Jump to content



Recommended Posts

παιδιά έχω τον προ 128 σε asus rampage iv extreme. από τότε που έκανα αναβάθμιση σε windows 8.1 το benchmark έχει πέσει δραματικά. σε real life κατάσταση δεν έχω δει διαφορά αλλά τα νούμερα είναι ανησυχητικά. τι λέτε να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ βαλω δευτερο 840 PRO 256 στο μηχανημα μου, σε RAID(αυτα τα 0-1-5-10 κλπ δεν ξερω τι κανουν, θα μου πειτε αν ειναι), τι νουμερα θα δω?? (Sata 2 M/B)

Με το Magician θα ειναι οκ η θα εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζειςοτι θα κερδισεις; Νουμερα στο benchmark; Ναι αλλα και παλι οχι οσα μπορουν να δωσουν οι δισκοι, σε sata III

Στην καθημερινοτητα τιποτα.

Αν τωρα ντε και καλα θες, το raid 0 ειναι αυτο που ζητας.

Στο δικο μου μηχανακι που ειναι μια γενια μπροστα απο το δικο σου, εχω 2 840 PRO 256 και δεν τους εχω raid. Δεν υπαρχει λογος.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Τι νομιζειςοτι θα κερδισεις; Νουμερα στο benchmark; Ναι αλλα και παλι οχι οσα μπορουν να δωσουν οι δισκοι, σε sata III

Στην καθημερινοτητα τιποτα.

Αν τωρα ντε και καλα θες, το raid 0 ειναι αυτο που ζητας.

Στο δικο μου μηχανακι που ειναι μια γενια μπροστα απο το δικο σου, εχω 2 840 PRO 256 και δεν τους εχω raid. Δεν υπαρχει λογος.

Εμενα τωρα μου δινει αναγνωση 280 και 250 εγγραφη περιπου. Σε Raid???

Link to comment
Share on other sites

RAID-0 , με 2 Pro στη μητρική σου, θα δείς περίπου τα νούμερα του ενός σε SATA3.

Μagician δεν θα λειτουργεί.

Για να έχεις μία εικόνα, το παρακάτω είναι με 2xSamsung 830 128GB σε Intel SataII Raid-0 :

rst115raidrom115test1as.jpg

Με τους προ θα είναι σίγουρα πιο ανεβασμένα τα 4K και 4Κ/64Thrd , αλλά τα Seq ίσως μερικές μονάδες παραπάνω...κοντά στα 520 top 540

Intel Raid ROM V.11.5.0.1414

Intel RST Driver 11.5.0.1184

Asus Rampage 3 Extreme X58 ICHR10

2x Samsung 830 128GB SSDs Raid0 , Secure Erased Both SSDs

W7x64 SP1 bit Clean Fresh Install with all updates

Raid0 128k Stripe size used

Και επειδή δεν είδα το post του Takis-pa , είναι ακριβώς η μητρική που έχει...αν είχε 830 θα έβλεπε αυτά σε Raid...

[MENTION=3286]lazarosleon[/MENTION], βλέπω αναφέρεις τα sequential όταν μιλάς για τις επιδόσεις του SSD σου, τα 4Κ είναι εξίσου σημαντικά, ίσως και παραπάνω...μην σε απασχολούν τόσο τα Sequential...

Αν θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις raid , κάντο, απλά μην περιμένεις να εκστασιαστείς με τη διαφορά...AHCI ιζ δε γουέη φορ γιού...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω τον προ 128 σε asus rampage iv extreme. από τότε που έκανα αναβάθμιση σε windows 8.1 το benchmark έχει πέσει δραματικά. σε real life κατάσταση δεν έχω δει διαφορά αλλά τα νούμερα είναι ανησυχητικά. τι λέτε να φταίει;

στο crystal mark τα νούμερα είναι φυσιολογικότατα, οπότε καταλήγω στο οτί το magician δεν ειναι ιδιαίτερα αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω από εναν 840 pro 256gb σε δύο.

Ποια είναι η πιο ανώδυνη διαδικασία να μεταφέρω τα windows 8.1 χωρίς φορμάτ;

Να τους κάνω raid 0;; Δε με ενδιαφέρει το παραπάνω transfer τόσο, όσο να φαίνεται σαν ένας δίσκος 512gb.

ποιος ειναι ο καλός intel driver για το raid;

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν μπορέσεις να το κάνεις ανώδυνα, ειδικά με τα 8.1 θα είσαι πολύ τυχερός. Νομίζω με ένα Acronis image θα παίξει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Για RAID0 προτείνετε ο 11.2, αλλά είναι παλιός για να δουλέψει με 8.1 αν και δεν τον έχω δοκιμάσει. Μετά πηγαίνεις αναγκαστικά σε 12.8.6.

Γενικά με το που έβαλες τα 8.1 στην πρόταση αυτομάτως δεν ξέρω να σου απαντήσω σε τίποτα με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις νεότερο πιθανόν να θέλει να αντικαταστήσεις το orom στο bios με κάποιο νεότερο. Προσωπικά είχα δει μια μικρή μείωση στο ICH9R της abit ip35 pro μετά τους 11.7 με 12.5 οπότε θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε στο rating των windows στον 840 120gb εβαζε 7,9,τωρα εχω 7,2..Ετρεξα ενα bench και ηταν κομπλε,αλλαξε κατι??

Αν δε το ξαναετρεξες εσύ και έτρεξε αυτόματα πολύ πιθανόν να ήταν την ώρα που έκανες παράλληλα κάτι και έτσι είχε μειωμένες επιδόσεις την δεδομένη χρονική στιγμή.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το ξαναετρεξες εσύ και έτρεξε αυτόματα πολύ πιθανόν να ήταν την ώρα που έκανες παράλληλα κάτι και έτσι είχε μειωμένες επιδόσεις την δεδομένη χρονική στιγμή.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Το ξαναετρεξα και έβγαλε παλι 7,2

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από την ώρα που έβγαλα τον 840 Pro μου από την Asus Gene V και τον έβαλα στο Mac Mini πήγα από τα 7.9 στα 7.2, δε με απασχολεί όμως γιατί το CrystalDiskMark είναι τερματισμένο και δεν έχω διαπιστώσει καμία καθυστέρηση στην λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν Corsair Force GT3 120GB (120 ευρώ τώρα στο σκρούτζ) , τον οποίο σκέφτομαινα δώσω μισοτιμής σε ένα καλό φιλαρακι. Θα ήθελα να μου πείτε παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος Samsung που να είναι καλύτερος, ταχύτερος, και σε τιμή κοντά στα 100-120 ευρώ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.