Jump to content



Recommended Posts

Φτιαχτηκε επιτελους και το Raid0 με τους 2 840 Pro 256 στο Sata3

swxz.jpg

@jax7480 Ζαχο δουλευει και το Trim οποτε ολα κομπλε.

mh5k.jpg

Ωράιο score! Έχεις μήπως να ποστάρεις score και πριν κάνεις το raid; Επίσης μπορείς να αναφέρεις την διαδικασία που ακολούθησες για να το κάνεις; Έκανες backup πριν ξεκινήσεις, ή είναι τόσο σίγουρη διαδικασία που δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Ωράιο score! Έχεις μήπως να ποστάρεις score και πριν κάνεις το raid; Επίσης μπορείς να αναφέρεις την διαδικασία που ακολούθησες για να το κάνεις; Έκανες backup πριν ξεκινήσεις, ή είναι τόσο σίγουρη διαδικασία που δεν χρειάζεται;

Δεν το κρατησα το σκορ αλλα υπολογισε τα μισα απο αυτο που ποσταρα.

backup δεν παιζει γιατι απλα ειναι αλλη διαδικασια και οι δισκοι διαγραφονται, οποτε εγκατασταση απο την αρχη.

Δεν εχω προβλημα μ αυτο, γιατι μ αρεσει να κανω εγκατασταση, γι αυτο και δεν χρησιμοποιω τα σχετικα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον evo 250GB σε μια θύρα Sata3 της μητρικής. Δεν πέρασα ακόμα λειτουργικό. Το bios τον βλέπει, το Crystal disk info τον βλέπει σαν δίσκο 0 (χωρίς γράμμα), στο my Computer , Acronis 2014 δεν τον βλέπουν σαν δίσκο. Φταίει που δεν έβαλα ακόμα το λειτουργικό;

Επίσης , αφού μπεί το λειτουργικό, 8.1 πρέπει να εγκατασταθούν οδηγοί από το CD της μητρικής ή δεν είναι απαραιτητο;

Έγινε επεξεργασία από Franky_stein
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....Μολις κατέβασα το νέο magician και ενεργοποίησα το RAPID σε εναν 840 pro 128giga...Σας φαίνονται νορμάλ οι μετρήσεις απο το crystal disk mark στα 50 ΜΒ?

Χωρίς RAPID:

............read---write

seq ......522.2--468.4 *

512k .... 438.9--470.2 *

4k ....... 39.45--131.4

4kQD32...373.5--338.7

Με RAPID: ( *στα νούμερα δέν έχω ξεχάσει να βάλω υποδιαστολή,είναι σε χιλιάδες(!?) )

..............read---write

seq.........969.8--7077

512k.......3297--6979

4k..........431.5--290.1

4kQD32...350.5--288.8

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα το καινουργιο magician(προστεθηκε η επιλογη data security αν δεν κανω λαθος) και μου εβγαλε μνμ για firmware update του 840..βγαζω το rapid και το περναω..

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

Με Μagician 4.3 δίνεται η δυνατότητα ενεργοποίησης του RAPID Mode και στους 840 PRO πλέον, το γράφω εδώ για να είναι ξεκάθαρο.

Δεν το δοκίμασα ακόμη αλλά αυτά είναι τα νούμερα μου προς το παρόν ως Non-ΟS disk :

840Pro2nd-CHVF-Z1100T_zps27c654f4.png~original

Yπόψιν, είμαι σε AMD σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ μόλις την 4.3 σε σχέση με πριν όλα διπλασιάστηκαν και παραπάνω εκτός από το 4κ read που μειώθηκε...

Αριστερά rapid off, δεξιά rapid on...

j3c2.jpg

Είναι λογικά τα νούμερα; Πόση ram καταναλώνει το rapid; Με τα 12G που είναι θα έχω κανένα θέμα λόγω ελάττωσης της μνήμης;

Και As SSD πριν και μετά rapid mode...

d2r8.jpg

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.