Jump to content



Τι σκότωσε το Linux Desktop


astrolabos

Recommended Posts

Πάντως το kde δεν είναι πιο βαρύ από το gnome, ίσως είναι για μερικές δεκάδες mb. Στο λάπτοπ μου (fedora 32bit) όλο το σύστημα με kde δεν ξεπερνάει το μισό gb, οπότε δεν το θεωρώ και βαρύ. Το κακό είναι ότι έχει ενεργοποιημένα by default κάποια μαλλον άχρηστα services όπως akonadi και nepomuk που δεν είναι και ελαφριά. Η αποτυχία του kde ήταν τα άπειρα προβλήματα με την έκδοση 4 που απομάκρυναν πολύ κόσμο, αλλά πλέον έχει στρώσει και είναι σταθερότατο. Α, πρόσφατα βγήκε το qt5 και ετοιμάζεται και το kde 5, το ξέρατε; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION]

Κι εγώ παλιά επί εποχής dos και win 3.1 ήξερα τι έιναι κάθε αρχείο μέσα στο pc και του άλλαζα τα φώτα στο optimization. Ήμουν ομως 19 χρονών και είχα άπειρο ελεύθερο χρόνο. Τώρα δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το κάνω. Πέρα από το ότι δεν περισσεύει χρόνος για τέτοια, το να βάλεις 2-4 giga μνήμης παραπάνω είναι εύκολο και γίνεται με μικρό κόστος. Οπότε αν στο boot πιάνεις 200-300 κβ λιγότερα είναι ασήμαντο για το 95% των περιπτώσεων χρήσης.

Το σχόλιο για το desktop σου ήταν περισσότερο για την εικόνα στον browser που φαίνεται και λιγότερο για το ίδιο το desktop. :flower:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION]

Κι εγώ παλιά επί εποχής dos και win 3.1 ήξερα τι έιναι κάθε αρχείο μέσα στο pc και του άλλαζα τα φώτα στο optimization. Ήμουν ομως 19 χρονών και είχα άπειρο ελεύθερο χρόνο. Τώρα δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το κάνω. Πέρα από το ότι δεν περισσεύει χρόνος για τέτοια, το να βάλεις 2-4 giga μνήμης παραπάνω είναι εύκολο και γίνεται με μικρό κόστος. Οπότε αν στο boot πιάνεις 200-300 κβ λιγότερα είναι ασήμαντο για το 95% των περιπτώσεων χρήσης.

Το σχόλιο για το desktop σου ήταν περισσότερο για την εικόνα στον browser που φαίνεται και λιγότερο για το ίδιο το desktop. :flower:

Ααα LOL οκ λάθος μου.:happy2:

Δεν είναι θέμα χρόνου,απλά μαρέσει να πειραματίζομαι σε τέτοιες εφαρμογές που συνήθως απαιτούν κώδικα(πχ στην συγκεκριμένη περίπτωση Lua) για να το προσαρμόσεις.Άρα το τερπόν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μάνα μου που δεν είχε δουλέψει ποτέ σε windows και έκανε τα πρώτα της βήματα σε Linux προ εξαμήνου γιατί μπορεί;Φυσικά χρησιμοποιήσα μία user friendly διανομή και κάνει τα απολύτως βασικά.Ναι βασικό είναι να μην χρειάζεσαι το photoshop,premiere και άλλες εμπορικές εφαρμογές.Βασικό είναι τα ακόλουθα browsing,media(video,music,photos),άντε και κανα office.

:OT: δώσε τα φώτα σου και σε μας μια και είμαι στο searching...

Link to comment
Share on other sites

δώσε τα φώτα σου και σε μας μια και είμαι στο searching...

To παλιό μου laptop 8 ετών(AMD turion 64 @ 1,6 GHz // 1 GB RAM // ATI X600), έχει αποσυρθεί εδώ και 2 χρόνια και το δουλεύει ο πεθερός μου (70 ετών) από Θεσ/νίκη για να βλέπει τον γιο μου μέσω skype + να σερφάρει. Του έχω περάσει Ubuntu 10.04 (η προηγούμενη LTS) και όλα πάνε σφαίρα. Φαντάσου έναν 70άρη να χειρίζεται pc (αν ήταν win, το σύστημα κάθε 2 μήνες θα ήθελε συντήρηση τουλάχιστον για καθαρισμό malware).

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο σύστημα θα σήκωνε την 12.04 (δεν του έχω κάνει αναβάθμιση, διότι το cd του είναι σπασμένο και δεν μπουτάρει από usb). Πάντως η 10.04 είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ για έναν ηλικιωμένο άνθρωπο με μηδενική εμπειρία σε pc.

Link to comment
Share on other sites

εχω καμια ώρα plus, με lubuntu και διάολε, δεν μπορεί να μου αρέσει τόσο πολύ.

για κάποιο λόγο ενώ έιχα δοκιμάσει αρκετές διανομές δεν ειχα δει με καλό μάτι lubuntu κτλ.

ειναι πάνω σε ενα laptop με celeron 1.4 + 1 Gb.

ουαου! το λαπτοπ προορίζεται για την μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, το Linux έχει φτιαχτεί για να υποστηρίζει το internet, εξού και τα εκατομμύρια που βγάζουν στην Red Hat και την Novel. Προτεραιότητα είναι να περνάνε kernel features και να bugfixes που σχετίζονται πρώτα με τον enterprise domain και μετά (σχεδόν ποτέ) με τον home user.

Μόνο το Ubuntu προσπαθεί να φτιάξει μία user friendly και out-of-the-box διανομή, η οποία χρηματοδοτείται από την Canonical -- εξού και η επιτυχία της. Προφανώς και δεν μπορούσαν να παρέχουν τηλεφωνική υποστήριξη στον κάθε χρήστη που είχε 10 διαφορετικά DE (Gnome 2, Gnome 3, KDE 3, KDE 4, Xfce, e17, fluxbox, openbox κλπ κλπ) συν άλλα τόσα χίλλια μύρια hacks. Ήθελα ένα ενιαίο desktop που θα μπορούσαν να παρέχουν υποστήριξη και τσουπ γεννήθηκε το Unity. Η Valve δεν επέλεξε τυχαία το Ubuntu να γίνει η πρώτη διανομή που θα υποστηρίξει το Steam -- σκεφτείτε το Ubuntustore, και το debian που έχει τα περισσότερα πακέτα στο linux, άσχετα αν δε θεωρείται το RPM ως standard.

Το Suse φτιαχνει το KDE, το Fedora το Gnome, το Ubuntu το Unity και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Τώρα αν ο de Icaza την είδε Linus Torvalds και θέλει να το παίξει ντίβα που άλλαξε στρατόπεδο δεν θα πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν win, το σύστημα κάθε 2 μήνες θα ήθελε συντήρηση τουλάχιστον για καθαρισμό malware

πολύ προκατειλημμένη άποψη. Εδώ και 2 χρόνια έχω στήσει μηχάνημα για τους γονείς μου, με win7, και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, και δε χρειάζεται καμία συντήρηση. Το ίδιο συμβαίνει, βέβαια, και με το αρχαίο laptop μου (sony vaio fs 115m) που του έχω περάσει fedora.

Link to comment
Share on other sites

πολύ προκατειλημμένη άποψη. Εδώ και 2 χρόνια έχω στήσει μηχάνημα για τους γονείς μου, με win7, και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, και δε χρειάζεται καμία συντήρηση. Το ίδιο συμβαίνει, βέβαια, και με το αρχαίο laptop μου (sony vaio fs 115m) που του έχω περάσει fedora.

Δεν έχουμε όλοι hackers γονείς :p

Εμένα ούτε εκτύπωση δεν ξέρουν να κάνουν, τι fedora αμα τους βάλω δεν θα ξανα ακουμπήσουν το PC.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε όλοι hackers γονείς :p

Εμένα ούτε εκτύπωση δεν ξέρουν να κάνουν, τι fedora αμα τους βάλω δεν θα ξανα ακουμπήσουν το PC.

Δε νομίζω πως έχει να κάνει με ικανότητα.

Οι χρήστες η/υ μεγάλης ηλικίας είναι λίγο έως πολύ "tabula rasa",σε αντίθεση με εμάς που έχουμε μια προϊστορία με windows και έχουμε ως ένα βαθμό συνηθίσει σε αυτό το gui.

Εαν τους ξεκινήσεις με ένα σύγχρονο linux window manager δεν πιστεύω πως θα παιδευτούν παραπάνω.Ούτως ή άλλως τις συντομεύσεις που θα τους φτιάξεις στην επιφάνεια εργασίας θα χρησιμοποιούν (όπως κάνουν και οι δικοί μου γονείς)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως έχει να κάνει με ικανότητα.

Οι χρήστες η/υ μεγάλης ηλικίας είναι λίγο έως πολύ "tabula rasa",σε αντίθεση με εμάς που έχουμε μια προϊστορία με windows και έχουμε ως ένα βαθμό συνηθίσει σε αυτό το gui.

Εαν τους ξεκινήσεις με ένα σύγχρονο linux window manager δεν πιστεύω πως θα παιδευτούν παραπάνω.Ούτως ή άλλως τις συντομεύσεις που θα τους φτιάξεις στην επιφάνεια εργασίας θα χρησιμοποιούν (όπως κάνουν και οι δικοί μου γονείς)

Ακριβώς,ότι είπα παραπάνω και στην δική μου περίπτωση.

Δηλαδή η μάνα μου που δεν είχε δουλέψει ποτέ σε windows και έκανε τα πρώτα της βήματα σε Linux προ εξαμήνου γιατί μπορεί;Φυσικά χρησιμοποιήσα μία user friendly διανομή και κάνει τα απολύτως βασικά.

Να συμπληρώσω ότι χρησιμοποιήθηκε ένας παλιός acer φορητός υπολογιστής,με amd sempron 3000+,512mb ram,ati x600...Και πάει πέραν του δέοντος γρήγορα.Σαν την περίπτωση του deninho.

Πάντως,αυτό προκύπτει απο το γνωστό πρόβλημα,ότι κάποιος αρχάριος θα πάρει έναν υπολογιστή με προεγκαταστημένο λειτουργικό τα windows(ειδικά σε φορητούς),εεεε εκεί είναι δύσκολο να τον μεταπείσεις όταν θα το εχει συνηθίσει.Πάλι ποδήλατο θα μαθαίνει;:hehe:

Link to comment
Share on other sites

O end user θελει ευκολια, θελει να παταει ενα κουμπακι και να γινεται η δουλεια του. Δεν θελει να ψαχνει για drivers, να γραφει σε terminal και να τρωει γενικα χρονο για πραγματα που πρεπει να δουλευουν out of the box. Εχω μια εκδοση ubuntu σε partition την οποια διατηρω μονο ελεω android. Δεν εχει ηχο, και για να δουλεψει το extended desktop επρεπε να ψαξω. Δεν μ' αρεσει να ψαχνω χωρις να το θελω. Μπορει να ψαχνομαι με το Android αλλα ειναι απο επιλογη οχι απο αναγκη

ΟΤΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ γινουν τα παντα plug 'n' play τοτε το συζηταμε γιατι εχουν αρκετα πλεονεκτηματα οι διαφορες εκδοσεις (οπως το centralized update για τα παντα, ΧΩΡΙΣ ξεχωριστη εφαρμογη), ειναι ελαφρυ σαν λειτουργικο.

Στα σταθερά distro, τα πάντα είναι plug'n'play. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που θυμάμαι να έκανα linux εγκατάσταση και να μην παίζαν τα πάντα out of the box. Στο desktop μου, τα win7 δεν αναγνωρίζουν την κάρτα δικτύου. Πώς θα κατεβάσω driver χωρίς ethernet μαμώ το μυαλό σας? Στο debian wheezy που έχω, παίζουν τα πάντα :)

πολύ προκατειλημμένη άποψη. Εδώ και 2 χρόνια έχω στήσει μηχάνημα για τους γονείς μου, με win7, και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, και δε χρειάζεται καμία συντήρηση. Το ίδιο συμβαίνει, βέβαια, και με το αρχαίο laptop μου (sony vaio fs 115m) που του έχω περάσει fedora.

Ισχύει αυτό. Με windows7 τα μηχανήματα δεν θέλουν το κλασσικό format κάθε 6-12 μήνες που μας είχαν συνηθίσει τα XP

Πάντως αυτό για το user-friendliness των windows είναι μεγάλη κοτσάνα. Αν βάλεις 2 άτομα που δεν ξέρουν από υπολογιστές (παιδιά ή ηλικιωμένους) σε linux και σε windows, το linux θα μάθουν να το χειρίζονται πιο γρήγορα. Το έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις. Απλά ότι οι περισσότεροι έχουν μάθει από τα 10 στη λογική windows, κάνει την linux λογική να φαίνεται ξένη. Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι περισσότεροι είναι ότι "ξένη" ΔΕΝ σημαίνει χειρότερη.

Προσωπικά, πρόσφατα έκανα μετάβαση σε gnome3 σε desktop και laptop. To desktop είναι μηχάνημα 1 χρόνου, το laptop είναι macbook 6ετίας. Και στα 2 τα πάντα έπαιξαν με την μία. Και στα 2 τα πάντα πάνε αέρας. Το gnome3 όσο ξένο μου φάνηκε στην αρχή, τόσο με έχει βολέψει τώρα. Μπορώ να πω ότι είναι το πιο γρήγορο γραφικό για να κάνεις την δουλειά σου, συμπεριλαμβανομένου windows και os x (χωρίς να έχω δοκιμάσει kde4). Ένα πράγμα με έχει ξενερώσει μόνο: Έχουν προσπαθήσει σε κάποιους τομείς να το κάνουν os x στυλ και έχει χάσει αρκετά την λειτουργικότητα του παλιού καλού gnome. Παράδειγμα τα system preferences έχουν γίνει πλέον φτηνή αντιγραφή του os x, και δεν προσφέρουν σε καμία περίπτωση τις δυνατότητες που είχαν στο προηγούμενο gnome.

Link to comment
Share on other sites

Με windows7 τα μηχανήματα δεν θέλουν το κλασσικό format κάθε 6-12 μήνες που μας είχαν συνηθίσει τα XP.

Κάθε μηχάνημα είναι τόσο καλό ή κακό όσο ο χρήστης του. Έχω PC του 2002 (AMD Athlon XP 2400+, nVidia Ti4200, 1GB) με 8χρονη+ εγκατάσταση XP και είναι μια χαρά (web machine πλέον σε συγγενή).

Τώρα για το τί είναι ευκολότερο και τί όχι τα πάντα είναι υποκειμενικά. Το μόνο αντικειμενικό είναι ότι πιο εύκολα θα βγάλει άκρη ο win user από οποιονδήποτε άλλο. Ο λόγος είναι ότι ακόμη κι αν δεν βγάλει ακρη μόνος του, θα βρει κάποιον να του πει. Το 90% και βάλε των χρηστών είναι σε ίδιες πλατφόρμες, win δηλαδή. Και οι γονείς σου win θα είχαν αν δεν ήσουν εσύ ο linuxας να τους το προτείνεις/επιβάλεις/διαφωτίσεις/whatever.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μηχάνημα είναι τόσο καλό ή κακό όσο ο χρήστης του. Έχω PC του 2002 (AMD Athlon XP 2400+, nVidia Ti4200, 1GB) με 8χρονη+ εγκατάσταση XP και είναι μια χαρά (web machine πλέον σε συγγενή).

Τώρα για το τί είναι ευκολότερο και τί όχι τα πάντα είναι υποκειμενικά. Το μόνο αντικειμενικό είναι ότι πιο εύκολα θα βγάλει άκρη ο win user από οποιονδήποτε άλλο. Ο λόγος είναι ότι ακόμη κι αν δεν βγάλει ακρη μόνος του, θα βρει κάποιον να του πει. Το 90% και βάλε των χρηστών είναι σε ίδιες πλατφόρμες, win δηλαδή. Και οι γονείς σου win θα είχαν αν δεν ήσουν εσύ ο linuxας να τους το προτείνεις/επιβάλεις/διαφωτίσεις/whatever.

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση των windows υπάρχει ο κίνδυνος απο αρχάριο χρήστη,να "καταστρέψει" άθελα του την εγκατάσταση λόγω registry.Απαιτούνται σε windows εργασίες συντήρησης κάθε τόσο.(και δεν εννοώ τα Updates του λειτουργικού)

Και στην περίπτωση του linux θα βρεί κάποιον να του πεί,είτε άμεσα είτε έμμεσα.Τα νούμερα για τα win είναι τόσο ψηλά λόγω τον OEMs.

Το πρόβλημα είναι ότι άλλος επιβάλει τα win,όχι εμείς πάντως καλώς ή κακώς.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μηχάνημα είναι τόσο καλό ή κακό όσο ο χρήστης του. Έχω PC του 2002 (AMD Athlon XP 2400+, nVidia Ti4200, 1GB) με 8χρονη+ εγκατάσταση XP και είναι μια χαρά (web machine πλέον σε συγγενή).

Μιλάμε για το μέσο χρήστη, που θα κάνει κάποιες εγκαταστάσεις / απεγκαταστάσεις το μήνα και κάποια updates. Αν το pc το έχεις σε frozen state και δεν γράφεται/σβήνεται τίποτα στην εγκατάσταση, λογικό είναι να μην πάθει τπτ.

Και στην περίπτωση του linux θα βρεί κάποιον να του πεί,είτε άμεσα είτε έμμεσα.Τα νούμερα για τα win είναι τόσο ψηλά λόγω τον OEMs.

Το πρόβλημα είναι ότι άλλος επιβάλει τα win,όχι εμείς πάντως καλώς ή κακώς.

Και που είσαι ακόμα. Κάτσε να δούμε τι θα γίνει και με το περιβόητο safe boot. Γιατί αν γίνουν όπως τα θέλει η MS, όχι μόνο θα παίρνεις αναγκαστικά laptop με windows, αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις και οτιδήποτε άλλο. Γιατί safe way = the microsoft way :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό για το user-friendliness των windows είναι μεγάλη κοτσάνα. Αν βάλεις 2 άτομα που δεν ξέρουν από υπολογιστές (παιδιά ή ηλικιωμένους) σε linux και σε windows, το linux θα μάθουν να το χειρίζονται πιο γρήγορα. Το έχω δει σε αρκετές περιπτώσεις. Απλά ότι οι περισσότεροι έχουν μάθει από τα 10 στη λογική windows, κάνει την linux λογική να φαίνεται ξένη. Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι περισσότεροι είναι ότι "ξένη" ΔΕΝ σημαίνει χειρότερη.

Αυτό ισχύει, όχι μόνο για το Linux αλλά για οτιδήποτε άλλο που δεν είναι Windows. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ημιμάθεια αυτών που στήνουν ένα σύστημα για ένα παιδί ή ενήλικα, φιλικό ή συγγενικό πρόσωπο, και συνήθως αναλαμβάνουν να δείξουν και πως λειτουργεί ή συχνά να επιλύσουν θέματα που ανακύπτουν, οπότε στην ημιασχετσοσύνη τους μέσα θα περάσουν Windows (γιατί ΟΙ ΙΔΙΟΙ "ξέρουν" μόνο αυτά).

Και που είσαι ακόμα. Κάτσε να δούμε τι θα γίνει και με το περιβόητο safe boot. Γιατί αν γίνουν όπως τα θέλει η MS, όχι μόνο θα παίρνεις αναγκαστικά laptop με windows, αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις και οτιδήποτε άλλο. Γιατί safe way = the microsoft way :hehe:

Απλώς θα επισημοποιηθεί το πράγμα, αφού στην ουσία όλοι οι κατασκευαστές "συμβατών" μητρικών υποστηρίζουν ουσιαστικά μόνο Windows, ακόμη κι αν δεν το παραδέχονται. Μην έχουμε αυταπάτες. Το ότι μπορεί να τρέξει και άλλο λειτουργικό είναι μάλλον ατυχής σύμπτωση, άσε που θα πρέπει να χακέψεις και να κάνεις override τα buggy BIOS tables για να πεις ότι λειτουργεί σωστά. Το καλύτερο είναι ότι με το safe boot θα καταφέρει επιτέλους η Micro$oft να κάνει τα Windows 7/8/9/... "επιτυχία", αφού δεν θα τρέχουν οι προηγούμενες εκδόσεις (γιατί το νταβαντζιλίκι των κατασκευαστών laptops με τους drivers κτλ δεν είναι αρκετό). :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση των windows υπάρχει ο κίνδυνος απο αρχάριο χρήστη, να "καταστρέψει" άθελα του την εγκατάσταση λόγω registry. Απαιτούνται σε windows εργασίες συντήρησης κάθε τόσο.(και δεν εννοώ τα Updates του λειτουργικού).

Ο αρχάριος να κάτσει στ αυγά του και να μην τρέχει utilities αμφιβόλου προέλευσης και αξίας. Θυμάμαι κάποτε βιαζόμουν και έτρεξα ένα cc cleaner ή κάπως έτσι θεωρώντας δεδομένο ότι θα μου δείξει τι προβλήματα βρήκε για να αποφασίσω κι αυτό έκανε σκούπα κανονικά ότι βρήκε! Δεν φταίνε τα win για τέτοια σκηνικά.

Δεν θέλω να επιβάλω ότι το Α είναι καλύτερο από το Β. Απλά δεν είναι σωστό να το εξετάσεις απομονωμένα. Αν και το linux είχε την διείσδυση που έχουν τα win πίστεψέ με δεν θα ήταν καθόλου ελαφρύ και γρήγορο κτλ καλά που λέτε τώρα. Δείτε τον chrome. Φτιάχτηκε από το μηδέν σε καθαρή κόλλα χαρτί, χωρίς ανάγκες για συμβατότητα με λάθη του παρελθόντος (βλ. ΙΕ6), και είχε όλες τις βασικές προδιαγραφές να γίνει γρήγορος και super. Κακώς κι εδώ μερικοί συγκρίνετε κώδικες του 2006 με κώδικες του 1996. Δε συγκρίνονται ούτε σε μέγεθος ούτε σε ποιότητα.

Τα νούμερα για τα win είναι τόσο ψηλά λόγω τον OEMs.

Δεν αντιλέγω, αλλά ανθρωποι δεν τα παίρνουν κι αυτά? Κάποτε κάποιοι ΟΕΜς ξεκίνησαν να δίνουν linux θυμάμαι αλλά δεν περπάτητε - η αγορά έχει δικές της αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά ανθρωποι δεν τα παίρνουν κι αυτά? Κάποτε κάποιοι ΟΕΜς ξεκίνησαν να δίνουν linux θυμάμαι αλλά δεν περπάτητε - η αγορά έχει δικές της αρχές.

Δεν περπάτησε γιατί πήγαινες να αγοράσεις laptop με linux, και αντί να είναι 10-20-50 ευρώ φτηνότερο, ήταν ή στα ίδια λεφτά ή ελάχιστα ακριβότερο. Γιατί ρε φίλε? Αφού δεν πληρώνω την άδεια, γιατί δεν μου το δίνεις λίγο φτηνότερο? Δεν ξέρω αν πέφτει ρευστό από την MS ή απλά οι εταιρίες θέλαν να βγάλουν το κατιτίς παραπάνω... Όπως και να έχει πάντως, ήταν απαράδεκτο το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.