Jump to content



Recommended Posts

Υπαρχει ενα Λαπτοπ HP 635 με ΑΜD chipset οπου φοράει εναν EVO 120άρι.

Τα νούμερα φαινονται καλά σχετικά (νομίζω) αλλά μέσα το σύστημα δυσανασχετεί (!)

ειναι τόσο χαλια ο AMD controller ή/και ο CPU ;;;

φρεσκια εγκατάσταση windows.

οπως σου ειπανε και τα παιδια ο cpu φταιει.

Είχα βαλει και γω σε netbook με ιδιο επεξεργαστή εναν intel postville 80gb, και κατέληξα ότι τελικα ψιλοχαραμιζόταν, και έβαλα τον intel στο 2ο desktop μου και στο netbook εβαλα ενα κλασσικό hdd. οπότε αν ο cpu ήταν bottleneck με τον postville που ειναι μια εξαετιας φαντάσου πόσο κόβει τον evo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό υπομονής είμαι κάτοχος ενός 840 EVO 500GB. Αφού ξεκίνησα με το γνωστό performance fix, προετοιμάζομαι για την μετάβαση στο επόμενο στάδιο - για την ώρα παίρνω backup σε ένα "βραδύκαυστο" USB2.0 εξωτερικό δίσκο το οποίο θα τελειώσει αύριο το πρωί (κοντά 800GB data).

Θα ήθελα μερικές συμβουλές σχετικά με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω ώστε να πετύχω το μέγιστο δυνατό σε επιδόσεις. Ο δίσκος θα μπει σε AHCI και προβληματίζομαι για το page file - η λογική μου λέει ότι πρέπει να υπάρχει έστω ένα μικρό fixed sized. Από την άλλη σκέφτομαι να έβαζα το Magician αρχικά και να πήγαινα βλέποντας και κάνοντας.

Παράλληλα θα υπάρχει και ένας έξτρα μηχανικός δίσκος για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά αφού έφαγα όλη την μέρα (backup, clean installation, συνομιλία με MS γιατί είχε λοκάρει το win8 key, windows updates, drivers, software installations, etc).

Από ρυθμίσεις, έλεγξα hibernation για off, Trim (τυπικά), το pagefile μπήκε στο "μηχανικό" με fixed size όπως πρότεινε το Magician (200-4000MB), "έκλεισα" Indexing Service και Superfetch/Prefetch, έλεγξα το Write Cache Buffer να είναι enabled (άφησα το Flushing στο off).

Έπειτα ενεργοποίησα το RAPID στο Magician και άρχισαν οι δοκιμές με drivers. Αρχικά να πω ότι τα νούμερα είναι "εξωπραγματικά" και δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα (πχ 7.15 GB/s read στο Sequential) αλλά το αφήνω "προς διερεύνηση" στην συνέχεια. Όσο αφορά τους drivers συγκριτικά με τους "μαμά" των Windows εκεί που είδα λίγο καλύτερη απόδοση (κυρίως στα 4ΚΒ τόσο για Read όσο και για Writes) ήταν με τον Intel AHCI driver 11.7.0.1013 τον οποίο και άφησα.

Σε γενικές γραμμές άλλο φρούτο ο SSD... εγκατάσταση windows από Sandisk Extreme σε 1' και boot πλέον σε δευτερόλεπτα.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το Write back cache τότες.

Κατέβασε τους τελευταίους IRST

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=24293〈=eng&ProdId=2101

Εγκατέστησε.

Restart, πήγαινε start-Intel-Intel Rapid Storage Technology-Manage-Advanced-και κλικ στο Cache policy - Write back. Αν δεν γίνεται, κάνε πρώτα disable το Write buffer flush και μετά θα εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιημένο είναι το write back cache και οι τελευταίοι IRST εγκατεστημένοι. Επειδή είναι σε raid τόσο καιρό δεν έχω κανει κανένα firmware upgrade.. παίζει να ναι κι αυτό.

Για δώσε ένα screenshot από το IRST με την καρτέλα Manage και το advanced, ξεδιπλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις μαλωσει με το as-ssd?

(απλα μου εκανε εντυπωση που δεν πρεπει να εχεις βαλει scrennshot ποτε απο αυτο :p)

Ορίστε :p

774k6BPl.png

Εγω αλλη απορια εχω :

μονο σε εμενα μου φαινονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ τα παραθυρα που βγαζει screenshot?

Τα έφτιαξα σους!

Απενεργοποίησε C-States και φυσικά, τρέξε AS SSD. Επίσης, πρέπει να αλλάξεις stripe (με δύο drives καλύτερα 16 ή 32Κ).

Με απενεργοποιημένα τα c-states ήταν το προηγούμενο. (και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.