Jump to content



Recommended Posts

  • 1 month later...

Ζαχο το magician το εχω κανονικα εγκατεστημενο, αλλα δεν ηξερα αυτην την εργασια που μπορει να κανει.

Αυτο που ειπες εκανε για να ολοκληρωθει μολις 3 sec και μετα εδωσε αυτο.

image.jpg

αλλα και παλι δεν πιανει τα νουμερα που εστησες εσυ λιγο πριν.

840 PRO

730-albums470-picture32087.png

Να μεινω εδω ή να κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

takis-pa εσυ εχεις 840 pro, ενω ο αλλος εχει 840 evo.

Tα νουμερα που βλεπεις στον αλλο ειναι εικονικα επειδη χρησιμοποιει την ddr του συστηματος οπου αν οτιδηποτε παει στραβα και πεσει το ρευμα πολυ πιθανον να εχει απωλεια data.

Τα νουμερα σου ειναι καλα μην αγχωνεσαι και απολαυσε το δισκο σου.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION]

Φιλε μου αν δεις σ αυτο που εβαλα του Ζαχου κατω απο τα δικα μου νουμερα ειναι απο pro και αυτα, και οχι απο evo.

Δεν ειπα οτι τωρα δεν ειμαι καλα αλλα ελεγα μηπως...

Link to comment
Share on other sites

takis-pa εσυ εχεις 840 pro, ενω ο αλλος εχει 840 evo.

Tα νουμερα που βλεπεις στον αλλο ειναι εικονικα επειδη χρησιμοποιει την ddr του συστηματος οπου αν οτιδηποτε παει στραβα και πεσει το ρευμα πολυ πιθανον να εχει απωλεια data.

Τα νουμερα σου ειναι καλα μην αγχωνεσαι και απολαυσε το δισκο σου.

Τα νούμερα που έχω παραθέσει είναι από 840 PRO και όχι EVO και το RAPID ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένο, αλλιώς θα το είχα αναφέρει.

[MENTION=9802]takis-pa[/MENTION].

Τα νούμερα σου είναι μια χαρά. Αυτά που έχω βάλει εγώ είναι με το drive άδειο και χωρίς το λειτουργικό σύστημα εγκατεστημένο επάνω του και με καθαρή εγκατάσταση Windows η οποία έχει μόνο drivers, antivirus και το απαραίτητο software για τα reviews που κάνω. Μην ασχοληθείς άλλο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατήρησα ότι κάθε δεύτερη-τρίτη βδομάδα σύμφωνα με το Hard Disk Sentinel η υγεία του Samsung EVΟ που έχω, πέφτει 1%. Τώρα πήγε στο 98%, από την άλλη το SSDlife Pro τον δείχνει 100%υγεία... Ορίστε και μια φωτό :

qu_I4_Txn.png

Να αρχίσω να ανησυχώ για κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Eγω αν εμπαινα στην διαδικασια να κανω clone δισκους και οχι να εγκαταστήσω από την αρχή το σύστημα θα χρησιμοποιούσα το acronis true image που είναι ίσως ότι καλύτερο κυκλοφορεί για αυτό το σκοπό.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον 840 evo 120gb, όσοι είστε με SATA2 ποιους drivers έχετε περάσει? Γιατί τώρα μετα το format με IDE και intel 9.1 chipset drivers ή με τους Microsoft απο default βλέπω κάτι τραγικά 230mb/s read 230mb/s write, o intel x-25m σε IDE βγάζει πιο πολύ στο read, 270. :blink:

Στο AHCI όταν το γυρνάω βλέπω 270read/270/write. Εκεί πάλι περνάτε κανέναν άλλο driver ή deafault των windows?

Δεν θα έπρεπε να πιάσω το max του sata2 300mb/s τουλάχιστο? Άσε που όταν το γυρνάω σε AHCI η αίσθηση που έχω είναι οτι πάει πιο αργά o ssd ανεξαρτήτως x25-m kai 840evo, αργεί περισσότερο να μπει στα windows. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

300 δεν παιζει να δεις.

Στην καλυτερη και στο τσακιρ καεφι να πιασεις 280.Οποτε τα 270 ειναι καλα που ειδες.

Δε μας νοιαζει το ide.Γυρνα το σε ahci/raid.

(θεωρητικα δεν πρεπει να εισαι σε ide..πρακτικα μονο αν συντρεχει καποιος λογος που αυτη τη στιγμη δε μπορω να φανταστω περα απο το να μην υποστηριζει καποια παλια-φθηνη μητρικη).

O intel πιανει καλυτερα νουμερα σε ide -πιθανων- λογω 10-channel σχεδιασης που ειχε.Πλεον απαντες οι σσδ ειναι 8-channel.

υ.γ

Bαλε και μια εικονιτσα του as-ssd σε ahci να δουμε τι παιζει ολοκληρωμενα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Bαλε και μια εικονιτσα του as-ssd σε ahci να δουμε τι παιζει ολοκληρωμενα.

:hm:

Μετά απο ένα research που έκανα είδα οτι ο Intel AHCI RTS (v10.1.0.1008) του 2010 είναι και ο τελευταίος που υποστηρίζει την πλατφόρμα μου. Βάζοντας τον είδα το εκπληκτικό χρόνο στο boot, απο 17,750 που κάνει με τον default AHCI driver της Microsoft σε 8,710!!! Η διαφορά στο boot είναι τεράστια, στα αποτελέσματα στο AS-SSD είναι ίδια. Απλά δείχνει οτι δεν είναι σταθερός, γιατί μερικές φορές κολλάει το pc στην εκκίνηση οταν βγάζει το παράθυρο των windows. :unsure:

EDIT: Τελικά η v10.8.0.1003 WHQL είναι η τελευταία που υποστηρίζει το ICH9R(θα την δοκιμάσω και αυτή μπας και στρώσει), για το αργό boot με τον microsoft AHCI driver το λένε cold boot.

post-3978-1416078788,8976_thumb.jpg

post-3978-1416078789,2342_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.