Jump to content



Amd Phenom x4 940.


deminhio

Recommended Posts

Το κανουν οι εταιρειες.

Ιδιο προβλημα και μενα με την msi.

Eβγαλε τα 125αρια απο το support μερικων.

Γενικα μεσα στην εγγυηση τους πρηζεις να παρεις καινουργια με πληρωμη διαφορας,

οταν δεν θα εχουν ιδιο κομματι να σου δωσουν απο rma κτλπ με ανανεωση εγγυησης.

Μεγαλα λαμογια, με αυτον τον τροπο γλιτωνουν πολλα απο εγγυησεις μετα τριετιας αν σου παρουσιαστει προβλημα οπου θα χρειαστεις να παρεις κιαλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν δοκίμασα τους πυκνωτές, όλα είναι μια χαρά.Πρόσθεσα έναν ανεμιστήρα στο κουτί, που χτυπάει πάνω στο cpu, το pc τρέχει μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα.Λέτε να έχει πρόβλημα το cpu τελικά, να το πάω στο πλαίσιο να το δοκιμάσουν oσο έχει εγγύηση, γιατί μετά, κλαυτά Χαράλαμπε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα τους πυκνωτές, όλα είναι μια χαρά.Πρόσθεσα έναν ανεμιστήρα στο κουτί, που χτυπάει πάνω στο cpu, το pc τρέχει μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα.Λέτε να έχει πρόβλημα το cpu τελικά, να το πάω στο πλαίσιο να το δοκιμάσουν oσο έχει εγγύηση, γιατί μετά, κλαυτά Χαράλαμπε;

Κανε ενα stress test εσυ να δεις τι γινεται. Στο πλαισιο και να τον ελεγξουν θα δουν οτι μπουταρει κανονικα και θα πληρωσεις και για ελεγχο αφου "δεν εχει τιποτα". Με λιγα λογια αν δεν τον καψεις τελειως μην κανεις τον κοπο να τον πας, θελει γερα νευρα :flag:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η μητρική μου υποστηρίσει μέχρι 125 watt που είναι και το cpu μου,και αν διάβασες παραπάνω δεν το πήρα τώρα το cpu , το έχω 2,5 χρονια κοντεύει 3 , άρα άμα είχε πρόβλημα με τα watt δεν θα δούλευε από την αρχή.Και ότι λέει το site της ASUS δεν είναι πάντα αλήθεια, γιατί όταν το πήρα το cpu το είχε στο site,τώρα το ότι δεν το έχει, θα βαρέθηκαν να διορθώσουν το support list, είχα πάθει το ίδιο με βίος update 2101 το είχα περίπου 2 χρονια μετά το βγάλανε.

Δες και δω.

[Official] ASUS M2N-SLI and M2N32-SLI Club!

Όχι φίλε μου ! Το ότι υποστηρίζει 125Watt TDP επεξεργαστές ΔΕΝ σημαίνει πως υποστηρίζει και 125Watt PHENOM II επεξεργαστές ...

Το max ρεύμα που τραβάει ένας PHENOM II X4 είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το max ρεύμα που τραβά ένας X2 6000+ των 125Watt tdp ! Η μητρική σου ΄έχει το παραδοσιακό κύκλωμα τροφοδοσίας των ATHLON 64 !!!! και τίποτα παραπάνω !

H ASUS ΔΕΝ υποστήριξε ΠΟΤΈ 125watt επεξεργαστή AM2+ και AM3 (deneb) στην συγκεκριμένη μητρική.

Επίσης αν η μητρική δεν έχει από bios τις σωστές τάσεις για το συγκεκριμένο ID επεξεργαστή, τότε απλά ΔΕΝ τον υποστηρίζει σωστά ακόμα και 140watt να είναι .

Έχω την M2N SLI DELUXE με αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα τους πυκνωτές, όλα είναι μια χαρά.Πρόσθεσα έναν ανεμιστήρα στο κουτί, που χτυπάει πάνω στο cpu, το pc τρέχει μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα.Λέτε να έχει πρόβλημα το cpu τελικά, να το πάω στο πλαίσιο να το δοκιμάσουν oσο έχει εγγύηση, γιατί μετά, κλαυτά Χαράλαμπε;

Αντι να δοκιμάζεις ανεμηστήρες (και εφόσον βλέπεις διαφορά στις θερμοκρασίες με τον ανεμηστήρα) δε παίρνεις καμιά ψυκτρούλα των 30€? Απότι φαίνεται κάτι δε πάει καλά με την ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου ! Το ότι υποστηρίζει 125Watt TDP επεξεργαστές ΔΕΝ σημαίνει πως υποστηρίζει και 125Watt PHENOM II επεξεργαστές ...

Το max ρεύμα που τραβάει ένας PHENOM II X4 είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το max ρεύμα που τραβά ένας X2 6000+ των 125Watt tdp ! Η μητρική σου ΄έχει το παραδοσιακό κύκλωμα τροφοδοσίας των ATHLON 64 !!!! και τίποτα παραπάνω !

H ASUS ΔΕΝ υποστήριξε ΠΟΤΈ 125watt επεξεργαστή AM2+ και AM3 (deneb) στην συγκεκριμένη μητρική.

Επίσης αν η μητρική δεν έχει από bios τις σωστές τάσεις για το συγκεκριμένο ID επεξεργαστή, τότε απλά ΔΕΝ τον υποστηρίζει σωστά ακόμα και 140watt να είναι .

Έχω την M2N SLI DELUXE με αντίστοιχο θέμα.

Aμα κοιτάξεις και τώρα τα cpu της asus support, θα δεις ότι έχει τους phenom 9950 και 9850 και αυτοί θέλουνε 125watt, δεν θα διαφωνώ μαζί σου (γιατι το θέμα είναι της asus γιατί όταν πήγα να αγοράσω cpu, πρώτα κοίταξα το cpu support list,άρα κάποτε λογικά τον υποστήριζε, και όχι τίποτα άλλο 2,5 χρονια είχα σταθερότατο σύστημα). Για μένα όλες οι τροφοδοσίες ίδιες είναι, ηλεκτρονικός είμαι κάτι ψιλά παραπάνω θα ξέρω.H τροφοδοσία πάντως είναι σταθερή , αλλα πιστεύω μάλλον δεν τα πήγαινε καλά με το cool and quiet,άλλαξα και τον ανεμιστήρα της ψήκτρας τα αποτελέσματα θα δείξουν.(Η παροχή και το μοίρασμα του ρεύματος στις μητρικές, δεν έχουν αλλάξει από το 2005 που πρώτο ασχολήθηκα με τις πρώτες m2n σειρές, και μέχρι της πρόσφατες Crosshair IV Formula).

Αποτελέσματα από cpu-z και core temp σε full load.

Cpu-z cpu volt 1.376 (125w) και το core temp 67.

ASUSTeK Computer Inc. -Support- CPU Support M2N32-SLI Deluxe

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει πολλά pc!!!Ξέρω τον τρόπο....!!!Όσο για...την κόλλα πλακιδίων.....που μου λες, βαζω πάστα και αγορασμένη απο γνωστό κατάστημα υπολογιστών! Μόνο σε msi μου έχει τύχη αυτό!Καθός έβγαζα το cooler ήταν και το cpu μαζί!:suicide2::hang2:

Απασφαλίζεις την ψήκτρα από την βάση και την στρέφεις ελαφρά -χωρίς δύναμη- δεξιόστροφα και αριστερόστροφα μέχρι να ξεκολλήσει μόνη της. Δεν τραβάς ποτέ την cpu με την ψήκτρα κάθετα και όποιον πάρει ο χάρος, διότι αν έχει αρκετή πάστα και μάλιστα είναι και κρύα εννοείται ότι η cpu θα βγει κολλημένη με την ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Απασφαλίζεις την ψήκτρα από την βάση και την στρέφεις ελαφρά -χωρίς δύναμη- δεξιόστροφα και αριστερόστροφα μέχρι να ξεκολλήσει μόνη της. Δεν τραβάς ποτέ την cpu με την ψήκτρα κάθετα και όποιον πάρει ο χάρος, διότι αν έχει αρκετή πάστα και μάλιστα είναι και κρύα εννοείται ότι η cpu θα βγει κολλημένη με την ψήκτρα.

Εγώ την ψήκτρα, την έκανα με λίγο κλίση και μου έβγαινε κανονικα(αλλα να λέμε την αλήθεια ότι μια φορα ξεχάστηκα και την έβγαλα με το ζόρι).

Link to comment
Share on other sites

Με το prime95 μου εβγαλε error report και ο everest μετρισε το cpu να φτανει τα 74 βαθμους ενω ι πυρηνες ηταν κατω, απο τα 62.

Το report στα προτα λεπτα κιολας.

FATAL ERROR: Rounding was 0.498046875, expected less than 0.4

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

Link to comment
Share on other sites

Απασφαλίζεις την ψήκτρα από την βάση και την στρέφεις ελαφρά -χωρίς δύναμη- δεξιόστροφα και αριστερόστροφα μέχρι να ξεκολλήσει μόνη της. Δεν τραβάς ποτέ την cpu με την ψήκτρα κάθετα και όποιον πάρει ο χάρος, διότι αν έχει αρκετή πάστα και μάλιστα είναι και κρύα εννοείται ότι η cpu θα βγει κολλημένη με την ψήκτρα.

Το ξέρω φιλε μου πολύ καλά πως θα βγάλω την ψύκτρα!Σπάνια να την βγάλω κρυα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από την στιγμή που αλλάξεις ολόκληρο το σύστημα δεν νομίζω ότι αξίζει. Ή πήγαινε σε Χ6 (άντε και 8120/8150 από FX) αν θέλεις AMD τώρα, ή περίμενε τους Piledriver αν θέλεις AMD έστω και μετά από μερικούς μήνες ή πήγαινε σε Intel τώρα αν βαρέθηκες να περιμένεις την AMD να βγάλει κάτι πραγματικά ανταγωνιστικό.

Αλλά με quad στα 3.84 εγώ θα καθόμουν όπως είμαι από το να αλλάζω ολόκληρο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που αλλάξεις ολόκληρο το σύστημα δεν νομίζω ότι αξίζει. Ή πήγαινε σε Χ6 (άντε και 8120/8150 από FX) αν θέλεις AMD τώρα, ή περίμενε τους Piledriver αν θέλεις AMD έστω και μετά από μερικούς μήνες ή πήγαινε σε Intel τώρα αν βαρέθηκες να περιμένεις την AMD να βγάλει κάτι πραγματικά ανταγωνιστικό.

Αλλά με quad στα 3.84 εγώ θα καθόμουν όπως είμαι από το να αλλάζω ολόκληρο σύστημα.

Δεν είχα άλλη επιλογή, αναγκαστικά να αλλάξω ,λόγο το ότι δεν υπήρχε κατάλληλο CPU για την παλιά μου μητρική, που είναι μακράν καλύτερη μητρική που είχα.

Μoκου, ο FX-6100 μέχρι τώρα δεν έχω τρέξει εφαρμογή για να δω διαφορα,αλλα η διαφορα που είδα με τα ματια μου ,είναι η θερμοκρασίες που πάνω από 50 δεν έχω δει μέχρι τώρα.6 πυρήνες είναι,δουλεύουν χαλαρά , θα δω σε λίγο να κάνω κάποια test να βάλω και φωτό από τα αποτελέσματα.Πείτε ποια προγράμματα θέλετε να τρέξω; αλλα να ξέρετε η μητρική είναι φτηνιάρικη, άρα λογικά θα έχουμε επιδόσεις καμια 10% κάτω.

Link to comment
Share on other sites

@ deminhio

Ο yanni μάλλον αναφέρεται στον Μοκου, αν δεις την υπογραφή του Μοκου θα καταλάβεις:

Desktop1:CPU:amd x4 940 3.84ghz Mobo:msi k9a2 790FX RAM:muskin (800MHZ) 4*2g GC:sapphire 5850 Xtreme ...
Link to comment
Share on other sites

CPU:amd x4 940 3.84ghz Mobo:msi k9a2 790FX RAM:muskin (800MHZ) 4*2g GC:sapphire 5850 Xtreme HDD:Western Digital 250Gb,CPU Cooler:stock CASE:innovator PSU:TAGAN TG1100-U33 2-FORCE II 1100W Monitor:SAMSUNG SYNCMASTER 2493HM BLACK

Πλέον δεν ξεπερνά τα 3.20 η cpu! και οι κάρτες είναι 2 3870χ2, τραβάνε πολύ πιο καλά από τις 5850 σε ανάλυση 1920*1200:crazy_pilot: ! Θέλω να κάνω αναβάθμηση κάπια στιγμή! Αλλα απο μερια αμδ δεν βλεπω κατι καλό σαν τον 940!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.