Jump to content



Recommended Posts

Νομίζω πως παρεξηγήθηκα χωρίς να το θέλω.

Δεν εννοώ κάτι με το "τα νούμερα των Intel δεν θα τα πάρεις" προσβλητικό ως προς την AMD. Μεγειά σου με χαρά σου που έχεις AMD. Απλά στο νετ, τα περισσότερα νούμερα που κυκλοφορούν από τα drives είναι σε Intel πλατφόρμα και αυτός είναι και ο λόγος που δεν βλέπεις ίδιες επιδόσεις και σε σένα. Το drive δεν έχει απολύτως τίποτα και δουλεύει άψογα, απλά τα νούμερα του είναι πιο χαμηλά απ'ότι βλέπεις συνήθως γιατί ο AMD controller δεν μπορεί να το φτάσει στις μέγιστες επιδόσεις του.

Για την τελευταία ερώτησή σου ένα πράγμα μου έρχεται στο μυαλό. Επειδή το drive δεν έχει το OS πάνω. Αυτό μπορώ να το δοκιμάσω αν θέλεις και να σου πω...

edit: Το δοκίμασα και δείχνει νούμερα κανονικά σαν 2ος χωρίς το OS. Δοκίμασε και μία απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Samsung Magician.

Σε ευχαριστω για την ευγενεια σου και τις πολυτιμες πληροφοριες σου :)

Το ειχα κανει uninstall (revo) και install το Magician και μια απο τα ιδια δειχνει. Δεν πειραζει ομως, θα φαει μαλλον σουτ απο το συστημα διοτι μου κανει wake το μηχανημα απο το sleep state και δεν μου αρεσει.

Δυο τελευταιες ερωτησεις εχω, θα μου ηταν εξαιρετικα χρησιμο αν απαντουσες:

1. Στον συγκεκριμενο Samsung SSD εκανα firmware update. Μονο πως επειδη αυτο δεν γινοταν μεσω του Magician, το εκανα απο usb stick. Στο τελος της διαδικασιας λοιπον ζηταει να κανεις shutdown το μηχανημα. Εδινα την εντολη shutdown στο A:\ που με ειχε βγαλει αλλα δεν την αναγνωριζε! Οποτε εκλεισα το PC πατωντας το κουμπακι για μερικα δευτερολεπτα. Μετα μου εδειχνε οτι το firmware περαστηκε καλως και εκανα και ολα (πλην ενος) απο τα παραπανω benchmarks. Οποτε, το firmware περαστηκε τελικα καλως?

2. Οπως ισως ειδες τωρα διαθετω δυο SSD. Στον Samsung θα μπει το λειτουργικο και τα προγραμματα που χρειαζομαι. Στον Plextor θα μπουν καποια αλλα, τα "υπολοιπα" και ισως κανενα παιχνιδακι για οσο θα το παιζω ΑΝ βρω χρονο. Ερωτηση: μπορω να ορισω τον Plextor ως scratch disk στο Photoshop CS6 ή "απαγορευεται" αυτο? Οι μηχανικοι μου δισκοι ειναι ολοι external (σε θηκες).

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την ευγενεια σου και τις πολυτιμες πληροφοριες σου :)

Το ειχα κανει uninstall (revo) και install το Magician και μια απο τα ιδια δειχνει. Δεν πειραζει ομως, θα φαει μαλλον σουτ απο το συστημα διοτι μου κανει wake το μηχανημα απο το sleep state και δεν μου αρεσει.

Δυο τελευταιες ερωτησεις εχω, θα μου ηταν εξαιρετικα χρησιμο αν απαντουσες:

1. Στον συγκεκριμενο Samsung SSD εκανα firmware update. Μονο πως επειδη αυτο δεν γινοταν μεσω του Magician, το εκανα απο usb stick. Στο τελος της διαδικασιας λοιπον ζηταει να κανεις shutdown το μηχανημα. Εδινα την εντολη shutdown στο A:\ που με ειχε βγαλει αλλα δεν την αναγνωριζε! Οποτε εκλεισα το PC πατωντας το κουμπακι για μερικα δευτερολεπτα. Μετα μου εδειχνε οτι το firmware περαστηκε καλως και εκανα και ολα (πλην ενος) απο τα παραπανω benchmarks. Οποτε, το firmware περαστηκε τελικα καλως?

2. Οπως ισως ειδες τωρα διαθετω δυο SSD. Στον Samsung θα μπει το λειτουργικο και τα προγραμματα που χρειαζομαι. Στον Plextor θα μπουν καποια αλλα, τα "υπολοιπα" και ισως κανενα παιχνιδακι για οσο θα το παιζω ΑΝ βρω χρονο. Ερωτηση: μπορω να ορισω τον Plextor ως scratch disk στο Photoshop CS6 ή "απαγορευεται" αυτο? Οι μηχανικοι μου δισκοι ειναι ολοι external (σε θηκες).

Ευχαριστω :)

1) To firmware περάστηκε κανονικότατα γιατί αλλιώς το drive θα είχε μπρικάρει και δεν θα αναγνωριζόταν ούτε από τον θεό Σάμσουγκα ΕΣΕΣΝΤΙ τον Στερεοκαταστάτη.

2) Το έχω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπώ για να διαβαστεί και από άλλους. Οι SSD θέλουν ένα πράγμα κλειστό, το defrag. Από εκεί και πέρα τους χρησιμοποιείς όπως θέλεις εσύ. Έχω δει drives με ατελείωτες ώρες χρήσης και απλά το wearing level count πήγε από το 100--> στο 99 ή στο 98. Όταν λέμε για ατελείωτες ώρες δεν μιλάμε για 1000 και 1500. Μιλάμε για 8000-9000 ώρες χρήσης. Απλά αυτό που κάνει ο μέσος χρήστης είναι ανάγνωση από το drive και όχι εγγραφή. Αλλά ακόμα και να φτάσεις να γράφεις 50GB την ημέρα, θα χρειαστείς καμιά 15αρια χρόνια για να χαλάσεις το drive. Σκέφτεσαι να κρατήσεις το ίδιο??? :D

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις.

Α)Γιατι οι δισκοι SSD λατρευουν τα Benchmark? Αφου λεμε, οτι εχουν ''οριο'' ζωης, καποια ΤΒ, δεν μπορουνε τα Bench αυτα, να μειωσουν τη ζωη τους???

image.png

Β)Αν ειναι να εχω τον ssd 256 pro, ως βασικο, μπορω να χρησιμοποιησω καπως τον Ραπτορα μου, ωστε να εχω μια ''βοηθεια'' στα windows 7 64 bit, και να ανοιγω πιο γρηγορα τα δεδομενα μου η οτιδηποτε αλλο?

Οχι κρατησε τον για αποθηκευτικο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας!

Είμαι νέο μέλος στην παρέα και ο λόγος που σας επισκέφτηκα είναιότι πριν από 2-3 μέρες έγινα κάτοχος ενoς ssd Samsung 840.Τον τοποθέτησα στο pc μου (σταθερός υπολογιστής) παράλληλα με ένα συμβατικό σκληρόδίσκο. Έκανα format, update, εγκατέστησα τους drivers της ssd από εδώ https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18455 και ενεργοποίησατο AHCI. Παρόλα αυτάδεν έχω νομίζω ικανοποιητικό Read. Σας παραθέτω και φωτογραφία...

Παρακαλώ εάν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω από εδώκαι πέρα τη να κάνω :(

ΥΓ. Η μητρική που έχωείναι sata 3 μοντέλο MSI P55-GD65

post-30371-1416077583,8965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι νέο μέλος στην παρέα και ο λόγος που σας επισκέφτηκα είναιότι πριν από 2-3 μέρες έγινα κάτοχος ενoς ssd Samsung 840.Τον τοποθέτησα στο pc μου (σταθερός υπολογιστής) παράλληλα με ένα συμβατικό σκληρόδίσκο. Έκανα format, update, εγκατέστησα τους drivers της ssd από εδώ https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18455 και ενεργοποίησατο AHCI. Παρόλα αυτάδεν έχω νομίζω ικανοποιητικό Read. Σας παραθέτω και φωτογραφία...

Παρακαλώ εάν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω από εδώκαι πέρα τη να κάνω :(

ΥΓ. Η μητρική που έχωείναι sata 3 μοντέλο MSI P55-GD65

καλώς όρισες.

Δεν φαίνεται το screenshot σου. Επίσης δεν φαίνεται η μητρική σου να έχει SATA3, έχει 6 sata2 από το intel controler και 2 ακόμα Sata2 από τον JMicron controler. MSI Global ? Motherboard - P55-GD65

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες.

Δεν φαίνεται το screenshot σου. Επίσης δεν φαίνεται η μητρική σου να έχει SATA3, έχει 6 sata2 από το intel controler και 2 ακόμα Sata2 από τον JMicron controler. MSI Global ? Motherboard - P55-GD65

Ευχαριστω για την απαντηση, ξανα εστειλα την φωτογραφια με τις επιδοσεις. Μαλλον εχεις δικιο δεν εχω sata 3 στην μητρικη.... Οι επιδοσεις ειναι αυτες ειναι καλες με την συγκεριμενη μητρικη? Μπορω να κανω κατι αλλο?

Πριν απο 4 χρονια που την πηρα (MSI P55 - GD65) ηταν καλη, αλλα φαινεται οτι και αυτη αρχιζει να ειναι πλεων παρωχημενη.

post-30371-1416077585,7055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Start--> all programs--> Accessories-->System Tools--> Disk Defragmenter. Στο παράθυρο που θα ανοίξει, το drive που έχεις το λειτουργικό θα πρέπει να μην έχει ενεργοποιημένο το disk defragmenter ούτε να έχει κάποιο schedule για να τους κάνει defrag. Αν μπεις πιο μέσα εκεί που λέει configure schedule, έχει μια επιλογή που λέει select disks. Από εκεί καλό θα είναι να απο-επιλέξεις τον SSD.

Μέσα από το Samsung Magician μπορείς να το κάνεις αυτόματα. Την διαδικασία δε τη θυμάμαι (είναι εύκολο, το έχει στα αριστερά εκεί που λέει OS Optimization).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χτες αγορασα τον 128αρι pro F/W updateπως θα κανω ?

μεσα απο το magician δεν κανει το update:help1: τα νουμερα που

μου δειχνει ειναι σωστα? η ειναι χαμηλα? τα write ειναι οκ?

image.png

image hosting imgur

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα σου στα writes είναι απαράδεκτα. Για αρχή σιγουρέψου πως έχεις το drive σε SATA3 θύρα του native Intel controller. Είναι οι κόκκινες θύρες που είναι κολλητά με τις μαύρες.

Άλλαξε καλώδιο SATA και βάλε ένα καινούριο.

Πέρνα τους τελευταίους drivers για την μητρική σου για τον AHCI/RAID controller:

http://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/22502/eng/IATA_CD.exe〈=eng&Dwnldid=22502&ProductID=2101&keyword=%222012+Intel+Rapid+Storage+Technology+(Intel+RST)%22

Ενεργοποίησε το write back cache μέσα από το Intel Rapid Storage Technology πρόγραμμα.

Δες αν άλλαξε κάτι στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

τον εχω συνδεσει στην σωστη θυρα καλοδιο ανοιξα καινουργιο οταν τον εβαλα

αυτο που λες που το ενεργοποιω? Ενεργοποίησε το write back cache μέσα από το Intel Rapid Storage Technology πρόγραμμα. τωρα που τον δοκιμασα παλι τα ιδια γραφει:cry:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.