Jump to content



Doom3 εντυπώσεις


Georgesod

Recommended Posts

Ποιός δεν απογοητεύτηκε όταν πρώτοξεκίνησε το doom...σε xp2K με R9500pro στα 640x480 med detail στην αρχή είχα <20fps...Όταν έβαλα όλα τα tweaks και ξεπέρασα το αρχικό σοκ πήγαινε αρκετά καλά. 1024χ768 med det ~26fps...To παιχνίδι έχει τρελή ατμόσφαιρα.Στα recommended έπρεπε να ξεκαθαρίζει η id ότι το παιχνίδι πρέπει να παίζεται ΜΟΝΟ βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Κι εγώ ως παλιός και πορωμένος παίκτης των Doom 1 & 2 (*) πρέπει να πω πως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες: Α Ψ Ο Γ Ο !!

Αρχική απάντηση από alex_000

EDIT: Δικια μου ήταν η μ@λ@κι@ , ειχα ξεχασει τις shadows ενεργοποιημενες . Ποτε δεν τις ενεργοποιω. Τωρα τρεχει πολύ καλα ( 35 - 45)

Χωρίς τις σκιές όμως χάνει αρκετά από την τρομακτική ατμόσφαιρα... :(

(*) Πριν από λίγους μήνες βρήκα ξανά το Doom95, την ειδική έκδοση του Doom 1 που έπαιζε σε παράθυρο στα Windows 95 (τη μετατροπή του κώδικα είχε επιμεληθεί στη Microsoft ένας από τους μετέπειτα προγραμματιστές της Valve και του Half Life:)). Μου έκανε εντύπωση που θυμόμουν ακόμα τις πίστες μετά από τόσα χρόνια... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Χωρίς τις σκιές όμως χάνει αρκετά από την τρομακτική ατμόσφαιρα... :(

Oι shadows που απενεργοποιούνται ειναι αυτές που κανουν τα τερατα real time οχι οι υπολοιπες .

Ουτε καν προσέχω την οπτική διαφορά, αλλα στην αποδωση η διαφορά ειναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [14-08-2004 05:43]

Ο trooper εχει δικιο σε όλα , αν εχει παιξει καποιος τα πρωτα doom θα βάλει τα κλάματα απο συγκινηση. Το παιχνίδι ειναι απιστευτο , η αισθηση των οπλων και το gameplay ειναι φοβερα , τα remake των τερατων εξεσια. Η ατμοσφαιρα ειναι απλα πρωτοποριακη. Η δουλεια που εχει γινει πανω σε αυτον τον τομεα δεν εχει ξαναγίνει. Ο κοσμος ειναι επίσης πολύ δουλεμενος κσι φερνει λιγο σε system shock σε αυτο τον τομέα.

Τα γραφικά ειναι κλασεις ανώτερα απο far cry και οτιδήποτε εχω δει μεχρι τωρα και όντως τρεχει τελεια αναλογικά με το τι βλέπεις στην οθόνη. Το animation και τα tectures ειναι 10 βήματα παραπάνω απο το far cry (ειδικα το animation). Ειναι πολύ πιο γρηγορο απο ότι φαινεται στην αρχη (καθως πρεπει να πατας συνεχεια το run οταν μαχεσαι ), και οσο για το ΑΙ. .... Τι ΑΙ ρε παιδια... τερατα και ζομπι ειναι τι intelligence περιμενετε? Ερχονται να σε σφαξουν , τι σκατα να κανουν να παιξουν σκακι?

Απλα ειχα παιξει πολυ λίγο και στην αρχη φαινεται πολυ χειροτερο. Αυτο που συμφωνω ειναι οτι ειναι όντως πολυ επαναλαβανόμενο αλλά εμένα δεν με ενοχλει καθόλου.

Η χρονια ηταν τελεια για FPS .. FAR CRY , DOOM3 KAI HL2 τι άλλο να ζητήσουμε?

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω μείνει άφωνος με το παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι κλάσεις ανώτερο από το Far Cry και όποιος νομίζει το αντίθετο είναι "ιερόσυλος"! (Το ομολογώ: είμαι φανατικός του DOOM! :devil: ) Με 9800pro@XT το παιχνίδι παίζει άψογα σε 1024 με HighQuality και σκιές (γενικά όλα ΟΝ) Απλά Α Ψ Ο Γ Ο!!! :T: :T: :T: id :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

lol

Το πρωτο review που εχω δει να το ανεβαζει τοσο ψιλα.......Σε ολα τα site που εχω τσεκαρει το εχει σε βαθμολογια κατω απο το Far Cry.......για βαθμολογια των users ουτε καν να μιλησουμε γιατι τουλαχιστο 15% κατω απο το Far Cry και συμφωνω απολυτως.

Σε αυτο που παραθετει ο Εκλεκτος παραδειγμα:

Public Rating: 6

(10 = best)

Votes: 57

Comments: 39

Ε, ειπατε κατι?????

http://www.ccgr.org/article_showall.asp?page=2&order=article%5Fid&cat_id=10&parent_id=6&parent_name=Computer&sub_name=First%20Person%20Shooter

Doom III 70%

Far Cry 85%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

.....85% στο deus ex 2 ......

Στο DX 1 αναφερεται και λιγο του βαζει, για το Blue shift συμφωνω οτι ειναι πολυ υψηλο. Τωρα για το doom για την σημερινη εποχη δεν μπορει να θεωρηθει και κορυφαιο (αν βγαλεις τα γραφικα), ωραια ειναι να θυμαστε τα παλια αλλα οπως και να το κανουμε ειμαστε στο 2004.

Link to comment
Share on other sites

αν και ποτέ δεν ημουν φαν της συγκεκριμενης κατηγοριας παιχνιδιων

ειπα χθες να το κατεβασω να δω προς τι τετοιος ντορος..

πετυχα και ενα χρηστη στο DC και κατεβηκε σε 8 ωριτσες με 50-120kb/s!!! (dsl 384)

το βαλα σημερα το πρωι και πραγματικα εντυπωσιαστηκα....

αν και το συστημα μου το παιζει καλα μεχρι τα 1280x1024 AAx4 full detail

ομολογω οτι ειχα καιρο να δω παιχνιδι με τετοια γραφικα και καλοσχεδιασμενο περιβαλλον

το gameplay δεν μπορω να το κρινω λογω ελλειψης πειρας στο συγκεκριμενο ειδος...

μια γνωμη βεβαια απο το μικρο αδερφακι (μανιακος FPSας) λεει πως

το παιχνιδι μοιαζει να εχει βασιστει στο παλιο καλο System Shock 2

(δεν το γνωριζω το παιχνιδι...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Στο DX 1 αναφερεται και λιγο του βαζει, για το Blue shift συμφωνω οτι ειναι πολυ υψηλο. Τωρα για το doom για την σημερινη εποχη δεν μπορει να θεωρηθει και κορυφαιο (αν βγαλεις τα γραφικα), ωραια ειναι να θυμαστε τα παλια αλλα οπως και να το κανουμε ειμαστε στο 2004.

Φιλε εχει 2 σελιδες με FPS και βάζει στο doom τη χαμηλότερη βαθμολογια απο όλα . Θα τον παρουμε και σοβαρά? Και βαζει 92% στο καταπληκτικό EVOLVA :hehe: ...

Christ centered game reviews.....τι μ@λακιες

Μου αρεσει που μιλάς για το doom λές και ειναι το super mario 4 :D η το sonic 6 και δίνεις εμφαση στην εποχή. To παιχνίδι μου φενεται οτι συμβαδίζει μια χαρά με την εποχη, εγώ θα έλεγα οτι ειναι το στυλ FPS που θα δουμε και στο μελλον (κινηματογραφικά με πολύ προσεγμένη ατμόσφερα) .

Oριστε μια λιστα με τα FPS του 2003-4 . Δες την και ξαναπές μου οτι το Doom3 δεν μπορει να θεωρηθει κορυφαίο λόγω εποχής . Εξηγησε μου που ειναι πιο "μπροστά " καποιο αυτά τα παιχνιδια (οχι αν ειναι καλυτερα η οχι αυτο ειναι θεμα γούστου)

Breed

Kreed

XIII

Chrome

Nosferatu: The Wrath of Malachi

Chaser

Postal 2

*Call of Duty

*Painkiller

Dead Man's Hand

Terminator 3: War of the Machines

*Deus Ex: Invisible War

* Unreal II: The Awakening

Fire Warrior

*Unreal Tournament 2004

FireStarter

*Unreal Tournament 2003

*Far Cry

* Vietcong

judge Dredd vs Judge Death

Will Rock

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [16-08-2004 23:55]

Στο DX 1 αναφερεται και λιγο του βαζει, για το Blue shift συμφωνω οτι ειναι πολυ υψηλο. Τωρα για το doom για την σημερινη εποχη δεν μπορει να θεωρηθει και κορυφαιο (αν βγαλεις τα γραφικα), ωραια ειναι να θυμαστε τα παλια αλλα οπως και να το κανουμε ειμαστε στο 2004.

Συμφωνω απολυτα οτι το DX1 επρεπε να παρει παραπανω, το παιχνιδι ηταν το κατι αλλο. Οσον αφορα το Doom οντως το καλυτερο σε γραφικα ,δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω.

Παντως μια συμβουλη μην μετακινισετε τη μπαρα του brightness ουτε μια γραμμουλα , θα χασετε ενα απο τα στοιχεια που μου αρεσε περισσοτερο σε αυτο το παιχνιδι, την αναζητηση με το φακο .Εβγαινες απο γωνια σε γωνια τσεκαρωντας με το φακο μην ξερωντας τι θα βρεις. Προσθετει πολυ στην οχι και πολυ καλη ατμοσφαιρα κατα τα αλλα του παιχνιδιου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Δες και δω ρε Alex:

http://www.gamespot.com/reviews.html?type=byscore&platform=pc&order=desc&time=sixmonths

Τι προσπαθεις να κανεις να αποδειξεις οτι το far cry ειναι καλυτερο απο το doom και ξετρύτπωσες τα 2-3 sites που πήρε κατω απο 9? Εχει καμια σημασία παιχνιδάρες ηταν και τα δύο .

αλλα τεσπα δες και τα 90ρια δεν ειναι λίγα :D

http://www.tothegame.com/review.asp?id=70

http://uk.gamesdomain.yahoo.com/review/37626

http://pc.gamespy.com/pc/doom-3/536705p1.html?fromint=1

http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=56256

http://www.gamingnexus.com/Review.asp?ID=554&page=1

http://www.actiontrip.com/reviews/doom3_2.phtml

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι να λέμε είναι παιχνιδάρα το D³, μπροστά του το Far Cry δε πιάνει μία, το game έχει style και αυτο είναι που μετράει, αλλά στην τελική ο καθένας με τα γούστα του. Αnyway δε το έχω τερματίσει για να σχηματίσω τελική άποψη :p

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδακι το παιζω απο χθες σε ενα ιντελ 2.53 με ατι 9500προ και μπορω να πω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα FPS που εχω παιξει.Στην αρχη φοβομουν οτι δεν θα μπορουσα να το παιξω στην 9500προ αλλα η καρτουλα ειναι βραχος. Στα 1024χ768 high details με 25-60 καρε στο FRAPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bill17

Το παιχνιδακι το παιζω απο χθες σε ενα ιντελ 2.53 με ατι 9500προ και μπορω να πω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα FPS που εχω παιξει.Στην αρχη φοβομουν οτι δεν θα μπορουσα να το παιξω στην 9500προ αλλα η καρτουλα ειναι βραχος. Στα 1024χ768 high details με 25-60 καρε στο FRAPS.

com_showfps 1

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο τερμάτισα το παιχνίδι. Χωρίς modifications και γενικά κανένα patch, χρειάστηκε να κάνω full o/c την κάρτα μου και τον επεξεργαστή μου(με stock ψήξη) ώστε να ,πορώ να το παίξω σε Medium Detail στα 1280x1024. Μέχρι το τελευταίο δωμάτιο πριν τον τελικό αρχηγό πήγαινε σχεδόν άψογα.Εκεί το σύστημα κράσαρε και αναγκάστηκα να το ρίξω σε Low detail Και να ρίξω και λίγο την GPU και την μνήμη. Τώρα δεν ξέρω αν με τα tweaks θα πήγαινε καλύτερα.

Σε αντίθεση με πολλούς που έχω ακούσει, εμένα μου άρεσε η φάση με τον φακό.Αυξάνει την πιθανότητα να στην πέσει ένα τέρας και να βρεθείς να το βαράς με τις μπαταρίες:hehe:

Πολύ προβλέψιμο παιχνίδι πάντως και στο τέλος καταντάει βαρετό.

Το BFG είναι για τα μπάζα από πλευράς λειτουργικότητας και μου θύμησε το BFG στο excessive mode του Quake3.Εγώ σχεδόν όλο το παιχνίδι με το shotgun το έβγαλα(φοβερό όπλο!!!).

¨Εχει πολύ καλύ ατμόσφαιρα πάντως αλλά αυτή η προβλεψιμότητά του στο χαλάει.Από ένα σημείο και μετά ,σχεδόν ξέρεις από που θα βγεί κάποιος εχθρός.Οι γρίφοι του είναι άθλιοι και πραγματικά αναρωτιέμαι για πιον λόγο έχουν βάλει κωδικούς στα lockers??? Ξέρεις ότι κάπου εκεί γύρω είναι ένα pda με τον κωδικό μέσα.Επίσης το στόρυ δεν είναι ανατρεπτικό και τελικά καταλήγει ένα απλό RAMBO-FPS.

Γενικά μόνο τα γραφικά και την ατμόσφαιρα θα κρατήσω από αυτό το παιχνίδι αν και έχω δεί και καλύτερες.

Και κάτι άλλο.Το παιχνίδι έχει βία και έγκλημα αλλά δεν έχει Sex.Αυτό το καταγγέλω και το καταδικάζω:TD::hehe: (Μια γκόμενα βρίσκεις στον δρόμο και αυτή είναι ζόμπι:getlost: )

Βάλτε λίγο Eye candy βρε παιδί μου όπως στο Silent Hill 2:rolleyes: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο παιχνίδι. Μα καλά είστε μαζόχες?

Τι βία είναι αυτή? Σε φτίαχνει. Βγάζει απο μέσα μας τα ζωόδη ανθρώπινα ένστικτα.

Εξάλου ρε παιδιά όλο το παιχνίδι είναι σε όμοιους εσωτερικούς σκοτεινούς χώρους. Ετσι φαίνονται τα καλά γραφικά ?

Πάνε τα λεφτά. Το χαρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARK [Χθες, στις 23:59]

Ωραίο παιχνίδι. Μα καλά είστε μαζόχες?

Τι βία είναι αυτή? Σε φτίαχνει. Βγάζει απο μέσα μας τα ζωόδη ανθρώπινα ένστικτα.

Τι το κακό έχει η βία?:rolleyes:

Χωρίς πλάκα τώρα...δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρα.

Αλλά ακόμα και αν το δείς από αυτή την σκοπιά,το παιχνίδι έχει πολύ μικρό ποσοστό βίας.

Αν το συγγρίνεις με το SOF2 ας πούμε ή με το Bloodrayne.Τι σε ενόχλησε δεν κατάλαβα.:blink:

Σκοτώνεις τέρατα(το αρχέγονο concept δηλαδή) τα οποία και εξαφανίζονται αμέσως.

’λλωστε στο θέμα των παιχνιδιών έχω την πεποίθηση ότι πιο επικύνδυνος είναι ένας που την βρίσκει παίζοντας με τις ώρες Civilization από ότι κάποιο βίαιο FPS.

Πάνε τα λεφτά. Το χαρίζω.

:jump: Να σου στείλω PM να μου το στείλεις?Please.Με δικά μου έξοδα.(καβατζώθηκα:clap: :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.