Jump to content



Amd Phenom x4 940.


deminhio

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι η θερμοκρασίες του επεξεργαστή μου είναι υψηλές, τον έχω κοντά στα 3 χρονια πέρασα 2 καλοκαιρια χωρίς να είναι υψηλές ,δεν περνούσε τους 60 βαθμούς , τώρα παρατηρώ ότι φτάνει έως και τα 68-70 κάπου εκεί παίζει,πέρσι το καλοκαίρι που είχα τρέξει το prime95, η θερμοκρασία πήγαινε το πολύ 65 βαθμούς μετά από 2 ώρες, τώρα το τρέχω για 10 λεπτά και βαράει τα 70+.Θα δοκιμάσω πάλι να καθαρίσω την ψήκτρα καλύτερα αλλα δεν ξέρω αν φταίει σίγουρα αυτό.Τρέχω πάντα με το cool η quiet.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

H ψήκτρα σου έχει πιάσει στρώμα βρωμιάς κατά 90% !!! και εκεί είναι το πρόβλημα !

Για να την καθαρίσεις καλά βγάλε εντελώς τον ανεμιστήρα και φύσηξε την με κάποιο κομπρεσέρ αέρα.

Επίσης θα σου πρότεινα να της βάλεις και μια καινούρια παστούλα για καλύτερα αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα φίλε μου deminhio!τσέκαρε την cpu μήπως έχει ψιλοξεκουμπώσει απο την μητρική σου!Την εχω πατήσει αρκετές φορές!

Πώς γίνεται αυτό ???:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Εννοείς να έχει ξεβιδωθεί η βάση της ψύκτρας από την πλευρά της μητρικής ???:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξήλωσα την ψήκτρα, έβγαλα τον ανεμιστήρα από την ψήκτρα και από κάτω γινόταν χάος από χνούδια ,παρότι πριν από μια εβδομάδα το είχα φυσήξει με πιεστικό.

Τα αποτελέσματα ωστόσο, δεν με έχουν ικανοποίηση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξήλωσα την ψήκτρα, έβγαλα τον ανεμιστήρα από την ψήκτρα και από κάτω γινόταν χάος από χνούδια ,παρότι πριν από μια εβδομάδα το είχα φυσήξει με πιεστικό.

Τα αποτελέσματα ωστόσο, δεν με έχουν ικανοποίηση ακόμα.

Θερμαπαγώγημη πάστα άλλαξες ??

Βγάλε την παλιά με οινόπνευμα , και από την ψήκτρα και από το cpu και βάλε μια πολύ λεπτή στρώση από :

ARCTIC SILVER 5 ΄

ή

ARCTIC SILVER CERAMIQUE

ή

ARCTIC MX-4

ή στην χειρότερη

PROLIMATECH PK-1

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβγαλες την ψύκτρα το cpu ήταν ακόμα απάνω στην ψύκτρα?Αρκετές φορές μου έχει τύχη να βγάζω την ψύκτρα με το cpu.....σε msi!!!!απο εκεί και πέρα ειναι η πάστα ποy που λέει ο adpanos!Το max temp που έχω δει εγώ είναι 74c μετα αρχιζουν μπλε οθόνες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχω κάνει όλα όσα λέτε, καινούργια pasta καθάρισα όλο το pc με πιεστικό, έχω κάτι ξεκάρφωτες μπλε οθόνες ανά 2 μέρες η 3, λέτε να έχει πρόβλημα ο cpu;Με τι πρόγραμμα να δοκιμάσω την cpu για test και σφάλματα ,και για την μητρική , να την δοκιμάσω και αυτήν ,μονο αυτά τα 2 δεν έκανα τα σωστά test δεν ξέρω τι άλλο φταίει, με απάντησαν και από το forum τις asus , λέει ότι μπορεί να είναι και ασυμβατότητα κάποιας συσκευής με τα win7 και για αυτό τον λόγο και η μπλε οθόνες.Το θέμα είναι ότι 2 χρονια όλα ήταν μια χαρά ,τώρα ξαφνικά έχει ασυμβατότητα.Η στροφές του ανεμιστήρα είναι 3300 πανω ,κατω,παιζει αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Η στροφές του ανεμιστήρα είναι 3300 πανω ,κατω,παιζει αναλογα.

Δεν ρωτήσαμε το σημαντικότερο: ποια ψύκτρα και ποιον ανεμιστήρα έχεις που γυρίζει τόσο γρήγορα? Σε αυτές τις στροφές θα πρέπει να ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα φίλε μου deminhio!τσέκαρε την cpu μήπως έχει ψιλοξεκουμπώσει απο την μητρική σου!Την εχω πατήσει αρκετές φορές!
Όταν έβγαλες την ψύκτρα το cpu ήταν ακόμα απάνω στην ψύκτρα?Αρκετές φορές μου έχει τύχη να βγάζω την ψύκτρα με το cpu.....σε msi!!!!απο εκεί και πέρα ειναι η πάστα ποy που λέει ο adpanos!Το max temp που έχω δει εγώ είναι 74c μετα αρχιζουν μπλε οθόνες!

1) Σου έχει τύχει, αρκετές φορές, να ψιλοξεκουμπώσει το cooler απο το socket μόνο του

2) Όταν βγάζεις το cooler απάσφαλίζει η cpu μόνη της, μένει πάνω στην πάστα (σίγουρα δεν βάζεις κόλλα πλακιδίων?) και μετά την ξεκολλάς..

Καλύτερα δες και εσυ ενα how to στο youtube, κάτι δεν κάνεις καλά :nada:

Link to comment
Share on other sites

1) Σου έχει τύχει, αρκετές φορές, να ψιλοξεκουμπώσει το cooler απο το socket μόνο του

2) Όταν βγάζεις το cooler απάσφαλίζει η cpu μόνη της, μένει πάνω στην πάστα (σίγουρα δεν βάζεις κόλλα πλακιδίων?) και μετά την ξεκολλάς..

Καλύτερα δες και εσυ ενα how to στο youtube, κάτι δεν κάνεις καλά :nada:

Έχω φτιάξει πολλά pc!!!Ξέρω τον τρόπο....!!!Όσο για...την κόλλα πλακιδίων.....που μου λες, βαζω πάστα και αγορασμένη απο γνωστό κατάστημα υπολογιστών! Μόνο σε msi μου έχει τύχη αυτό!Καθός έβγαζα το cooler ήταν και το cpu μαζί!:suicide2::hang2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να δεις αν έχει πρόβλημα η cpu σου θα πρέπει να τρέξεις το prime95 σε blend τουλάχιστον ένα 5ώρο...Άν δε σε καλύψει το prime δοκιμάζεις με superpi , linx , wprime. Aυτά είναι τα κύρια test . Αν δεν δουλεύεις το cpu overclocked δε δικαιολογούνται οι θερμοκρασίες που γράφεις . Το πιο πιθανό είναι να μη δουλεύει σωστά το ανεμιστηράκι της ψήκτρας σου. Αν πιάνει 3300 στροφές που λες σίγουρα θα το καταλαβαίνεις από το θόρυβο (λογικά έχεις της ΑΜD). Επίσης τσέκαρε και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ,πυκνωτές ε, για το τροφοδοτικό δεν υπάρχει θέμα , γιατί μόλις το έκανα, αλλα θα κάνω και της μετρησεις της μητρικής.Πως μου ξέφυγαν η πυκνωτές της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

ASUS M2N32 SLI DLX.

Ο επεξεργαστής σου δεν υποστηρίζεται από την μητρική σου !!!

ASUS - Motherboards- ASUS M2N32-SLI Deluxe/Wireless Edition

Η μητρική αυτή υποστηρίζει μόνο τους 95Watt TDP επεξεργαστές της AMD οι οποίοι δουλεύουν με διαφορετικές τάσεις . Ο μεγαλύτερος που θα μπορούσες να έχεις επάνω θα ήταν ο Phenom X4 945 C3 REV ο οποίος είναι και καλύτερος επεξεργαστής.

AMD Processors for Desktops: AMD Phenom

Για αρχή λοιπόν θα σου έλεγα να ψάξεις μήπως η μητρική δίνει πολύ τάσης στο cpu μη αναγνωρίζοντάς το και του ανεβάζει θερμοκρασίες!!!! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η μητρική μου υποστηρίσει μέχρι 125 watt που είναι και το cpu μου,και αν διάβασες παραπάνω δεν το πήρα τώρα το cpu , το έχω 2,5 χρονια κοντεύει 3 , άρα άμα είχε πρόβλημα με τα watt δεν θα δούλευε από την αρχή.Και ότι λέει το site της ASUS δεν είναι πάντα αλήθεια, γιατί όταν το πήρα το cpu το είχε στο site,τώρα το ότι δεν το έχει, θα βαρέθηκαν να διορθώσουν το support list, είχα πάθει το ίδιο με βίος update 2101 το είχα περίπου 2 χρονια μετά το βγάλανε.

Δες και δω.

[Official] ASUS M2N-SLI and M2N32-SLI Club!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.