Jump to content



Recommended Posts

Παλικάρια μια ασχετη ερώτηση.Περιμένω τον Solid State Drive (SSD) Samsung 840 EVO Series 120GB 2,5" SATA3 Basic | www.you.gr .Θα χρειαστεί να πάρω αυτο Tray Μετατροπής Corsair από 2,5' σε 3,5' | www.you.gr ή εχει στη συσκευασία?Εχω τον ssd της υπογραφής..σε ποιόν απο τους 2 προτείνετε να βαλω τα Win 7?Arma 3 Bf και dcs world θα ειναι τα 3 games που θα βαλω στον εναν απο τους 2 ssd.

Τι προγράμματα προτείνεται για να ελέγχω τους 2 ssd μου?Nα περάσω τα τελευταια firmware?'Η θα μου παρουσιαστούν προβλήματα?

bump

Link to comment
Share on other sites

Oσοι δουλευουν με rapid οn ..βλεπουν διαφορες στη καθημερινοτητα τους?

Αν ναι..γραψτε και ποια ειναι (η καθημερινοτητα).

Νικο ειχα εναν 830 256Gb πριν τον EVO και δεν κατάλαβα διαφορά στην ταχύτητα...

Αυτα που κανω ειναι σερφαρισμα λίγο photoshop και τα games που πλέον τα έβαλα στον ssd.

To Κριτήριο για την επιλογή του 500 EVO ήταν χωρητικότητα-τιμή :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Μετα απο Secure Erase + Windows 8.1 + GPT

Sammy 840 Pro + Dell 5521 i5 3337U

Stock Windows Driver (Intel)

post-1392-1416077886,7816_thumb.png

Πριν το Format ηταν εδω:

Windows 8 + 12.8 νομιζω + ΜΒR

post-1392-1416077891,5262_thumb.png

Και στα 2 Run εχω High Performance και Winrar Bench να τρεχει απο πισω (για να ανεβαζει τα ρολογια του CPU).Ελπιζω με αλλο Driveri και τα Tweaks να παρω το 75αρι μου πισω στα 4Κ.

OT.

Επιτελους εκανα το UEFI+Secure Boot να παιξει.

Λιγα Λογια:

Για να εγκαταστησετε σε UEFI Mode Πρεπει:

1)Να εχεται τα καταλληλο Setup Media.Αυτο γινεται με το Rufus - Create bootable USB drives the easy way (Partition Scheme επιλεγετε UEFI και μετα συνεχιζεται κατα τα γνωστα.

2)Ο Boot δισκος να ειναι με GPT Partition Table. GUID Partition Table - Wikipedia, the free encyclopedia

-To UEFI ειναι η αντικατασταση του BIOS.Εξασφαλιζει πιο γρηγορο Boot,περισσοτερο ασφαλεια,μπλα μπλα μπλα.

-Το UEFI επιτρεπει Secure Boot.

-To MBR μετατρεπεται σε GPT χωρις Data Loss αν θελεται να δοκιμασετε.Το αντιθετο δεν ξερω.

-Ο SSD δεν εχει θεμα με το GPT.

-Ο πλεον παραδοσιακος τροπος ειναι Legacy BIOS + ΜBR.

Προσωπικα το εκανα ετσι γιατι μου αρεσε οπως ηταν το λαπτοπ οταν το πρωτο πηρα που αναιγε τσακ μπαμ χωρις να περιμενεις ενα σωρο μ@λκιες πριν απο το Windows Βοοt αλλα και για να μαθω πως γινεται.

Μερικα Χρησιμα λινκ.

UEFI With MBR (not GPT) Windows 8.1 Clean SSD Install. Is it Possible?

Windows 8.1 Clean Install Guide

Windows 8

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

Μετα απο Secure Erase + Windows 8.1 + GPT

Sammy 840 Pro + Dell 5521 i5 3337U

Stock Windows Driver (Intel)

[ATTACH]59217[/ATTACH]

Πριν το Format ηταν εδω:

Windows 8 + 12.8 νομιζω + ΜΒR

[ATTACH]59218[/ATTACH]

Και στα 2 Run εχω High Performance και Winrar Bench να τρεχει απο πισω (για να ανεβαζει τα ρολογια του CPU).Ελπιζω με αλλο Driveri και τα Tweaks να παρω το 75αρι μου πισω στα 4Κ.

OT.

Δοκίμασε τους 12.8.6 από driver station.

Επίσης στο 2ο run έχεις κάποιο θεματάκι. Τα Sequential writes σου είναι πεσμένα.

Τρέξε ένα optimization μέσα από τα Windows 8.1 και δοκίμασε πάλι.

500αρης EVO στο laptop, 75% γεμάτος, IRST 12.8, Windows Server 2012 R2 Datacenter.

730-albums185-picture17632.png

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα στο Samsung Magician. Στην ενότητα OS Optimazition, αν επιλέξουμε το Maximum Performance τότε το σύστημα επιλέγει πολύ μεγάλη ποσότητα Virtual Memory η οποία είναι άχρηστη ειδικά δε όσους έχουν αρκετή φυσική μνήμη στο σύστημά τους. Επίσης, ενεργοποιείται η επιλογή Indexing Service/Search η οποία έχουμε πει πως είναι άχρηστη στους SSD και τους καταπονεί χωρίς λόγο.

Προσωπικά έχω επιλέξει το Maximum Reliabiility, το οποίο μου φαίνεται και πιο λογικό στις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τους 12.8.6 από driver station.

Επίσης στο 2ο run έχεις κάποιο θεματάκι. Τα Sequential writes σου είναι πεσμένα.

Τρέξε ένα optimization μέσα από τα Windows 8.1 και δοκίμασε πάλι.

500αρης EVO στο laptop, 75% γεμάτος, IRST 12.8, Windows Server 2012 R2 Datacenter.

730-albums185-picture17632.png

Merci zak,To είδα ότι έχει θέμα το δεύτερο Run.Εκεινο το συστημα πλεον δεν υπαρχει.Το συστημα πλεον βγαζει οτι βγαζει το πρωτο run.

Θα βάλλω τους 12.8.6 και θα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να "δω" τους παλιούς μου σκληρούς οι οποίοι έτρεχαν σε IDE mode ενώ έχω εγκαταστήσει τον ISRT driver για τη μητρική μου;

Στον matrix storage εμφανίζονται με θαυμαστικό.

Σημ. Mε msAHCI driver τους "βλέπω" κανονικά.

Edit: Fixed

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από το γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο δεν έχω εντυπωσιαστεί γενικά από την αλλαγή σε ssd.

Πχ. ο FF άντε να ανοίγει κανά μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα απ' ότι με τον hdd. Malwarebytes τα ίδια.

"Βαριά" προγράμματα δεν έχω βάλει ακόμα.

Ίσως να φταίει η παλιά πλατφόρμα στην οποία είμαι αλλά περίμενα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέρα από το γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο δεν έχω εντυπωσιαστεί γενικά από την αλλαγή σε ssd.

Πχ. ο FF άντε να ανοίγει κανά μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα απ' ότι με τον hdd. Malwarebytes τα ίδια.

"Βαριά" προγράμματα δεν έχω βάλει ακόμα.

Ίσως να φταίει η παλιά πλατφόρμα στην οποία είμαι αλλά περίμενα περισσότερα.

Τη μεγάλη διαφορά δεν την καταλαβαίνεις πολλές φορες όταν πας από HDD -> SSD αλλά όταν το κάνεις ανάποδα :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.