Jump to content



Recommended Posts

Θα θελα την γνωμη σας, βλεποντας τις φωτο που παραθετω, αν αυτο ειναι λογος για rma του συγκεκριμενου δισκου.

Ο [MENTION=51]jax7480[/MENTION] τι γνωμη εχει;

1w6m.jpg

Συνήθως το CRC data errors είναι πρόβλημα μεταξύ του controller του SSD και του controller της μητρικής, δηλαδή στην ουσία του καλωδίου.

Σε μερικούς SSD βέβαια παρουσιάζονται CRC Errors τα οποία είναι false positive και δεν υπάρχει στην ουσία πρόβλημα ούτε στο drive, ούτε στο καλώδιο, ούτε στην SATA θύρα της μητρικής.

Αν το νούμερο ανεβαίνει συνέχεια, άλλαξε καλώδιο SATA και θύρα στη μητρική. Αν σταματήσει τότε ένα από τα δύο είχε θέμα. Δοκίμασε ένα - ένα αλλάζοντας πρώτα το καλώδιο με το παλιό και μετά αλλάζοντας τη θύρα στην προηγούμενη.

Αν συνεχίσει να ανεβαίνει τότε παίζουν θέματα όπως πρόβλημα του controller του SSD ή της μητρικής.

Δοκίμασε να συνδέσεις άλλο drive πάνω στο ίδιο καλώδιο και θύρα. Αν εκείνο δεν έχει θέμα πάει να πει πως είναι controller του SSD.

Αν δεν έχει θέμα, έχεις πρόβλημα μάλλον με το drive. Καλό θα είναι βέβαια να επικοινωνήσεις απ'ευθείας με Samsung για να δεις τι θα σου πούνε και αυτοί γιατί αν το αναφέρεις σε κανένα service Πλαισίου αυτό θα σε κοιτάνε όπως η αγελάδα το τρένο.

Παρατήρησες κάποια συμπεριφορά περίεργη (όχι καλά νούμερα στα benches, lag στην απόκριση του drive κτλ)?

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες κάποια συμπεριφορά περίεργη (όχι καλά νούμερα στα benches, lag στην απόκριση του drive κτλ)?

Ζαχο, πρεπει ναναι ο κοντολερ του δισκου, διοτι εκει που τον ειχα τωρα ειναι ο αλλος που δεν εχει καποιο θεμα, και αυτος εχει περασει ολα τα καλωδια, και τις θυρες της μητρικης, και τα νουμερα CRC ολο και ανεβαινουν.

Τωρα οσο αφορα τα μπεντσακια δες παρακατω.

α.Ειναι ο καινουργιος

β.Ειναι ο προβληματικος

Τι κανουμε τωρα!!

α

7a8p.jpg

β

5a5n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο, πρεπει ναναι ο κοντολερ του δισκου, διοτι εκει που τον ειχα τωρα ειναι ο αλλος που δεν εχει καποιο θεμα, και αυτος εχει περασει ολα τα καλωδια, και τις θυρες της μητρικης, και τα νουμερα CRC ολο και ανεβαινουν.

Τωρα οσο αφορα τα μπεντσακια δες παρακατω.

α.Ειναι ο καινουργιος

β.Ειναι ο προβληματικος

Τι κανουμε τωρα!!

Μίλα με Samsung Europe για το πρόβλημα. Το drive μπορεί να μην έχει θέμα όπως σου είπα και τα errors να είναι false positive αλλά αυτό μόνο η Samsung μπορεί να το απαντήσει. Η συμπεριφορά του drive πάντως δείχνει εντάξει, τουλάχιστον από τις μετρήσεις έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα τον 840 evo 250GB και εγκατέστησα τα win

έτρεχα τα benchmarks 2-3 φορες το καθένα και πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα δίνει,

τα νούμερα είναι λίγο κούλα η μου φαίνεται?

χρειάζεται να περάσω κάποιο driver η ότι έχei εγκατασταθει από τα windows?

ssd44.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα τον 840 evo 250GB και εγκατέστησα τα win

έτρεχα τα benchmarks 2-3 φορες το καθένα και πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα δίνει,

τα νούμερα είναι λίγο κούλα η μου φαίνεται?

χρειάζεται να περάσω κάποιο driver η ότι έχei εγκατασταθει από τα windows?

ssd44.jpg

Το RAPID είναι ενεργοποιημένο. Άφησε το ανοιχτό αν έχεις αρκετή μνήμη στο σύστημα (πάνω από 7-8GB). Προσθέτει ελάχιστα στο drive και δίνει καλύτερη αίσθηση στην καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

τώρα διάβασα τι είναι το rapid -----> newbie με ssd :tomato:

ram έχω 16GB οποτε φτάνει και περισεύει αν minimum είναι γύρω στα 8

δεν ξέρω αν δουλύει και πριν μπει στην επιφάνεια εργασιας πάντως μόλις ποστάρει η mobo 1 sec το έχω ρυθμίσει βλέπω για αλλα 2sec περίπου μια μαύρη οθόνη και μετά μπαίνει με την μια στην επιφάνεια εγασίας χάθηκαν η σημαίες της MS οι welcome screens:jump:

Έτρεξα τα benchmarks περισσότερες από μια γιατί την πρώτη φορα είδα read και write 1200+ score κοντά 9000 και φρίκαρα ...είπα ότι με κάνα 2 reboot θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειναι ευκολη απαντηση..

Για αυτο που κανω και για το μηχανημα μου οπως το εχω στησει ..σε αισθηση δε διακρινω κατι.(τα bench αλλη υποθεση).

Εχω ουτως η αλλως ramdisk ,ο,τι τεμπ δημιουργειται απο το οτιδηποτε γραφεται εκει..virtual mem disable οποτε ...δε αντιλαμαβανομαι κατι.

Ενα photoshop εχω ο καψερος, παιχνιδια γιοκ..

Εχει και καποιες ρυθμισεις το προγραμμα ,αν βαζω τις σωστες μονο στα bench βλεπω διαφορες.

Σε αισθηση μηδεν εις το πηλικο.

Περιμενε feedback και απο αλλους..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πρόσφατα έφτιαξαν ενα καινούργιο pc με έναν απλό samsung 840 ssd (i5 4670 και 8gb ram) αλλα για να μπουταρει και να μπει στα win7 θέλει γύρω στα 18sec ειναι λογικό;

Περίμενα ότι θα ειναι αρκετά πιο γρήγορος απο αυτά που διαβάζω εδώ μέσα!!

Παραθέτω και ενα benchmark

Amstrad 6128

post-19753-1416077743,3308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα έναν EVO 250GB. Εκτός από κάτι ρυθμίσεις (rapid κλπ) που βλέπω εδώ, γιατί να μην κάθομαι να ψάχνω ~800 posts, είναι κάτι άλλο που πρέπει απαραιτήτως να κάνω;

Tο RAPID αν έχεις πάνω από 8GB RAM, ενεργοποίησέ το.

Από εκεί και πέρα, κλείσε Defrag για τον SSD και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο για να ενεργοποιηθεί το rapid start στα win8.1, θελει καποιον συγκεκριμένο driver??

κατεβασα το Rapid_Start_Win7_2.1.0.1002.exe αλλα δεν μπορει να εγκατασταθεί.

εχω τον 11.7 εγκατεστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο για να ενεργοποιηθεί το rapid start στα win8.1, θελει καποιον συγκεκριμένο driver??

κατεβασα το Rapid_Start_Win7_2.1.0.1002.exe αλλα δεν μπορει να εγκατασταθεί.

εχω τον 11.7 εγκατεστημένο.

Prerequisites είναι νομίζω το Intel Management Engine firmware 7.0 ή 8.0.

Και Intel RST αλλά δεν ξέρω ποια έκδοση.

Δοκίμασε την 12.0.0.1083 που είναι η γρηγορότερη για μονό SSD.

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=2101&DwnldID=22675&keyword=%22Intel+Rapid+Storage+Technology+%28Intel+RST%29%22〈=eng

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.