Jump to content



Doom3 εντυπώσεις


Georgesod

Recommended Posts

Επειδή πολλοί το παίζουν ήδη, ας ποστάρουν για να μεταφέρουν και σε μας τις εντυπώσεις τους από την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Τελικά είναι τόσο καλό όσο αναμενόταν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kallileo

Το Far Cry κλασεις ανωτερο.......

Αρκετα διαφορετικα παιχνιδια κατα την γνωμη μου (αντε να δοκιμασουμε και το MP του να δουμε τι λεει). To doom 3 παντως φαινεται πολυ καλο οσο το εχω παιξει

Link to comment
Share on other sites

Single player: αναμενομενα καλο και τρομακτικο!

Multiplayer: αναμενομενα πατατα. Οσοι εχουν παιξει εστω και μια φορα στη ζωη τους UT/Quake θα νομιζουν οτι αυτο ειναι σε αργη κινηση...

Μια και λειπουν τα τερατα απο την εκδοση του deathmatch, φανταστειτε ενα Quake3 ή ενα UT2004, βγαλτε τα bunny-hops, τα dodges, τα boost/wall dodges, αφαιρεστε τα μισα οπλα, τον μισο φωτισμο, αφηστε περι τα 4-5 maps και ξενερωστε αφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα γραφικα,καλο gameplay,απιστευτη ατμοσφαιρα,αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι λειπει.Ισως ενα χρονο πριν και ειδικα πριν ασχοληθω με το FAR CRY να ειχα παθει τη πλακα μου.Μετα ομως το FAR CRY Ο πηχης για μενα ανεβηκε που ψηλα!Περιμενα κατι παραπανω.Σιγουρα πολυ καλο παιχνιδι,και ενα απο τα λιγα που αξιζουν τα λεφτα τους πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το παιχνιδακι χρειαζεται 1 γιγα ραμ . Αυτο το καταλαβα οταν αρχισα να παιζω και διαπιστωσα οτι καθε λιγο χρησιμοποιειται ο δισκος. Συγκεκριμενα ασ πουμε οτι ειμαι σε ενα δωματιο και παω να μπω στο επομενο , ανοιγω την πορτα το παιχνιδι φορτονει τον επωμενο χωρο κοκ. Οταν φορτοθει ο χωρος το παιχνιδι δεν εχει καποιο προβλημα το fps ειναι αρκετα καλο . Κατα τα αλλα πολυ καλο :T:

Link to comment
Share on other sites

To Farcry ειναι ενα πολύ καλο FPS, ισως ενα απο τα καλύερα. Για μενα ομως δε μπορεί να συγκριθεί με το Doom. Το Doom εχει μια φοβερή ατμόσφαιρα, εκπληκτικά γραφικά, και πραγματικά σε τρομάζει με αυτα που γίνονται. Το farcry απο την άλλη αν και μου αρέσει πάρα πολύ, δεν κόλησα, ισως γιατι δεν έχει κατι το πρωτότυπο... Αν και ξαναλέω, το θεωρω απο τα καλύτερα. Νομίζω οτι το farcry δεν ειναι καθαρό 3D. Αυτη την εντύπωση μου δίνει. Ενω το Doom απο την άλλη ειναι τοσο προσεγμένο που εχω μείνει αφωνος.

Συμφωνώ οτι όχι μονο θελει 1 γιγα ραμ, αλλα και καλό cpu και κυρίως καρτα γραφικών. Αλλα αμα τα έχει αυτά, ειναι απίστευτα ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

To Farcry ειναι ενα πολύ καλο FPS, ισως ενα απο τα καλύερα. Για μενα ομως δε μπορεί να συγκριθεί με το Doom. Το Doom εχει μια φοβερή ατμόσφαιρα, εκπληκτικά γραφικά, και πραγματικά σε τρομάζει με αυτα που γίνονται. Το farcry απο την άλλη αν και μου αρέσει πάρα πολύ, δεν κόλησα, ισως γιατι δεν έχει κατι το πρωτότυπο... Αν και ξαναλέω, το θεωρω απο τα καλύτερα. Νομίζω οτι το farcry δεν ειναι καθαρό 3D. Αυτη την εντύπωση μου δίνει. Ενω το Doom απο την άλλη ειναι τοσο προσεγμένο που εχω μείνει αφωνος.

Συμφωνώ οτι όχι μονο θελει 1 γιγα ραμ, αλλα και καλό cpu και κυρίως καρτα γραφικών. Αλλα αμα τα έχει αυτά, ειναι απίστευτα ωραίο.

Αν δεν εχει κατι το πρωτοτυπο το FAR CRY το Doom δεν εχει τιποτα............

Ολα νταμπα-ντουμπα ειναι.......Painkiller το κανανε.

Link to comment
Share on other sites

Το Farcry είχε φοβερά στοιχεία σαν παιχνίδι, αλλά στο gameplay ψιλοέχανε, γινόταν λίγο βαρετό, άσε που και το AI των αντιπάλων ήταν for the base (κοινώς για τα μπάζα).

Το Doom έχει τρομερή ατμόσφαιρα, με τον ήχο στα ακουστικά λίγο ανεβασμένο τα χρειάζεσαι με τα σκοτάδια και με τα τέρατα που πετάγονται από εδώ και από εκεί.

Ουσιαστικά περιμένω και για τα δύο τις εκδόσεις του για 64 bit και τότε θα κάνουμε πανηγύρια.:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Χθες, στις 20:19]

Αν δεν εχει κατι το πρωτοτυπο το FAR CRY το Doom δεν εχει τιποτα............

Ολα νταμπα-ντουμπα ειναι.......Painkiller το κανανε.

XAXA το Doom ήταν το προτο που ηταν όλα νταμπα ντουμπα.

Το painkiller το κανάνε DOOM και το DOOM3 painkiller?

Link to comment
Share on other sites

έλειπα καιρό από το σπίτι, οπότε τώρα παίζω παράλληλα far cry και doom3...

το doom είναι μακράν καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

το far cry απλά ενδείκνυται και για τουρισμό λόγω σκηνικού, συν έχει χειρισμό οχημάτων κλπ. τα γραφικά είναι φοβερά όσο αφορά τα τοπία και το νερό αλλά ως εκεί,

το doom για μένα υπερέχει ξεκάθαρα στην νοημοσύνη των αντιπάλων (του far cry είναι στόκοι!) και στη γενικότερη αίσθηση του περιβάλλοντος και σε αυτό βοηθάει ο απίστευτος ήχος του doom που και σε κάνει να νιώθεις μέσα στο παιχνίδι αλλά και βοηθάει στο να χέζεσαι... και φυσικά στα γραφικά είναι 1-2 σκαλιά παραπέρα...

πάντως κι εγώ περιμένω ανυπόμονα το HL2... νομίζω θα είναι ακόμα καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι το έχω προχωρήσει και είναι κορυφαίο. Έχει δανειστεί και στοιχεία από το System shock 2 με τα log files που βρίσκεις σε διάφορα σημεία και διαθέτει πραγματικά πολύ καλή ατμόσφαιρα. Είναι όπως πρέπει να είναι ένα Doom. Δεν είναι Halo, ούτε Half life και κατά τη γνώμη μου σωστά έπραξαν οι προγραμματιστές και δε δανείσθηκαν πολλά στοιχεία από τα δύο αυτά παιχνίδια. Πάντως όποιος χρησιμοποιεί ακουστικά για τον ήχο (όπως εγώ) την "ακούει" κυριολεκτικά. Τρομερή ατμόσφαιρα και ήχοι.

Όσον αφορά το farcry το είχα σταματήσει εκεί που πρωτο εμφανίζονται τα τέρατα στη ζούγκλα με τις γέφυρες, μέχρι εκείνο το σημείο κατά τη γνώμη μου ήταν καλό όσον αφορά το gameplay αλλά και λίγο βαρετό. Η μεγαλύτερη ένστασή μου είναι όσον αφορά το AI των αντιπάλων που πραγματικά έρχονται για να τους σκοτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

................

το doom για μένα υπερέχει ξεκάθαρα στην νοημοσύνη των αντιπάλων ......

Καλα που την ειδες την νοημοσυνη:blink:

Οσο για την ατμοσφαιρα δεν ξερω ποσο εχετε προχωρησει στο παιχνιδι αλλα μονο τι πρωτες 5-6 ωρες σε εντυπωσιαζει μετα το βαριεσαι αφου επαναλαμβανεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

δεν είπα ότι είναι πανέξυπνοι αλλά μετέφρασα το ΑΙ...

σε σχέση με το φαρ κράι είναι πιο σωστοί σε κίνηση, τοποθέτηση στο χώρο κσι σντίδραση.

Το doom δεν εχει αντιπαλους που μπορουν να εχουν νοημοσυνη. Ετσι κι αλλιως το μονο ποθ κανουν ειναι να πηγαινουν κατα πανω σου. Στο Far Cry σκιβουν και καμια φορα και κρυβονται.

Link to comment
Share on other sites

Στο farcry προσπαθουν να σε δουν για να σε πτροβολήσουν εντελώς χαζά. Στο doom κρύβονται κανονικά πίσω από βαρέλια και άλλα εμπόδια (όχι όλοι οι εχθροί φυσικά καθένας έχει τη δική του αντίδραση), άλλοι πηδάνε δεξιά και αριστερά προκειμένου να σε αποφύγουν κτλ. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό μάγκες.

Ασταμάτητε όταν λες πρώτες πέντε έξι ώρες τπου εννοείς ότι το έφτασες; Εγώ είμαι στο Delta Labs, εκεί που ξεκίνησε όλη η ιστορία σύμφωνα με το σενάριο, μόλις έχω φύγει από το core reactor.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DsLmaNiaC

.............

Ασταμάτητε όταν λες πρώτες πέντε έξι ώρες τπου εννοείς ότι το έφτασες; Εγώ είμαι στο Delta Labs, εκεί που ξεκίνησε όλη η ιστορία σύμφωνα με το σενάριο, .......

Στο περιπου μιλαω, αλλα απο οτι βλεπω ειναι καπου στην μεση του παιχνιδιου το Delta Labs Level 1 οποτε θα ειχα βαρεθει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.