Jump to content



Recommended Posts

Samsung Magician 4.6 and 840 EVO Firmware Released - Downloads Throttled | PC Perspective

 

 

Once installed, you *should* be able to use Magician to update the firmware on your 840 EVO and (hopefully) see its performance come back to where it should be. There have been some reports of users unable to update, but that appears to be Samsung's servers being hammered and Magician's default / timeout is to report that you are on the latest firmware. Restarting Magician may force it to re-check and get the update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω τον 250άρη EVO κάτι παραπάνω απο ένα χρόνο και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

1. Το Hard Disk Sentinel αναφέρει υγεία δίσκου 91% και προτείνει τακτικό backup.

post-31214-0-66346000-1429973401_thumb.p

Αναφέρει σαν πρόβλημα το Wear Leveling Count αλλά το SMART λέει Status OK.

post-31214-0-64710900-1429973555_thumb.p

Εν αντιθέσει το Magician δεν αναφέρει κανένα πρόβλημα.

post-31214-0-55406700-1429974516_thumb.p

 

2. Λόγω του παραπάνω προβλήματος έκανα και μερικά benchmarks να δω που βρίσκεται ο δίσκος.

post-31214-0-26862600-1429973824_thumb.p

Η κατάσταση είναι αρκετά χάλια στα writes.

Παραθέτω και τα αποτελέσματα πριν ένα χρόνο (φρέσκια εγκατάσταση)

post-31214-0-64727100-1429973909_thumb.p

Παρακάτω είναι και το benchmark απο το Magician

post-31214-0-92032200-1429974066_thumb.p

Τα ίδια χάλια στα writes.

 

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω. Οφείλονται στα γνωστά προβλήματα που διαβάζω οτι έχουν οι 840 EVO;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο Magician έχει και μία επιλογή που λέει performance optimization.

Τρέξε μία φορά αυτό και δοκίμασε ξανά το benchmark.

Το είχα ήδη κάνει αλλά το ξαναέτρεξα και τα χάλια παραμένουν στα writes.

Ο δίσκος έχει ακόμα εγγύηση. Να προσπαθήσω να μου τον αλλάξουν;

Έγινε επεξεργασία από iterator
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ήδη κάνει αλλά το ξαναέτρεξα και τα χάλια παραμένουν στα writes.

Ο δίσκος έχει ακόμα εγγύηση. Να προσπαθήσω να μου τον αλλάξουν;

 

Όχι ακόμα. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τι πλατφόρμα έχεις (μητρική, επεξεργαστή) και τι λειτουργικό.

Με τόσο χάλια writes φαίνεται σαν να μην δουλεύει ούτε το TRIM στα Windows αλλά ούτε και το Garbage Collection του SSD.

Κατέβασε και τρέξε και ένα TRIMCHECK. Το κατεβάζεις από εδώ: (δεξί κλικ στο αρχείο trimcheck-0.7.exe και save as...

 

http://files.thecybershadow.net/trimcheck/

 

Το τρέχεις μία φορά. Περιμένεις 20-30 δευτερόλεπτα και μετά το τρέχεις ξανά.

Δώσε ένα screenshot από το αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, αν κάποιος το έχει κάνει. Ο controller της μητρικής που έχω εγκατεστημένο τον μόνο 840 Evo που μου ξέμεινε (Η77) δουλεύει σε Raid mode (όχι, ο SSD δεν συμμετέχει σε κάποιο array), με αποτέλεσμα το Magician (ναι, και το 4.6) να αναφέρει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τον δίσκο,

 

Αποτέλεσμα αυτού να μην μπορεί να.κάνει το firmware update (δουλεύει μόνο τα Benchmark + Performance optimisation + overprovisioning).

 

Σήμερα είδα ότι η Samsung έχει ανεβάσει ένα ISO. Γίνεται να κάνεις boot και αναβάθμιση του firmware με αυτό;

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, αν κάποιος το έχει κάνει. Ο controller της μητρικής που έχω εγκατεστημένο τον μόνο 840 Evo που μου ξέμεινε (Η77) δουλεύει σε Raid mode (όχι, ο SSD δεν συμμετέχει σε κάποιο array), με αποτέλεσμα το Magician (ναι, και το 4.6) να αναφέρει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τον δίσκο,

 

Αποτέλεσμα αυτού να μην μπορεί να.κάνει το firmware update (δουλεύει μόνο τα Benchmark + Performance optimisation + overprovisioning).

 

Σήμερα είδα ότι η Samsung έχει ανεβάσει ένα ISO. Γίνεται να κάνεις boot και αναβάθμιση του firmware με αυτό;

 

 

γίνεται.

Γύρνα τον controller σε AHCI mode, κάνε το firmware upgrade με το ISO και μετά γύρνα τον πάλι σε RAID mode.

Η άλλη επιλογή είναι να συνδέσεις το drive σε άλλο υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν έχω άλλη επιλογή (και οι τρεις Η/Υ είναι σε Raid mode), εκτός κι αν γίνεται και στο laptop μέσω USB :)

 

Μέσω USB δεν γίνεται. Δεν αναγνωρίζει καν το drive όταν είναι συνδεδεμένο σε USB. Μόνο αν το συνδέσεις σε e-SATA τον αναγνωρίζει αλλά και πάλι δεν θα σου κάνει το update.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν έχω άλλη επιλογή (και οι τρεις Η/Υ είναι σε Raid mode), εκτός κι αν γίνεται και στο laptop μέσω USB :)

 

 

Ειναι σε raid με εναν δισκο?Υπαρχει η δυνατοτητα να βγουν οι αλλοι δισκοι(αν υπάρχουν) και να γυρισεις σε ahci?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε raid με εναν δισκο?Υπαρχει η δυνατοτητα να βγουν οι αλλοι δισκοι(αν υπάρχουν) και να γυρισεις σε ahci?

 

 Οχι με έναν, με τρεις. Τα δύο Data drives (windows libraries + εμπορικολογιστικά προγράμματα) είναι σε Raid 1 array. Οπότε,μόνη εύκολα εφικτή λύση το ISO. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τι πλατφόρμα έχεις (μητρική, επεξεργαστή) και τι λειτουργικό.

Με τόσο χάλια writes φαίνεται σαν να μην δουλεύει ούτε το TRIM στα Windows αλλά ούτε και το Garbage Collection του SSD.

Κατέβασε και τρέξε και ένα TRIMCHECK. Το κατεβάζεις από εδώ: (δεξί κλικ στο αρχείο trimcheck-0.7.exe και save as...

 

http://files.thecybershadow.net/trimcheck/

 

Το τρέχεις μία φορά. Περιμένεις 20-30 δευτερόλεπτα και μετά το τρέχεις ξανά.

Δώσε ένα screenshot από το αποτέλεσμα.

 

Gigabyte Z87, Intel 4770, Windows 8.1

Έτρεξα και το Trimcheck και το TRIM δουλεύει μια χαρά.

 

post-31214-0-54829900-1430323149_thumb.p

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε για αρχή τα κλασικά.

Άλλαξε μία θύρα SATA και βάλε τον SSD στην SATA0 ή SATA1 θύρα αν δεν είναι ήδη.

Άλλαξε καλώδιο στο SATA power cable και άλλαξε καλώδιο στο SATA data cable.

Άλλαξε ή εγκατέστησε τους IRST drivers για τη μητρική σου. Κατά προτίμηση βάλε την έκδοση 13.5 που είναι μία από τις καλές τελευταίες.

 

http://www.station-drivers.com/index.php/outils/Drivers/Intel/Rapid-Storage-Technology-%28RST%29/Drivers/Intel-RST-13.x-Serie/Intel-Rapid-Storage-Technology-Version-13.5.0.1056-WHQL/

 

Τσέκαρε πως τα C-states είναι disabled μέσα στο BIOS (είναι μέσα στο CPU configuration) και πως έχεις το power management των windows στο high performance.

 

Δοκίμασε να τρέξεις ένα ακόμα bench, κατά προτίμηση ΜΟΝΟ AS SSD benchmark.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις προτάσεις σου και τελικά βρήκα τι φταίει.

Συγκεκριμένα άλλαξα καλώδια data και power αλλά το πρόβλημα παρέμενε.

Μόλις άλλαξα την θύρα απο SATA 0 σε SATA 1 οι επιδόσεις επανήλθαν.

 

post-31214-0-65739000-1430505033_thumb.p

 

Τα C-states στο BIOS δεν τα πείραξα και δε νομίζω να χρειάζεται.

Όσο για τους IRST drivers που λες δεν ξέρω κάν αν τους έχω ή αν πρέπει να τους βάλω.

Μέσα στο Device Manager βρήκα τα ακόλουθα.

 

post-31214-0-96147200-1430505267.png

 

post-31214-0-50608700-1430505288.png

 

Μπορείς να καταλάβεις απο αυτά;

 

Ο SSD λοιπόν δεν έχει πρόβλημα εκτός απο την υγεια που αναφέρει το Hard Disk Sentinel που μπορεί να είναι και φυσιολογικό με 17TB εγγραφών.

 

Όπως φαίνεται όμως παρουσιάζει πρόβλημα η μητρική. Τι προτείνεις; Να την πάω για αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο βλέπω οι επιδόσεις είναι πλέον μια χαρά.

Τον driver ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ τον αλλάζεις. Αυτή τη στιγμή έχεις τον default των windows (storahci) που φαίνεται από το AS SSD Benchmark που έβαλες.

Κάτι θα δώσει ο driver σε επιδόσεις αλλά μην νομίζεις σημαντικά πράγματα. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι ώστε να έχεις στημένο τον driver του controller από τον κατασκευαστή. Και των windows πάντως μια χαρά δουλεύει.

 

Για τη μητρική δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή απλά έτυχε. Δοκίμασε να αλλάξεις πάλι στην ίδια θύρα που είχες θέμα να δεις αν έχει ίδια συμπεριφορά. Μπορεί απλά με κάτι να στράβωσαν τα windows και να σου έριξαν την ταχύτητα.

Επίσης δοκίμασε από BIOS να κάνεις load defaults πριν την στείλεις πίσω για RMA για να δεις αν επανέλθει η ταχύτητα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.