Jump to content



Doom3 εντυπώσεις


Georgesod

Recommended Posts

Εγω θα διαφωνισω για τη ΑΙ του FAR CRY.Δεν πιστευω οτι ηταν τοσο κακη,βεβαια δεν ηταν και κατι το αξιοπροσεκτο.Απλα σε πολλες στιγμες καταλαβα οτι οι αντιπαλοι δεν ηταν τοσο χαζοι με εξαιρεση τα τερατα οπου βεβαια λογικο ειναι να μην ειναι τοσο εξυπνα οσο οι ανθρωποι.Οσο για το Doom ειναι αρκετα καλη αλλα μη ξεχναμε οτι το 90% του παιχνιοδιου ειναι indoor και σε στενους διαδρομους σε αντιθεση με το FAR CRY.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

H AI στο far cry ήταν μια χαρά (να μην πω αντυπωσιακή)

Το doom το επαιξα σήμερα καμια ωρα , και μου αφησε πολύ ανάμεικτες εντυπώσεις. Ειναι σαν ενα blockbuster στο σινεμά , εντυπωσιακό με πολλά εφέ , αλλά χωρις πολύ ουσία.

Τα γραφικά ειναι φοβερά αν και του far cry μου φανηκαν παρόμια (λόγω του νησιου που ηταν καταπληκτικό και πολύ πιο εντυπωσιακό απο μια βάση).

Ελπίζω στη συνεχεια να γίνεται καλύτερο.

Δυστιχώς επίσης με 9700προ σε 1024χ768 με med detail ειμαι γυρω στα 30fps μέσο όρο κατι που βρίσκω απαράδεκτο (στο far cry ήμουν 40+)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Στο Doom δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτε το καινουργίο.Μηχανικές κινήσεις και η κλασική δράση.To FarCry είναι κατα πολύ "εξυπνότερο" αλλά και ποιό εντυπωσιακό.

Καλα και το Farcry δεν ειχε απολυτως τιποτα το καινουργιο (εκτος απο τα γραφικα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον είμαι στο τέλος με ένα δαίμονα guardian αντίπαλο (στο στυλ του δαίμονα του Lord of the Rings, στο πρώτο μέρος της τριλογίας) και προσπαθώ να βρω τρόπο να τον κατατροπώσω. Κατά τα άλλα το παιχνίδι μια χαρά μου φάνηκε, το διασκεδάζεις μέχρι να φτάσεις στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

H AI στο far cry ήταν μια χαρά (να μην πω αντυπωσιακή)

Το doom το επαιξα σήμερα καμια ωρα , και μου αφησε πολύ ανάμεικτες εντυπώσεις. Ειναι σαν ενα blockbuster στο σινεμά , εντυπωσιακό με πολλά εφέ , αλλά χωρις πολύ ουσία.

Τα γραφικά ειναι φοβερά αν και του far cry μου φανηκαν παρόμια (λόγω του νησιου που ηταν καταπληκτικό και πολύ πιο εντυπωσιακό απο μια βάση).

Ελπίζω στη συνεχεια να γίνεται καλύτερο.

Δυστιχώς επίσης με 9700προ σε 1024χ768 με med detail ειμαι γυρω στα 30fps μέσο όρο κατι που βρίσκω απαράδεκτο (στο far cry ήμουν 40+)

Το Doom είναι πιστεύω γιαυτούς που είχαν παίξει και ειχαν ευχαριστηθεί και τα παλιά (DOOM 1+2). Εμενα μου φαίνεται απίστευτο και το multi του μου αρέσει πολύ αν και το unreal θα συμφωνήσω οτι έχει πιο πολλά πράγματα και ειναι αρκετά πιο fast-paced σα gameplay. Αλλά για μενα δεν έχει σημασία το να είναι πιο γρήγορο, μονο που μου θυμίζει τις ατελείωτες ώρες του doom1 deathmatch1 (για οποιον θυμάτε) μου φτάνει και περισσέυει.

Το Far Cry ειναι πολύ ωραίο, αλλα για μένα δε συγκρίνεται με το Doom. Ισως να ειναι πιο ευχάριστη η ατμόσφαιρα του FC, αλλά αυτό δε λέει κάτι.

Και η 9700 ειναι κάρτα 2 ετων, δύσκολα θα έπαιζε ενα παιχίδι σα το doom... :unsure: Εδώ η 9800 και ζορίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Το Doom είναι πιστεύω γιαυτούς που είχαν παίξει και ειχαν ευχαριστηθεί και τα παλιά (DOOM 1+2). Εμενα μου φαίνεται απίστευτο και το multi του μου αρέσει πολύ αν και το unreal θα συμφωνήσω οτι έχει πιο πολλά πράγματα και ειναι αρκετά πιο fast-paced σα gameplay. Αλλά για μενα δεν έχει σημασία το να είναι πιο γρήγορο, μονο που μου θυμίζει τις ατελείωτες ώρες του doom1 deathmatch1 (για οποιον θυμάτε) μου φτάνει και περισσέυει.

Και η 9700 ειναι κάρτα 2 ετων, δύσκολα θα έπαιζε ενα παιχίδι σα το doom... :unsure: Εδώ η 9800 και ζορίζεται...

Tα doom 1&2 ειναι τα παιχνιδια που εχω αφιερώσει τον περισοτερο χρόνο στην ζωη μου μεχρι τώρα (και εχω αφιερώσει απειρο χρόνο στο gaming μεχρι σήμερα θα ελεγα το 1/3 της ζωης μου lol). Eπισης ειναι το 1ο παιχνίδι που επαιξα deathmatch και η εμπειρια δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα σημαρινο.

Το θέμα ειναι οτι το far cry ετρεχε 40+fps με high details Και ανάλυση 11xx Χ 8xx οχι 30 με medium και 1024x768. Η 9700προ με την 9800προ δεν εχουν και τόσο μεγάλη διαφορά..

EDIT: Δικια μου ήταν η μ@λ@κι@ , ειχα ξεχασει τις shadows ενεργοποιημενες . Ποτε δεν τις ενεργοποιω. Τωρα τρεχει πολύ καλα ( 35 - 45)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδία το doom 3 δεν το έχω παίξει ακόμα γιατί περιμένω νέα κάρτα για να το απολαύσω

Αλλά θέλω να πω πως το far cry είναι πολύ καλό από θέμα ΑΙ και ιδικά αν το έβαζες στο πολύ δύσκολο κάτι σαν τα thief(s)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

XAXA το Doom ήταν το προτο που ηταν όλα νταμπα ντουμπα.

Το painkiller το κανάνε DOOM και το DOOM3 painkiller?

Κάνεις λάθος το πρώτο ήταν το Wolfenstein!!!!! Mετά απο λίγο βγήκε όμως το DOOM το οποίο ουδεμία σχέση είχε με το Wolfenstein, ήταν απλά κορυφαίο και ενέπνευσε ένα εντελώς καινούργιο είδος Gaming.

Όσο για το ντάμπα ντούμπα, εγώ προσωπικά αυτό ήθελα, καιρός ήταν να βγεί ένα παλιό καλό ντάμπα ντούμα με 1000άδες εκρούς...να ναι καλά το Serious Sam

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 15:12]

Κάνεις λάθος το πρώτο ήταν το Wolfenstein!!!!! Mετά απο λίγο βγήκε όμως το DOOM το οποίο ουδεμία σχέση είχε με το Wolfenstein,

Ουδεμία σχεση εκτός απο οτι φτιαχτηκε απο την ιδια εταιρία και άτομα με το doom :D

Το wolfenstein κυκλοφορησε πρώτο, αλλά To doom έκανε το είδος. Γι'αυτό λέγονται doom clones και όχι wolfenstein clones.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Το doom το επαιξα σήμερα καμια ωρα , και μου αφησε πολύ ανάμεικτες εντυπώσεις. Ειναι σαν ενα blockbuster στο σινεμά , εντυπωσιακό με πολλά εφέ , αλλά χωρις πολύ ουσία.

Τα γραφικά ειναι φοβερά αν και του far cry μου φανηκαν παρόμια (λόγω του νησιου που ηταν καταπληκτικό και πολύ πιο εντυπωσιακό απο μια βάση).

Ελπίζω στη συνεχεια να γίνεται καλύτερο.

Δυστιχώς επίσης με 9700προ σε 1024χ768 με med detail ειμαι γυρω στα 30fps μέσο όρο κατι που βρίσκω απαράδεκτο (στο far cry ήμουν 40+)

Το πιο ηλιθιο post Που εχω κανει στη ζωή μου (αν και ειναι δυσκολο να διαλέξω)

Ο trooper εχει δικιο σε όλα , αν εχει παιξει καποιος τα πρωτα doom θα βάλει τα κλάματα απο συγκινηση. Το παιχνίδι ειναι απιστευτο , η αισθηση των οπλων και το gameplay ειναι φοβερα , τα remake των τερατων εξεσια. Η ατμοσφαιρα ειναι απλα πρωτοποριακη. Η δουλεια που εχει γινει πανω σε αυτον τον τομεα δεν εχει ξαναγίνει. Ο κοσμος ειναι επίσης πολύ δουλεμενος κσι φερνει λιγο σε system shock σε αυτο τον τομέα.

Τα γραφικά ειναι κλασεις ανώτερα απο far cry και οτιδήποτε εχω δει μεχρι τωρα και όντως τρεχει τελεια αναλογικά με το τι βλέπεις στην οθόνη. Το animation και τα tectures ειναι 10 βήματα παραπάνω απο το far cry (ειδικα το animation). Ειναι πολύ πιο γρηγορο απο ότι φαινεται στην αρχη (καθως πρεπει να πατας συνεχεια το run οταν μαχεσαι ), και οσο για το ΑΙ. .... Τι ΑΙ ρε παιδια... τερατα και ζομπι ειναι τι intelligence περιμενετε? Ερχονται να σε σφαξουν , τι σκατα να κανουν να παιξουν σκακι?

Απλα ειχα παιξει πολυ λίγο και στην αρχη φαινεται πολυ χειροτερο. Αυτο που συμφωνω ειναι οτι ειναι όντως πολυ επαναλαβανόμενο αλλά εμένα δεν με ενοχλει καθόλου.

Η χρονια ηταν τελεια για FPS .. FAR CRY , DOOM3 KAI HL2 τι άλλο να ζητήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

To game το τελείωσα, είναι απλά εκπληκτικό και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον σου μέχρι το τέλος. Το ότι το φινάλε δείχνει ότι θα υπάρξει και doom 4 είναι περιττό να το αναφέρω. ’ντε σε πέντε χρονάκια ξανά με doom.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.