Jump to content



πολυεργαλείο τύπου dremel-βοηθήστε με να διαλέξω


Recommended Posts

παιδιά ψάχνω ένα πολυεργαλείο σαν τα dremel για διάφορες μόντες που να μπορεί να κόβει αλουμίνιο (και όχι πολύ παχιά λαμαρίνα αν χρειαστεί). επειδή η χρήση θα είναι περιστασιακη δεν θέλω κάτι ακριβό. είχα βρει ένα της skil σε σχετικό κατάστημα, που κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ. Εναλλακτικά σε καλή τιμή είναι και αυτό: EINHELL BMG 135 KIT ME + 4419177 - - E-SHOP.GR. Εσείς τι προτείνετε; Αξίζουν τον κόπο ή να κάνω υπομονή για κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν μπορείς να κάνεις υπομονή, μεγαλύτερο πορτοφόλι θες για να πάρεις ένα dremel μαζί με μία καλή κασετίνα με εξαρτήματά.

μια χαρά είναι αυτό με τα 20 ευρώ, πάρε και μερικά επιπλέον εξαρτήματα και είσαι έτοιμος για μόντες.

Εγώ δουλεύω ένα αντίστοιχο άλλης εταιρίας και το έχω βγάλει το λάδι. Μόνο τα καρβουνάκια έχω αλλάξει και αυτό είναι φυσική φθορά. Όλο λέω να πάρω ένα καλό dremel αλλά δεν περισσεύουν τα ρημάδια τα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν 3 μήνες της dremel.

Θα σου έλεγα ανάλογα την χρήση που θέλεις να κάνεις τότε ανάλογα θα επιλέξεις. αν δηλαδή το θέλεις για αρκετές φορές χρήση πάρε dremel. Σίγουρα μακροχρόνια θα κρατήσει περισσότερο.

Αν το θέλεις για λίγες φορές τότε πάρε όποιο βρείς πιο φτηνό αφού απόσβεση των χρημάτων σου δεν θα κάνεις.

Εγώ το μετάνιωσα λίγο που τα έσκασα και τελικά το χρεισιμοποιήσα 3 φορές (του έβγαλα το λάδι βέβαια) και δεν προβλέπω να το χρησιμοποιώ ξανά σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα από αυτά των 20-30 ευρώ μερικά χρόνια τώρα, μια χαρά δουλευει για περιστασιακή χρήση.

Αυτό που έκανα πρόσφατα, ήταν να σκάσω άλλα 20 ευρώ να πάρω το "quick release" σύστημα και τα αντίστοιχα δισκάκια του dremel και να του τα φορέσω. Μια χαρά λειτουργεί :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτό του eshop θα κόψει αλουμίνιο ή είναι πιο πολύ για μοντελισμό; το έχει κανείς;

:rolleyes:

wizard δεν καταλαβα το σχόλιο σου για να είμαι ειλικρινής. Εννοείς να το αποφύγω;

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

wizard δεν καταλαβα το σχόλιο σου για να είμαι ειλικρινής. Εννοείς να το αποφύγω;

Ναι, προσωπικά είμαι της άποψης, ότι πληρώσεις, παίρνεις.

Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις 2 φορές, βρες δανεικό.

Αν είναι να κάνεις δουλειά, πάρε dremel, γιατί μετά θα έχεις διάφορα άλλα. Δεν είναι μόνο το εργαλείο καθαυτό, αλλά και τα παρελκόμενά του, τα ανταλλακτικά, η εγγύηση, το support, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει πάντα.Τα παρελκόμενα ας πούμε δεν είναι ποιοτικά (και μερικές φορές ούτε ασφαλή), ή ας πούμε τα μαϊμου έχουν κραδασμούς που το κανονικό νομίζω δεν έχει.

Πάντως σου είπα, για ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΗ χρήση, είναι μια χαρά.

Αλουμίνιο ναι θα κόψει, εγώ έκοψα (με τα δισκάκια του dremel όμως) τον χάλυβα του παραθύρου του HAF 912, τώρα αν εσύ θέλεις με μαιμού dremel να κόψεις την πόρτα της Europa ε μάλλον θα το κάψεις το μηχάνημα:red:

Link to comment
Share on other sites

για μόντες σε pc ποιο μοντέλο της dremel θεωρείς ότι είναι οκ;

Για μόντες σε pc Πάρε το 300άρι. Κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Αυτά που θα σου στοιχίσουν περισσότερο είναι τα εξαρτήματα

Τροχός για μέταλλο αυτός

SC409 - Αξεσουάρ Εργαλείων | Skroutz.gr

Ενα SpeedClic απαραίτητα αν δεν θες να παιδεύεσαι με το λαλακισμένο τσοκ του dremel

ToolsPro.gr | Επαγγελματικά εργαλεία στις καλύτερες τιμές της αγοράς!

Από εκεί και πέρα ανάλογα την εργασία που θα κάνεις παίρνεις και άλλα εξαρτήματα.

Αν το πάρεις πάλι για να κάνεις 1-2 κοψίματα είτε δανείσου ένα, είτε πάρε τον τροχό με το SpeedClic και προσάρμοσέ το σε ένα τρυπάνι/δράπανο αν έχεις. Θα είναι λίγο δύσκολο στον χειρισμό λόγο μεγέθους αλλά και πάλι μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω παρει απο το eshop το συγκεκριμενο μια χαρα δουλευει μεχρι ωρας δεν εχω παραπονο.Μονο τα παρελκομενα του ειναι λιγο για πεταμα αλλα η τιμη σε υποψιαζει λιγο γι αυτο.

Παντως να ξερεις εχει ντιζα και εχει και βαση για να το κρεμασεις στον παγκο σου.

Μια χαρα ειναι αν δεν το θελεις για βαριες εργασιες χτυπα το!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου τύπου dremel το έχω πάρει 19.90 από Praktiker. Το έχω πάνω από 5 χρόνια.

Τον πρώτο χρόνο του ήπια το αίμα. Έκοψε πολλά μέτρα λαμαρίνες . Από τότε περιστασιακή χρήση. Εγώ ούτε καρβουνάκαι δεν του έχω αλλάξει...

Τα ίδια (ό,τι πληρώσεις παίρνεις ) διάβαζα και τότε βέβαια...

Φίλε πάρε ό,τι θες και αντέχεις. Αν δε χρειάζεσαι επαγγελματικό εργαλείο δε βλέπω γιατί να τα σκάσεις για το αυθεντικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ιδιο με ενα που ειχα παρει απο το plus4u, μετ η διαφορα οτι το δικο μου ειναι αλλη μαρκα.. Υποθετω ειναι καποιο OEM μοντελο.. ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο, εμενα μετα απο λιγες ωρες (10 το πολυ) εργασιας, εσπασε η ασφαλεια για τις κεφαλες στο κυριο μηχανημα, με αποτελεσμα να ειμαι μονο με τον ευκαμπτο που μπαινει βιδωτος. Επισης αυτοι οι τροχοι για μεταλο που δινει μαζι ειναι φονικα οπλα, σπανε για πλακα και επειδη δε προλαβαινουν να φαγωθουν πεταγονται τα κομματια οπου βρουν. Προσωπικα τη γλυτωσα γιατι φοραγα προστατευτικα γυαλια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ιδιο με ενα που ειχα παρει απο το plus4u, μετ η διαφορα οτι το δικο μου ειναι αλλη μαρκα.. Υποθετω ειναι καποιο OEM μοντελο.. ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο, εμενα μετα απο λιγες ωρες (10 το πολυ) εργασιας, εσπασε η ασφαλεια για τις κεφαλες στο κυριο μηχανημα, με αποτελεσμα να ειμαι μονο με τον ευκαμπτο που μπαινει βιδωτος. Επισης αυτοι οι τροχοι για μεταλο που δινει μαζι ειναι φονικα οπλα, σπανε για πλακα και επειδη δε προλαβαινουν να φαγωθουν πεταγονται τα κομματια οπου βρουν. Προσωπικα τη γλυτωσα γιατι φοραγα προστατευτικα γυαλια..

Το εργαλείο θέλει και τα ανάλογα αναλώσιμα δυστυχώς.

Οπωσδήποτε θέλει καλυτερα δισκάκια για να κάνεις την δουλειά σου.

Μπορεί και στην κόντρα με το δισκάκι να σου έκανε ζημιά στο μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Για μόντες σε pc Πάρε το 300άρι. Κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Αυτά που θα σου στοιχίσουν περισσότερο είναι τα εξαρτήματα

Τροχός για μέταλλο αυτός

SC409 - Αξεσουάρ Εργαλείων | Skroutz.gr

Ενα SpeedClic απαραίτητα αν δεν θες να παιδεύεσαι με το λαλακισμένο τσοκ του dremel

ToolsPro.gr | Επαγγελματικά εργαλεία στις καλύτερες τιμές της αγοράς!

Από εκεί και πέρα ανάλογα την εργασία που θα κάνεις παίρνεις και άλλα εξαρτήματα.

Αν το πάρεις πάλι για να κάνεις 1-2 κοψίματα είτε δανείσου ένα, είτε πάρε τον τροχό με το SpeedClic και προσάρμοσέ το σε ένα τρυπάνι/δράπανο αν έχεις. Θα είναι λίγο δύσκολο στον χειρισμό λόγο μεγέθους αλλά και πάλι μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου

Karmen αυτο ειναι ή ειναι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Τροχός για μέταλλο αυτός

SC409 - Αξεσουάρ Εργαλείων | Skroutz.gr

Ενα SpeedClic απαραίτητα αν δεν θες να παιδεύεσαι με το λαλακισμένο τσοκ του dremel

ToolsPro.gr | Επαγγελματικά εργαλεία στις καλύτερες τιμές της αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.