Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

Μιας κι είμαστε πολλοί που έχουμε αυτό το κινητό, ας ανοίξουμε κι ένα θέμα γι' αυτό (τσάμπα είναι).

Κλασικά, εδώ θα συζητάμε απορίες, προβλήματα, ιδέες, για να είναι μαζεμένα.

Happy posting :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Για πείτε ROMs. Οι αδερφές που έχουν stock παρακαλώ να αποχωρήσουν :p

Εγώ ούτε jelly bean δεν έχω ακόμα :p

Επειδή τώρα μπήκα στον κόσμο του android. Έχετε να προτείνετε κάνα ελληνικό πληκτρολόγιο της προκοπής;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την 1η μέρα το έκανα Google Branded και πέρασα 4.1.1. Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ πληρώνουμε ""Nexus"" για να παίρνουμε κατευθείαν updates πρέπει και πάλι να περιμένουμε τη Samsung.. αλλά άξιζε τον κόπο. Με custom ROMs δεν έχω ασχοληθεί και δύσκολο το κόβω, η stock JB είναι ταχύτατη. ΑΛΛΑ κάποια πράγματα που είχα στο X5 μου λείπουν, πχ οι συντομεύσεις WiFi κλπ στο swype των Notifications και οι επιλογές restart/screenshot κλπ στο Power Off menu. Δεν έχω ψάξει αν γίνεται να τα προσθέσω στη stock ή πρέπει να περάσω άλλη ROM.

Για πληκτρολόγιο θα σου πρότεινα το Ελληνικό Swype που βρήκα στο myphone.gr αλλά κάποιο bug έχει, πατάω γράμματα και αντικαθιστά το ένα το άλλο αντί να πάνε σε σειρά και πρέπει να ψαχτώ κι' εγώ για άλλο. Σε swype δουλεύει κανονικά, σε κανονική πληκτρολόγηση ορισμένες φορές παρουσιάζεται το bug.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την 1η μέρα το έκανα Google Branded και πέρασα 4.1.1.

Δηλαδή το έκανες να παίρνει updates από την google κι όχι όταν δίνει το ok η Samsung. Σωστά;

Ψάχνοντάς το λίγο βρήκα αυτό κι απ' ότι κατάλαβα πρέπει να έχουμε σαν firmware variant "yakju" (το δικό μου έχει yakjuxw).

Μήπως όμως έχουμε πλεονεκτήματα στην Ελλάδα με το ήδη εγκατεστημένο firmware;

Για πληκτρολόγιο θα σου πρότεινα το Ελληνικό Swype που βρήκα στο myphone.gr αλλά κάποιο bug έχει, πατάω γράμματα και αντικαθιστά το ένα το άλλο αντί να πάνε σε σειρά και πρέπει να ψαχτώ κι' εγώ για άλλο. Σε swype δουλεύει κανονικά, σε κανονική πληκτρολόγηση ορισμένες φορές παρουσιάζεται το bug.

Εγώ έβαλα το Go keyboard, αλλά δε μου αρέσει και πολύ και το χρησιμοποιώ αναγκαστικά μόνο για τα Ελληνικά. Για τα αγγλικά γυρνάω στο default.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION] : http://www.thelab.gr/mobile-computing/yparxei-episimi-anavathmisi-gia-galaxy-nexus-se-112096.html

JB έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν χρειάζεται να βάζεις επιπλέον.

[MENTION=4655]racer[/MENTION] : Custom rom δεν θέλω για ταχύτητα ή για καλύτερη μπαταρία (αν και πολλές έχουν και τα δύο), αλλά για τα ενσωματωμένα features/apps

πχ

advanced power menu

shortcuts με όλες τις λειτουργίες (wifi, bt, tether, data, flashlight,+++)

adblock

root uninstaller

rom features (μικρότερο navbar/remove boot animation/weather+calendar @ lockscreen/oc/λιγότερες οθόνες/ξύλωμα και αποδέσμευση του χώρου του ΑΧΡΗΣΤΟΥ google now ++++++++++)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα ότι έχει δικό της Ελληνικό. Ωραίος :D.

advanced power menu

shortcuts με όλες τις λειτουργίες (wifi, bt, tether, data, flashlight,+++)

Αυτά δε γίνεται να μπουν σαν εφαρμογές; Adblock έχω εγκαταστήσει από το market πάντως, είμαι rooted..

Link to comment
Share on other sites

Shortcuts γίνεται με το Power Toggles (μπαίνει σε όλα τα κινητά. Από Sony x10 mini, εώς galaxy note), αλλά το προτιμώ built-in. Για power menu δεν ξέρω. "Όλες" οι custom το έχουν οπότε δεν ψάχτηκα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μια βοήθεια ρε παίδες. Προσπαθώ να περάσω drivers και να κάνω backup το τωρινό firmware του κινητού (για παν ενδεχόμενο), πριν το αλλάξω.

Ακολουθώ αυτούς τους δύο οδηγούς

xda-developers - View Single Post - [HOW-TO] [GSM & CDMA] Convert to latest yakju/takju/mysid (incl JB) / Return to stock

xda-developers - View Single Post - [DEPRECATED] Change to 4.0.4 yakju from yakjuxw (or ANY other version)

αλλά μάλλον κάτι πάει στραβά κατά την εγκατάσταση των drivers και στην εντολή fastboot devices (στο δεύτερο οδηγό) δε μου δείχνει συσκευές.

Δοκίμασα να εγκαταστήσω τους drivers και με το usb debugger και με fastboot...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να ξαναπεράσεις drivers όταν είσαι σε fastboot mode. Είχα βάλει μία όταν ήμουν με φορτωμένη rom και μία όταν είχα μπει σε fastboot. Κάτι τέτοιο. (γενικά αυτό ήταν και το μόνο (5λεπτο) πρόβλημα που αντιμετώπισα με την αλλαγή σε yakju)

Για να κάνεις backup πρέπει να έχεις κάποιο recovery. Φλάσαρε μόνο cwm, κάνε backup και μετά fcuk the mall.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να ξαναπεράσεις drivers όταν είσαι σε fastboot mode. Είχα βάλει μία όταν ήμουν με φορτωμένη rom και μία όταν είχα μπει σε fastboot. Κάτι τέτοιο. (γενικά αυτό ήταν και το μόνο (5λεπτο) πρόβλημα που αντιμετώπισα με την αλλαγή σε yakju)

Για να κάνεις backup πρέπει να έχεις κάποιο recovery. Φλάσαρε μόνο cwm, κάνε backup και μετά fcuk the mall.

Θα το κάνω πάλι από την αρχή και βλέπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα. Βάλε τον driver που σου λέει στο πρώτο σύνδεσμο σου 5-6 φορές μέχρι να μπει και τα υπόλοιπα πάνε νεράκι.

Μου βγαλε την πίστη ο driver λίγο, αλλά τώρα κάνω install JB :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω βρει από που αλλάζει :p

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Στην "επιφανεια εργασιας" κάνε scroll από κάτω προς τα πάνω για να εμφανιστεί το σηματάκι της google. Θα σου δείξει παλιές αναζητήσεις νομίζω με το voice.

Αν scrollarεις κάτω κάτω θα δεις λέει sample cards. Κλικαρεις εκεί, και στην κάρτα weather επιλέγεις settings και αλλάζεις το weather units.

EDIT: Δικιά μου ερώτηση τώρα :p

Έχει ασχοληθεί κανείς με sync μουσικής στο android; Γιατί το να περνάς χύμα κομμάτια δεν είναι ότι και πιο βολικό απο θέμα "παρακολούθησης".

Έψαξα λίγο και βρήκα αυτά τα δύο http://www.doubletwist.com/ , http://www.tunesync.com/index.php. Το πρώτο όμως δε θα παίξει με το Nexus.

Επίσης δε ξέρω βέβαια τη παίζει με winamp (μάλλον δε θα κάνει δουλειά) και windows media center (θέλω να το αποφύγω).

Link to comment
Share on other sites

CM10 nightlies + Leankernel

TWRP 2.2 recovery fully touch με υποστηριξη goo.im app για ευκολα update

ταπανταολα

Εχεις βρει cm10 based rom που να δουλευει το flashlight?

Twpr δεν εχω δει εικονες και δεν δοκιμασα να βαλω. Εχω μεινει με cwm 6 touch. Μεγαλη διαφορα;

Απο rom ειμαι στην bamf paradigm 2.2 με trinity kernel

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βρει cm10 based rom που να δουλευει το flashlight?

Twpr δεν εχω δει εικονες και δεν δοκιμασα να βαλω. Εχω μεινει με cwm 6 touch. Μεγαλη διαφορα;

Απο rom ειμαι στην bamf paradigm 2.2 με trinity kernel

Νομιζω η JellyBro δουλευει το torch

TWRP ειναι epic συνδιασμος με goo.im ωστε να flash-αρεις κατευθειαν απο την ROM χωρις να χρειαζεται να ακουμπισεις καν το κινητο σε recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.