Jump to content



Recommended Posts

Για να αποδίδουν άψογα, δυστυχώς πρέπει να κάνεις πολλές δοκιμές για να δεις τι είναι καλύτερο.

Λογικά το stripe size να είναι 16Κ ή 32Κ.

Να κάνεις enable το write back cache.

Και να έχεις την τελευταία OROM μαζί με τους τελευταίους IRST για να παίζει το TRIM.

Με το partitioning δεν θα κερδίσεις κάτι. Δεν είναι μηχανικοί δίσκοι.

Υ.Γ. Βιάστηκες με τους 840 τους απλούς.

γιατι βιάστηκα ? τα pro ειναι ενα 50αρι πανω στο ssd...

Θα δω διαφορά στην απόδοση ? από οτι ξεχωριστά.... γενικά αξίζει το raid 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά ως προς τι; Διαφορά δεν θα δεις σε τίποτα σχεδόν. Τα transfer rates σίγουρα θα είναι διπλάσια αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι πολύ μικρές για να γίνουν αντιληπτές.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά ως προς τι; Διαφορά δεν θα δεις σε τίποτα σχεδόν. Τα transfer rates σίγουρα θα είναι διπλάσια αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι πολύ μικρές για να γίνουν αντιληπτές.

..... γενικα το 840 (non pro) πως το βλεπεις ?

Να σου πω πρεπει να βαλω drivers κατα την εγκατασταση των windows 7 x64bit ? ή θα το παρει και θα κανει Install ?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά ως προς τι; Διαφορά δεν θα δεις σε τίποτα σχεδόν. Τα transfer rates σίγουρα θα είναι διπλάσια αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι πολύ μικρές για να γίνουν αντιληπτές.

Διπλασια transfer rates αλλά καμία διαφορά;

Τότε γιατί βιάστηκε/κα;

(Ο 500αρης πχ ειχε ενα 100αρι πανω σε Pro...δεν το λες και λίγο....)

Αν εχεις αποψη για τον Crucial M4 για πε...Εννοω ειναι κανα 100αρι φθνότερος από τον 840 (non pro) και ειμαι περιεργος αν εχει διαφορες στην πραξη (όπως το βλεπω, μαλλον οχι....)

Link to comment
Share on other sites

Από τον 840 non pro, νομίζω ο 830 είναι πιο γρήγορος.

Δεν χρειάζεται να βάλεις drivers. Το raid0 θα το δει κανονικά.

Αποψή μου, βάλε drivers κατά την εγκατάσταση, τους τελευταίους από Intel.

Τι θανατος ειναι αυτος...ευθεια γραμμη!

Samsung 830 vs 840 vs 840 pro -> AnandTech - Samsung SSD 840 (250GB) Review

post-478-1416076763,9577_thumb.png

post-478-1416076764,0709_thumb.jpg

post-478-1416076764,1627_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι το κανε αυτο η samsung εβγαλε δηλ. χειροτερο drive απο τον 830 ενω μπορουσε να βγαλει μονο μια σειρα 840 και τελος.

Ολοι θα στραφουν στον 840 pro, θα αυξηθει η ζητηση, θα πεσει η τιμή, με αποτελεσμα να σκοτωσει απο μονη της τον απλο 840.

Link to comment
Share on other sites

Το review στο anandtech το ειδατε ....που ειναι χειρότερος ο 840 απο τον 830 ? Στα πιο πολλα ειναι μπροστα σε αλλα ειναι πιο πισω... και τα 120 ευρω παραπανω που θελει στο raid 0 το 840 pro ειναι πολλα! Ασε που δεν υπαρχει ακομα ο δισκος....

μια χαρα τον βλεπω εγω τον 840, τι πρεπει να κοιταξω και να με προβληματίσει ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το review στο anandtech το ειδατε ....που ειναι χειρότερος ο 840 απο τον 830 ? Στα πιο πολλα ειναι μπροστα σε αλλα ειναι πιο πισω... και τα 120 ευρω παραπανω που θελει στο raid 0 το 840 pro ειναι πολλα! Ασε που δεν υπαρχει ακομα ο δισκος....

μια χαρα τον βλεπω εγω τον 840, τι πρεπει να κοιταξω και να με προβληματίσει ?

Τίποτα. Μια χαρά είναι το drive.

Απόλαυσέ το και μην σε απασχολούν άλλο τα νούμερα.

Αν εχεις αποψη για τον Crucial M4 για πε...Εννοω ειναι κανα 100αρι φθνότερος από τον 840 (non pro) και ειμαι περιεργος αν εχει διαφορες στην πραξη (όπως το βλεπω, μαλλον οχι....)

Εξαρτάται την πράξη. Ο 840 και ο 830 είναι σίγουρα καλύτεροί του. Ελάχιστα όμως.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια θα λέμε, "ποιος είναι καλύτερος ο Μ4, ο 840 ή ο 830;" How long is a piece of string?

Αν πάτε για ρεκόρ στο PCMark, αφήστε τους όλους και πάρτε κανένα Revodrive/Fusionio. Από την στιγμή που δεν πάτε για κει, πάρτε όποιον σας γεμίζει το μάτι, τον φτηνότερο, αυτόν με την καλύτερη εγγύηση κλπ.

Είμαστε πλέον τυχεροί και οι καλύτεροι SSD στην αγορά είναι και ανάμεσα στους φτηνότερους, παράγοντας που θα έπρεπε να σας κάνει να διαλέξετε πιο γρήγορα. Να πεις ότι έκανε 100 ευρώ ο Agility 3 και 200 ο 830 να σου πω "όντως είναι δίλλημα". 155 ο ένας, 161 ο άλλος, 170 ο τρίτος, πάρε έναν και δεν πρόκειται να το μετανιώσεις.

Πείτε μου και μένα σε ποιο σενάριο θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο ο Sebastian που δεν πήρε τους Pro, για να καταλάβω. Που θα κάνει 0.2 δευτερόλεπτα περισσότερα ο non-Pro να τρέξει το παιχνίδι;

Μια γουλιά από τον φραπέ θέλει 2-3 δευτερόλεπτα και να βρεις το σωστό πλήκτρο στο πληκτρολόγιο θέλει άλλο 1" (3-4" για τον sebastian :hehe:) - είπαμε το νέο bottleneck είναι χρήστης. Απολαύστε τους SSD σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες απο που πηρατε?Γιατι δοκιμαζω απο amazon και μου λεει δεν μπορει να στειλει στην διευθυνση μου. Ξερει κανεις τι γινεται? Το overclockers.co.uk δειχνει να εχει αλλα δεν ξερω τι παιζει και δεν μου εχει επιλογη αποστολης. Μονο να παω να το παρω απο κει LOL... :p Ξερει κανεις κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

@sstav δεν είναι δικός μου :( συναδέλφου είναι

[MENTION=43]icy20[/MENTION] έτσι έλεγε και το amazon.co.uk (αγορά από αυτό και όχι από seller που πουλά μέσω amazon.co.uk) για αυτόν που έρχεται, Παράδοση 20-Dec με 2-Jan αλλά ξαφνικά 5-6 μέρες μετά την παραγγελία πήρα email ότι έγινε dispatch :)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ που διαβασα τα ποστ σας δοκιμασα να κανω παραγγελια.

.co.uk μου έγραψε ότι δεν γίνεται να μου αποστείλει (μένω Αθήνα)

.de μου προχωρούσε κανονικά την παραγγελία για έναν 256GB μέχρι το τελευταίο βήμα

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ που διαβασα τα ποστ σας δοκιμασα να κανω παραγγελια.

.co.uk μου έγραψε ότι δεν γίνεται να μου αποστείλει (μένω Αθήνα)

.de μου προχωρούσε κανονικά την παραγγελία για έναν 256GB μέχρι το τελευταίο βήμα

Αυτό που λέει dispatched από Amazon βάζεις στο καλάθι. Αυτό πήρα (τότε τιμή 209pounds), και έλεγε dispatch 4-6 weeks αλλά έρχετε αυριο μεθάυριο :p

post-4796-1416076815,2311_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τσέκαρα χθές το βράδυ και εκτός του ότι έλεγε 1 left , είχε την κανονική τιμή και δεν προχωρούσε την παραγγελία.

Aπό .de κανονικά...τι να πω, μήπως δίνει προτεραιότητα σε domestic? Έστω στα τελευταία κομμάτια, ή μήπως ήταν πλασματικό το 1 item ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.