Jump to content



Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω σε έναν SSD μπορούμε να τον κάνουμε ανασυγκρότηση? Όπως τους άλλους δίσκους..?

Και συγνώμη που ρωτάω εδώ!!

απαγορευεται να κανεις ανασυγκροτηση... και δε χρειαζεται κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι έχουν χτυπήσει πολύ καλύτερα νούμερα.

Για τι διαφορές μιλάμε; Πόσο καλύτερα; Στην ίδια μητρική; Για δώσε περισσότερες πληροφορίες μπας και κατεβεί καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει AS SSD με 3 840 PRO, με σκορ 3100+ που σημαίνει ή κάτι με κόβει ή δεν ξέρω.

Αύριο θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση Windows με τελευταίους drivers.

Μητρική η Asus Maximus VI Formula. Το score που ανέφερα είναι με άλλη mobo, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει AS SSD με 3 840 PRO, με σκορ 3100+ που σημαίνει ή κάτι με κόβει ή δεν ξέρω.

Αύριο θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση Windows με τελευταίους drivers.

Μητρική η Asus Maximus VI Formula. Το score που ανέφερα είναι με άλλη mobo, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Αλλη μάρκα ιδιο Chipset/Config?

Πριν κανεις νεο Setup, βαλλε Latest απο εδω Station-Drivers - Intel (Chipset) και εδω Station-Drivers - Intel (Sata) και τσεκαρε και αυτο:

ParkControl - Tweak and monitor core parking in real time!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει AS SSD με 3 840 PRO, με σκορ 3100+ που σημαίνει ή κάτι με κόβει ή δεν ξέρω.

Αύριο θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση Windows με τελευταίους drivers.

Μητρική η Asus Maximus VI Formula. Το score που ανέφερα είναι με άλλη mobo, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ποιανού είναι το σκορ αυτό ? Έχεις λινκ ?

Link to comment
Share on other sites

To 0,007ms στο write..με ψιλοαφηνει αφωνο :p

Μιας και ειναι τοσο χαμηλο το δικο του(και "εχει" και το 4Κ+4Κq64)..μηπως ενα secure erase σε ανεβαζε στα δικα του επιπεδα?

Raid stripe?

(Ιδεες πεταω μπας και κατσει τιποτα..)

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα ενα copy 23gb folder στο main ssd δισκο και μιλαμε για ανεπαναληπτο συρσιμο το συστημα.Ειναι σιγουρα καποιος driver χαλασμενος η το z87 στο z77 δε ειχα ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To 0,007ms στο write..με ψιλοαφηνει αφωνο :p

Μιας και ειναι τοσο χαμηλο το δικο του(και "εχει" και το 4Κ+4Κq64)..μηπως ενα secure erase σε ανεβαζε στα δικα του επιπεδα?

Raid stripe?

(Ιδεες πεταω μπας και κατσει τιποτα..)

Το Secure erase σίγουρα δεν είναι γιατί κάνω κάθε φορά που αλλάζω stripe.

Stripe έχω δοκιμάσει από 16Κ ως 128Κ. Σε όλα παίρνω τα ίδια νούμερα πάνω κάτω. Βασικά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα χαμηλά 4Κ QD32 writes στο Crystal τα οποία δεν διορθώνονται με τίποτα όπως επίσης και τα μόνιμα χαμηλά 4Κ QD4 και 4K QD16 writes στο Anvils.

Link to comment
Share on other sites

Το Secure erase σίγουρα δεν είναι γιατί κάνω κάθε φορά που αλλάζω stripe.

Stripe έχω δοκιμάσει από 16Κ ως 128Κ. Σε όλα παίρνω τα ίδια νούμερα πάνω κάτω. Βασικά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα χαμηλά 4Κ QD32 writes στο Crystal τα οποία δεν διορθώνονται με τίποτα όπως επίσης και τα μόνιμα χαμηλά 4Κ QD4 και 4K QD16 writes στο Anvils.

Διορθωθηκε τπτ με Driver/Απενεργοποιηση Core Parking?

Μηπως το Score ειναι σε Win8? γιατι λεει οτι εχει triple boot.

Οι SSD δεν νομιζω να εχουν θεμα. Δινω 80% λειτουργικο κ 20 να φταιει το ASS-SUS. :p

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση:

Κλόναρα τον Postville στον 840. Το Trim είναι ενεργοποιημένο στα windows. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κανένα άλλο πρόγραμμα; Intel SSD Toolbox / Samsung ...something ή είμαι οκ? (να ξυλώσω και το Intel SSD Toolbox δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση:

Κλόναρα τον Postville στον 840. Το Trim είναι ενεργοποιημένο στα windows. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κανένα άλλο πρόγραμμα; Intel SSD Toolbox / Samsung ...something ή είμαι οκ? (να ξυλώσω και το Intel SSD Toolbox δλδ)

Ξήλωσε Intel SSD Toolbox και στήσε Samsung Magician.

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/samsungssd/downloads/Samsung_Magician_v421.zip

Επίσης δώσε ένα screenshot από AS SSD Benchmark χωρίς να το τρέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε secure erase τον 840;

Δοκιμάζω με το magician και usb/cd bootble media αλλά βγάζει ακαταλαβίστικους χαρακτήρες.

Επίσης προσπάθησα με το hdderase, αλλά δεν φορτώνει (δοκίμασα με ide,ahci και μόνο το dvd και πριν ή αφότου γράψω το hdderase συνέδεα τον ssd, αλλά μάταια).

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε secure erase τον 840;

Δοκιμάζω με το magician και usb/cd bootble media αλλά βγάζει ακαταλαβίστικους χαρακτήρες.

Επίσης προσπάθησα με το hdderase, αλλά δεν φορτώνει (δοκίμασα με ide,ahci και μόνο το dvd και πριν ή αφότου γράψω το hdderase συνέδεα τον ssd, αλλά μάταια).

Ελπιζω ο δισκος που θες να σβησεις να μην εχει και το λειτουργικο απανω..

Το HDD erase για να τρεξει θελει να ειναι σε IDE και καλυτερα δοκιμασε με την 3.3 εκδοση.

Οταν σου πει για Security Lock απλα βγαλε το βύσμα του ρευματος και ξανα βαλτο.(να κανει Power Cycle δλδ).

Η καλυτερη λυση ειναι να τον συνδεσεις σαν Spare δισκο σε συστημα κ να τον κανεις Erase απο Magician/HDD Erase/PartedMagic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.