Jump to content



πολυεργαλείο τύπου dremel-βοηθήστε με να διαλέξω


Recommended Posts

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εχει καλυτερο το ακριβο Dremel απο τα φτηνοτερα που κυκλοφορουν. Ενα περιστροφικο εργαλειο ειναι, ενα μοτερ καρβουνατο ουσιαστικα.

Το φτηνό Κινέζικο είναι λαχείο, το επώνυμο είναι εγγύηση στη σκληρή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bavaria by Einhell.

Ηδη η Einhell ειναι μια κινεζοεταιρια με εδρα την Γερμανια για να προσδιδει κυρος στην ολη κατασταση. Εδω μιλαμε για την Bavaria και οχι για την Einhell.

Εχω το κανονικο Dremel, οταν το πηρα εδωσα πολλα περισσοτερα απο 30-40€. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εχει καλυτερο το ακριβο Dremel απο τα φτηνοτερα που κυκλοφορουν. Ενα περιστροφικο εργαλειο ειναι, ενα μοτερ καρβουνατο ουσιαστικα. Σημερα θεωρω καλα μηχανηματα αυτα που εχει το Lidl τα Parkside. Αυτο απο το e-shop θα το αγοραζα.

Το φτηνό Κινέζικο είναι λαχείο, το επώνυμο είναι εγγύηση στη σκληρή χρήση.

Ακριβώς όπως το είπε ο Νίκος είναι!

Αλλά αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν έχεις ζωντανή σύγκριση των δύο, όταν ας πούμε πιάσεις το φνηνόπραμα που γυρίζει στο φούλ και σου κάνει το χέρι να μουδιάζει και τα αυτιά να ¨βουλώνουν" από τους κραδασμούς (γιατί η ζυγοστάθμιση κοστίζει) και πιάσεις και το άλλο το επώνυμο και όλα είναι πιο ανθρώπινα, καταλαβαίνει την διαφορά!

Και τότε μπορείς να εκτιμήσεις και το κόπο του κατασκευαστή, και τότε μπορείς να δείς και τα προτερήματα που έχουν οι ακόμα ακριβότερες λύσεις, γιατί είπαμε ο "εχθρός" του καλού είναι το καλύτερο!!!

Άμα πιάσεις στα χέρια ένα μοτέρ που περιστρέφεται με 25000 στροφές κι εσύ ακούς μόνο ένα ελαφρό φύσημα , και δεν αισθάνεσαι κανένα κραδασμό, τότε σε αυτό το μοτέρ έχει ενσωματωθεί πολύ τεχνογνωσία και πολύ κόπος και πολύ προσοχή!!!

Και αυτά κοστίζουν, έστω και αν μιλάμε για ένα "καρβουνάτο μοτερ"! ! !

:)

Link to comment
Share on other sites

Bavaria by Einhell.

Ηδη η Einhell ειναι μια κινεζοεταιρια με εδρα την Γερμανια για να προσδιδει κυρος στην ολη κατασταση. Εδω μιλαμε για την Bavaria και οχι για την Einhell.

Εχω το κανονικο Dremel, οταν το πηρα εδωσα πολλα περισσοτερα απο 30-40€. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι ακριβως εχει καλυτερο το ακριβο Dremel απο τα φτηνοτερα που κυκλοφορουν. Ενα περιστροφικο εργαλειο ειναι, ενα μοτερ καρβουνατο ουσιαστικα. Σημερα θεωρω καλα μηχανηματα αυτα που εχει το Lidl τα Parkside. Αυτο απο το e-shop θα το αγοραζα.

και τα Parkside στο γκρουπ της einhell ειναι...μη κολλατε μονο στη μαρκα

καποια κομματια ειναι καλα, καποια απλα τιμια και καποια για το π€ος καβαλα

ορεξη να χεις να ψαχνεις χρειαζεται καθως και γνωμες απο χρηστες

Σε προσφατη εμπειρια που ειχα παντως με το ελληνικο τμημα service της einhell

τα παλικαρια (3 στον αριθμο που ασχοληθηκαν μαζι μου)

με σκλαβωσαν πραγματικα.

Για δισκοπριονο παγκου του 2005 (εκτος παραγωγης πλεον)

εκατσαν και μου βρηκαν ανταλλακτικα απο αντιστοιχο μηχανημα που ειχαν παροπλισμενο

και μου τα εστειλαν ανευ χρεωσης πλην μεταφορικων, 2 φορες μαλιστα!

Και οτι δεν ειχαν διαθεσιμο, κατσαμε τα ψαξαμε στα pdf

και τα εφεραν απο Γερμανια σε μια βδομαδα σε πολυ λογικες τιμες.

Ας τα βλεπουν αυτα εκει στη Bosch να παιρνουν ιδεες....

Ακριβώς όπως το είπε ο Νίκος είναι!

Αλλά αυτό το καταλαβαίνεις μόνο αν έχεις ζωντανή σύγκριση των δύο, όταν ας πούμε πιάσεις το φνηνόπραμα που γυρίζει στο φούλ και σου κάνει το χέρι να μουδιάζει και τα αυτιά να ¨βουλώνουν" από τους κραδασμούς (γιατί η ζυγοστάθμιση κοστίζει) και πιάσεις και το άλλο το επώνυμο και όλα είναι πιο ανθρώπινα, καταλαβαίνει την διαφορά!

Και τότε μπορείς να εκτιμήσεις και το κόπο του κατασκευαστή, και τότε μπορείς να δείς και τα προτερήματα που έχουν οι ακόμα ακριβότερες λύσεις, γιατί είπαμε ο "εχθρός" του καλού είναι το καλύτερο!!!

Άμα πιάσεις στα χέρια ένα μοτέρ που περιστρέφεται με 25000 στροφές κι εσύ ακούς μόνο ένα ελαφρό φύσημα , και δεν αισθάνεσαι κανένα κραδασμό, τότε σε αυτό το μοτέρ έχει ενσωματωθεί πολύ τεχνογνωσία και πολύ κόπος και πολύ προσοχή!!!

Και αυτά κοστίζουν, έστω και αν μιλάμε για ένα "καρβουνάτο μοτερ"! ! !

:)

εχοντας αμετρητες πραγματικα ωρες με πολλων ειδων dremel ανα χειρας

συμφωνω κι επαυξανω,

για πιο εντατικη χρηση dremel και proxxon στην πλειοψηφια τους ειναι top of the line.

Αρκει βεβαια να ξερουμε τι δουλεια θελουμε να κανουμε με το καθενα

κοινως δεν μπορει καποιος να εχει την απαιτηση απο ενα ταχυτροχο

που τη μια μερα κοβει καθετα σοβα, και την αλλη κοβει λαμαρινα 1,5mm και φρεζαρει αλουμινια,

να θελει παραλληλα να διατηρει την αρχικη του ακριβεια του στις τρυπες του 1mm και στη χαραξη πχ σε γυαλι

Προσωπικα ειμαι της λογικης ενα για τα χοντρα (το ποιο ταλαιπωρημενο/φτηνο συνηθως)

και το πιο φρεσκο για τις δουλειες ακριβειας...

Link to comment
Share on other sites

Κοβει το Dremel σοβα; Μου βαζεις ιδεες τωρα :devil:

σοβαδες, γυψοσανιδες, και με τον διαμαντoδισκο χαραζεις ή/και κοβεις iphone/ipad αμα εχεις κανενα φιλαρακι που σου πουλαει μουρη για corning glass κλπ :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.