Jump to content



Recommended Posts

  • 1 month later...

OC.net έχουν βάλει κάποιοι και δείχνει λίγο μεγαλύτερο read latency και ίσως ένα ανεπαίσθητο κλικ κάτω τα νούμερα (οριακά στο περιθώριο λάθους ).

Στις αλλαγές πάντως αναφέρεται βελτιωμένη συμβατότητα με laptop κλπ, οπότε δεν είναι κάτι επείγον σαν FW...

Link to comment
Share on other sites

από τότε που πήρα τον 840 δεν τον έκανα "οπτιμαζε" στα win 8.1 64bit που φοράω... χρειάζεται "οπτιμαζε" η να το αφήσω ? εκτος από αυτό το cd που έχει μέσα το πρόγραμμα τις samsung ακριβώς τι κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παρέα. Θα μπέι ένας Samsung 840 EVO 250gb σε μητρικούλα z87x-ud3h της GIGA.

1) Εφόσον σετάρω AHCI και είναι ο μοναδικός δίσκος πάνω (θα μπούν αργότερα 2-3 μηχανικοί), χρειάζεται ΠΡΙΝ ή μετά firmware update άν αυτό υπάρχει. Θέλω να πώ η εφαρμογή samsung magician δίνει επιλογή για update αλλά χρειάζεται κάποιο format ή κάτι άλλο.

2) Στο Windows setup θέλει τον ahci driver που παρέχει η μητρικούλα στο cd/website (preinstall driver) ή κάποιον της intel.

3) Sta windows ΠΡΕΠΕΙ να βάλω τον last της intel σάν ahci driver αντί για τον STOCK της Microsoft ? Άν ναι αφού περαστεί το chipset driver της πλακέτας η πρίν. Επηερεάζει κάτι ?

Thx in advance.

QUOTE ME TO CHECK PLZ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρέα. Θα μπέι ένας Samsung 840 EVO 250gb σε μητρικούλα z87x-ud3h της GIGA.

1) Εφόσον σετάρω AHCI και είναι ο μοναδικός δίσκος πάνω (θα μπούν αργότερα 2-3 μηχανικοί), χρειάζεται ΠΡΙΝ ή μετά firmware update άν αυτό υπάρχει. Θέλω να πώ η εφαρμογή samsung magician δίνει επιλογή για update αλλά χρειάζεται κάποιο format ή κάτι άλλο.

2) Στο Windows setup θέλει τον ahci driver που παρέχει η μητρικούλα στο cd/website (preinstall driver) ή κάποιον της intel.

3) Sta windows ΠΡΕΠΕΙ να βάλω τον last της intel σάν ahci driver αντί για τον STOCK της Microsoft ? Άν ναι αφού περαστεί το chipset driver της πλακέτας η πρίν. Επηερεάζει κάτι ?

Thx in advance.

QUOTE ME TO CHECK PLZ

1) Το firmware update της Samsung γίνεται μέσα από το Magician. Όταν είναι destructive, δηλαδή σβήνει τα πάντα από το drive η Samsung το ανακοινώνει. Σπάνιο φαινόμενο να είναι destructive. Άρα στήνεις Windows, βάζεις magician και τρέχεις το πρόγραμμα να δεις αν υπάρχει firmware. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις μετά το firmware update είναι να κλείσεις τον υπολογιστή και να τον βγάλεις από το ρεύμα για να κάνει ένα power cycle το drive (μην το κλείσεις για πολύ, 10-15 δευτερόλεπτα αρκούν).

2-3) Στο windows setup (7/8/8.1) δεν χρειάζεται AHCI driver. Θα μπει ο default Microsoft. Μετά βάλε το τελευταίο Intel Rapid Storage Technology driver που θα βρεις στο site της Intel (12.8 ή 12.9 νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γιατί όχι το raw data;

Δεν έχει γράψει ούτε 1 τερα και πήγε στο 4 το wear.

Στα 99 καιγόμαστε...

Ανοιξε καποιο αλλο Tool να δεις γιατι. :p

To Current Value ειναι ο Indicator.

Επισης δεν παει αναλογικα με τα Data. Εχω γραψει 2,96ΤΒ κ ειναι στο 46.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο. Αυτό που μου λέει το hard disk sentinel για το TRIM να το πάρω στα σοβαρά; :hmm:

Φοράω Intel Matrix Storage Manager 8.9.0.1023

post-6133-1416078346,1941_thumb.jpg

Edit: Έτρεξα και το παρακάτω πρόγραμμα αλλά δεν...

post-6133-1416078346,3002_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Κάνε δοκιμή να βάλεις πιο νέο IRST driver. O 8.9.0.1023 δεν περνούσε την εντολή TRIM στους SSD.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει πιο καινούριος IRST για την πλατφόρμα μου.

Πχ ο 12.9.0.1001 που δοκίμασα δεν μπαίνει..

Edit: Ούτε ο αμέσως επόμενος (11.7.0.1013) από αυτον που έχω.

Άρα τον ήπιαμε.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.