Jump to content



Recommended Posts

Έχω έναν Corsair Force GT3 120GB (120 ευρώ τώρα στο σκρούτζ) , τον οποίο σκέφτομαινα δώσω μισοτιμής σε ένα καλό φιλαρακι. Θα ήθελα να μου πείτε παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος Samsung που να είναι καλύτερος, ταχύτερος, και σε τιμή κοντά στα 100-120 ευρώ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Οι διαφορές στην ταχύτητα είναι περισσότερο ψυχολογικές.

samsung ssd - Εσωτερικοί Σκληροί Δίσκοι (Χωρητικότητα: 101 έως 150GB) | Skroutz.gr

840Pro>840EVO>840

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Κούμπωσα τον 2ο δίσκο οπου και εκανα την εξης διαδικασία.

Απενεργοποίηση του UEFI

Δημιουργία συστοιχίας RAID 0

Εκκίνηση acronis true image home, επαναφορά του image

Ενεργοποίηση UEFI

Windows 8.1 2 μπλε οθόνες στη σειρά, την 3η φορά μου δωσε επιλογη για advanced options, μπηκα safe mode. εγκατέστησα το INF του 12.8.6 οδηγού.

Μπηκα κανονικά windows. Εγκατέστησα το πακέτο Intel rapid storage. Και εχουμε τωρα τις παρακάτω εικόνες.

fygn.jpg

q6m1.jpg

u6hg.jpg

sbwm.jpg

Υπάρχει ενα unallocated κομμάτι 400ΜΒ. τα alignment ειναι οκ;;

Stripe size 128ΚΒ ειναι οκ;;;;

τι λες @jax7480 ;;;; :D

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Τα 4Κ σου στα writes είναι χαμηλά.

Πήγαινε device manager--> disk drives--> δεξί κλικ στη συστοιχία RAID0 και ενεργοποίησε αυτό:

730-albums185-picture18529.jpg

Άνοιξε ξανά το Intel Rapid Storage και στην καρτέλα manage, κάτω από το advanced, άλλαξε την επιλογή για την cache σε write back.

Ξαναμέτρα με το CrystalDiskMark.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο και σχετικο.Εχει κανεις απο εσας σε raid0 2 χ840 pro evo η απλους?Origin και κυριως ΒF4 εγκατεστημενο?Στην επιλογη repair του ΒF4 πιανετε ταχυτητες read πανω απο 400-500MB/s?

Ρωταω γιατι παρατηρησα οτι παλια BF3 επιανα και πανω απο 1Gb/s με 2χ840 ενω τωρα οχι.Eπισης εχω καθυστερηση και στο loading στο multiplayer των map σε σχεση με φιλο που εχει 1x840 evo ψιλιαδικαιολογητα και σκεφτομαι να κανω ενα remake το raid αφου ετσι κι αλλιως δε εχει το λειτουργικο πανω.Βεβαια για το τελευταιο ενδεχεται οτι παιζω σε 3 οθονες αρα φορτωνω πολυ περισσοτερα textures.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση γιατι το νήμα ειναι 44 σελίδες και χρόνος δεν υπαρχει.

Σε σύστημα με windows vista 5ετιας υπαρχει περιπτωση αν αγοραστεί ο συγκεκριμένος δίσκος να δουλέψει εφόσον δεν υπαρχει sata 3 αλλα 2 και με BIOS και όχι UEFI (σωστά το είπα?).

Επίσης εχει κανει κανείς cloning απο κλασσικό δίσκο σε SSD? εννοώ οποιοδήποτε SSD και όχι μονο τον συγκεκριμένο. υπαρχει επιτυχια?

Αυτές τις ερωτήσεις έκανα στο σέρβις υποκαταστήματων δυο διαφορετικών αλυσίδων, - ε δεν ειναι και πολλές - και δε πήρα καμία ουσιαστική απάντηση. Το ενα κατάστημα με προέτρεψε και σε ειδικό τμήμα εξειδικευμένων πυρηνικών επιστημονων αλλα τζίφος.

Εντάξει δεν εχω τίποτα με τα παιδια προς θεού.

Και βέβαια δε περίμενα απάντηση για το 2ο ερώτημα.

Εαν κάποιος γνωρίζει απαντήσεις τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έγινε επεξεργασία από andkokin
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση γιατι το νήμα ειναι 44 σελίδες και χρόνος δεν υπαρχει.

Σε σύστημα με windows vista 5ετιας υπαρχει περιπτωση αν αγοραστεί ο συγκεκριμένος δίσκος να δουλέψει εφόσον δεν υπαρχει sata 3 αλλα 2 και με BIOS και όχι UEFI (σωστά το είπα?).

Επίσης εχει κανει κανείς cloning απο κλασσικό δίσκο σε SSD? εννοώ οποιοδήποτε SSD και όχι μονο τον συγκεκριμένο. υπαρχει επιτυχια?

Αυτές τις ερωτήσεις έκανα στο σέρβις υποκαταστήματων δυο διαφορετικών αλυσίδων, - ε δεν ειναι και πολλές - και δε πήρα καμία ουσιαστική απάντηση. Το ενα κατάστημα με προέτρεψε και σε ειδικό τμήμα εξειδικευμένων πυρηνικών επιστημονων αλλα τζίφος.

Εντάξει δεν εχω τίποτα με τα παιδια προς θεού.

Και βέβαια δε περίμενα απάντηση για το 2ο ερώτημα.

Εαν κάποιος γνωρίζει απαντήσεις τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Και θα παίξει κανονικότατα και μπορείς να κάνεις cloning...

*Δεν θα δεις φυσικά τις ονομαστικές ταχύτητες του δίσκου λόγω sata2 (την αίσθηση του ssd θα την έχεις όμως)

**Θα χάσεις και κάτι παραπάνω σε επιδόσεις λόγω cloning αντί καθαρής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Και θα παίξει κανονικότατα και μπορείς να κάνεις cloning...

*Δεν θα δεις φυσικά τις ονομαστικές ταχύτητες του δίσκου λόγω sata2 (την αίσθηση του ssd θα την έχεις όμως)

Αυτό το αντιλαμβάνομαι.

**Θα χάσεις και κάτι παραπάνω σε επιδόσεις λόγω cloning αντί καθαρής εγκατάστασης.

Θα μου το κανείς λίγο πιο κατανοητό αυτό?

Εαν εννοείς ότι μια εγκατάσταση πενταετίας εχει μαζέψει το registry και εγω δε ξέρω τι, υπαρχει κατι άλλο που ρίχνει τις επιδόσεις; Η απλά λόγω cloning και μονο υπαρχει μείωση στις επιδόσεις.

Και για να εξηγούμε οταν πήρα το πισί πριν 5 χρονια είχα κάνει συστοιχία raid 5 με 4 500αρηδες δίσκους.

Αλλα το μηχάνημα ήταν αργό.

Πριν ενα χρόνο έκανα cloning me to acronic απο τη συστοιχία σε ενα δίσκο.

Πολύ φόβο για το αποτέλεσμα αλλα τελικα όλα πήγαν τέλεια και δε διαπίστωσα κάποια μείωση επιδόσεων.

Τώρα αυτό που θελω να κανω ειναι cloning σε ssd και κατόπιν να αγοράσω νέο πισί (εσωτερικά να αλλάξω τα πάντα αλλα το κουτί θα μείνει το παλιό για να γλυτωσω τη μουρμούρα του σπιτιού) Και δεν εχω πια κουράγιο και χρόνο να σεταρω νεα εγκατάσταση απο την αρχή.

Άλλωστε με τα vista είμαι μια χαρά.

Θα μπορούσες να με βοηθήσεις λιγουλάκι?

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την γρήγορη ανταπόκριση.

Και κατι τελευταίο.

Στη περίπτωση που το cloning πετύχει και εχω ενα ssd στο χέρι με λειτουργικό vista, εαν το κοτσαρης σε ενα νέο πισί θα δουλέψει αμέσως συνδεδεμένο με τα sata 3 και με αυτό το νέο BIOS η θα χρειαστεί κατι πιο περίπλοκο σε ρυθμίσεις?

Συγνώμη εαν ζαλίζω με απλά πράγματα αλλα δε τα ξέρω και όλα.

Έγινε επεξεργασία από andkokin
Link to comment
Share on other sites

όταν κάνουμε cloning διαφορετικού μεγέθους partitions χαλάει το alignment του νέου δίσκου.

Ως αποτέλεσμα έχεις μια μικρή συνήθως μείωση επιδόσεων.

more info

Τώρα σε ότι αφορά το σενάριο μετακόμισης του ssd με τα vista -από cloning- σε μητρική με sata 3 -διαφορετικής αρχιτεκτονικης- τι να σου πω...και να το κάνεις να παίξει θα χάσεις 50%-60% (θεωρώ) των δυνατοτήτων του SSD. + στα vista δεν υπάρχει υποστήριξη trim

**ΠΕΤΑ ΤΑ VISTA

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνουμε cloning διαφορετικού μεγέθους partitions χαλάει το alignment του νέου δίσκου.

Ως αποτέλεσμα έχεις μια μικρή συνήθως μείωση επιδόσεων.

more info

Τώρα σε ότι αφορά το σενάριο μετακόμισης του ssd με τα vista -από cloning- σε μητρική με sata 3 -διαφορετικής αρχιτεκτονικης- τι να σου πω...και να το κάνεις να παίξει θα χάσεις 50%-60% (θεωρώ) των δυνατοτήτων του SSD. + στα vista δεν υπάρχει υποστήριξη trim

**ΠΕΤΑ ΤΑ VISTA

Σε ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και τις κατατοπιστικές παραπομπές.

Το μονο trim που ήξερα ειναι αυτα τα μαγαζιά αυτοκινήτων.

Απο οτι κατάλαβα δε τα γλυτωνω τα νεα windows.

Και όλα τα προγράμματα που εχω άντε να τα ξαναεγκαταστησεις, αν θα υπαρχει συμβατότητα γιατι ειναι πιο παλιά αν αν...ήθελα να το αποφύγω αυτό.

Αλήθεια, επειδή βλέπω οτι το κατέχεις το άθλημα και φένεσαι ψαγμένος δώσε μου τα φώτα σου για αγορά pc.

Εσύ τι θα αγόραζες αυτη την εποχή?

Εγω ας πούμε σκέφτομαι αυτα:

Μητρική 2011

CPU i7 4770

Καρτα 7870 η R9 270

Έχεις να προτείνεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και τις κατατοπιστικές παραπομπές.

Το μονο trim που ήξερα ειναι αυτα τα μαγαζιά αυτοκινήτων.

Απο οτι κατάλαβα δε τα γλυτωνω τα νεα windows.

Και όλα τα προγράμματα που εχω άντε να τα ξαναεγκαταστησεις, αν θα υπαρχει συμβατότητα γιατι ειναι πιο παλιά αν αν...ήθελα να το αποφύγω αυτό.

Αλήθεια, επειδή βλέπω οτι το κατέχεις το άθλημα και φένεσαι ψαγμένος δώσε μου τα φώτα σου για αγορά pc.

Εσύ τι θα αγόραζες αυτη την εποχή?

Εγω ας πούμε σκέφτομαι αυτα:

Μητρική 2011

CPU i7 4770

Καρτα 7870 η R9 270

Έχεις να προτείνεις κάτι?

Επειδή είναι λίγο άσχετο με το παρόν thread, προτείνω να φτιάξεις καινούριο (για προτάσεις νέου hardware) ή ακόμα καλύτερα να ψάξεις μέσα στο forum νήματα σχετικά με αναβαθμίσεις, αγορές νέων δυνατών pc κτλ κτλ

*2011 socket δεν το προτείνω τέτοια εποχή :)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι θα αγόραζες αυτη την εποχή?

Εγω ας πούμε σκέφτομαι αυτα:

Μητρική 2011

CPU i7 4770

Καρτα 7870 η R9 270

Έχεις να προτείνεις κάτι?

offtopic 2 on

η 2011 μητρική δεν "κουμπώνει" σε 4770(1150 socket)..αλλά καλύτερα πάς για νέο θέμα/search όπου θα είναι όλα στην θέση τους

off topic 2 off

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9802]takis-pa[/MENTION]

Κάνε μία δοκιμή βάζοντας πρώτα τον Intel RSTe 3.8.1.1009

http://www.station-drivers.com/download/intel/raid/intel_rste_3.8.1.1009(www.station-drivers.com).exe

reboot και μετά δοκιμή με αυτό:

http://files.thecybershadow.net/trimcheck/trimcheck-0.5.exe

Τρέχεις το πρόγραμμα, ανοίγει command prompt. Εκτελεί μια διαδικασία. Περιμένεις 20 δευτερόλεπτα και το ξανατρέχεις. Θα σου εμφανίσει αν το TRIM δουλεύει σωστά ή όχι.

Αν δεν δουλέψει εδώ είμαστε να δούμε ξανά πως θα αλλάξεις OROM.

Πριν βάλεις τον driver κάνε ένα system restore point για καλό και για κακό γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου με το X79.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία σέρνεται το ssd μου. Τι μπορεί να φταιει;Πώς να το ψάξω;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έβγαλα το Σάββατο και ξαναέβαλα ότα τα SATA καλώδια από τους δίσκους-ssd-dvd-bluray και τα ξαναπάτησα.

Επειδή τελευταία μεταφέρω το μηχάνημα Θεσσαλονίκη - Αθήνα μάλλον κάτι δεν πάταγε σωστά. Τώρα ήρθαν πάλι όλα στα φυσιολογικά τους.

:whip:

Link to comment
Share on other sites

Φτιαχτηκε επιτελους και το Raid0 με τους 2 840 Pro 256 στο Sata3

swxz.jpg

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] Ζαχο δουλευει και το Trim οποτε ολα κομπλε.

mh5k.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Φτιαχτηκε επιτελους και το Raid0 με τους 2 840 Pro 256 στο Sata3

swxz.jpg

@jax7480 Ζαχο δουλευει και το Trim οποτε ολα κομπλε.

Τακη παρεμπιπτοντως τι σκορακλα ειναι αυτη !!! :jump::jump::jump::jump::jump:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.