Jump to content



DDR Maximizer.....Να το φτιάξω???


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 537
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα μ@λ@κες που υπάρχουν στον κόσμο! Το ιντερνετ είχαμε για άσυλο, πάει κι αυτό, το βρωμίσανε με τα σκατόμυαλά τους...

Εμένα δεν με νοιάζει αν το φτιάξει ή όχι, έχει να αποδείξει τίποτα? Αμα σ αρέσει φτιάξτο Γιώργη, αλλιώς γραψτους κι άστους να βράζουν στο ζουμί τους να τελειώνουμεεεε....

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται γιά αρχή???.......3 led displays γιά πιό αναλυτική ένδειξη τάσης μνημών(π.χ. 3.45Volts).......16 Dipswitches(μικροδιακόπτες) ON - OFF γιά ανά 0.5 Volts ρύθμιση από 2.85Volts(δε νομίζω να χρειάζεται παρακάτω) , μέχρι ΜΑΧ 3.6Volts(safe) και τρίμμερ γιά ΜΑΧ χχχ Volts(danger)....... :)

DDR1_png.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 17:32]

Πολυ καλο, αν ειναι πανω απο ενα dip switches στο on, μετραει η μεγαλυτερη ταση?

Σκέφτομαι να είναι το τρίμμερ μόνο του με άλλον ένα μικροδιακόπτη γιά ON-OFF Trimmer.......

Τα Dip switches θα είναι αυτόνομα.....

Το 1 στο on = 2.85 , KAI το 2 στο on = 2.9 , KAI το 3 στο on = 2.95 .... κ.ο.κ.........

Link to comment
Share on other sites

η απόκλιση του vdimm με το booster θα εξαρτάται από τι? την μητρική? το psu? και η lcd θα μετράει τί? αυτό που δίνει το μπούστερ (το επιλεγμένο?) ή το πραγματικό?

θέλω να καταλήξω ότι μήπως η lcd χρειάζεται μόνο για όσους χρησιμοποιήσουν το τρίμμερ για >3.6v και αν είναι να δείχνει απλά την τιμή του επιλεγμένου ντιπ σουιτς, ίσως είναι περιττή για το entry level booster και έτσι θα μπορλέσει να πέσει πιο πολύ το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 18:42]

η απόκλιση του vdimm με το booster θα εξαρτάται από τι? την μητρική? το psu? και η lcd θα μετράει τί? αυτό που δίνει το μπούστερ (το επιλεγμένο?) ή το πραγματικό?

θέλω να καταλήξω ότι μήπως η lcd χρειάζεται μόνο για όσους χρησιμοποιήσουν το τρίμμερ για >3.6v και αν είναι να δείχνει απλά την τιμή του επιλεγμένου ντιπ σουιτς, ίσως είναι περιττή για το entry level booster και έτσι θα μπορλέσει να πέσει πιο πολύ το κόστος...

Ποιά απόκλιση??........ :)

Όχι booster αλλά Maximizer(more friendly)...... ;):)

Θα μετράει "ακριβώς" με απόκλιση 1% αυτό πού "βγαίνει" από το Maximizer.......Δηλαδή αυτό πού θα βρίσκεται ακριβώς στα πίνς του DDR slot........ ;)

Καλή η σκέψη σου γιά το κόστος,αλλά ΔΕΝ ανεβαίνει και πολύ με 3 led displays και μερικά καλώδια παραπάνω....... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 19:24]

Hipro, η μεριά με όλα αυτα τα ρυθμιστικά, θα κοιτάει προς τον cpu ή προς την αντίθετη πλευρά?

:whip:Βρε Jim...........Front Panel είναι αυτό............Μπαίνει ΜΠΡΟΣΤΑ στο κουτί μας σε θέση δισκέτας........

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ρε τζιμάκο στο dimm θα υπάρχει το κύκλωμα που κάνει τη δουλειά!! Εγώ θα πρότεινα, aluminum face και αντι για dip switch μικρά μεταλλικά διακοπτάκια on off, ξερεις, σαν και αυτά που ανοίγουν με τη σειρά όταν βάζουν μπρος τα ελικόπτερα στις ταινίες. Γαμάτο θα είναι με τόσα διακοπτάκια. Βέβαια θα τεθεί θέμα χώρου, αφού τα διακοπτάκια που λέω πιάνουν χώρο, αλλά θα είναι ωραίο. Και για να ανοίγει το τριμερ διακόπτης τύπου φ-16 με κόκκινο κάλυμμα(έχω βρεί!)!

Στη φαντασία μου είναι πολύ ωραίο, αν δεν το φτιάξεις έτσι θα modαρω αυτό που θα αγοράσω! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.