναι 1, άντε 3%. Παλιά είχαμε διαφορές τύπου 10% διότι π.χ. η μία μητρική είχε intel chipset με μαμάτο memory controller και η άλλη VIA chipset με... μαμησέτα memory controller.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι, η φτηνιάρικη που πήρα είναι το ίδιο περίπου αποδοτική με την Asus Crosshair IV Formula.

Εγώ λέω μου φαίνεται απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις ότι, η φτηνιάρικη που πήρα είναι το ίδιο περίπου αποδοτική με την Asus Crosshair IV Formula.

Εγώ λέω μου φαίνεται απίθανο.

(αν και μιλάω για AMD, λογικά το ίδιο ισχύει πλέον και για τους Intel)

Κάνε ότι benchmark θέλεις και θα δεις ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες. Αυτό που αλλάζει είναι η ποιότητα των υλικών και οι δυνατότητες σε θέματα overclocking, επέκτασης, υποστήριξης επεξεργαστών, CF/SLI κ.τ.λ.

Όλη η ιστορία παλιά ήταν ο memory controller. Από την στιγμή που έφυγε από το chipset και πήγε στην cpu οι διαφορές της μητρικής των 40€ με την μητρική των 400€ π.χ. στο 3DMark ή στο Photoshop (τυχαία αναφέρω αυτά) είναι πλέον δύσκολο να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.